HADİSLER - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HADİSLER  (Okunma sayısı 31488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
HADİSLER
« Topic Start: 05 Mayıs 2007 - 08:32 »
  • Yayınlama

• Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Aktif Visirli
    • *
    • DEVLET MİLLET EBED MÜDDET - KUTLU MİLLET
    • GSM: 05337352022
    HADİSLER
    « Yanıtla #1: 24 Mayıs 2007 - 09:49 »
  • Yayınlama

• KÜTÜB-İ SİTTE
    · Resulullah (sav) bir gün bize namaz kıldırdı, sonra minbere çıktı, eliyle kıble cihetine işaret etti ve: "Size namaz kıldırdığım andan beri, bana cennet ve cehennem gösterildi. Onlar şu duvarın önünde temessül etmiş vaziyette idiler. Hayırda ve şerde bugünkü kadarını hiç görmedim" buyurdu.

• Aktif Visirli
    • *
    • GSM: 0561 611 1036
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    HADİSLER
    « Yanıtla #2: 30 Ekim 2007 - 21:55 »
  • Yayınlama
  • ,Noksan olan zarardadır
    İslamiyet on kısımdır, biri noksan olan, zarardadır:
    1- Lâ ilâhe illALLAH Muhammedün Resulullah demek,
    2- Namaz kılmak,
    3- Zekât vermek,
    4- Oruç tutmak,
    5- Haccetmek,
    6- Cihad etmek,
    7- Emr-i maruf,
    8- Nehy-i anil münker,
    9- Cemaatten ayrılmamak,
    10- Taat. (Taberani)

On şey sünnettir
    Şu on şey sünnettir:
    1- Bıyığı kısaltmak,
    2- Sakalı uzatmak,
    3- Misvak kullanmak,
    4- Abdestte mazmaza [Ağza su vermek],
    5- Abdestte istinşak [Burna su vermek],
    6- Tırnak kesmek,
    7- Ayak parmaklarını yıkamak,
    8- Koltuk altını temizlemek,
    9- Kasıkları temizlemek,
    10- Su ile istinca. (Müslim)

Misvak kullanmak
    Misvakta on haslet vardır:
    1- Ağız kokusunu giderir,
    2- Diş etlerini kuvvetlendirir, çürümeyi de önler
    3- Balgamı keser, safrayı temizler
    4- Mideye sıhhat verir,
    5- Göze cila verir,
    6- ALLAHü teâlâyı razı eder,
    7- Şeytanı gazaba getirir,
    8- Hafaza meleklerini sevindirir,
    9- Sevabı artırır,
    10- Sünnete uymuş olur. (Ebu Nuaym)

Cennetlik on kişi
    On kişi cennettedir:
    1- Ebu Bekr,
    2- Ömer,
    3- Osman,
    4- Ali,
    5- Talha,
    6- Zübeyr,
    7- Abdurrahman bin Avf,
    8- Sad bin Ebi Vakkas,
    9- Ebu Ubeyde bin Cerrah
    10- Said bin Zeyd (Tirmizi, İbni Mace)

Yasin-i şerifteki on bereket
    Yasin-i şerif okuyun. Onda, on bereket vardır:
    1- Aç okursa, doyar.
    2- Çıplak, okursa, giyinir.
    3- Bekâr okursa, evlenir.
    4- Korkan okursa, emin olur.
    5- Mahzun okursa, ferahlar.
    6- Misafir okursa, seferde yardım görür.
    7- Kayıp olan bulunur.
    8- Hasta okursa, şifa bulur.
    9- Ölü için okunursa, azabı hafifler,
    10- Susayan okursa, suya kavuşur.(Deylemi)

Âyetlerin tasnifi
    Kur�an-ı kerimdeki âyetler on kısımdır:
    1- İkaz edici,
    2- Müjdeleyici,
    3- Nâsih [Hükümsüz bırakan âyetler],
    4- Mensuh [Hükmü kalkan âyetler],
    5- Nasihat [Öğüt verenler],
    6- Temsil [Örnekli olanlar],
    7- Muhkem [Hükmü kesin olanlar],
    8- Müteşabih [Tevili gerektirenler],
    9- Helâli bildirenler,
    10- Haramı bildirenler. (Ebu Nasr)

