ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI? - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?  (Okunma sayısı 5857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 232 Mesajı Toplam
    425 Kere Beğenildi
    • antoloji
ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
« Topic Start: 31 Mayıs 2010 - 14:21 »
  • Yayınlama
  •      EBRU COBANOĞLU
         ebrucobanoglu@gulenkoyu.com
         11 Haziran 2008 Çarşamba

ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?

Kocaman bir hayat ve üç saate sığan nağmeler … ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI be hocam ?... Hayır , ol - maz …Üç harf  “ Ö-S-S ” …

O gençlik heyecanıyla atan yürekler . Kışın soğuktan büzüşerek katedilen yollar.Güneşten bayılarak çözülen logaritmalar .  Hepsi niçin Ö-S-S … Tutulan özel öğretmenler, dershanelere akıtılan milyarlar . Hepsi niçin Ö-S-S … Hayat üç saatte çözülür mü sizce ? Yani; üç saate sığan umutlar, başlayacak olan yepyeni hayatlar . Başarı üç saatte mi saklı sizce ?

Bir insan doğar, büyür .Hep öğrenir ,hep yenilenir . Anne karnında başlar eğitim der doktorlar. Sonra ebeveyn eğitir , sonra öğretmenler ,sonra sonra sonra … Hep öğrenir. Başarır, başaramaz… Ama hep öğrenir … Peki ; neden insanlar işlerinde hep mutsuzdur . Çünkü ; hayat o  üç saatte gizlidir . Üç küçük harfte ö-s-s de gizli hayat…

Öğrenci tabiriyle “inek” gibi okur . İşçi tabiriyle “eşek” gibi çalışır . Halkın tabiriyle

“maymun” gibi oynatılır …

Kimse istediği mesleğin eğitimini alamaz .Kat sayılar çarpılır.Okuldan puan kırılır. Hayattan çıkarılır ?... O yüzden işinde mutsuzdur insanlar . O yüzden başaramazlar , üretemezler… Doktor olmak istiyorsa işletme okur . Kamu yönetimi istiyorsa madencilik okur. Öğretmenlik istiyorsa muhasebe okur … Hep böyledir bu ama üç saate sığan o hayatlar, pırpır kalp çarpıntısı olur bazen . Bazen soğuk akan duş etkisi gibi ter  . Bazen göz yaşı olur gider.

Belki o üç saat ; hayatının değişmesi , para , kariyer … Belki de senin hayatının sonu sandığın bıkkınlık , yorgunluk , hastalık … Asilikler hep buradan doğmaz mı? Başlarsın adımlarını yanlış atmaya . İsyan edersin bu üç saate .  Hıçkırırsın … Ağlarsın … Haykırırsın … ÖSS ye İNAT yaşasın HAYAT sloganıyla elini betona gömersin ama YÖK CUMHURİYETİ hiçbir zaman duymaz senin sesini … Sen resime yatkınsan illede gireceksin Ö_S_S ye … Sen doktor olacaksan yine gireceksin . Avukatsan yada ne biliyim maden bile çıkaracaksan yine Ö_S_S …

Aslında , hani girmek bir şey değil de başın kapalıysa kovulacaksın kapılardan  . Hadi açtın ve okudun başın kapalıysa iş bulamayacaksın . Hor görüleceksin yada şöyle de denebilir . Okulu bitirdin nereye atanacaksın ? Nerde çalışacaksın o kadar mezun varken ve sen zaten zorla okulunu bitirmişken , evinden ayrıyken , parasızken…

Hadi iş bul iş- şşşşş duymasınlar...

Üç saate sığan bir ömür . Oldu bittiye getirilen gencecik yürekler . Mutsuz insanlar .Yitip giden umutlar . Perişan aileler . Feryat eden nağmeler , hayat üç saat mi olmalı sizce biiirrr ömür varken hem de yaşamaya  doya doya ?...

Bu sene sınava girecek herkese, her umut dolu yüreklere sonsuz başarılar diliyorum .ALLAH’ım her şeyi o güzel yüreklerinize göre versin inşALLAH... Unutmayın ki; hiçbir şey sizden çok daha önemli değildir...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• Aktif Visirli
    • *
    • 24 Mesajı Toplam
      26 Kere Beğenildi
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #1: 31 Mayıs 2010 - 14:21 »
  • Yayınlama
  • slm ebru abla ben kübra say moralimi resmen çökerttin:))tam sınav arefesinde böyle yazı olurmu:)ben çok iyi niyetlerle başlamıştım bu işe:)ama şaka bi yana haklısın böyle sistem olamaz olsun... hayatımıza dediğin gibi sadece 3 saate göre yön veriyoruz. ALLAH yardımcımız olsun.össye hazırlanan tüm öğrencilere başarılar...

DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA

• O Bir Visirli
    • *
    • 1 Mesajı Toplam
      1 Kere Beğenildi
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #2: 31 Mayıs 2010 - 14:22 »
  • Yayınlama
  • dediğin gibi ama göremiyorlar bunu ama bu doğruları çıkıp diyenin olmasıda çok güzel bu yazıların ve başarılarının devamını diliyorum sağolun

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • 232 Mesajı Toplam
      425 Kere Beğenildi
      • antoloji
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #3: 31 Mayıs 2010 - 14:22 »
  • Yayınlama
  • Canım benim amacım moralin çökertilmesi değil ben ilk okuldayken başlamıştım bu sistemi eleştirmeye ve bu sistem tarihten süregelmiş artık.Türkiyede herşey çok değişmiş ama bu sistem hiççççççç değişmemiş..
    Herkes sevdiğimi mesleğe yönlendirilrse insanlar mutsuz olmaz ve Türkiye tüketici değil üretici olur ....

