Kadınlar Pantolon Giyebilir mi? - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Kadınlar Pantolon Giyebilir mi?  (Okunma sayısı 16864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Aktif Visirli
  • *
Biz annelerimizin  çağında yaşamıyoruz, farkettiniz mi bilmem
Eğer ki herşeye böyle bakarsak bir çok konu da aldanırız.öyle düşünürsek bugünde misvağı diş fırçasıyla kıyaslıyorlar ama misvağın diş temizliğinden farklı bir çok fayda sağladığı bilinir.Lütfen o çağda yaşamıyoruz bu çağda yaşamıyoruz diye düşünmeyelim çünkü sadece kendimizi kandırır nefsimizi sevindiririz.Bunca yıl bizim milletimizi böyle kandırmadılar mı..Hep eskidir bunlar geçmişte kaldı diye bir çok şeyimizi değişme raddine getirmediler mi Lütfen biraz düşünelim...

müsaade edin de buna kadınlar karar versin, siz değil! Sizin olmayan sorunlara lütfen karışmayın.. Bence bu kadınlara karşı bir saygısızlıktır.. 
Bu cevaba bakarak peygamberimizin bu konuda konuşmuş olmasına saygısızlık olarak mı bakacağız.Yoksa onun gibi uyarmayı mı sececeğiz
                                «•••ºDüÑ¥Ã_§ü®gÜnܺ•••»

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
Eğer ki herşeye böyle bakarsak bir çok konu da aldanırız.öyle düşünürsek bugünde misvağı diş fırçasıyla kıyaslıyorlar ama misvağın diş temizliğinden farklı bir çok fayda sağladığı bilinir.Lütfen o çağda yaşamıyoruz bu çağda yaşamıyoruz diye düşünmeyelim çünkü sadece kendimizi kandırır nefsimizi sevindiririz.Bunca yıl bizim milletimizi böyle kandırmadılar mı..Hep eskidir bunlar geçmişte kaldı diye bir çok şeyimizi değişme raddine getirmediler mi Lütfen biraz düşünelim... Bu cevaba bakarak peygamberimizin bu konuda konuşmuş olmasına saygısızlık olarak mı bakacağız.Yoksa onun gibi uyarmayı mı sececeğiz

Değerli kardeşim; sizin başka işiniz yok mu? La havle.. Herkesin vicdanı var, fıkıh kitapları var, hadis kitapları var. Burada kimse sizin fikirlerinize göre kıyafet seçimi yapmayacaktır.

Ayrıca bu durumda  Arap erkekleri de suç işliyorlar.. Etek gibi kıyafetleriyle kadınlara benziyorlar..
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Nilgün Aktürk
  • Aktif Visirli
  • *
Dönüp dolaşıp aynı noktaları aşamadığımız doğru.

Anlaşamadığımız nokta şurası:Kimse helaldir,haramdır demiyor,bu konuda net bir fetva vermeyi denildiği gibi alimler yapamıyor,muhalifler bu konuda,biz de yapamayız.Evet doğru,doğru bildiğimizi anlatmakla mesulüz,ben giymemeyi tercih ediyor ve giymiyorum,tavsiye ederim demek doğru,ama giyenin hükmünü vermek,pantolon giyenleri kalıba sokmak yanlış.

Evet,din,hükümler,kurallar belli,lütfen herkes kendine dönüp sorsun,ben Kuranın yasakladığı herşeyden sakınıp,her emrettiğini yapıyorum.Var mı acaba bunu iddia edecek?Efendimiz(sav)in bile Seni bilemedim,vakıf olamadım dediği bir Rab'den bahsediyoruz,dinden bahsediyoruz.Kuran doğruyu gösteren bir rehberdir,insnalra bununla sınanır,uygulayıp,uygulamadığıyla.

Pantolon giyen,ama dinin birçok rüknünü yerine getiren bir insan nereye koyulabilir merak ediyorum bu bakış açısıyla.

Kimse seçimlerine cevaz aramıyor,bu da bir yanlış anlama,ama lütfen kimsede hüküm vermeye soyunup insanlarımıza dinimizi yanlış tanıtmasın.

Bazı doğrular,gerçekler seviye seviye verilir.Kaşık,kaşık.Bir bebeğe çorba içiremezsiniz,sindirimi sistemi alt üst olur.

Bunları yazarken düşünüyor musunuz henüz hayatına tesettür girmemiş,belki dini bile yeni yeni öğrenmeye çalışan bir insan bunu okuduğunda maruz kaldığı muameleyi?