Kâfirlere benzemek
    Şu on şeyi yapan, kâfirlere benzemiş olur:
    1- Müslümanların ortak malını zimmetine geçiren,
    2- Büyücü,
    3- Deyyus,
    4 - Hanımına arkadan yaklaşan.
    5 - İçki içen,
    6 - Zekâtını vermeyen,
    7 - Hacca gitmeden ölen,
    8 - Fitne çıkaran,
    9 - Müslümanlarla savaşan düşmana, silah satan,
    10- Mahrem akrabası ile evlenen. (İ.Asakir)

Kavun ve karpuzda özellikler
    Kavun ve karpuzda şu on özellik var:
    1- Yemek,
    2- İçmek,
    3- Koku,
    4- Meyve,
    5- Çöven, [kir temizleyen bir bitki]
    6- Mesaneyi temizler,
    7- Mideyi temizler,
    8- İç hastalıklarına iyi gelir,
    9- Cinsi kudreti artırır,
    10- Cildi temizler. (Deylemi)

On büyük alamet
    On alâmet çıkmadan kıyamet kopmaz:
    1- Deccal,
    2- İsa'nın inmesi,
    3- Güneşin batıdan doğması,
    4- Dabbet-ül-arz,
    5- Yecüc ve Mecüc,
    6- Duman,
    7- Doğuda, batıda ve Arabistan�da yere batışlar,
    8-Yemenden bir ateşin çıkmsı, (Müslim)
    9- Kâbe'nin yıkılması, (Buhari)
    10- Mehdi'nin gelmesi. (Tirmizi, İbni Mace, İ. Ahmed)

Lanetlenen on kişi
    Şarap ile ilgili şu on kişi lanetlenmiştir:
    1- Şarap için üzüm sıkan,
    2- Sıktıran,
    3- İçen,
    4- Taşıyan,
    5- Kendisine taşınan,
    6- Dağıtan,
    7- Satan,
    8- Parasını yiyen,
    9- Satın alan,
    10- Kendisi için satın alınan. (Tirmizi)
    {alt}

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #3: 06 Şubat 2008 - 20:59 »
  • Yayınlama
  • ''Benim sözümü işitip,belledikten sonra işittiği gibi başkasına eriştirenin ALLAH yüzünü ağartsın''-Hadis-i şerif                                  Bu hadiste çok büyük bir müjde var.Zira Efendimiz'in duası reddolunmaz.Hepimizin hiç olmazsa birkaç hadis bilip aktarması,O'nun şefaatine mazhar olmamıza sebep olur.Bu vesileyle bu başlığı açtım.İlk hadis benden                                                              Size iki şey bıraktım,onlara sımsıkı sarıldığınız sürece asla sapıtmazsınız:ALLAH'ın Kitab'ı ve ALLAH Resulunün Sünnet'i.
    ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    HADİSLER
    « Yanıtla #4: 06 Şubat 2008 - 23:56 »
  • Yayınlama
  • Kudsi Hadis:Kaynağı ALLAH'tan, lafzı efendimize ait olan hadis-i şeriflere denir.

"Günahsız bir topluluk olsaydınız ALLAH sizi yok eder, yerinize günah işleyip tevbe edecek bir topluluk yaratırdı."
    You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #5: 07 Şubat 2008 - 00:38 »
  • Yayınlama
  • çok güzel bir hadis.şeytanın en sevmediği hallerden tevbe eden kul.Rabbimiz ne kadar merhamet sahibi.Ne yapmış olursak olalım tevbe ettiğimizde bizi sıfırlayacağını vaat ediyor.Tabi ki iradelerimizin hakkını verip aynı günahları işlememek niyetiyle olmak kaydıyla.Hatırlattığın için teşekkürler
    ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Ömer Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    • GSM: 05356886550
    HADİSLER
    « Yanıtla #6: 01 Mart 2008 - 14:27 »
  • Yayınlama

• 1-) Kim benim sunnetimi diriltirse(ihya eder ve yasaminda tatbik ederse) beni sevmis olur. Beni seven de benimle beraber Cennettedir.

