TOPLU İSTİF ARAÇLARI - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TOPLU İSTİF ARAÇLARI  (Okunma sayısı 1865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 232 Mesajı Toplam
    425 Kere Beğenildi
    • antoloji
TOPLU İSTİF ARAÇLARI
« Topic Start: 31 Mayıs 2010 - 13:03 »
  • Yayınlama
  •      EBRU COBANOĞLU
         ebrucobanoglu@gulenkoyu.com
         14 Ağustos 2007 Salı

TOPLU İSTİF ARAÇLARI

Şahsi arabam olmadığı için otobüslere biniyorum. Yani toplu istif araçlarına… Bu istif araçlarında dikkatimi çeken olaylardan biri hiçbir çocuk yada genç , bir yaşlıya , çocuklu bir bayana yer vermiyor. Mecidiyeköy’deydim ve saatte bir kalkan Güngören toplu istif aracını bekliyorum. Durakta bir bey var, racon kesiyor etrafa birazda kabadayıvari hareketlerle haytlı huytlu konuşuyor. Neyse dinlememeye özen gösteriyorum ama bağıra bağıra bir şeyler anlatıyor. Otobüs bir saat sonra geliyor ve biniyorum. Ben en öne oturuyorum yanıma da yaşlı bir teyze. O beyde dördüncü sırada oturuyor. Beyefendinin kafası yerde ama. Otobüs kalkıyor ve bir sonraki duraktan yolcu alıyor. Durakta biri beş altı yaşlarında çocuk, diğeri de kucakta

Bebeği olan aile biniyor. Ben otobüste “delikanlı” var mı diye takip ediyorum. Gözüm o racon kesen beyefendi de. Yolcular arkaya ilerliyorlar o beyefendinin bulunduğu koltuktan tutunuyorlar. Kimse yer vermiyor. Dayanamıyorum arkamda olanları seyrediyorum. Sinirli olduğum için şoför de beni takip ediyor. Ben yüksek sesle , sinirli bir şekilde “Hanımefendi, bebeği alıp buyurun böyle gelin” diye söylüyorum. Herkes ya camdan dışarıya ya da o beyefendi gibi yere bakıyor. Bir anda bakışlar bana çevriliyor. Şoför bana işaret yapıyor “sen otur, yer verirler” gibisinden. Bende kalkıyorum bağırarak “Abi kim yer verecek. Şu racon kesip başını devekuşu gibi yere gömen beyefendi mi? Yoksa wolkman kulağında dışarıya dalıp giden, aşkını düşünen o delikanlı mı? Ya da kendini ÖSS sınavına hazırladığını sanıp otobüste test çözen bu şahıs mı? Hangisi yer verecek. Bunlarda insanlık, örf, adet mi kalmış”. Kimseden çıt çıkmıyor. Şoför, haklısın deyip devam ediyor. Başka bir durakta bir çocuklu aile daha biniyor. Yanımda oturan yaşlı teyze kimseyi beklemeden kalkıyor hemen “gel yavrum böyle otur” diyor. Otobüste belki insanlık dersi verdik bilmiyorum ama insanlığın sıkı bir eğitim alması gerekir. Anne, baba unsuru çok önemli. Eğer senin evladın bir başkasına yer vermiyorsa, bir başka evlat da sana yer vermez, boşuna YAKINMA… Nerde o eski ahlaklar, terbiyeler, Osmanlı kültürü ahh!

Bir diğer sinirimi bozan harekette; şoförün sık sık “arkaya ilerleyin, boş yerleri doldurun” gibi sözleri sarf etmesi. Yaaaaa biraz daha istif olursak akraba olacağız. Yapmayın şoför bey “yiyosa gelin de boş yerleri siz doldurun”. Bence “boş yerleri değil de eğitimdeki boşlukları” doldurmalıyız.

Suç yeteri kadar otobüs seferi yapmayan belediyede mi, yoksa boşlukları doldurmaya çalışan şoför beyde mi yoksaaaaa tüm ahlaki değerlerini yitirmiş DEVEKUŞLARInda mı?

SİZ KARAR VERİN?

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

Facebook Yorumları

Twittear