VAR MIYIZ? YOK MUYUZ? - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?  (Okunma sayısı 4091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?
« Topic Start: 08 Haziran 2008 - 00:34 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         8 Haziran 2008 Pazar

VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?

Danıştay kararıyla ilgili sayfalar dolusu kızgınlık içeren cümleler yazabilirim,haklı yanlarımızdan,uğradığımız haksızlıklardan,demokrasinin sözde bile kalamayışından,millet iradesi ve meclis yönetiminden çıkıp yargıya tabi oluşumuzun saçmalığından dem vurmakla başlayıp,upuzun serzenişlerde bulunabilirim.

Ama hayır,bu değil içimden gelen,faydasız çünkü.Şu şekva edip duran halimiz bile o kadar lehine ki bazılarının.Kızmayalım mı?Kızalım elbet,öylesi hakkımız ki…Ama biz maalesef kızmak ve kızgınlığımızı sözlü olarak ifade etme sarmalında dönüp durmaktan öteye gidemediğimiz,kendi söylediklerimizin girdabında boğulduğumuz için başımıza gelmedi mi bunlar?

Konuyla çok alakasız dursa da iki durumdan bahsetmek istiyorum:

1.Vergi Usul Kanunu düzenlemesiyle mükelleflere her ay Ba ve Bs formlarıyla alış ve satışlarını bildirmeleri zorunluluğu getirilmiş,ancak uygulamanın yeniliği sebebiyle 2008 yılının ilk 3 aylık bildirge süreleri Haziran’a kadar uzatılmıştı.Ancak Haziran gelip çatıp beyannamelerde hazır olmayınca meslek kuruluşları ve mükelleflerin yoğun talepleri sonucunda Maliye Bakanlığı bu süreyi 5 Kasım 2008 e kadar uzattı.

2.Var mısın Yok musun yarışması evde izlenirken arada denk geldiğimde dikkatimi çekti,herkesin acıyıp,ihtiyacı var,iyi insan,inşALLAH çok para alır duygusunda birleştiği insanlar büyük paralarla ayrıldılar yarışmadan.

Konumuzla alakası ne derseniz,dikkat ederseniz bu durumların ilkinde fiili dua,ikincisinde de kavli dua var.

Ciddi anlamda sürenin uzatılması istendi,bunun için meslek kuruluşları baskı uyguladı ve istedikleri alındı.

Ve ekran başında herkes o kadar içten ve külli bir duayla istedi ki bazı yarışmacıların çok para almasını,aldılar.

Şimdi kararı alanları sadece suçlamak,kızmakla kalmaktan öte kendimize dönüp sormamız gereken sorular şunlardır?

Ben kızıyorum,biz kızıyoruz,ama ne yaptım ve ne yaptık?Ufacık bir mesele için zihnimizin bütün hücrelerini seferber ederken,Müslümanlığın,Müslümanların derdiyle ne kadar dertlendik de çözümler aradık?Birileri düşüncelerini adım adım uygulamaya koyarken ve sabırla uyguladıkları planlarının neticesi önümüzdeki tablo iken biz neredeydik?Ne yapıyorduk?

Sorun olmasında katkıda bulunduğumuz bu durumların,çözümünün de parçası olmaya ne kadar gönüllüyüz,biz bu meselede cidden var  mıyız?yok muyuz?

Nasıl oldu da unutmuştuk Başımıza gelen her musibetin kendi ellerimizle işlediklerimiz yüzünden(Şura 30) olduğunu?

Nasıl unutmuştuk Araf’ta kalanların ayetinde Rabbimizin söylediğini:

O ülkelerin halkı, inansalar ve takva sahibi olsalardı elbette onların üstüne gökten ve yerden nice bereket açardık. Fakat yalanladılar, Biz de kazanmakta oldukları kötülükler yüzünden onları yakalayıverdik.
    Acaba o ülkenin halkı, geceleyin uyurken kendilerine azabımızın gelmeyeceğinden emin mi idiler? Yoksa o ülkenin halkı kuşluk vakti eğlenirken kendilerine azabımızın gelmeyeceğinden emin mi idiler?
    ALLAH’ın tuzağından/planından emin mi oldular? Fakat hüsrana uğrayan topluluktan başkası ALLAH’ın tuzağından emin olmaz.” (A’raf: 96-99)

Kaç kez el açtık Rabbimize,gözyaşı döktük,kaç kez yetmez kırık-dökük dualarım deyip,uykumuzdan olup tekrar el açtık dergahına?

Kendi şahsi tarihimize dönüp bakalım bir,bugüne kadar hayatta neleri istedik,istediklerimiz için neleri feda ettik,ne kadar uğraşlar verdik?