2-) Bana itaat eden ALLAH'a itaat etmis olur. Bana isyan eden ALLAH'a isyan etmisolur.

3-) Sizden birinizin, arzusu benim getirdigim (Kur'an'a Seriat)e uymadikca kamil imanla iman etmis olamaz.

4-) Nefsim kudretinin elinde olan ALLAH'a yemin ederimki, Ben kendisine babasindan ve cocugundan daha sevgili oluncaya kadar sizden biriniz kamil imanla iman etmis olmaz.

5-) Gercek musluman, muslumanlarin elinden ve dilinden geven icinde oldugu kimsedir. Gercek muhacir ise ALLAH'in yasaklarini terkeden kimsedir.

6-) Bildigi ile amel eden kisiye ALLAH bilmedigi ilimlerin bilgisine varis kilar.

7-) Kardesini bir gunahindan dolayi ayip-layan kisi, gunahi islemedikce olmez.

8-) Islam'in dugmeleri dugme dugme cozulecek(Seriatin emirleri tek tek terkedilecek). Her dugme cozuldukce insanlar onu takibedendugmeyi cozmeye tesebbus edecekler. Bu cozulen dugmelerin ilki idari konular, sonuncusuda namazdir.

9-) Sizden kim (Seriate uymayan) bir kotu is gorurse onu eliyle duzeltsin, buna gucu yetmezse diliyle duzeltsin. Buna da gucu yetmezse kalbiyle bugzetsin. Bu sonuncusu ise imanin en zayip mertebesidir.

10-) Cihad, kiyamet gunune kadar gecerli bir emirdir.

11-) Kim gaz yapmadan ve icinde gaza yapma istegini konusturmadan olurse, munafiklikdan bir cesit uzere olur.

12-) Cihadin en faziletlisi zalim sultan katinda hakki soylemektir.

13-) Rabbini gazablandiracak bir meselede sultani hosnud eden(etmeye calisan) ALLAH'in dininden cikmis olur.

14-) Cennet (nefse agir geldigi icin) hoslanilmayan seylerle, cehennemde sehvete hitap eden seylerle kusatilmistir.

15-) Islam'in disinda bir millet uzerine yemin eden, soyledigi gibidir. (Onlardandir)

16-) Amellerin en hayirlisi sevdigini ALLAH icin sevmek bugzettigine de ALLAH icin bugzetmektir.

17-) Kim bir kavme benzemeye calisirsa, o onlardandir.

18-) Munafigin alameti uctur: Konustugunda yalan soyler, vaad verdiginde yerine getirmez, emanet olundugunda hainlik eder.

19-) Kisi din kardesine kafirlik isnad ederse, bu isnad ikisinden birine doner.

20-) Kim bir hayirli isi yapmaya yonelirse, onu yapan kadar mukafat alir.

21-) Arzusu ve hedefi ALLAH'dan baska sey olarak sabahlayan ALLAH(in kullain) dan degildir. Muslumanlarin dertleriyle dertlenmeyen de onlardan degildir.

22-) Rabb olarak ALLAH'a, din olarak islam'a, peygamber olarak Muhammed (s.a.v) erazi olan kisi imanin tadini tatmis demektir.

23-) Islam cemaatinden bir karis da olsa ayrilan, boynundan islam bagini cozmus demektir.

24-) Is ehil olmayana verildiginde kiyameti bekle.

25-) Akilli kisi nefsine hakim olup olumdne sonrasi icin is yapandir. Aciz(akilsiz) kisi ise nefsini arzularina tabi kilip sonrada ALLAH'a karsi Temennide bulunandir.

