GÜNÜN AYET, HADİS VE SÖZÜ - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GÜNÜN AYET, HADİS VE SÖZÜ  (Okunma sayısı 66946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
  • GSM: 0532 734 37 05
Günün Ayeti
Rahman ve Rahim Olan ALLAH’ın Adıyla
ALLAH hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.

Günün Hadisi
Zeyd İbnu Talha İbnu Rükâne (Radıyallâhu Anh) anlatıyor: "Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm) buyurdular ki: "Her bir dinin kendine has bir ahlâkı vardır. İslâm´ın ahlâkı hayadır."

[Muvatta, Hüsnü´l-Hulk 9, (2, 905); İbnu Mâce, Zühd 17, (4181, 4182).]

Günün Sözü
Hiçbir süs ve makyaj bir kadını, analık sevgisi kadar güzelleştiremez. Emile
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.
Seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma...
Düşmanından uzaklaş...
Ölünün neyine gıpta edersen, diriyede öyle gıpta et...
Senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma...

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
Günün Hadisi
"ALLAHu Teala şöyle buyurdu; 'Bir kimse Bana bir karış yaklaşırsa Ben ona bir arşın yaklaşırım. Bir kimse Bana bir arşın yaklaşırsa Ben ona bir kulaç yaklaşırım. Bir kimse Bana yürüyerek gelirse Ben ona koşarak giderim." Hz. Muhammed (s.a.v.)

Günün Ayeti
" Ey inananlar, ALLAH'tan korkun ve kişi, yarın için ne (yapıp) gönderdiğine baksın. ALLAH'tan korkun; çünkü ALLAH, yaptıklarınızdan haberdardır. " Haşr Suresi : 18

Günün Sözü
 " La kılıcı ile ALLAH dışında her şeyi kes at. İlla’dan sonra zaten sadece ALLAH kalır."
Hz. Pir
Düşmanından uzaklaş...

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
Günün Ayeti
" Ey inananlar, ALLAH'tan korkun ve kişi, yarın için ne (yapıp) gönderdiğine baksın. ALLAH'tan korkun; çünkü ALLAH, yaptıklarınızdan haberdardır. " Haşr Suresi : 18

Günün Hadisi
"ALLAHu Teala şöyle buyurdu; 'Bir kimse Bana bir karış yaklaşırsa Ben ona bir arşın yaklaşırım. Bir kimse Bana bir arşın yaklaşırsa Ben ona bir kulaç yaklaşırım. Bir kimse Bana yürüyerek gelirse Ben ona koşarak giderim." Hz. Muhammed (s.a.v.)

Günün Sözü
 " La kılıcı ile ALLAH dışında her şeyi kes at. İlla’dan sonra zaten sadece ALLAH kalır."
Hz. Pir
Düşmanından uzaklaş...

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
Bismillahirrahmânirrahîm
"ALLAH’ın âyetlerini inkar edenler, Peygamberleri haksız yere öldürenler, insanlardan adaleti emredenleri öldürenler var ya, onları elem dolu bir azap ile müjdele. Onlar, amelleri, dünyada da, ahirette de boşa gitmiş kimselerdir. Onların hiç yardımcıları da yoktur." (Al-i imran suresi 3/ 21-22. ayetler)

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
:::::::::::::::::::::::::::::
BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

" 83- Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: 'dan başkasına tapmayacaksınız ana-babaya iyilik yakınlığı olanlara öksüzlere çaresizlere de iyilik yapacaksınız insanlara güzellikle söz söyleyecek namazı kılacak zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz hâlâ da dönüyorsunuz.

84- Yine bir zamanlar mîsakınızı almıştık; birbirinizin kanlarını dökmeyeceksiniz nüfusunuzu diyarınızdan çıkarmıyacaksınız. Sonra siz buna ikrar da verdiniz ve ikrarınıza şahit de oldunuz.

85- Sonra sizler öyle kimselersiniz ki kendilerinizi öldürüyorsunuz ve sizden olan bir grubu diyarlarından çıkarıyorsunuz onlar aleyhinde kötülük ve düşmanlık güdüyor ve bu konuda birleşip birbirinize arka çıkıyorsunuz şayet size esir olarak gelirlerse fidyeleşmeye kalkıyorsunuz. Halbuki yurtlarından çıkarılmaları size haram kılınmış idi. Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Şu halde içinizden böyle yapanlar netice olarak dünya hayatında perişanlıktan başka ne kazanırlar kıyamet gününde de en şiddetli azaba uğratılırlar.  yaptıklarınızdan gafil değildir.
(BAKARA 83 84 85)

BUGÜNÜN HADİSİ

Essalâtu vesselâmu aleyke Yâ Rasûlallâh...
 Rasulü Hazret-i Muhammed (SallALLAHu Aleyhi ve Sellem)

Mü’min geçimi güzel olan kişidir. Geçimsiz kişide hayır yoktur.

Ahmed b. Hanbel11/400."

BUGÜNÜN SÖZÜ

"a itaat etmek fakat reddedilmekten korkmak bahtiyarlık alameti; "a asi olmak ama O"nun katında makbul olmayı ummak bedbahtlık alametidir. (Ebû Osman Nisaburi)
Düşmanından uzaklaş...

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 05356886550
Bismillahirrahmânirrahîm

De ki: “Eğer ALLAH’ı seviyorsanız bana uyun ki, ALLAH da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü ALLAH çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” De ki: “ALLAH’a ve Peygamber’e itaat edin.” Eğer yüz çevirirlerse şüphe yok ki ALLAH kafirleri sevmez." (Al-i imran 3/ 31-32. ayetler )
ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
                           Bismillahirrahmânirrahîm
"     De ki: “Ey mülkün sahibi olan ALLAH’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.Geceyi gündüze sokarsın, gündüzü geceye sokarsın. Ölüden diriyi çıkarırsın, diriden ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.” (Al-i imran 3/ 26-27. ayetler

• Aktif Visirli
  • *
Fıkıh ogrenınız zıra fıkıh bılmeden ıbadet yapılamaz.

Gavs-ı sanı (ks)   

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Bismillâhirrahmânirrahîm.
Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. ALLAH’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de ALLAH yolunda harcarlar.
BAKARA SÛRESİ 2-3

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Bismillahirrahmânirrahîm
"De ki: “Sizler, açıktan ve gizlice ona ‘Eğer bizi bundan kurtarırsa elbette şükredenlerden olacağız’ diye dua ederken, sizi karanın ve denizin karanlıklarından (tehlikelerinden) kim kurtarır?” De ki: “Onlardan ve her türlü sıkıntıdan sizi ALLAH kurtarır. Ama siz yine de ona ortak koşuyorsunuz.” (En'am suresi 6 / 63-64. ayetler)

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Günün Ayet, Hadis ve Sözü

Günün Ayet-i Kerimesi
Haydi siz, hakkında (az) bir bilginiz olan şeyde tartıştınız (diyelim, peki) niçin hiçbir bilginiz olmayan hususta tartışıyorsunuz? Halbuki (her şeyi) ALLAH bilir, siz bilemezsiniz.
(3/Âl-i İmrân, 66)

Günün Hadis-i Şerifi
Gerçek babayiğit, güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hakim olan kimsedir.
(Buhârî, "Edeb", 102)

Günün Sözü
Mü’minlerin en üstünü, ahlâkı en güzel olandır. İyi ahlâk, bir kulun suç ve günahlarının affedilmesine sebep olur.
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
Günün Ayeti

Günün Hadisi

Günün Sözü
Hz. Pir
Düşmanından uzaklaş...

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş

Günün Ayet-i Kerimesi
Size Rabbimin vahyettiklerini duyuruyorum, size (iyiliğiniz için) öğüt veriyorum ve ALLAH’dan (gelen vahiy sayesinde) sizin bilmediklerinizi biliyorum.
(7/A'râf, 62)

Günün Hadis-i Şerifi
Size cennetlikleri bildireyim mi? Onlar hem zayıf oldukları hem de halk tarafından zayıf görüldükleri için kimsenin önemsemediği ve fakat 'şöyle olacak' diye yemin etseler, isteklerini ALLAH’ın gerçekleştireceği kimselerdir. Size cehennemliklerin kimler olduğunu söyleyeyim mi? Katı kalbli, kaba, cimri ve kurularak yürüyen kibirli kimselerdir.
(Buhârî, "Eymân", 9)

Günün Sözü
Söze takılıp kalmak, öze inmemek, ana gayeyi unutup detayla oyalanmak, lafa dalıp icraata, çalışmaya, emrin gereğini îfâya, eyleme geçmemek eski, yaygın, çirkin ve çok tehlikeli bir hastalık.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş

Günün Ayet-i Kerimesi
Ey iman edenler! (Savaşta) kâfirlerle, (onlar) toplu halde iken karşılaştığınız zaman, onlara arka(larınızı) dön(üp kaç)mayın!
(8/Enfâl,15)

Günün Hadis-i Şerifi
Hepiniz çobansınız. Hepiniz güttüğünüz sürüden sorumlusunuz. Âmir memurlarının çobanıdır. Erkek ailesinin çobanıdır. Kadın da evinin ve çocuğunun çobanıdır. Netice itibariyle hepiniz çobansınız ve hepiniz idare ettiklerinizden sorumlusunuz.
(Buhârî, "Cum`a", 11)

Günün Sözü
"Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anladığı kadardır."
(Hz.Mevlana)

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA

Günün Ayet-i Kerimesi
Şüphesiz ALLAH, takva sahipleri ile ve iyilikte bulunanlarla beraberdir.
(Nahl Sûresi: 128)

Günün Hadis-i Şerifi
Nerede olursan ol ALLAH’a karşı gelmekten sakın; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre davran

Günün Sözü
"Testinin sûreti ile ne vakte dek oynayıp duracaksın? Testinin nakşından geç, ırmağa, suya yürü."
(Hz.Mevlana)
Düşmanından uzaklaş...

