ÖSS ve İSTİKBAL - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ÖSS ve İSTİKBAL  (Okunma sayısı 3728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
ÖSS ve İSTİKBAL
« Topic Start: 20 Haziran 2008 - 14:56 »
  • Yayınlama
  •      AHMET AKTÜRK (HOCA)
         agulen61@gmail.com
         20 Haziran Cuma 2008

ÖSS ve İSTİKBAL

Çok değerli kızımız Ebru Hanım'ın ÖSS ile ilgili makalesi dolayısıyla konu hakkındaki değerlendirmelerimi siz değerli okuyucularıma sunmak istiyorum.

Bu konuyu iki açıdan ele almak lazım, diye düşünüyorum.

1-Mevcut uygulamayı;ekonomık,siyasi ve stratejik açıdan değerlendirme.

2-Günümüz ihtiyaçlarına göre,olması gereken uygulamaların değerlendirilmesi...

Mevcut uygulamadan başlarsak;var olan uygulamanın nedenleri birden fazla   olsa da ,en önemli sonucu mevcut coğrafyada birilerinin,birilerini istenilen yerde,makamda,görevde olmasını istememek için ön kesme uygulamasıdır.Bu tezim ucuz bir gönderme gibi düşünülse de,gerek siyası,gerek resmi ideologların zaman zaman yaptıkları söylem,demeç ve uygulamalrdan da perçinlendiği görülecektir.Bir makalemde yazmıştım;Tokatlı,Amasyalı,Kayserili,Trabzonlu bir köylünün çocuğunun mahkeme başkanı,Cumuhurbaşkanı,Kuvvet komutanı,Başbakan,bakan veya genel müdür v.s olmasını istememesi doğal gözükmektedir.200 yıldan beri "monşer" lerin saltanat sürdüğü yönetimde var olacak kişilerin aynı cenahtan olmasını istemek "beyaz ırkın" hakkıdır.Bir şekilde "ötekileştirilen" ama gönül almak için "milletin efendisisiniz" diye kağıtlara,duvarlara yazılan sloganların gerçek olmaması beyaz ırkın her zaman temennisi,hatta mecburı uygulayıcısı olmuştur.

Üstüne üstlük,bir de, bir zamanlar ötekleştirilmiş kişilerin "gavur mektebi" diye adlandırarak okutmadıkları çocuklarının,nesiller geçtikçe uyanıp oyuna geldiğini anlayınca bu anlayışı kırmak için "ben de varım" diyerek direnç gösterdiği bir döneme girilince beyaz ırkın feveranları ayyuka çıkmıştır.Hatta,yahu bak bu sizin veletler buraya gelip yoldan çıkıyorlar,onları geri alın yoksa gavurlaşacaksınız diye eskilere yapılan telkinler hala hafızalardadır.

Beyaz ırkın,ön alamadığı bir ortama girilince yapabilecekleri tek şey bu şikayetlerden ziyade,öteki cenahtan olan bir takım kıvılcımları kendi taraflarına çekmenin gayretinde oldular.Ve bir takım satılmış yazar çızer,siyasetçi,bürokrat "beyaz ırk" yanına destekçı çıkarıldı.Ve dönüp arkaya söylendi ki,bakın bunun da dedesi alimdi,müftüydü,beş vakitliydi,hatta nenesinin başı örtülüydü;kısacası mütedeyyindi.O zaman bunların dediğine baksanız ya...Madem bize inanasınız gelmiyor bu Beyaz'ların,Yaşar'ların v.s allame-i cihan fikirleri ile dünya görüşünüzü renklendirin telkinleri başladı.

Diğer yandan ekonomik bağımsızlık dev Holdinklerin oluşumu ile küresel sermayeye kafa tutan yerli işletme sahipleri oynanan oyunu farkedince tepelerine inen balyoz harekatları ile sindirilmek istendi.