26-) Emirleriniz hayirlilariniz, zenginleriniz hosgorululeriniz, isleriniz aranizda danismayla oldugunda yerin ustu sizin icin yerin altindan daha hayirlidir. Ama emirleriniz serlileriniz, zenginleriniz cimrileriniz, isleriniz kadinlarinizin elinde oldugunda yerin alti sizin icin yerin ustunden daha hayirlidir.

27-) Kendimden sonra erkekler icin kadinlardan daha zararli bir fitne birakmadim.

28-) Sozlerin en dogrusu ALLAH'in kitabidir. Hayat tarzlarinin en guzeli Muhammed(s.a.v) in hayat tarzidir. Islerin en serlileri sonradan uyduranlardir. Her sonradan uydurulan sey bid'attir. Her bid'at sapikliktir ve her sapiklik ta Cehennem'dedir.

29-) Fitne doneminde ibadete sarilmakk, bana hicret etmek gibidir.

30-) Ummetimden bir takim kimseler, ismini degistirerek sarabi(alkollu icecekleri) icecekler. Bu esnada baskalari ucunda (yanlarinda) calgilar calinacak ve sarkici kadinlar olacak. Iste onun icin ALLAH onlari yere batiracak ve aralarindan bazilarinin sekli maymun'a ve domuz'a cevrilecek.

31-) Suphesiz ki benden sonra ummetimden Kur'an-i Kerim'i okuyan bir kisim insanlar olacak. Fakat onlarin okudugu bogazlarini gecmeyecek. Onlar tipki okun yaydanciktigi gibi dinden cikacaklar, sonra da tekrar ona donmeyecekler. O kimseler, insanlarin ve hayvanlarin en serlileri (kotuleri)dir.

32-) Kalbinden tam bir sadakatle ALLAH 'tan baska ilah olmadiginina ve Muhammed 'in de ALLAH'in rasulu olduguna sehadet eden bir kimseyi ALLAH, cehennem atesine haram kilar.

33-) Kim itaatten bir el kadar ayrilirsa, kiyamet gununde ALLAH'in huzuruna lehinde hic bir delili olmadigi halde kavusur. Kim de boynunda (halifeye) beyat olmadigi halde olurse cahiliye olumuyle olmus olur.

34-) Ya ogrenen, ya ogreten, ya dinleyen, ya da seven ol! Bunlarin disinda bir besincisi olma; helak olursun. Besincisi ise, ilme ve ilim ehline bugzetmendir.

35-) ALLAH kadin kiyafetini giyen erkege ve erkek kiligina giren kadina lanet etsin.

36-) ALLAH'a isyan olan bir hususta kimseye hic bir itaat yoktur. Itaat ancak marufta (ser'i olculer icerisinde)dir.

37-) Irkciliga cagiran bizden degildir. Irkcilik icin savasan bizden degildir. Irkcilik uzere olen de bizden(muslumanlardan) degildir.

38-) Kisi arkadasinin dini uzeredir. O halde sizden birisi kiminle arkadaslik yaptigina dikkat etsin. Kisi sevdigi ile beraber(hasrolunacaktir)dir.

39-) Ummetim dinar ve derhemi(parayi, maddi varliklari) yucelttigi zaman onlardan islam'in heybeti kaldirilir. Iyilikle emretmeyi terkettikleri zaman da vahyin bereketinden mahrum kilinirlar.

40-) Insanlar uzerine oyle bir zaman gelecek ki, onalr arasinda dini konusunda(yapilan saldirilara) sabirla karsi koyan, kor parcasini avuclayan gibi olacak.

ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #7: 03 Mart 2008 - 16:49 »
  • Yayınlama
  • Resulullah (sav) "ALLAH'tan hakkıyla haya edin!" buyurdular. Biz: "Ey ALLAH'ın Resulü, elhamdülillah, biz ALLAH'tan haya ediyoruz" dedik. Ancak O, şu açıklamayı yaptı: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. ALLAH'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batni ve onun ihtiva ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, ahireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, ALLAH'tan hakkıyla haya etmiş olur."
    Vurulup tertemiz alnından,uzanmış yatıyor,Bir hilal uğruna ya Rabb,ne güneşler batıyor!

• İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • GSM: 05079310977
    HADİSLER
    « Yanıtla #8: 03 Mart 2008 - 16:59 »
  • Yayınlama
  • "MEN YURİDİLLAHİ BİHİ HAYRAN YUS'IB MINH"
    ALLAH kime hayır dilerse ona musibet verir.
    Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #9: 03 Mart 2008 - 17:07 »
  • Yayınlama
  • 1-) Kim benim sunnetimi diriltirse(ihya eder ve yasaminda tatbik ederse) beni sevmis olur. Beni seven de benimle beraber Cennettedir.

2-) Bana itaat eden ALLAH'a itaat etmis olur. Bana isyan eden ALLAH'a isyan etmisolur.

3-) Sizden birinizin, arzusu benim getirdigim (Kur'an'a Seriat)e uymadikca kamil imanla iman etmis olamaz.

4-) Nefsim kudretinin elinde olan ALLAH'a yemin ederimki, Ben kendisine babasindan ve cocugundan daha sevgili oluncaya kadar sizden biriniz kamil imanla iman etmis olmaz.

5-) Gercek musluman, muslumanlarin elinden ve dilinden geven icinde oldugu kimsedir. Gercek muhacir ise ALLAH'in yasaklarini terkeden kimsedir.
    Vurulup tertemiz alnından,uzanmış yatıyor,Bir hilal uğruna ya Rabb,ne güneşler batıyor!

• Ömer Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #10: 03 Mart 2008 - 19:11 »
  • Yayınlama
  • cok güzel bi konu tskler

1-kücüklerimize merhamet etmeyen büyüklerimize saygı göstermeyen bizden degildir  hadis-i şerif

2-hasta ziyaratinde bulunan kimse dönünceye kadar cennet yolundadır hadis-i şerif

3-ilim nafile ibadetten daha hayırlıdır hadis-i şerif

4-dogruluktan kalbe huzur ve sükün gelir yalan ise süphe ve perisanlık verir hadis-i şerif 

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    HADİSLER
    « Yanıtla #11: 04 Mart 2008 - 00:26 »
  • Yayınlama
  • Faydasız ilimden ALLAH'a sığınırım.

Affetmek, zaferin zekâtıdır.

Doğru söylemeye söz verin, hayatınıza yalan karıştırmayın, ben de size cenneti söz vereyim.

Daima doğruluğu araştırın! Doğrulukta helakınızı görseniz bile, muhakkak onda sizin kurtuluşunuz vardır.

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #12: 04 Mart 2008 - 19:17 »
  • Yayınlama
  • Hz. Ebu Hureyre radıyALLAHu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Bir adam, nefsinin hoşuna giden bir takım elbise içinde saçları da yapılmış olarak giderken yürüme sırasında kibre düşmüştü ki, birden yere battı. Kıyamet kopuncaya kadar orada zorlukla batmaya devam edecek."

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #13: 05 Mart 2008 - 19:46 »
  • Yayınlama
  • Hz. Ebu Eyyub radıyALLAHu anh anlatıyor: 'Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a bir adam gelerek: 'Ey ALLAH'ın Resülü! Bana (dini) öğret ve fakat çok özlü olsun!' dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: 'Namazına kalktığın vakit (dünyaya) veda edenin (namazı gibi) namaz kıl. Sonradan (pişman olup) özür dileyeceğin söz söyleme. İnsanların elinde bulunan (dünyalık şeylerden) ümidini kesmeye azmet!' buyurdular.'

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    HADİSLER
    « Yanıtla #14: 10 Mart 2008 - 01:00 »
  • Yayınlama
  • Günahın küçüğü olmaz
    Dinimizde, günahtan kaçınmak, sevap kazanmaktan önce gelir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
    Ufacık bir günahtan kaçınmak, bütün cin ve insanların ibadetleri toplamından daha iyidir. [R. Nasıhin]

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ

• Mehmet Ziya BİBER
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #15: 10 Mart 2008 - 01:11 »
  • Yayınlama
  • Bir kimse kardeşini bir kusurundan dolayı ayıplarsa o kusuru işlemeden ölmez.H.Ş

• Ömer Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #16: 10 Mart 2008 - 01:13 »
  • Yayınlama
  • bir müslüman sevabını ALLAH tan umarak coluk cocuğuna bir harcama yaparsa bu onun icin bir sadaka olur hadis-i şerif

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    HADİSLER
    « Yanıtla #17: 10 Mart 2008 - 01:17 »
  • Yayınlama
  • Bir müslümanın kalbini kırmak, Kâbe?yi yetmiş kere yıkmaktan daha günahtır. [R. Nasıhin]

Kalbinde zerre kadar kibir olan Cennete giremez. [Taberani]

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    HADİSLER
    « Yanıtla #18: 11 Mart 2008 - 19:36 »
  • Yayınlama
  •  Ebu Hureyre radıyALLAHu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: "Ölü kabre konulur. Salih kişi, kabrinde korkusuz ve endişesiz oturtulur. Sonra kendisine: "Hangi dinde idin?" denilir. "İslâm dinindeydim" der. "Şu adam nedir?" denilir. "O, ALLAH'ın Resülü Muhammed'dir, bize ALLAH indinden açık deliller getirdi, biz de onu tasdik ettik" der. Ona: "ALLAH'ı gördün mü?" denilir. O: "ALLAH'ı görmek hiç kimseye mümkün ve muvafık değildir" der.

Bu safhadan sonra cehenneme doğru bir delik açılır. Oraya bakar, ateş alevlerinin birbirini kırıp yok etmeye çalıştığını görür. Kendisine: "ALLAH'ın seni koruduğu ateşe bak!" denilir. Sonra ona cennet cihetinden bir delik açılır ve onun güzelliklerine ve içinde bulunan (nimet)lere bakar. Kendisine: "İşte senin makamın!" denilir ve yine ona: "Sen bunlar hususunda yakîn (kesin iman) sahibi idin. Bu iman üzere öldün, bu iman üzere yeniden diriltileceksin inşALLAH!" denilir.

Kötü adam da kabrinde korku ve endişe ile oturtulur. Kendisine: "Hangi dinde idin?" diye sorulur. "Bilmiyorum" diye cevap verir. Kendisine: "Bu adam kimdir?" denilir. Halkı dinledim, bir şeyler söylüyorlardı, onu ben de söyledim" der. Ona cennet cihetinden bir delik açılır. Cennetin güzelliklerine, içinde bulunan nimetlerine bakar. Ona: "ALLAH'ın senden uzaklaştırdığı şu cennete bak!" denilir. Sonra ona cehenneme doğru bir delik açılır. Oraya bakar. Alevlerin birbirini yeyip yoketmekte olduğunu görür. Ona: "İşte makamın burasıdır. Sen cehennemin varlığı hususunda şekk (ve inkâr) içerisinde idin, bu şekk üzere öldün ve bu şekk üzere diriltileceksin inşALLAH!" denilir."

• Nurten AKYOL
    • Aktif Visirli
    • *
    • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
    HADİSLER
    « Yanıtla #19: 11 Mart 2008 - 19:48 »
  • Yayınlama
  • "Kime dua kapısı açılırsa, ona rahmet kapıları açılır. ALLAHın en çok sevdiği şey, kendisinden afiyet istenilmesidir. Dua, başa gelen için de, gelmeyen için de faydalı olur. Kazayı ancak dua önler. Onun için, duaya sarılmalısınız."
    İbn Ömer radıyALLAHu anh. Tirmizî.

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
    Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
    İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
    Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

Facebook Yorumları

Twittear