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş

Günün Ayet-i Kerimesi
Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velîleri (dostları ve yardımcıları)dır. İyiliği (tevhidi ve sâlih ameli) emrederler, kötülükten/kötü olan şeylerden menederler; namazı dosdoğru/gereğine uygun kılarlar, zekâtı verirler, ALLAH'a ve Resûlü'ne itaat ederler. İşte ALLAH bu kimselere rahmet edecek (bağışlayacak)tır. Şüphesiz ALLAH mutlak galiptir, hüküm ve hikmet sahibidir.
(9/Tevbe,71)

Günün Hadis-i Şerifi
ALLAH’a ve âhiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. ALLAH’a ve âhiret gününe iman eden kimse akrabasına iyilik etsin. ALLAH’a ve âhiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun!
(Buhârî, "Edeb", 85)

Günün Sözü
"Kendi kültürümüzün üstünlük ve mükemmelliğini milletçe görmeli, onlara dört elle sarılmalı, taklitten sıyrılıp evlatlarımızı şahsiyetli, edepli, ahlâklı, sevgili-saygılı, ilimli, irfanlı, sorumlu, çalışkan, verimli halis müslüman kimseler olarak yetiştirmeliyiz."
()

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş

Günün Ayet-i Kerimesi
Görmedin mi! ALLAH nasıl bir benzetme yaptı: (Tevhid ve şehâdet olarak) güzel söz, kökü (yerde) sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaç gibidir.
(14/İbrâhim,24)

Günün Hadis-i Şerifi
Rabbiniz arada bir tercüman bulunmaksızın, her birinizle konuşacaktır. Kişi sağına bakar, önceden gönderdiği iyi işleri görür; soluna bakar vaktiyle yaptığı kötü işleri görür. Önüne bakar, önünde sadece cehennemi görür. Yarım hurma ile de olsa cehennemden korununuz.
(Buhârî, "Zekât", 9)

Günün Sözü
"Nefsin acayip bir huyu vardır: İstediği verildiği zaman teskin ve tatmin olacak yerde iştihası daha çok artar, arzusu daha da kuvvetlenir; yedikçe oburluğu artar çatlayıncaya kadar; uyudukça tembelliği artar işi gücü terk edinceye kadar; mal buldukça hırsı artar gözünü toprak dolduruncaya kadar..."

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş

Günün Ayet-i Kerimesi
Günahkârlar hoşlanmasa da ALLAH sözleriyle hakkı gerçekleştirecektir.
(10/Yûnus,82)

Günün Hadis-i Şerifi
İyiliklerin en değerlisi, insanın babası öldükten sonra, baba dostunun ailesini kollayıp gözetmesidir.
(Müslim, "Birr", 11–13)

Günün Sözü
"Evlerimizde sadece akla uyan, işe yarayan, lüzumlu, faydalı eşya bulunsun; ölçülülük, sadelik ziynetimiz olsun, lüksten israftan kaçınalım. Mümkün oldukça yerli malı ve iç piyasa imali malzeme kullanalım."

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş

Günün Ayet-i Kerimesi
Onlara dünya hayatının misalini şöyle anlat: O (dünya hayatının durumu) tıpkı, semadan indirdiğimiz su ile yeryüzü bitkilerinin birbirine karışması (sulanıp güzelleşmesi) ve sonunda (o bitkilerin kuruyup) rüzgarların savurduğu çöp kırıntısı haline gelivermeleri gibidir. ALLAH, her şeyin üstünde bir kudret sahibidir.
(18/Kehf,45)

Günün Hadis-i Şerifi
Sadaka vermek malı eksiltmez. Kul başkalarının hatalarını bağışladıkca ALLAH da onun şerefini arttırır. Kim ALLAH için alçak gönüllü davranırsa, ALLAH da onu yükseltir.
(Müslim, "Birr", 69)

Günün Sözü
Bize düşen en mühim vazife, İslâm’ı önce en doğru şekilde öğrenmek ve anlamak, sonra da çevremize ve hatta bütün insanlığa tebliğ etmek ve anlatmak için olanca varlığımızı, gayretimizi ve müktesebatımızı sarfetmektir.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş

Günün Ayet-i Kerimesi
Ancak sizin İlâhınız, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayan ALLAH’tır. O her şeyi ilmi ile kuşatmıştır.
(20/Tâhâ,98)

Günün Hadis-i Şerifi
Eğer Uhud dağı kadar altınım olsa, borç ödemek için sakladığım dışında, ondan yanımda bir miktar bulunduğu halde üzerimden üç gece bile geçmemesi beni sevindirir.
(Buhârî, "Temennî", 2)

Günün Sözü
Cihadı, sadece “askerî savaş yapmak” şeklinde anlamak ve kullanmak büyük bir yanlışlıktır. Çünkü savaş, cihadın sadece mecbur kalındığı takdirde başvurulacak arızî şekillerinden biridir.

Facebook Yorumları

Twittear