MEZAR - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: MEZAR  (Okunma sayısı 1308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • 358 Mesajı Toplam
    493 Kere Beğenildi
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
MEZAR
« Topic Start: 26 Kasım 2013 - 17:08 »
  • Yayınlama
  • Selamın aleykum ve aleyküm selam komşu hoş geldin buyur. Ayakkabılarımı içeriye alayım…

Ben alırım canım hele sen buyur. Ayakkabıları iki sefer birbirine çarpar ve vestiyere koymak için

Vestiyerin kapısını açar

Burada da hiç yer yok yahu bize bir büyükçe dolap lazım, baksana almıyor, neyse şöyle sıkıştırayım…

Selime yenge hoş geldin. Hoş bulduk selamın aleyküm aleyküm selam komşu hoş geldin buyur. Ayakkabılarımı içeriye alayım.

Ben alırım canım hele sen buyur. Ayakkabıları iki sefer birbirine çarpar ve vestiyere koymak için,

Vestiyerin kapısını açar

Burada da hiç yer yok yahu bize bir büyükçe dolap lazım, baksana almıyor, neyse şöyle sıkıştırayım.

Selime yenge hoş geldin. Hoş bulduk Sabiha selime hoş geldin hoş bulduk Alişan usta buyur otur şöyle

Mahmut nerde onu da alıp gelsen ya. o kahveye gitti maç mı ne varmış onu izleyecek. Kızlar nabıyo büyük ters çalışıyor güççük uykuda

Sizde eksik var oğlan nerde. Okuldadır gelir şimdi

hah kapı çaldı gelen odur selam anne selam baba hoş geldin seleme teyze hoş bulduk. Sende hoş geldin

Hoş bulduk Mahmut

Anne yemeğin var mı acıktım da. var oğlum otur sofraya yemekler sıcak. ne yemeğin var.

Yükseldir sesini azcık

Ne varsa aç kalmazsın merak etme. Yok, anne ondan değil de öylesine sordum. şimdi tabağına koyarım bakarsın.iyi kooy bakalım.eline sağlık anne. afiyet olsun anasının bitanesi.geç geliyorsun eve niye? Okuldan sonra arkadaşlarla takılıyoruz. Bazen sokakların taşlarını aşındırıyoruz. bazan bir kafede birbirini taşlıyoruz.

Bu gün çok yoruldum seleme bi iş de yaptığım yok her gün aynı işler.çamaşır bulaşık yemek derken yoruluyor insan.

Öyle aynen bende bir nefes alayım dedim kendimi buraya attım bir çay yapayımda içeriz. Hem de mahalleyi konuşuruz. sen duydun mu  seleme yandaki emicenin kızı gidiverdi. Nere? Köye mi İstanbul’a mı? Araklı’ya canım Araklı’ya. hemde altı erkek kardeş. Üçüncüyü aldı. Büyükleri bekâr. çay demlenmiştir büyük bardak mı olsun küçük mü bilirsin ben kupa bardakta içerim beki o zaman yanında bişeyler alır mısın yok istemem ben yavan cay içemem adam gofret getirdi onlardan koyayım bak işte ona hayır demem .buyur afiyet olsun

Alişan o gün işe gitmemişti evde otururken aklına bir fikir geldi tülü araladı pencereyi açtı hava güneşliydi. bir çırpmada tülü yerine aldı kapıya doğruldu. ayakkabılarını vestiyerden aldı.

yeni almıştı.kıyamadı giymeye tarlaya gidiyordu eski bir çift ayağına taktı bodrumdaki depoya  baktı her şey karışıktı kazma ve kürekti ihtiyacı aldı deponun kapısını kitledi dış kapıyı açtı.bir elinde kazma bir elinde kürek çam ağacını dolandı bahçeye çıktı.kazmayı eline alıp küreği yere bıraktı.kazmaya başladı.derine inmiyor üsten üsten toprağı yarım yuvarlak şekle getırdi.iki metre boyunda mezara benzer  bir şekil yaptı taşları oynamış  merdivenden iki mezar taşını maşatlık olarak yerleştirdi  üzerine de iki parçadan oluşan çubuğu yerleştirdi..dam bir mezar görünümündeydi artık

Oturup dinlenmek istedi hemen ustu çatteydi gecenler hayretle bakıyordu kimisisoruyordu o ne öyle
    -mezar
    -şehhirin içinde
    -olamaz mı
    -olamaz
    -kim yatıyor orda
    -kötülükleri  gömdüm
    -iyi yaptın
    birbaşkası sordune bu mezar?
    -kimsesiz birinin mezarı koyacak yer bulayınca bulanakadar burda kalacak mış ALLAH ALLAH.neyse ALLAH rahmet eylesin.amin desem olmaz demesem  bişey söylemem lazım.ne deyeyim ruhu şad olsun yazdım zaten.
    ya sen citttimisin. yooo.dalkamı geçiyorsun .
    -ne dalkası işde mezar ortada.dam ortada değil .biraz genara yakın.niye ortalamadınız.
    -başka ihtiyaç sahipleri olursa yer kalsın diye.
    -İnelim bir yasin okuyalım
    -ben öyle bilmaediğim kişiye yasin okumam.Paymı payanmı.
    -cinsiyeti belli değil
    -.kim yıkadı erkelermi bayanlarmı.
    yıkanmamış abi.

Bir saat sonra telefon caldı Alişan selam, günaydın apartman yönetiçisi şu mezar nelik
    -hiç öyle gırgırına
    -herkes ordan aşağı bakıyor şunu bir kaldırsan
    -olur abi hemen
    -bi zahmet
    kitim ayak ve baş taraflarını aldım üsteki cubuğuda aldım sonra biraz üstünde atladım tarlaya geri döndü mezar

Şu bizim atma türkülerde mezar kazıcılar yok mu hepsi yalan işde mezarı ben yaptım ben yıktım

bir türküde şöyle diyor

attuğum turkileri
    defterume yazarum
    uğraşma benle e kız
    mezaruni kazarım

gibi...

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil