BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...  (Okunma sayısı 4664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
« Topic Start: 26 Haziran 2008 - 01:48 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         26 Haziran 2008 Perşembe

BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...

Maalesef kendi değerlerine sahip çıkmayı bilemeyen ve değer biçmede ölçüsünü yabancılara endeksleyen bir toplum olarak bir gerçekle yeniden yüzleştik.

Uluslararası ilişkiler alanında dünyanın en saygın yayın organları arasında yer alan Amerikan Foreign Policy dergisinin (İngiliz Prospect dergisi ile ortaklaşa belirlediği adaylarla alâkalı) düzenlediği “Yaşayan En Büyük 100 Entellektüel” anketinde Fethullah Gülen Hocaefendi birinci oldu.(İçimdeki takdir duyguları yabancıların takdiriyle bir nebze olsun artmış değil.Nasılsa birileri çıkıp anketin taraflılığından girecek,para karşılığı yapıldığından çıkacak.Bütün ruhumla oylayıp tasdik etmişim zaten,ne ki?)

Ve bir gün sonrasında da hakkında açılan davalar Yargıtay Ceza Kurulu kararıyla beraatle sonuçlandı.

Ve www.herkul.org da bu iki konu hakkında Hocaefendiyle yapılmış bir röportaj yayınlandı.İtiraf etmem gerekirse uzun zamandır bu kadar karmaşık duyguları bir arada yaşadığım bir yazı okumamıştım.

Mutlu oldum…Bir insan düşünün ki ilk göreve başlayıp imamlık yaptığı dönemlerde,insanların kahveden çıkıp camiye gelmediğini fark ettiğinde,gelmiyorlarsa biz gideriz deyip hiç hoşlanmadığı halde,eleştirmeden,yargılamadan,kahvede çay içip biraz oturduktan sonra,bir-iki ALLAH kelamıyla başladığı sohbetleri kahveden dışarıya taşırsın,ve o kahvede başlattığı gönüller hareketi bugünkü noktalara gelsin.

Buna rağmen ciddi anlamda yalnız ALLAH’a,Peygamber’e,dine,vatana,topluma,insanlığa hizmete gönül vermiş bu gönüllüler yok sayılsın,ve arkalarında başka güçler var densin.

Bir insan düşünün ki Efendim(sav) lafzı daha ağzından çıkmadan saygıdan oturduğu yerden doğrulsun,O’nun adının anıldığı ortamda oturuyor olmaktan haya etsin,buna rağmen Peygamberlik iddiasında bulunduğu iftirası yazılsın,çizilsin.

Hayranlık duydum…Bir insan düşünün ki gencecik insanların kendilerinin dahi farkında olmadığı cevherleri açığa çıkarsın,çıtalarını en yükseğe koysun.Madagaskar desin 2 genç dilini,dinini,hiçbirşeyini bilmeden uçağa atlasın,Madagaskar’a gitsin,havaalanında ordaki tek Türk’le karşılaşıp,zamanla orda okul açsın…

Tek bir insanın dahi yaşamadığı yerlere insan olmasa da gidin,bayrağımızı dikin,o topraklarda da şehadet getirilsin,Efendimiz(sav)i anılsın,dua edilsin diye yol göstersin.

Hüzünlendim…Memleketinin çeşitli yerlerinden getirilmiş toprak parçalarına yüz sürüp,koklasın,ağlasın ama vatan haini ilan edilsin.

Doğudaki sorunlar hakkında yalnızca konuşanların bölücü demesine mukabil,o yine de doğuyla kucaklaşın desin,binlerce insan kucaklaşsın,tanışsın,bu sefer ardında başka amaçlar aransın.

Bir insan düşünün ki,kendisini bir kez dahi görmemiş milyonların sevgisini hiç talip olmadığı halde kazansın,ama bu sevgi dahi şahsına değil,söylediklerinin,yaptıklarının kaynağına,Yaradan’ a ulaştırsın.

Varsın birileri,ALLAH’ı göremeyip,sebepleri gördüğünden,bu hizmetlerin altında süper büyük güçler arayadursun.Çıkarsız sevemeyenler ALLAH(cc) için seviyor olmayı algılayamasın.Tanıyor musun da seviyor,inanıyor,savunuyorsun desin…Sevmek,inanmak ne?İzah edilir şeyler mi bunlar,elle tutulabilir mi?Kim sebeplerle açıklayabilmiş  ki sevgiyi?

Bazı şeyler cidden hali ve vicdani,yaşayarak tecrübe ediliyor,namazın mesela gerekliliğini mantıkla,sözle bir yere kadar anlatabiliriz,ama ne zaman ki eda ederiz nasıl bir sorgulama,muhasebeye ittiğini,nelerden sakındırmakla nasıl sonuçlar hasıl ettiğini ancak idrak ederiz.

Aynı şekilde derme-çatma sözlerimle ne şahsını,ne yaptıklarını,ne de hayranlığımı izah etmem bir yere kadar(haddim değil zaten)Yaşayarak idrak edilebilecek mevzulardan çünkü.Ama bütün mantıklı tahlilleri bir kenara koyup çok net söyleyebileceğim bir şey var ki,Hocaefendi’nin söyledikleri,yazdıkları,yaptıkları beni ALLAH’a daha yakın,daha huzurlu,daha mutlu,daha ne istediğini bilen,daha güzel ahlaklı olma noktasında ileriye taşıyor.Kendimce hiç ihtimal olmamasına karşın farz-ı mahal hakkında söylenen bütün olumsuzluklar doğru bile olsa,beni ileriye taşıması,bazı konularda –daha- yapıyor olması dahi hayli karlı,yeterli bir kazanç değil midir?Bence yeterlidir.

