TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ? - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?  (Okunma sayısı 3476 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
  • 30 Mesajı Toplam
    51 Kere Beğenildi
    • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?
« Topic Start: 28 Mayıs 2010 - 11:25 »
  • Yayınlama
  •      RECEP ALİ DÜZENLİ
         rad1453@hotmail.com
         18 Haziran 2009 Perşembe

Gecen haftalarda Fatih üniversitesi Sosyal Psikoloji bölümü öğrencilerinin gizli kamerayla yaptıkları deney sonuçlarını sizinle paylaşarak yazıma başlamak istiyorum. Yer, bir üst geçit, yardıma ihtiyacı olan roman kadına yardım istediği halde kimse yardım etmezken yine yardıma ihtiyacı olan bir başka şehirli kadın yardım istemeden yardımına birçok insan koşmuş. Yardım etmek için teklifte bulunmuş. Roman kadına yardım etmek bir yana onun yanında kaçarak geçen insanlar, şehirli normal bir bayana yardım istemediği halde birçok insan yardım teklifinde bulundu. İnsanların zihinlerindeki olumsuz imaj muhtaç durumda olsa bile oradan geçen roman kadının yardımsız kalmasına yol açtı.

Yine aynı öğrenci gurubunun yapmış olduğu başka bir deneyde okul koridorunda bayılıp düşen bir kişinin yardımına tek başına hiç kimse koşmadı. Ancak birkaç kişi yardıma koştuğu zaman bireysel olarak başkaları yardım etmeye çalışıyor.

Bu sonuçları ister sosyal psikolojiyle açıklayalım ister normal görelim bana göre ruh sağlığı bozuk veya bozulmaya yüz tutmuş bir toplumun belirtilerini göstermektedirler.

Ruh sağlığı bozulmaya yüz tutmuş bir toplumun sergilemiş olduğu sağlıksız davranışları göremez olduk.

Asansörde bir komşumuzla karşılaşsak iki yabancı gibi göz göze gelmekten kaçar olduk.

Artık güneşin doğuşunu izleyemez olduk. Her gün sabah namazına kalkıp güneşin doğuşunu evimizden izlemektense Nemrut dağına çıkıp güneşin doğuşunu seyretmeyi tercih eder olduk.

Sadaka verecek fakir insan bulamamaktan yakınan bir sürü insanın etrafımızda dolaştığını göremez olduk.

Canlı yayında savaş izlerken ve insanlar katledilirken biz masa başında rahatça midemiz bulanmadan yemeklerimizi afiyetle yer olduk.

Artık dizilerde bize düşman bir yığın öldürülmesi gereken insanların olduğuna inandırıldık ve başroldeki kabadayılar yanında taraf olduk.

Cuma günleri camiler dolup taşarken, vaizin söylediklerini binlerce kişi başıyla onaylarken, günlük yaşamda bunalım takılan ve her türlü pisliğe bulaşmış çoluk çocuk ve gençlerin kimin çocukları olduğunu merak etmez olduk.

Artık aileler çocuklarının yaptıklarından kendini sorumlu tutmaz oldu. Her koyunun kendi bacağından asılacağı yalanına inanır olduk. Oysa bir insanın bu hayatta tek başına sorumlu olmadığı unutur olduk.

Dünyada dokuz kurşun yarasıyla iftar açan Müslümanlar varken, biz dokuz tabakla iftar açmaktan zevk alır olduk.

“Oluklar çift, birinden nur akar birinden kir” diyerek bize seslenen şairlerimizin haykırışlarını duymaz olduk.
         Çocukları dört duvar arasına sıkıştırıp sonrada oyun oynamak isteyen çocuklara yaramaz der olduk.

Bizim özgürlüğümüzün birileri üzerine mahalle baskısı yaratacak kadar tehlikeli olduğunu söyleyen akıl sağlığı bozuk insanlara hak verir olduk.

Ve artık namaz kılmamak için bir sürü bahanemiz var…
         Şimdi soruyorum sizlere…

ÖNERİLEN KİTAP:

Beyin Yarım Kürelerinin Gizemi
         Hüseyin Alp BOYDAK
         Beyaz Yayınları

Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
    Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

Recep Ali Düzenli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: alikemal genc (08 Ağustos 2012 - 01:18)
    • İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • 99 Mesajı Toplam
      139 Kere Beğenildi
    • GSM: 05079310977
    « Yanıtla #1: 28 Mayıs 2010 - 11:26 »
  • Yayınlama
  • "Dünyada dokuz kurşun yarasıyla iftar açan Müslümanlar varken, biz dokuz tabakla iftar açmaktan zevk alır olduk."

Recep abi,aslında bu cümlen bile anlatıyor her şeyi.Üstad Hazretleri şükrün mikyası kanaattir diye beyan buyurmuş.Şükürsüzlük batağındaki kör gözlere ibretlik sahnelerin ne kadar daha sahnelenmesini istiyoruz.

Dilimden dökülmesine mani olamıyorum:

Kalk Müslüman,diril gel,diril de Rabbini an
    Utanma bilmiyorsan,bari kendinden utan

Recep abi,eline diline sağlık.

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• Kemal Algül
    • Aktif Visirli
    • *
    • 16 Mesajı Toplam
      20 Kere Beğenildi
    « Yanıtla #2: 28 Mayıs 2010 - 11:26 »
  • Yayınlama
  • gecenlerde bir hadis okudum diyorki öyle bir zaman gelecek camiler dolup tasacak fakat onlar bir vadide kuran bir vadide olacak... galiba o vakit geldi düsünüyorummm... Eline saglik recep kardesim.

Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• O Bir Visirli
    • *
    « Yanıtla #3: 28 Mayıs 2010 - 11:27 »
  • Yayınlama
  • yazdiklarinizi cokiyianimsiyorum elinize kalbinize saglik

• Adnan Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    • 6 Mesajı Toplam
      7 Kere Beğenildi
    « Yanıtla #4: 28 Mayıs 2010 - 11:27 »
  • Yayınlama
  • eline sağlık recep hoca.ümidvar olmaya devam edelim.bize şer gibi görünen nice olaydan ne güzellikler çıktı. inşALLAH bu olaylardan da Mevlam güzellikler halkedecektir .selam ve dua ile.

• O Bir Visirli
    • *
    « Yanıtla #5: 28 Mayıs 2010 - 11:28 »
  • Yayınlama
  • esselamun aleykum........sevgılı kayıncom...sen bıtanesın yureğine sağlık.unutulan veya unutturulan değerlerımızı bızlere hatırlatman cok onur verıcı olsa gerek .Rabbim yar ve yardımcın olsun ..zaman ıcersınde yazındakı yorumlarını beklıyorum ....n

Menfaatler vadısınde kurulan dostluklar
           Cile yokuşunda son bulur...........

Facebook Yorumları

Twittear