AKLIMI SORGULUYORUM - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: AKLIMI SORGULUYORUM  (Okunma sayısı 5100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
  • GSM: 05079310977
AKLIMI SORGULUYORUM
« Topic Start: 15 Aralık 2011 - 18:55 »
  • Yayınlama
  •      MUSTAFA YILMAZ
         mustafa-yilmazzz@hotmail.com
         15 Aralık 2011 Perşembe

AKLIMI SORGULUYORUM

Ne söyleyeyim ki? Kalemime damlatacaklarım kış kuraklığı gibi bile olsa sevinç tamtamlarımı sahneye süreceğim. Vaktiyle bilgisayarımın masa üstünü süsleyen ve süsten öteye taşıyamadığım Çehov’un genç bir yazara söylediği  “hergün mutlaka yaz!” ile başlayan o sözü beyaz bir kağıda yazıp bu sefer de yatağımın karşısındaki duvara astımsa da nafile. ‘Yazacak birşeyim yok!’ bahanesine sığınmanın sıcaklığını “yazacak bir şeyin olmasa da yaz!” sözü derdest ediyor.

Hâlbuki öyle mi? Yazacak birçok şeyim var aslında. Masamın üzerinde kimi yarısı okunmuş, kimi de okunma sırasına konmuş birkaç kitap dururken yazacak bir şey bulamamam benim yetersizliğim. Okurken altını çizip not defterime kayıt ettiğim sayfaya gözümü iliştiriyorum da yaşadığım fukaralığın kaynağı aklım mı yoksa? Ara sıraukalalık yaptığım da oluyor çünkü. Bunları sıralarken bir yandan da kendimi  sahile çıkarıvermek geçiyor aklımdan. Aklı vahiyden üstün gören akılsızlardan değilim ama şu sözü okuduğumdan beri aklımı sorguluyorum: “Aklı fukara olanın fikri de ukala oluyor.”

Ne kadar da yerinde bir tespit değil mi? Yalnız benim aklım gene bir yerlere gitmeye başladı. Sizler bu sözün ağırlığını tartmaya çalışırken ben ise aklı sorgulamanın nasıl bir şey olduğunu düşünmeye başladım. Tabi ki,aklımın elverdiğince.

Ortada sorgu varsa bir sorgulayanın olması gerektiği muhakkak. Öyleyse aklımın sorgulayanı, ‘anlat’ diyen savcısı kim? Veyahut ta akıl neye göre sorgulanır? Sorgu sonunda karar mercii kimdir, neresidir?  Hangi kaynaklara göre sorgu işlemi yapılır? Akıl suçlu bulunursa itiraz makamı var mıdır, varsa neresidir?  Ve daha bir sürü cevap bekleyen sorular…

Açıkçası çıkamadım bu sorular harmanının içinden. ‘Aklım karıştı’ desem, yeridir. Bir yandan anlamak istiyorum bir yandan da Necip Fazıl’ın, içinde “akıl” geçtiği için mi nedir, aklımda kalan “Anlamak yok çocuğum, anlar gibi olmak var; Akıl için son tavır saçlarını yolmak var” dizeleri kulağıma üfleniyor. Acaba bu günlerde bünyemde etkisini gösteren soğuk algınlığının baş sebebi, kulaklarımdan içeri giren bu soğuk hava üflemesi mi? Tamam, saçma ve çok çocukça bir gerekçe olduğunu kabul ediyorum ama elimdeki mendilin burnumdan düşmemesiyle ilk anda aklıma bu sebep geldi.Ne yapayım? Fukaralığın gözü kör olsun!

Gerçi çocukça şeyler söylüyorum ama çocuk da değilim hani. ‘Otuz’ a merdiven dayamışken anlamaya çalıştıklarım hiç azalmıyor. Rol yapma kabiliyetim de yok ki anlar gibi olmaya çalışayım! “E peki saçların ne öyleyse”  diye soruyorsunuz, değil mi? Yolduğumu düşünmeyin; fukaralığın gözü kör olsun dedim ya saçlarım da fukaralıktan nasiplendi.

Nereden nereye? Yazacak bir şeyim yok bahanesine ateşli taraftarlık yapmaya hazırlanırken kim derdi ki saçlarımdan bahsedeceğimi. Ama bu şekilde ilerlerse bahsini edeceğim saçlarım da olmayacak.

Hey gidi çocukluğum! Ne de masumdun sen. Sorguladığım şeyler o kadar sınırlıydı ki hepsi de çocuk kalbimin temizliğindeydi. Ne kir, ne toz ne de çamur…

Bugün ise en kaliteli temizlik ürünleri, gelsin de temizlesin kirlerimi.

Neredesin fukaralığım? Ne olurdu sanki kalbimin kirlerinde de fukaralık yaşasaydım.