Çok sevdiğim bir duayla bitirmek istiyorum:Rabbim,Bizi Sana yaklaştıracak olan sevgileri kalbimizde derinleştir,Sen’den uzaklaştıran her şeye karşı da soğukluk hasıl eyle,Sen’den Sen’i sevenin sevgisini,ve Sen’in sevdiğini sevmeyi diliyoruz.

Saygılarımla

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
    « Yanıtla #1: 06 Aralık 2008 - 00:56 »
  • Yayınlama
  • ANLAYAMIYORLAR Kİ!

Duygu ve düşüncelerime tercüman oldun! Bu konuda Üstad Necip Fazıl'ın muhteşem bir beyitini eklemem gerek!

Ellerime uzanan dudakları tepeyim,
    "ALLAH" diyen gel seni, ayağından öpeyim.

Rabbim senin rızana erdirecek hayırlı işlerde koşturmayı ve seni sevdirecek öncüleri ve sevdiklerini sevdir bize...(Amin)

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
    « Yanıtla #2: 06 Aralık 2008 - 01:01 »
  • Yayınlama
  • aynen duana katılıyorum ve ben de amin..! diyorum

...ve BEN SUSUYORUM

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
    « Yanıtla #3: 01 Haziran 2010 - 10:47 »
  • Yayınlama
  • Hocaefendi hakkında nekadar karmasık fikirlerim olsa bile...yazının sonucuna yakın; bianda aklıma bişey geldi.Hadi!dedim; menfi düsünenlere inanalım ama baksanıza onun vesilesiyle bi bir genc insan ve birsürü insanlar ALLAH (cc)a yaklaşıyor ve onun istedigi yolda yürüyor ve onun istedigi gibi yasıyor.Bunu düşünürken aynı anlamı tasıyan cümlenizi okudum.Yazınızdan Mevlaya olan aşkınızı gördüm.Ben ce bir insanın milyonlarca insanı güzel yola sürüklemesinden başka;güzel şey ne olabilir.Artık müslümanlar bütünlesmeli birbirine hor gözle bakmamalı ve yumruk gibi sımsıkı olmalı.bence farklılık zenginliktir.duanıza bütün kalbimle amin diyorum.PLATONİK

...ve BEN SUSUYORUM

• İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • 99 Mesajı Toplam
      139 Kere Beğenildi
    • GSM: 05079310977
    BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
    « Yanıtla #4: 01 Haziran 2010 - 10:48 »
  • Yayınlama
  • "Hadi!dedim; menfi düsünenlere inanalım ama baksanıza onun vesilesiyle bi bir genc insan ve birsürü insanlar ALLAH (cc)a yaklaşıyor ve onun istedigi yolda yürüyor ve onun istedigi gibi yasıyor"

Hocaefendi ALLAHa yaklaşmada bir vesiledir ama yürünen bu yolu hocaefendi istiyorda yürüyorlar diye değerlendirmeyelim sakın.Hocaefendi bu yazınızı okusa en fazla o itiraz ederdi sanırım.Demek isrediğinizin bu omadığını düşünüyorum.yoksa Hocaefendinin istediği yolda yürümek ve onun istediklerini yapmak tabiri bir din akımı oluşturmaya çalışıyor diye addedilebilir.İfadlerimizi kulanırken lütfen biraz daha dikkat edelim.

Hocaefendi maneviyat insanıdır.Ve kendisi de kendisi üzeinden yapılan tüm tartışmalardan büyük bir üzüntü duymaktadır.

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
    « Yanıtla #5: 01 Haziran 2010 - 10:48 »
  • Yayınlama
  • YANLIS ANLASILDIM GALİBA..NE OLURSA OLSUN GÜZEL ŞEYLERE VESİLE OLUYOR HOCAEFENDİ..AMA O SADECE Bİ VESİLEDİR.ESAS MESELE DAVA AŞIGI OLMAKTIR.KİŞİLERİN AŞIĞI OLMAK DEĞİLDİR.KİŞİLER SADECE TAŞIDIKLARI DAVANIN MİSYONUNDAN DOLAYI VE ONA SAHİP ÇIKTIKLARI KADAR DEGERLİDİRLER.DAVA BAKİ KİŞİLER FANİDİR.platonik

...ve BEN SUSUYORUM

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
    « Yanıtla #6: 01 Haziran 2010 - 10:48 »
  • Yayınlama
  • Hz.İbrahim'i Halil-ALLAH dostu- kılan en önemli vasfı “parmak ayı
    gösterirken parmağa değil, parmağın gösterdiği
    istikamete bakmayı” becermesiydi.. Güneşe, aya ve yıldızlara
    takılmadı; onları hakikat yürüyüşünde bir işaret taşı
    olarak kullandı.
    ALLAH bize de işaret edenlere takılmadan işaret ettiğine bakabilmeyi ve böylece Halil olabilmeyi nasip etsin.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...
    « Yanıtla #7: 01 Haziran 2010 - 10:49 »
  • Yayınlama
  • ben şimdi parmağamı bakıyorum aya mı?Ben de zaten acizane..parmağa değil aya bakın der gibi bişeyler söyledim.Ama sözlerinizin inceligiyle beni yeniden utandırdınız.Galiba aynı şeyleri söylüyoruz ama anlaşamıyoruz.fikirlerime karsı önyargılı davranıyorsunuz gibi geliyor bana..Ama dualarınıza ellerim semada ruhum secde de bütün kalbimle AMİN diyorum..unutmayın! bütün kardeşler birbirlerinden farklı olmasına ragmen tüm hücrelerine kadar sevgi doludurlar ve aynı baba ve annenin evlatlarıdırlar.zenginlik farklılıktadır.ben bütün kardeşlerimi çook seviyorum...PLATONİK 

...ve BEN SUSUYORUM

Facebook Yorumları

Twittear