Benim kendimde gördüğüm gerçekten tüm samimiyetimle istemiş ve çabalamış olduklarıma ulaşmış olduğum.O zaman soralım biz ne kadar istedik türban sorunu çözülsün?Halk oylaması yapılsa %90 olumlu çıkar muhtemelen ama ne kadar samimiyiz bu istekte?Ne kadarı dilde kalıyor isteklerimizin,ne kadarı kalpten?
    Maalesef en şahsi sorunlarımızdan başlayıp,en geniş sorunlarımıza varana dek yaklaşımımız aynı.Sorunu seriyoruz masaya,ve sadece soruna yoğunlaşıp,olanı tasvirden öteye gidemiyoruz.Oysa konuşulması,üzerinde efor harcanması gereken nokta çözümler.

Her birimiz kendimize dönüp,kendi nispetimde ne yapabilirim demeli,yapabileceklerini hayata geçirmeli önce.Tek tek bireylerden başlayan bu sorumluluk halinin kelebek etkisiyle çok büyük noktalara varması kaçınılmaz zaten.Belki birlikler oluşturulmalı,düzenli toplantılar yapılmalı.Sadece bu konu için değil,Müslümanlığın sorunları,gençliğin,çağımızın sorunları…Kriz masalarımız olmalı,çözümler üreten.Yanlış algılanmasın ama isterdim mesela Diyanet parfümün haramlığından önce daha öncelikli sorunlarımıza eğilse,yol gösterse…

İhiyacımız önce fiili dua.Sonra da önemini idrak edemediğimize dönmeli;kavli duaya.Herşeyi kontol edip,herkesten istemek zor.Oysa ne kolay,yalnızca her şeyi veren ve her şeyi kontrol edebilenden istemek.
    Değil mi ki,O(cc) ol der,oluverir.

Dertlerimiz büyük…Hem bireysel,hem toplumsal,hem küresel…Ama biz yine de Rabbimize dönüp derdimiz büyük demeyelim de,derdimize dönüp RABBİMİZ büyük diyelim…
    Hak etmesek de bize kendimize yaptığımız gibi muamele etme,bizi bize bırakma Rabbim-Amin-

Saygılarımla...

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ?YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #1: 08 Haziran 2008 - 15:59 »
  • Yayınlama
  •     Evet Nilgün,
        Bu millet ya varım diyecek,ya da yokum.Yok da derse,var da dese kendi özgür iradesiyle diyecek...Kendi göbek bağını kendisi kesecek.
        Güzel tespit ve yorumun için teşekkür ediyorum.Zihnin açık,şuurun hep böyle Hak'tan yana olsun,daim...
        Selamlarımla...

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ?YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #2: 08 Haziran 2008 - 17:47 »
  • Yayınlama

• Ben bu konuda maalesef iyimser olamayacağım.. Daha önce Sayın Başbakanımız meslek liselerine yapılan katsayı haksızlığını çözmeye niyet etmişti ama arkasında doğru-düzgün bir destek bulamamıştı. Şimdiki durumun da bundan farklı olacağını zannetmiyorum. Yanılmayı çok isterim. Millet olarak çok çabuk unutuyoruz ya da unutturuluyor bir şekilde..

Bu karar, gayretullaha dokunacak kadar ağır ve haksızdır. Adaletin adaletle feshedilmesidir ki, bu da ALLAH'ın Adil ismine dokunacaktır. Ama şuna inanmak istiyorum, sular bulanmadan durulmaz. Belki  de, gelecek güzel günlerin değerini anlayabilmemiz için, bu sıkıntıları yaşamamız gerekiyor.

Bu karar karşısında, içimde yükselen isyan çığlıklarını zor bastırıyorum, ama..

Biliyorum ki, sûkunetimi korumalıyım! Koskoca 75 milyonun kaderiyle, geleceğiyle oynayan bu 11 kişinin  iplerini oynatanların istedikleri fırsatları onlara vermemeliyim. Ekmeklerine yağ sürmemeliyim..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Kemal Algül
    • Aktif Visirli
    • *
    • 16 Mesajı Toplam
      20 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ?YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #3: 08 Haziran 2008 - 22:40 »
  • Yayınlama
  • Evet lema bacim gayretullaha dokunmaktan bahsettin gercekten bu kadar zülmün karsisinda gayretullaha dokunulmamis olmasi düsündürucudür.acaba biz ler gercekden mazlum degilmiyiz???

Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• Yaa Sabır...
    • Administrator
    • *
    • 349 Mesajı Toplam
      550 Kere Beğenildi
      • Gülen Köyü Web Sitesi
    • GSM: 0535 481 76 24
    VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #4: 01 Haziran 2010 - 10:22 »
  • Yayınlama
  • [Dertlerimiz büyük…Hem bireysel,hem toplumsal,hem küresel…Ama biz yine de Rabbimize dönüp derdimiz büyük demeyelim de,derdimize dönüp RABBİMİZ büyük diyelim…]

Çok doğru çok güzel bir söz ve ayrıca duygularımızı bu şekilde ifade ettiğin için sana binlerce teşekkürler evet durup seyredecekmiyiz yoksa bişeyler yapacakmıyız Nilgün'ün dediği gibi VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #5: 01 Haziran 2010 - 10:22 »
  • Yayınlama
  • hersey cok acı anlıyorum..ama inancımıza ne kadar sahip cıkıyoruz. başörtüsü teferruattır diyebilen hocaefendilere(!) rağmen bu işlerin düzelecegine inanıyorum. hem de tüm kalbimle...herkes olmasa da büyük bi çoğunluğun kalben dua ettiğini biliyorum..bedenler olmasada bu konuda ruhlar secdededir.platonik

...ve BEN SUSUYORUM

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #6: 01 Haziran 2010 - 10:23 »
  • Yayınlama
  • yorumunuz için söyleyecek sözüm çok,ama benim sözlerimden ziyade Hocaefendi'nin sözlerini doğru anlamak gerektiğini düşündüğüm için foruma yazının tamamını ekledim,tekrar okumanızı rica ederim.

Ve herhangi biri için zan altında bulunmadan önce tekrar ve tekrar düşünmeye davet ediyorum.ALLAH korusun yalan ise zannımız adı iftira olur.Kendisine rağmen diye telaffuz ettiğiniz kimseye ben O'na ulaşmamda vesile olduğu için vefa borçluyum,o yüzden bu kadar savunma hakkım vardır zannediyorum.

Size de nacizane tavsiyem kişileri gruplamaktan ziyade herkesten mümkün mertebe nasiplenmeye çalışmak daha bizim yararımızadır.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #7: 01 Haziran 2010 - 10:23 »
  • Yayınlama
  • aslında pek kişileri konusmak tarzım degil ama (çünkü kişilerden daha çok inanç ve fikirleri konusmak isterim) sizden ricam dinlerarası diyalog ve papaz eli öpme ile ilgili mesele de beni bilgilendirirmisiniz.acaba aslı varmıdır yokmudur bu konu sürekli tartışılıyor.günaha bulanmayalım..buyurdugunuz gibi zan iftiraya dönebilir.

öncelikle aydınlattıgınız için teşekkürler.beklemedigim birilerinden böyle sözler duymak acıydı..eger sizin söylediğiniz gibi o anlamda söylenmemisse.....ki size cook inanıyorum.. ozaman cook mutluyum şimdi..gruplar ve ayrı fikirler zenginliğimizdir.yeter ki düşünceler samimi ve ALLAH rızası için olsun.size teşekkürler şimdi bu moralle keyf çayı içebilirim..PLATONİK

...ve BEN SUSUYORUM

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #8: 01 Haziran 2010 - 10:24 »
  • Yayınlama
  • öncelikle usluptaki yanlışı düzeltelim,ben bir şey buyurmadım,haddim değil.Bir tartışmanın içine girmek de niyetim değil,yalnız bahsettiğiniz resim hadisesi bahsi geçen kişiler tarafından iftira olduğu beyan edilmiş bir hadisedir zaten.Ayrıca diyaloğun altında yatan derin niyetleri gönülden duymak ve anlamak da burda iki kelimeyle,hele ki benim izah edeceğim mevzular değildir.

Nedense bizler toplum olarak kendimize müslüman yaşadığımız,dünyanın iman noktasındaki konumuna lakayt kaldığımız gibi,bu yöndeki çabalarıda anlamaya çalışmaktan ziyade kulaktan dolma bilgilerle yerme çabasındayız.

Benim anlatmak haddim değil,siz anlamaya gönüllü iseniz tavsiye edeceğim kaynaklar olur ancak.Bir insanı bir sözü cımbızlayarak değerlendirmektense gerçekten niyetimiz anlamaksa her yanıyla incelemeli.Tavsiyem ancak şu olabilir,

www.herkul.org da gerek yazılarını,gerek güncel videolarını,ve sorulara geniş cevaplarını bulabilirsiniz

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    VAR MIYIZ? YOK MUYUZ?
    « Yanıtla #9: 01 Haziran 2010 - 10:24 »
  • Yayınlama
  • ''buyurmak'' kelimesi size fikirlerinize düşüncelerinize ve sözlerininize binaen söylenmiş bir saygı ve değer ifadesiydi..pekala hocaefendiler yaslılar prof.lar v.s gibi siz de 'buyurmak' mertebesine layıksınızdır.tartımaya katılma konusuna gelince zaten tartısmıyoruz.beynimi kurcalayan bazı meseleleri bilen birinden sorarak öğreniyorum.en azından biraz daha eskiye nazaran fikirlerim aydınlanıyor.verdiginiz bilgiler ve site ismi için teşekkürler.PLATONİK

...ve BEN SUSUYORUM

Facebook Yorumları

Twittear