BUGÜN BAYRAM - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BUGÜN BAYRAM  (Okunma sayısı 2190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
BUGÜN BAYRAM
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 11:32 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         7 Aralık 2008 Pazar

BUGÜN BAYRAM

Bayram kalabalığı sardı yine şehri…Bir telaş,bir koşturmaca hali…İnşALLAH niceliği kadar niteliğide olan bir kalabalıktır da,uzun zamandır işsizlikten kan ağlayan esnafa biraz moral olur.

Bu kalabalığı görünce insan düşünmeden edemiyor;bayramın maddi bereketinden,kampanyalarından yararlanmak için bunca koştururken,manevi kampanyalarını ihmal ediyor muyuz acaba?

Çok alışkın olmadığımız bir terim ama dinimizde de cidden kampanyalar var.

Normalde pahalı bulduğumuz,alamadığımız şeyler indirime girdiğinde kaçırmak istemeyiz…

Aynen böyle belki takvamız,yaşantımız bazı mertebelere yetmez,ama ALLAH bazı günleri vesile ederek,paha biçilemeyecek şeyleri ederinden ucuza sunar bize.Kadir gecesi,kandil geceleri,arefe günleri,zilhiccenin 10 günü,Cuma günleri,bayramlar…gibi.içinde bulunduğumuz şu günlere bir de bu açıdan bakmalı.

Ve kurban…

Her kurbanda hayvan kesmek katliamdır,çocukların psikolojisini bozuyor,kurban sünnettir tartışmaları ısıtılıp ısıtılıp önümüze sunulsa da…

Kurtulmalı bu dar bakış açılarından.

Kurban,hayvan kesmekten çok öte çünkü.

Hepimizin bildiği kıssadır,Hz.İbrahim’e rüyasında oğlunu kurban etmesi emrolunur,oğlu yürüyecek yaşa ulaşınca,oğluna durumu anlatır.Ondan aldığı cevap ‘Babacığım sen emrolunduğun şeyi yap. İnşALLAH beni sabredenlerden bulacaksın’ olur.Tam gözlerini bağlayıp bıçağı boğazına dayamışken ALLAH nida eder:

‘İbrahim! Sen rüyanda emrolunana uydun. İyilik yapan ve iyi kullukta bulunanları işte biz böyle mükâfatlandırırız. Muhakkak ki bu apaçık bir imtihandı. ‘

Evet aslında İsmail ve kurban bir simge idi.Mesele Hz.İbrahim gibi en sevdiğini ALLAH uğrunda feda edebileceğini ve Hz.İsmail gibi ALLAH uğrunda kurban olabileceğini ispattı.

Pazartesi kurbanlarımızı keserken bunu düşünmeli,bu bayram ALLAH(cc) için neyi kurban edebilirim?Hangi huyumun boğazına dayamalı bu yıl bıçağı?Bunun idrakiyle kurbanımız tam olur sanırım.

Ve bayram…

Bayramlar bir başka…

Her bayram dilime dolanır,Bugün bayram erken kalkın çocuklar,giyelim en güzel giysileri,elimizde taze kır çiçekleri…diye başlarım güne.

Erkenden uyanma,Erkeklerin namazdan dönmesini bekleme,el öpme fasılları,harçlık pazarlıkları,bütün aile bir arada yapılan tadına doyulmaz kahvaltı sofraları,şekerler,tatlılar,kurbanı kesme telaşı,ızgaraya konan etler,közlenen biberler,gelen giden misafirler…köy…güzel şeyler hepsi…

Tüm bu güzelliklerin,kalabalığın içinde her an aramızdan ayrılanları görme umudu ve görememe hüznünü taşısak da üzerimizde...Bayramın hürmetine kabul edileceğine inançla el açıyoruz O’na:

Bayramımız mübarek olsun,evlerimizden neşe,muhabbet,keyif,bereket,gülücük eksik olmasın.

Bizde razı olmadığı,bizi O’ndan uzaklaştıran ne varsa üzerimizde onları Halilullah(ALLAH dostu)dediği Hz.İbrahim gibi kurban edenlerden etsin.

Ölülerimize rahmetiyle muamele etsin,mekanlarını bayram nuruyla ışıklandırsın.

Bayramın tekrarını nasip etsin.

Alvarlı Efe Hz.nin dediği gibi: Mevlâ bizi affede bayram o bayram olur.

Gerçek bayramı yaşatsın(AMİN)

NOT: Hepinizi bayramda köye bekleriz  Selamlar.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    BUGÜN BAYRAM
    « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 11:32 »
  • Yayınlama
  • "Hangi huyumun boğazına dayamalı bu yıl bıçağı?"

Sevgili kızım Nilgün,
    Öyle bir soru sordun ki; beynim,kalbim bir oldu ve ellerime emretti, bıçağı eline aldı...
    Kes, dediler.
    Ellerim kesmeye başladı..
    Yalanclığımı kesiyorum.
    Tembelliğimi kesiyorum.
    Küfürbazlığımı kesiyorum.
    Hasisliğimi kesiyorum.
    Fetbazlığımı kesiyorum.
    Dalaveracılığımı kesiyorum.
    Hırsızlığımı,yolsuzluğumu kesiyorum.
    Haksızlık yapmayı kesiyorum.
    Eğri yola gitmeyi kesiyorum.
    Yalancıların,üçkağıtçıların,hırsızların,sahte solcuların,sahte müslümanların,sahte alevilerin,sahte kürtçülerin, sahte milliyetrçilerin,sahte imamların,sahte öğretmenlerin,sahte kasabın,sahte minibüsçünün peşinden gitmeyi kesiyorum.
    (Hızımı alamazsam galiba tüm türkiye kıyıma uğrayacak,onun için yazımı burada kesiyorum) 
    Bu yol gösterici yazından dolayı seni tebrik eder başarılarının devamını dilerim..aeo.

Facebook Yorumları

Twittear