HAYAT KAYNAĞI ve DURMAYAN SAAT - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HAYAT KAYNAĞI ve DURMAYAN SAAT  (Okunma sayısı 4545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
HAYAT KAYNAĞI ve DURMAYAN SAAT
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 11:10 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         11 Eylül 2008 Perşembe

Kitabımız öyle engin bir derya,öyle mucizevi ve tükenmeyen bir kaynak ki…Su gibi…Şeffaf,berrak,hayatın kaynağı…Nasıl ki suya doyulmaz,tekrar ve tekrar susarız…Nasıl ki sudan aldığımız lezzet susamışlığımızla doğru orantılı,ne kadar susamışsak o kadar lezzet alırız.Aynen böyle Kur’an da.Her kitap için okuyup,anlayıp rafa kaldırmak söz konusu iken,Kur’an da bu mümkün değil.Anlamını bile bilmeden okuduklarımız ruhumuzda öyle mucizevi etkiler yaratıyor ki…Her okuyuşunda aynı ayetin mealini başka bir mana yüklüyorsun,sanki ilk kez duymuşsun gibi geliyor,nasıl zamansızlık saklı o satırlarda.Nasıl hem herkese hitap edip,hem öyle bir anda bir cümleyle sanki şahsımıza yazılmış hissi veriyor.

Geçenlerde bir gün çok mahzun bir haldeyken tefeyyül niyetiyle açtığımda karşıma çıkan şu satırlardaki mucizeyi,ferahlatıcılığını,içimdeki sıkıntıyı alışını  ne veya kim sunabilir bana başka?

Kuşluk vaktine andolsun
    Karanlığı çöktüğü vakit geceye andolsun ki,
    Rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da
    Muhakkak ki âhiret senin için dünyadan daha hayırlıdır(Şüphesiz ki işin sonu başından daha hayırlıdır)
    Şüphesiz, Rabbin sana verecek ve sen de hoşnut olacaksın
    Seni yetim bulup da barındırmadı mı
    Seni yolunu kaybetmiş olarak bulup da yola iletmedi mi?
    Seni ihtiyaç içinde bulup da zengin etmedi mi?
    Öyleyse sakın yetimi ezme!
    Sakın isteyeni azarlama
    Rabbinin nimetine gelince; işte onu anlat

Bana düşmez Rabbimin nimetlerini anlatmak,o kadar çok nimeti var ki..Ama en büyük nimeti Müslüman üzere doğmuş olmamız.Yalnız bunun şükrünü dahi eda etmemiz imkansız.Bazen Müslüman doğmasaydım arayıp bulacak karakterde miyim diye soruyorum kendime,emin değilim…Oysa önümüzde bize sunulmuş bu nimet,elimize alıp yutmak,hazmetmek kalıyor bize…İrade yani…ALLAH’ın Küll-i iradesiyle bize bu fırsatı vermesine karşılık,cüz-i irademizi devreye sokmak…

Bugün Einstein’ın bir sözünü okuduğumda  bir kez daha ana Kitabın,kainatta yazılmış,yazılacak en üstün,en derin kitabın Kuran olduğunu idrak ettim..

Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır demiş Einstein.Herkesin dehasına hayranlık duyduğu bu bilim adamı aslında Kur’an ın söylediğiyle aynı şeyi söylüyor.Şura 30 da Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir diyor ALLAH.Aklın yolu gerçekten de bir demek.Ve ne şanslıyız ki Einstein kadar zeki olmaya gerek olmadan bu bilgiyi bize sunan bir kaynağımız var.

Kader dediğimiz hak ettiklerimiz,başımıza gelenler işlediklerimiz…Oturup saatlerce düşünülmesi gereken sözler…

Başımıza gelenleri,şikayet ettiklerimizi bir teraziye koyup,diğerine amellerimizi koyup kıyaslamaya başladıkça,kaderin üzerindeki o perde aralanmaya başlıyor…Hep perde önünden baktıklarımıza perdeyi kaldırıp bakmaya başladıkça hikmet giriyor devreye.