Anlaşılan aklımın sorgulanması çabuk biteceğe benzemiyor. Aklanıp aklanmayacağımdan da endişe ediyorum açıkçası. Yok mu bana da tahliye verecek bir mahkeme?

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

Mustafa Yılmaz 'nin Mesajlarını Beğenen 4 Kullanıcı: Haluk Demir (22 Temmuz 2012 - 20:08), Recep Ali Düzenli (01 Ocak 2012 - 22:44), sadıkyılmaz (17 Aralık 2011 - 06:51), ebruçobanoğlu (15 Aralık 2011 - 21:31)
    • *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    AKLIMI SORGULUYORUM
    « Yanıtla #1: 15 Aralık 2011 - 21:51 »
  • Yayınlama
  • Düşündürücü ince detaylı güzel bir yazı...

Bizler tahliye olamayız malesef...Devamlı kendimizi sorguladığımız sürece kaç kere "af yasası" çıkartsada birileri tahliye edemez hiç bir kuvvet bizi...

Ne kadar bilgili,kültürlü yada makamı yüksek olsun akıl fukaralığı mevcuttur.Bende de var şu ukalalık kısmı.Ne kadar bilinçli olsamda şımarmak yakışmıyorda değil hani...Tevazu gösteremeyecek kadar yükselmiyoruz aslında ukalalığımızın altında küçülüyoruz.Aslında bunu anlamakta iyi birşey.

Yazmak;yazdıkça sorgulamak ve sorguladıkça rahatlamak... Daha sonra sorguladığın kendinin esiri olmak... Bir türlü azad edememek kendini...Devamlı yazacak birşeyler var aslında ama o fukaralık akıldan kaynaklanmıyor "kalbinin ukalalığının hükmettiği aklının, mantıken savaşarak kalbini engellemesinden kaynaklı" diye düşünüyorum...Zaman zaman banada oluyor eğerki bonkör davranırsam kalbimin ukalalığına yeniliyorum...Yüreğin tahliye desede,kalemine kendi kendine kelepçe vurmak gerekli,aklının hakimi olarak....

Haksız mıyım dersin?....

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

EBRU ÇOBANOĞLU 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: sadıkyılmaz (17 Aralık 2011 - 06:44)
    • Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    • GSM: 0536 553 63 59
    AKLIMI SORGULUYORUM
    « Yanıtla #2: 17 Aralık 2011 - 07:23 »
  • Yayınlama
  • Aklımı sorgulamak bana düşerde ukalalığımı sorgulamak galiba ele düşüyor. Telefonlar kopuyor, kesiliyor, kapanıyor aklım gibi...

Sorguluyorum fakirlik geliyor ön sırada biraz ukalalık başlıyor çözüm gelince bir olay ya da misal veya örnek anlatayım siz sorgulayın güncel hayatı veya bir şekli...

Telefon borcundan dolayı kapalı, arayanlar beleşçiler çaldırıp bırakıyor, üç kez beş kez hatta 9 kez bile bari açtıralım dedim sussun şu boş camlalar vardım bir bayiye hoş geldin dediler e hoş bulduk arzunuz deyince bende fatura tahsildarı yapacağım deyince buyurun kasaya deyi verdi esprimin farkına bile varmadı kasaya vardım bizim sistem arızalı az ilerdeki bayiden yapın lütfen... Çıktım o bayıye girdim...

Yine aynı sözler hoş geldiniz buyurun
    -Fatura tahsildarı
    -Buyurun kasaya
    Kasada iki bay iki bayan birisi ney ne deyince tahsilâtı dedim gülüştüler hep birden, parayı ödedim aynı bayan

-ALLAH razı olsum birazcık güldük be oh ya dedi

Eşimin faturasını sorarken: size bir soru dedim Türkçe sorusu Eyüp hocamın sorusu sor deyince...

-Beş yediden çıkınca kaç kalır dedim.

Herkes sustu bu basit soruyu herkes bilir sen bizi birinci sınıfa giden mi sandın der gibi? İşim bitti ayrılırken...

-Soruma cevap vermediniz dedim

Biri -2 diğeri de -2 diğerleri de yanıldınız dedim eksisi yok sade iki

Az önce güldürdüğümü şimdi düşündürüyorum

Doğrumu yaptım acaba bunu da sorguluyorum...

Benden bu kadar cevabınız varsa gerisi gelir

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil
    sevip sevip ayrılığı seçenler
    çeker gider buda ona ilk deyil

• Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    AKLIMI SORGULUYORUM
    « Yanıtla #3: 18 Aralık 2011 - 22:45 »
  • Yayınlama
  • Aklımı sorguluyorum hiç yapmadığım işleri yapabilir miyim diye. Sorguluyorum bilmediğin işe el adacan ne diye. Sorguluyorum sonunda rezil olmak var. Sorguluyorum, vezirlik yoksa da koltukları kabarmak var bir soruyorum kendime bu kadar iş arasında başka işi niye ezbere diyorum. Soruyorum ikinci bir meslek neden olmasın.

