BESMELE - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BESMELE  (Okunma sayısı 1958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 34 Mesajı Toplam
    59 Kere Beğenildi
BESMELE
« Topic Start: 04 Kasım 2010 - 23:45 »
  • Yayınlama
  •      HASAN AKYOL   
         hasanakyol0761@hotmail.com
         04 Kasım 2010 Perşembe

BESMELE

Kendisine sayısız nimetler verilen, yerde ve gökte ne varsa hepsi hizmetine sunulan insan, ALLAH’a ibadet için yaratılmıştır. İbadet ALLAH’ın yap dediklerını yapıp yapma dediklerini de yapmayıp onun emir ve yasaklarına itaatkâr olmaya çalışmaktır. İbadet yapılabilmesi için öncelikle İslam da İdikati konuların kabulü yani ALLAH’ın varlığını ve birliğini kabullenmek onun göndermiş olduğu bütün peygamberlerin hak peygamber olduğunu kabullenmek ve onların getirmiş olduğu kitaplara iman etmektir.

Kişi her zaman ALLAH’ı hatırlamalı ve her işinde ondan yardım dilemelidir. Nitekim Süleyman CELEBİ hazretleri mevlidi şerifin de
        “ALLAH adı olsa her işin önü
          Hergiz ebter olmaya onun sonu”
      Yani ALLAH adıyla başlanan her iş yarıda kalmaz biiznillah hayırlara vesile olur.

Bizlerde daima ALLAH’ı hatırlamamıza, her zaman kendimizi güvenilir kılmamıza ve güven içinde olmamıza, huzurlu, mutlu, kötülüklerden korunmuş olarak hissetmemize ve güven içinde olmamızı sağlayan kelime BİSMİLLAHİRRAHMANIRRAHIMDIR.

Rahman ve rahim olan ALLAH ın adıyla insanı yoktan var eden ve varlığından haberdar eden ALLAH Teala yarattığı insanın kendisini tanımasını ve ona ibadet etmesini, onun  uluhuhuyyetini,  büyüklüğünü, azametini tanımasına, kabullenmesine yaşantısına uygulamasında ki sözdür BESMELE.

Eğüzübillahimineşşeytanirracım: kovulmuş şeytanın şerrinden. Bismillahirrahmanirrahim: Rahman ve Rahim olan ALLAH’ın adıyla ALLAH’a sığınırım.
           Besmele Hayatımızın yönünü belirleyen sözdür
           Besmele İşlerimizi yaparken hayırlara vesile olmasını sağlayan sözdür.
           Besmele imalat ve üretim işlerindeki bereketi sağlar.
           Besmele yemeğimizi yerken adaba edebe ve İslam ahlakına uygun olmasına vesile olur.
           Besmele yatağımıza yatarken huzurlu ve rahat uyumamızı sağlar
           Besmele ALLAH’a teslimiyeti ifade eden sözdür
           Besmele ALLAH'tan yardım dilemedir
           Besmele şuuru bize şu anlayış ve davranışları kazandırır. (kazandırmalı) : Müslüman’ın her işi ALLAH'ın adıyla ve onun emir ve müsaadeleri doğrultusunda olmalı. Müslüman’ın her işinde evvel ALLAH olmalı yani mümin başlayacağı işi yapıp yapmayacağı konusunda ALLAH'a danışmalı.

Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki;
        “Bilcümle semavi kitapların anahtarı “Rahman, Rahim” ALLAH adı iledir” yani besmeledir.(1)
        “Cehennemin başlıca memurları olan on dokuz zebanının azabından necat bulmak (kurtulmak) isteyen kimse besmeleye devam etsin”(2)zira besmele on dokuz harftir.
         “Helâya girerken çekilen besmele Çinlere perde olur avret yerlerini göremezler.(3) 
         “Eve girerken besmele çekilirse,  Şeytan “bu eve girmeme imkân yok” der döner gider.(4) 
         “ALLAH’ın adıyla ki, onun adı sayesinde ne sema da, ne yeryüzünde, hiçbir şey zarar veremez O her şeyi işiten her şeyi hakkıyla bilendir” diyen ve bunu üç defa tekrarlayan kimseye hiç kimse zarar veremez.(5)
           Rahman bütün mahlûkatı Rahmetiyle yaratıp besleyen Rahim ahrette müminlere lütfüyle Cennet veren, kâfirlere adaletiyle azab edendir.
          Öyleyse hayırlı işlerimize besmele ile başlamamız öncelikle Rabbimizin rızasını kazanmamız ve işlerimizde huzur, bereket hayırlarla son bulacağını unutmamalıyız.
          Şer olan işlerde besmele çekilmez (ALLAH’ım sen bunu bana haram kıldın ama bunu ben senin rızan için yapıyorum bu da ALLAH’ın kanunlarıyla ve ALLAH’la seni tanıyorum ama hükümlerinle amel etmiyorum) buda ALLAH muhafaza insani küfre sürükler.
          Besmele bizleri haramdan koruduğu gibi ALLAH’ın kanunlarını yaşamaya ve samimiyetle uygulamaya vesile olur.       

Besmele kişiyi ALLAH’a yaklaştırır, Rabbim bizi bize bırakma cennetine girip cemalini gören kullarından eyle Ya Rab. Amin...

Hasan AKYOL

1: Ramizül ehadis 241
    2: El camiu’s-sağir
    3: Tsalat
    4: Tidyen
    5: Ebu davud Edeb 101 İbni mace Dua II İbni  Hanbel 1/62,66,72

Facebook Yorumları

Twittear