Kaderini kendinin yaptığını,aynı zamanda senin yapacaklarını önceden bir bilen ve yazanın olduğunu keşfediyorsun.Eylemi yapan sensin,ama seni Yaradan O,nasıl bilmesin senin yapacağını….O’nun ilminde olmadan yaprak dahi kımıldamazken… Değil mi ki O’nun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır(Ayetel kürsi).Ve devamında söylediği gibi bizler Onun ilminden,kendisinin dilediği kadarından başka bir  şey kavrayamayız…kavrayamayız ama bu bazen fazlasını kavrama arzumuza engel de değil.

Biliyoruz her işte hikmeti vardır,O abes fiil işlemez.Biliyoruz olaylara o an,bulunduğun yerden bakmayla,bir zaman sonra,biraz daha yukardan bakmanın farkını…Biliyoruz hayatımız bir tablo,resim daha yarımken bir şeye benzemiyor demek ne kadar abesse o kadar abes,hayatım neden böyle demek?Biliyoruz kainattaki her şey birbiriyle etkileşim içinde,bir olay bir sonrakine sebep,zincirleme…Biliyoruz bugün şer görünendeki hayırları yarın göreceğiz,bugün ağladığımız yarın güleceğimizin sebebi olabilir…O anda bunları düşünemediğimizden kalksın kaderin perdeleri istiyoruz.Kalkmıyor elbet,bu noktada dahi ne kadar rahatlatıcı.Biz her halükarda bilemiyorsak o perdenin ardındakileri,Bir’inin bildiğini bilmek,başıboş olmadığını bilmek ne müthiş…

Kur’an…kader…Yalnız 2 sözcük yazsam dahi yeter aslında.

Kader…Hiç durmayan saat gibi işler durur(Yahya Kemal)Tik…Tak…

Şükür ki kaderimizde Kur’an da yazıldı…Şükür ki o hayat kaynağına sahibiz.Kana kana içenlerden oluruz inşALLAH…

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 11:11 »
  • Yayınlama
  • Sevgili Nilgün, yine bir solukta okudum yazını.. Senin yazın da benim tefeyyülüm gibi oldu.. O'na çok şükür ki, bizi terketmedi ve terketmez de.. O'nsuzluktan yine O'na sığınıyoruz.. Hayırlı ve bereketli Ramazanlar canım kardeşim..

Dualarını bekleyen ben... Selametle!..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    « Yanıtla #2: 01 Haziran 2010 - 11:11 »
  • Yayınlama
  • Sağol Gülşen ablacım.
    Dediğin gibi O'nsuzluktan O'na sığınıyoruz.
    O dilerse bizden başka azap edecek,mükafatlandıracak başkalarını bulabilir.Ya biz!
    O'ndan başka merhamet edecek birisini asla bulamayız.(Bamteli'nden dualardan)

Dualarımdasın hep,selamlar

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    « Yanıtla #3: 01 Haziran 2010 - 11:11 »
  • Yayınlama
  • Senin tahayyülllerine ve idrakine malüm mecrada yol veren Rabbim'in işaret ettiği yolda daim olmanı diliyorum sevgili Nilgün...Yolun güzel yol..Devam kızım...ALLAH bu yoldan ayırmasın....

• Yavuz BİBER
    • Süper Moderatör
    • *
    • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
    • 46 Mesajı Toplam
      75 Kere Beğenildi
      • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
    • GSM: 0536 324 90 35
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    « Yanıtla #4: 01 Haziran 2010 - 11:12 »
  • Yayınlama
  • Yazında bizlere kazandırdığın,manevi katkılardan dolayı teşekkürler,Nilgün kardeşim.

desen 49

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    « Yanıtla #5: 01 Haziran 2010 - 11:12 »
  • Yayınlama
  • sevgili hocam ve yavuz abi,
    değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.ALLAH hiçbirimizi doğru yoldan ayırmasın.

• birnazım

• Ziyaretçi
    « Yanıtla #6: 01 Haziran 2010 - 11:12 »
  • Yayınlama
  • Şükür ki kaderimizde Kur’an da yazıldı…Şükür ki o hayat kaynağına sahibiz.Kana kana içenlerden oluruz inşALLAH…

Facebook Yorumları

Twittear