Siyaset Ankara dışında şekillenmesine,200 yıldan beri elde edilen kazanımın yıkılması gün ışığına çıkınca,karanlık iç dinamik faktörleri ile tekrar istenilen raya oturtma hareketleri başladı.İki tarafın müthiş düellosu,ÖSS'deki uygulamanın önemini artırdı.Mademki bu yaramaz (!) çocuklar yükselmek için basamak olarak Üniversiteyi kullanıyorlar,o halde önlerini kesmenin bir yolunu mutlaka bulmalıyız.Bulunan yol kontenjanları indirmek,katsayı adaletsizliğini getirerek bazılarının önlerini kesmek,bir de,kılık kıyafeti araya kattık mı problem kalmamış demektir. 21. asır,koltuklara sımsıkı sarılan ve Hİ-MEN gibi gücü kendisinde görüp kaybetmeyi istemeyenlerin savaşı ile ötekileşenler arasında geçeceğinde şüphe yoktur.

Bu stratejinin ne derece etkili olacağı gündemden düşmeyen günlük bombalardan da anlaşılmaktadır.Bil hassa 1960'tan buyana kaynatılan kazan hep bu potansiyel çevreler olmuştur.

Günümüz ihtiyaçlarına göre Fakülte düzeyinde eğitimin başarılı ve etkin olabilmesi için,özgür ve kısıtlanmamış bir modelin gündeme alınması gereklidir.Bu açılımın ön koşulsuz ve hiçbir kısıtlamaya gidilmeden Üniversitelerin tüm öğrencilere kapısını açmasıya olacaktır.Bu tedbirin toplumun sosyal dengelerini ve sosyolojik değerlerini etkileyeceğinden çok hızlı bir kalkınma moduna girecektir.Herkesin Üniversite mezunu olduğu bir ortamda rekabet oluşacağından kalite yükselecek ve bakkallık yapan da,terzi olan da,ayakkabı boyacısı da bu işi bilimsel yapacağından kaliteli bir dönemin başlamasına yardımcı olacaktır.Bu örnekleri her meslek dalına yayarsanız,elde edeceğiniz avantajı bir göz önüne getirin bakalım.

Okul kültüründen gelenle,baba mesleğinden gelen iki inşaatçının mimarı bakış açılarında olumlu yönde fark olacağından çevreye uyumlu ve,estetiğe uygun mimarinin oluşmasına katkı sağlayacaktır.Böylece hem,yozlaşmamış bir nesil,hem de dünya görüşü ile tüm kültürlerden anlam çıkaran bir dönemin başlamasına vesile olunacaktır.

Şu anda oluşan yapıyla yetişen nesillerin mahiyet itibariyle dişe dokunur bir durum olmadığından,bu coğrafyada yaşayan okumuşundan cahiline herkes mutsuzdur.

ÖSS deyince bende çağrıştırdığı bu havanın bu toplum yararına dönüşeceği günleri iple çekiyorum.Üniversite kapısına dayanan binlerce gencimize de başarılar diliyorum.Okumalarını şiddetle tavsiye ediyor ve ümitvar olmalarını istirham ediyorum.

Gelecek nesillerin en güzel günlerde yaşamalarını sürmeleri dileğiyle ALLAHa emanet olunuz...

Selam ve dua ile...

• İrfanKORKMAZ

• Ziyaretçi
    ÖSS VE İSTİKBAL
    « Yanıtla #1: 20 Haziran 2008 - 15:56 »
  • Yayınlama
  •         Değerli hocam,

Alıntı
             Okul kültüründen gelenle,baba mesleğinden gelen iki inşaatçının mimarı bakış açılarında olumlu yönde fark olacağından çevreye uyumlu ve,estetiğe uygun mimarinin oluşmasına katkı sağlayacaktır.Böylece hem,yozlaşmamış bir nesil,hem de dünya görüşü ile tüm kültürlerden anlam çıkaran bir dönemin başlamasına vesile olunacaktır.
    Alıntı
            Çobanın ne olduğunu,hangi üstünlüklere sahip olduğunu bilmeyenlerin hezeyanlarına kulak tıkayalım dostlar...