Bazıdoğrular uygun ortamlarda,uygun insanlara söylenmeli ve sonra da o doğruyla ne yapacağı ona bırakılmalı.Bunların hükmünü verecek olan tek varlık var.
ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
     Arkadaşlar konu amaçını sapmaya doğru bir yol almaya başladı gibi geliyor bana  burada herhalde ayetleri, hadisleri, sünnetleri tartışacak değiliz veya yorumlayacak zira bu işi zaten yapanlar var. Şimdi  burada bayanların pantolon giymesi doğrumudur yanlışmıdır amaç bu. Ama giyeceksin bu senin problemin sadece buna saygı duyarım hesabıda seni ilgilendirir. Hadislerle bayanların pantolon giymesi olayı sabitlenmiştir bunu uygulamak kişiye kalmıştır...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• İsmail Hakkı Biber
  • Aktif Visirli
  • *
Sayın Lema hanım bu sorun en başta bizim sorunumuzdur çünkü bizde erkekler izin verir bayanlar giyer tabi ki ALLAHIMIZ nasıl emrettiyse...
Dernekpazarı MHP İlçe Başkanı

• Aktif Visirli
  • *
  • ölümsüz olmaya karar verenler,ölümden korkmazlar
Saygıdeğer arkadaşlarım;Dini sorulara verilen genel yanıtta, ergenlik çağına gelmiş Müslüman kadınların, vücudun el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını, evli oldukları erkek yanında, vücut hatlarını ve rengini göstermeyecek bir elbise ile örtmelerinin emredildiğini söylenir.

İslam dininde tesettüre önem vermekle birlikte, örtünmenin şekli konusunda ayrıntıya girilmediğini, bunun örf ve adetlere bırakıldığını vurgulanmıştır. Dinin örtünme emrini inkar etmediği “başı açık olan Müslüman bir bayanla evlenmek caizdir” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı, şeffaf olmaması, vücut hatlarını belli etmemesi kaydıyla bayanların manto, pardesü gibi kıyafetlerinin altına pantolon giymelerinde sakınca olmadığını ifade etmiştir.
Ancak herkesin kendi vicdan hürriyeti doğrultusunda hareket etmesini ve yanlış ve doğruyu yaşayarak öğrenmesininde önemli olduğunu düşünüyorum.
herkese saygılar.....
büyüt dediler ufkunu büyüdü yalnızlığım

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 05356886550

Lüzumsuz ayrıntılara takılmaya ne kadar da meraklıyız. Ayrıca müsaade edin de buna kadınlar karar versin, siz değil! Sizin olmayan sorunlara lütfen karışmayın.. Bence bu kadınlara karşı bir saygısızlıktır..

Konu benim tarafımdan kapanmıştır bundan sonra yorum yapmayacağım bu konuya lakin ykarıda bazı arkadaşlar siz karışmayın hanımlar karar versin diyolar olur bi dahakine hangi konuya yorum yapacagımı sorayım da siz yorum yap veya yorum yapma diye bana söyleyin olurmu

Altını cizerek özelllikle yazıyorum benim yaptıgım yoruma karışamazsınız begenirsiniz begenmezsiniz uygularsınız uygulamazsınız ben sadece yukarıda belirtigim yaşayan büyük alim den bu sorunun cevapını bir kac kez duydugum icin duyduklarımı anlatmak üzerimdeki yükü atmak istedim ama görüyorum ki pantolonu erkekler giymezmiş aldıgımız cevaplar böyle kuranda yazıyomuş mu erkeler pantolon giyer diye kuran da bayanların başörtüsü takması da söylenmiyo kimbilir belki oda erkekler icindir onu da takmayın nasıl olsa bize anlatacak mazeret bulmuşsunuz bide nedense bi siz etek giymenin zorluklarını anlatıyosunuz cevremde herkes kapalı ama kimse otobüse binerken zor oluyo dedigini duymadım nedense tekrar etmek gerekirse kimse kimseye nereye yorum yapacagını ögretmesin lütfen
ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
Sizin yorumunuza karışmadım. Bayanları ilgilendiren bir meselede, erkeklerin çok fazla yorum yapmasından rahatsız oluyorum.

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Aktif Visirli
  • *
Biz annelerimizin  çağında yaşamıyoruz, farkettiniz mi bilmem..

Lüzumsuz ayrıntılara takılmaya ne kadar da meraklıyız. Ayrıca müsaade edin de buna kadınlar karar versin, siz değil! Sizin olmayan sorunlara lütfen karışmayın.. Bence bu kadınlara karşı bir saygısızlıktır..

