Yılbaşı Adı Altında Hristiyanlaşmak İstemiyoruz - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Yılbaşı Adı Altında Hristiyanlaşmak İstemiyoruz  (Okunma sayısı 1539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Aktif Visirli
  • *
  • "Sadece düşüncelere kurşun işlemez"
Bir kaç gün önce gördüğüm pankarttan yola çıkarak yazmak istediğim ancak unuttuğum konuyu paylaşmak istedim.

Ümraniye'de Tavukçuyolu Caddesi'nden geçerken görmüş olduğum pankartta "yılbaşı adı altında Hristiyanlaşmak istemiyoruz." yazısını okuduğumda önce ne düşünmem gerektiğini bilemedim. Mahalle sakinleri imzalı bu pankarttaki "Hristiyanlaşmak" kavramı ile tam olarak ne kastedilmişti? Yeni bir yılı kutlamak mı? Kastedilen sadece yeni yılı kutlamak ise; bu ifadenin haklı bir tarafını göremiyorum.

Yılbaşı ile Noel'in birbirine karıştırılmasından ötürü sarfedilen yanlış ve gereksiz tartışmalara yol açacak bir söylem olduğunu düşünüyorum. Nitekim, yılbaşının Hristiyanlık ile ilgisi olmayıp, yılbaşı kutlandı diye Hristiyanlaşacaklarına inanan bir güruhun sadece polemik amacı güden pankartıdır. "3-2-1!" diye geri sayıp, yeni bir yılı karşılayınca Hristiyan olduğuna inanılıyorsa, buna söylenecek pek de fazla söz olmasa gerek.

Yılbaşı Hristiyanlara özgü değil, Miladi takvim kullanan tüm ülkelere özgü bir durumdur. Öyle ki; dünya bile bir turunu takvimdeki gün sayısına eşit bir sürede tamamlıyor. Bir yılın bitip de yeni bir yılın kutlanması yahut bu yeniliğe duyulan heyecanın bazıları tarafından bu şekilde algılanması akıl almaz bir durumdur. Noel tatili yapsak, yahut Christmas kutlaması yapsak anlayacağım tamam da yılbaşı yahu sadece yılbaşı. Bu müslümanlığı pamuk ipliğine bağlı olanların, sadece konuşmuş olmak için konuşmak adına yazdıkları bir pankarttır bana göre. Bu kadar basit olmamalı, bu kadar indirgenmemeli hassasiyeti olan bu tür konular.

Tv'lerde yıllardır yılbaşı gecelerinde gösterilen noel ve şükran günü temalı filmler insanların kafasını karıştırmış olmalı ki hiç bir dayanakları yokken, noel ve yılbaşı birbirinden bu kadar alakasız kavramlar iken, salt yılbaşı ya da yeni yıl kutlamasını hristiyanlaşmak olarak gören zihniyet de bu kafa karışıklığının göstergesidir. Senin dininin ya da inancının bu kadar zayıf, dışardan herhangi bir etkene karşı koyamayacak kadar güçsüz çizgilerle kuşatılmış olması bunu diğer insanlara mal edebileceğin anlamına gelmez.

24 Aralık ile 31 Aralık arasındaki farkı bilmeyene laf anlatmak zordur elbet.. Hristiyanlaşmaktan kasıt sanırım Noel ve Hz. İsa'nın Hristiyan aleminde kutlanan doğum günü oluyor. Ancak yanlış da burada başlıyor zaten. Şöyle ki Hz. İsa'nın doğum günü 24 aralıktır bunu takip eden bir haftalık süreç de Noel haftasıdır. Biz bunu kutlamadığımıza göre ve yılbaşının bununla hiç bir alakası olmadığına göre Hristiyanlaşmak bunun neresindedir? Öngörüsüz, bilmeden, anlamadan yazılan bu yazı elbette gündem yaratacak kadar ehemmiyeti olan bir şey değildir ancak benim tepkim İslam'ı bu kadar kuvvetsiz ve yobazlara teslim edilmiş gibi gösterenleredir.

Çok merak ediyorum bunu oraya asan o mahalle sakinlerinin kaçının evinde yılbaşı akşamı hindi pişmiştir acaba?

|Anlamayan biri ile "Belki bir insanı saplantılarından kurtarırım." umuduyla neticesizliğe doğru uzanan, hararetli konuşmalar yapmayınız. Nitekim karşınızdakinin içine gömüldüğü dogmalardan ve farazi yorumlardan başka söyleyecek sözü yoktur.|

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...
Burada kastedilen şey; yılbaşı adı altında ağaç süslemek, Noel Baba kıyafetleriyle dolaşmak vb... Yoksa yeni bir yılın gelmesi değil!
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

Facebook Yorumları

Twittear