Ben bu iki anlatım tarzı arasında muallakta kaldım.Bir tarafta bahsedilen çobanın,her durumda muntazamlığından bahsederken,diğer tarafta 'Yozlaşmış' olduğundan bahsediyormuşunuz gibime geldi.Acaba yanılıyor muyum?En derin muhabbetlerimle

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    ÖSS VE İSTİKBAL
    « Yanıtla #2: 21 Haziran 2008 - 14:56 »
  • Yayınlama
  •         Dğerli hocam,
            Çobanın ne olduğunu,hangi üstünlüklere sahip olduğunu bilmeyenlerin hezeyanlarına kulak tıkayalım dostlar...

Ben bu iki anlatım tarzı arasında muallakta kaldım.Bir tarafta bahsedilen çobanın,her durumda muntazamlığından bahsederken,diğer tarafta 'Yozlaşmış' olduğundan bahsediyormuşunuz gibime geldi.Acaba yanılıyor muyum?En derin muhabbetlerimle

Değerli İrfan,
                      Anlatılmak istenen şu; çobanı bu ülkede cahil bırakanlara hesap sorulmuyor da,durumu dolayısıyla bu sonuçtan hiç de sorumlu olmayan çobana bütün kötü imajlar yükleniliyor.Bu adamın cahilliğini yüzüne vurup onun toplumdaki bireylik vasfi kabul görmüyor.Verdiği oy'un ağırlığı sorgulanıyor.Hatta bu durumuyla alay ediliyor.Toplumdan dışlanılıyor.Benim karşı çıktığım yan bu dışlamayadır.Yoksa adamın cahilliğini alkışlamıyorum.Ama fırsat verilse idi  çobanın bu durumdan kurtulmayacağını kim inkar edebilir.Bozuk saatın günde iki kez doğru zamanı gösterdiği gibi,hep yamuk olan (bence)ama cahil kalması ile alay edilen İbrahim Tatlıses; "Urfa'da Oksfort vardı da biz mi okumadık" diyerek özetlediği ve kabahatın kendisinde olmadığını ifadesi çok veciz di.Ben de çobanın aşağılanmasını sindiremediğimden sahiplendim.Ama çobanın bu mesleği yapacaksa da okumuş olması taraftarlığım yüzünden de Üniversite mezunu olsun,çobanlık yapsın tezini işledim.Daha kısa diyecek olursak;ne iş yaparsan yap tahsil durumun hep üstün olsun düşüncesine sahibim.Bu amaçla fikirler oluşmuştur sevgilki İrfan.SAĞLIK VE AFİYETLER DİLEKLERİMLE...

• İrfanKORKMAZ

• Ziyaretçi
    ÖSS VE İSTİKBAL
    « Yanıtla #3: 21 Haziran 2008 - 15:19 »
  • Yayınlama
  •   Sevgili hocam,
      Ben de tahsilin gerekliliği anlamında seninle hemfikirim;ama kanımca asalet,insanı tahsilden daha değerli kılar.

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    ÖSS VE İSTİKBAL
    « Yanıtla #4: 21 Haziran 2008 - 15:38 »
  • Yayınlama
  •   Sevgili hocam,
      Ben de tahsilin gerekliliği anlamında seninle hemfikirim;ama kanımca asalet,insanı tahsilden daha değerli kılar.

Bu konuda da seninle hemfikirim.Ne demiş şair Cenap Şehabettin:"Okumak insanın cahilliğini alır,eşşekliği( ;) ;) ;)) ise baki kalır..." Baki selamlar...

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    ÖSS VE İSTİKBAL
    « Yanıtla #5: 21 Haziran 2008 - 17:00 »
  • Yayınlama
  • "... Üniversitelerin tüm öğrencilere kapısını açmasıya olacaktır..."
    İŞte hocam can alıcı noktalar. Üreten bir toplum,kültürlü nesil. Anlatmak istediklerimi o derin bilgilerinizle ne güzel anlatmışsınız ...