Yahuuu kardeşim canım kardeşim elleme. Beyin jimnastiği yapıyor insanlar .Kesme önlerini.
Yorumun kızı erkeği mi olur ALLAH aşkına. Beyin beyindir.Dur bakalım ne çıkacak ;)
"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
YABANA ATARLAR  BENİ,
"EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
 ELDE TUTARLAR BENİ .."
           *** MEVLANA C. RUMİ***

• gönül yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
yazık çok üzüldüm bazı yorumlara. Arapların kıyafetine laf söylemeyelim lütfen çünkü bizim Peygamberimiz de o şekil giyinirdi ve şunuda unutmayın 3 şeyden ötürü arapları sevmemiz lazım Peygamberimiz buyuruyor Peygamberimiz arap oldugu için kur'anı kerim arapça oldugu için ve ahirette arapça konuşcamız için.ve şunuda söylim hiç kimse kıyafeti için kendi karar veremez islamda tabiki islamı yaşayanlar için diyorum o islam ipine sıkıca sarılanlar için bu sözüm Peygamber efendimize saygısızlık olmuyormu bu söz (bırakında bayanlar versin ne giyicene karar )Ay benim güzel Rabbim sen bizi affet ALLAHım ne yüzle senin huzuruna gelicez ALLAHım daha iki tane hadisi şerifi tartışırken kimse alınmasın kendi adıma diyorum Rabbim bizi affetsin...Fatıma anamız mı veya Aişe validemizmi giymiş pantolon hanımlar ...devir degişmiyor insanlar degişiyor bunu unutmayın..Peygamberimiz bize misafir gelse naparız acaba veya acaba evimizden içiri girermi soruyorum ?Peki soruyorum nasıl şefaat isticez ne gicemize kendimiz karar verirsek ...o yüzden azımızdan çıkan kelimelere dikkat edelim ...
Namaz Kılmaktan Ayakları Şişen Bir Peygamberin,Uyumaktan Gözleri Şişen Ümmetiyiz

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *

Yahuuu kardeşim canım kardeşim elleme. Beyin jimnastiği yapıyor insanlar .Kesme önlerini.
Yorumun kızı erkeği mi olur ALLAH aşkına. Beyin beyindir.Dur bakalım ne çıkacak ;)

Bende Nurevşan ne zaman dalga gececek geyik yapacak diye beklenti icersinde idim acıkcası biraz gec kalarak acaba Nurevşanı yanlışmı tanıdım acaba yapmayacakmı diye iicim icimi yemeye başlamıştı ama bugun gördümki beklentilerim boşuna degilmiş

Bundan sonra İrfan Korkmaz dan ses cıkmayi yeni İrfan Korkmaz benim site de burdan herkese duyuruyurum

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
yazık çok üzüldüm bazı yorumlara. Arapların kıyafetine laf söylemeyelim lütfen çünkü bizim Peygamberimiz de o şekil giyinirdi ve şunuda unutmayın 3 şeyden ötürü arapları sevmemiz lazım Peygamberimiz buyuruyor Peygamberimiz arap oldugu için kur'anı kerim arapça oldugu için ve ahirette arapça konuşcamız için.ve şunuda söylim hiç kimse kıyafeti için kendi karar veremez islamda tabiki islamı yaşayanlar için diyorum o islam ipine sıkıca sarılanlar için bu sözüm Peygamber efendimize saygısızlık olmuyormu bu söz (bırakında bayanlar versin ne giyicene karar )Ay benim güzel Rabbim sen bizi affet ALLAHım ne yüzle senin huzuruna gelicez ALLAHım daha iki tane hadisi şerifi tartışırken kimse alınmasın kendi adıma diyorum Rabbim bizi affetsin...Fatıma anamız mı veya Aişe validemizmi giymiş pantolon hanımlar ...devir degişmiyor insanlar degişiyor bunu unutmayın..Peygamberimiz bize misafir gelse naparız acaba veya acaba evimizden içiri girermi soruyorum ?Peki soruyorum nasıl şefaat isticez ne gicemize kendimiz karar verirsek ...o yüzden azımızdan çıkan kelimelere dikkat edelim ...

Dalga geçtiğimizi, sevmediğimizi de nereden çıkardınız? Okuduklarınızı anlamaya çalışmanızı istirham ediyorum.. Anya deyince, Konya anlamayalım lütfen...

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...

Bende Nurevşan ne zaman dalga gececek geyik yapacak diye beklenti icersinde idim acıkcası

Aslında sizden pek de fırsat kalmıyor kızcağıza.. ;D :D

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...

Pardon siz avukatımı oluyosunuz

Evet, ta kendisi...

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Evet, ta kendisi...