En çok ta işimi sorguluyorum daha iyisini yapamaz mı idimi. iş ne kadar gönderişli ve sağlam olursa o kadar beğenisi artıyor, işler sıkışıyor, yardımcı eleman yok, soruyorum kendi kendime ne kadar ömrün kaldı. Cevap yok ama cevap gibi  belirtileri de görüyorum...

Kalın sağlıcakla

• İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • 99 Mesajı Toplam
      139 Kere Beğenildi
    • GSM: 05079310977
    AKLIMI SORGULUYORUM
    « Yanıtla #4: 11 Ocak 2012 - 09:18 »
  • Yayınlama
  • Düşündürücü ince detaylı güzel bir yazı...

Bizler tahliye olamayız malesef...Devamlı kendimizi sorguladığımız sürece kaç kere "af yasası" çıkartsada birileri tahliye edemez hiç bir kuvvet bizi...

Ne kadar bilgili,kültürlü yada makamı yüksek olsun akıl fukaralığı mevcuttur.Bende de var şu ukalalık kısmı.Ne kadar bilinçli olsamda şımarmak yakışmıyorda değil hani...Tevazu gösteremeyecek kadar yükselmiyoruz aslında ukalalığımızın altında küçülüyoruz.Aslında bunu anlamakta iyi birşey.

Yazmak;yazdıkça sorgulamak ve sorguladıkça rahatlamak... Daha sonra sorguladığın kendinin esiri olmak... Bir türlü azad edememek kendini...Devamlı yazacak birşeyler var aslında ama o fukaralık akıldan kaynaklanmıyor "kalbinin ukalalığının hükmettiği aklının, mantıken savaşarak kalbini engellemesinden kaynaklı" diye düşünüyorum...Zaman zaman banada oluyor eğerki bonkör davranırsam kalbimin ukalalığına yeniliyorum...Yüreğin tahliye desede,kalemine kendi kendine kelepçe vurmak gerekli,aklının hakimi olarak....

Haksız mıyım dersin?....

Haksızlık isnad edemem. En başta da "Ne kadar bilgili,kültürlü yada makamı yüksek olsun akıl fukaralığı mevcuttur" sözünüze. Lakin yazımda bir yutkunmalık nefes üflediğim 'akıl fukaralığı'nı, boşluğa yönelme 'bâb'ında ele aldığım ince detaylı yazımın satır aralarında gizlidir ve iç muhasebemin ürünüdür.
    Aklımı sorguluyorum hiç yapmadığım işleri yapabilir miyim diye. Sorguluyorum bilmediğin işe el adacan ne diye. Sorguluyorum sonunda rezil olmak var. Sorguluyorum, vezirlik yoksa da koltukları kabarmak var bir soruyorum kendime bu kadar iş arasında başka işi niye ezbere diyorum. Soruyorum ikinci bir meslek neden olmasın.

En çok ta işimi sorguluyorum daha iyisini yapamaz mı idimi. iş ne kadar gönderişli ve sağlam olursa o kadar beğenisi artıyor, işler sıkışıyor, yardımcı eleman yok, soruyorum kendi kendime ne kadar ömrün kaldı. Cevap yok ama cevap gibi  belirtileri de görüyorum...

Kalın sağlıcakla

Sadık abi, cevapların bu kadar cevapsız bırakılmasına fırsat vermemem gerekirdi. Bir 'bahane bulma ustası'yla karşı karşıyasın ne yazık ki.Akıl sorgulamasından yola çıkarak başvurulan her samimi sorgulama umarım bizleri sahile çıkaracaktır.

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    AKLIMI SORGULUYORUM
    « Yanıtla #5: 11 Ocak 2012 - 19:35 »
  • Yayınlama
  • kendimi sorkuluyorum aklımı beğenmişim
    beğendiğim aklımla neler neler etmişim
    aklımı sorguladım dünyamı kaybetmişim
    geriye dönüp baktım meğer ben hiçmişim

kendimi beğendiğim, karıncaya yetmedi
    el aklına göz attım, güheylanlar cekmedi
    fırsatı kaza olsun denmez habu alemde
    dünya tek tabu olmuş, aydan hisse istedi!

Sadık Yılmaz 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: lazigo (11 Ocak 2012 - 19:53)
    • Erol Usta
    • O Bir Visirli
    • *
    • 1 Mesajı Toplam
      1 Kere Beğenildi
    AKLIMI SORGULUYORUM
    « Yanıtla #6: 06 Mart 2012 - 19:17 »
  • Yayınlama
  • Hiç kimse aklını sorgulama gibi çıkmaza girmez sanırım. Anlattığın gibi terazisiz tartma olmaz. Boş ver aklımı seveyim de herkes gibi.

Facebook Yorumları

Twittear