Çevremedekilere "okumayın" diyormuşum gibi fikir lanse edildiğini düşünüyorum yazım henüz idrak edilememiş bence . Ben her zaman okuyabildiğiniz kadar okuyun.Dİplomanız olsun o sizin güvenceniz" derim herkese . İsterse hiç bir işe yaramasın ama mutlaka diploma olmalı ...Dediğiniz gibi çobanlık yapsın ama bence eğitimini alsın.Tahsilli , kültürlü olsun ... Cahilide mutsuz okumuşuda hocam herkes istediği mesleğe yönelse kalkın Türkiyem ÜRET Türkiyem diye bir slogan oluşur beynimde ?

Özellikle bayanlar mutlaka tahsil sahibi olmalı MUTLAKA (Bu mutlakanın altında yatan daha derin fikirler var)  Ama ÖSS hakkında hiç olumlu düşünemiyorum hiiiiiçç hocam. Sanırım ben bu Öss için hiçte olumlu düşünemeyeceğim...Üzgünüm ... Dediğiniz gibi kapı bütün öğrencilere açık olmalı eğer ki önemli olan TAHSİL ise bilmem anlatabildim mi derdimi?...

SAYGILAR...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    ÖSS VE İSTİKBAL
    « Yanıtla #6: 21 Haziran 2008 - 18:25 »
  • Yayınlama
  • Hiçbir meslek sadece meslek olduğu için yapılmaya değmez,onunla hedeflenen gaye önemlidir.M.Fethullah Gülen

Eğitim sistemimizdeki çarpıklıkları,yanlışları söylemeye mecal yok,doğrusu Ebru gibi bende bu konuda pozitif düzeleceği yönünde düşünceler taşımıyorum.Olanı değiştiremiyorsak olanla ne yapmalıyız ona bakmalı belki-tabi bu  değiştirme çabasından vazgeçmemiz anlamı taşımaz-

Bugün bütün zorluklara,haksızlıklara rağmen okumayıp,çalışmamakta bir tercih olduğu halde ,günümüzde bunun insanın kendi için değil,dinin geleceği için yapılması gereken bir SORUMLULUK olması  muhtemel.İnsanın en mühim vazifelerinden biri cihad ise ve cihadın amacı savaş değil savaşla hakimiyet altına alınan topraklara İslamiyeti tanıtmak ise,ve bugün bunu silahla değil,çok daha basit şekillerde,anlatmak yoluyla yapmak mümkün ise,bizler şu kainatta yaşayan her insana karşı bildiklerimizden mesulüz demektir.Bu da kendini kabul ettirmekten,ekonomik güçten geçiyorsa...bugün bizlerin yaşadığı sorunları yarın çocuklarımız yaşasın istemiyorsak,bu da ancak gerçek anlmada hakka saygılı insanların belli konumlarda olmasıyla mümkünse ancak,okumak bu nesil için yalnızca sorumluluk değil,aynı zamanda MECBURİYET

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• O Bir Visirli
    • *
    ÖSS ve İSTİKBAL
    « Yanıtla #7: 27 Mayıs 2010 - 12:18 »
  • Yayınlama
  • şu an bu ülkenin Cumhurbaşkanı Kayserili,Başbakan'ıda Rizeli,
    demek ki bu şehirlerden de gelenler en üst düzey yönetici olabiliyorlar,sınavlarda herkese eşit,hak eden kazanıyor,çalışan emek veren,mücadele gösteren eğitimini alıyor,
    Haklısınız bugün Türkiye'de eşitsizliklerin olduğu durumlarda var,lakin ülkemizde değişimde hızla ilerlemektedir,şu var ki ülkemizde kazanılan bi hakkı,
    sen dur,sen okuyamazsın denilmemektedir,
    70 milyon nufuslu bir ülkeden herşeyin toz pembe olmasınıda beklememiz hayalperest olmak anlamı taşır,
    Eğitim güzel,sınav sistemide güzel,gönül isterki başörtüsü yasaklanmasın,mezun olan her öğrenci iş bulabilsin ama düzenimizde buna müsait değil ne yazikki,eskiden gelen dayatmaların izleri hala sürüyor,ama inş zamanla düzelir,tabi mücadele edersek,kafamızı kumlara gömmezsek,

Facebook Yorumları

Twittear