Neyise konuya saygımda uzatmayacagım lema hanım ama avukat tan cok muhalefet yapmayı seven biri olarak görüyorum sizi

• gönül yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
ben yazılanları çok iyi okuyorum çünkü işim bu ...bence siz daha dikkatli okuyun ve yazın .. neyse bu konu hakkında daha yazmıcam çünkü Rabbimin emirleri tartışılmaz uygulanır..isteyen giysin pantolon isteyen giymesin herkes hesabını ALLAHa vericek
Namaz Kılmaktan Ayakları Şişen Bir Peygamberin,Uyumaktan Gözleri Şişen Ümmetiyiz

• korgodas kızı

• Ziyaretçi
arkadaşlar hayat ayrıntıda saklıdır...hayata çok yüzeysel bakmak hayatı kale almamak gibi birşeydir..inandığımız doğru birdir..bu yüzden onun zamanında yada bunun zamanında diye bir kavram yoktur..inanmak istediğinize kimse karışamaz.lakin doğru olanı inkar etmekte bize yakışmaz..yapmak yapmamak kul ile yaradan arasındaki bir olaydır buna kimse karışamaz.tartışılan konu bir kenara itilemeyecek kadar önemli bir konudur..bilgi paylaşımlarınız için çok teşekkürler..fevri olmadan sindirerek düşünürsek çok doğru olduğunu anlarız.inandığımızla yaşadığımız bir değil ne yazıkki:(sağlıkla kalın....

• Aktif Visirli
  • *

Bende Nurevşan ne zaman dalga gececek geyik yapacak diye beklenti icersinde idim acıkcası biraz gec kalarak acaba Nurevşanı yanlışmı tanıdım acaba yapmayacakmı diye iicim icimi yemeye başlamıştı ama bugun gördümki beklentilerim boşuna degilmiş

Bundan sonra İrfan Korkmaz dan ses cıkmayi yeni İrfan Korkmaz benim site de burdan herkese duyuruyurum
Geyik için sitemizi kullanacak kadar ebleh düşünceli biri değilim. Öncelikle bunu belirteyim. "dalga geçmek " tabiri biraz yakışıksız durdu benim için.Kimsenin düşüncesi ile dalga geçme gibi bir lüksümüz yok.Aksine sitedeki bu düşünce paylaşımı sevindiriyor beni çoğu zaman. Ordaki cümlem Sevgili Lema' nın tezcanlılığına verilmiş ufak bir anektoddu. Değilse söylediklerinde zerre kadar mantık hatası yok. Diğer arkadaşların da hakeza.Böylesine hassas ve derin bir konuda elbet tezler ve antitezler çıkacak. Doktora tezi değil bu ayrıntı önemli. Üzerinde fıkıh alimlerinin bile hem fikir kalamadıkları bir konuda "net" cevapları yakalamak zordur. Hatta imkansızdır.
Elimizden gelen yahut elimden gelen ,fikrimin son noktası ;
"Rabbim Sana yakınlaşmamızda hangi giyinme tarzı vesile ise eğer;  onu, kalplerimize vehmet! Bize doğru olanı sevdir, doğru olana kalplerimizi yakınlaştır" duasından başka bişey olmuyor (kendimce)
Geri kalan söylenimler; hayat detaydan ibaret de olsa , detaylarda saklı da olsa herşey, bu duayı etmekten başka acziyet kalmıyor Adem ile Havva' nın torunlarına.. Aralarda söylenenler yani "tüm yorumlar" beyin jimnastiğinden ibaret kalan ve  o konudaki hassasiyetinizi gösteren atılım olarak kalıyor.
Netice?
Netice Rabbim'in takdirinde gizli kalıyor. Değilse asla ve asla "dalga geçme" tabiri hoş değil yakışıksız! Bu konuda yorum yapan tüm arkadaşlara yapılmış bir hakarettir       ki ; bunu da asla kabul etmiyorum Sayın Düzenli!
"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
YABANA ATARLAR  BENİ,
"EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
 ELDE TUTARLAR BENİ .."
           *** MEVLANA C. RUMİ***

• Kemal Algül
  • Aktif Visirli
  • *
 Konuyu en basindan beri takip ediyorum .edindigim izlenim herkes bir seyler anlatmanin peside anlamak isteyen hic yok .oysa anlatmakdan ziyade karsimizdakini anlamaya calissak hersey daha iyi algilanir diye düsünüyorum..bir hoca efendinin vaazinda dinlemistim diyorki en zor cahil herseyi bildigini zanneden cahil türüdür onlara hic bir sey anlatilamaz.Rabbime sükürler olsuki ben hic bir sey bilmedigimin farkindayim....
Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• Aktif Visirli
  • *
Lütfen nefsimizi bir kenara bırakıp öyle düşünelim...Saygılar...
                                «•••ºDüÑ¥Ã_§ü®gÜnܺ•••»

Facebook Yorumları

Twittear