İsteğim meslek liselerinden,İmamhatiplerdn v.s. puan kırılmaması okul bitince Öss sınavı ,erkekler için kazanamazsa askerlik eee mesleği ne ? -yok. Diploma çok güzel birşey heryerde güvencen ama hayatın sonu değil onu söylemek istiyorum.

Öğren öğret ve Kendini hiç durmadan geliştir.
    Gerçi öğretmenlerimiz var Ahmet Hocam bu konuları çok daha iyi bilir katılıyor mu bana bilmiyorum ?..

Nazım'ada teşekkür ederim dilekleri için ...

• O Bir Visirli
    • *
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #4: 31 Mayıs 2010 - 14:23 »
  • Yayınlama
  • İLK ÖNCE YAZMIŞ OLDUĞUN BU YAZININ DEĞERLENDİRMESİNİ ARKADAŞLARLAN YORUMLADIK FAKAT BENCE YANLIŞ ZAMANDA YAZILMIŞ VE SADECE SINAVA GEREN ARKADAŞLARIN MORALLERİNİ 0 DERECEYE DÜŞÜREN BİR YAZI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ . BENCE BU YAZIYI YAZMANDAKİ AMAÇ BELKİ SENİN AÇINDAN FARKLI DÜŞÜNÇE İLEN İYİ NİYETLE YAZILMIŞ SAF BİR İÇTEN GELEN DUYGULARINI YANSITMIŞ OLACAKSIN AMA DİĞER YAZACAĞIN KÖŞE YAZILARINDA DAHA GÜZEL VE OLUMLU YAZILARINI BEKLEYECEĞİZ
    İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ KÖNSEYİ BAŞKANLIĞI

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • 232 Mesajı Toplam
      425 Kere Beğenildi
      • antoloji
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #5: 31 Mayıs 2010 - 14:23 »
  • Yayınlama
  • Sayın M.AKYOL teşekkür ediyorum eleştirinizden dolayı .Size bir yanıt yazdım Burda yazmam çok uzun olur diye mesaj kutunuza yolladım. Okumanızı rica ediyorum ...

• YAVRiLiGOT

• Ziyaretçi
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #6: 31 Mayıs 2010 - 14:24 »
  • Yayınlama
  • Bu yoruma verdiğin cevabı çok merak ettim Ebru.O sebeple:
    İLK ÖNCE YAZMIŞ OLDUĞUN BU YAZININ DEĞERLENDİRMESİNİ ARKADAŞLARLAN YORUMLADIK FAKAT BENCE YANLIŞ ZAMANDA YAZILMIŞ VE SADECE SINAVA GEREN ARKADAŞLARIN MORALLERİNİ 0 DERECEYE DÜŞÜREN BİR YAZI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ . BENCE BU YAZIYI YAZMANDAKİ AMAÇ BELKİ SENİN AÇINDAN FARKLI DÜŞÜNÇE İLEN İYİ NİYETLE YAZILMIŞ SAF BİR İÇTEN GELEN DUYGULARINI YANSITMIŞ OLACAKSIN AMA DİĞER YAZACAĞIN KÖŞE YAZILARINDA DAHA GÜZEL VE OLUMLU YAZILARINI BEKLEYECEĞİm.
    Bir cevap da bana yazarsan sevinirim,çünkü tamamıyla aynısını düşünüyorum

• kara_kiz_6161

• Ziyaretçi
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #7: 31 Mayıs 2010 - 14:25 »
  • Yayınlama
  • İrfan benim ricam haddini aşma ömer çobanoğlu

• YAVRiLiGOT

• Ziyaretçi
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #8: 31 Mayıs 2010 - 14:25 »
  • Yayınlama
  • Haddimi mi aşmiyayim?Şu 'Had' kriterlerinizi bir anlayabilsem hiç sorun kalmiyacak;ama yine de temam!

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #9: 31 Mayıs 2010 - 14:26 »
  • Yayınlama
  • Ebru'nun makalesini okumuştum önceden..Şimdi yorumları okudum.Şaşırmamak elde değil..Güzel bir nostalji yapmış Ebru.Hayatta karşılaşabileceğimiz zorlukları,umutları,umutsuzluğa dönüşen hayalleri döktürmüş kızcağız.Bu makale kimi,nasıl moralsiz etti anlayamadım.Tekrar tekrar oıkudum makaleyi ben kimsenin umutlarını söndürme gibi bir sonuç çıkarmadım.Aksine;ey gençler bakın karşınıza bu sorunlar çıkacak dikkat edin diye yol gösteriyor.Dikkat edilmesini;belki daha çok çalışılması gerektiğini vurguluyor.Biz okuduğumuzu hep böyle tersinden mi anlayacağız ALLAH aşkına..Bazı yazılar tersten yazılır düzden anlaşılır.Yani kızim sana söylerim gelinim sen işit misali.Ben böyle anladım.Ve gayet motive ediçi bir yazı olarak değerlendirdim.Kalemin sağlam olsun ebru.Devam..Devam..

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • 232 Mesajı Toplam
      425 Kere Beğenildi
      • antoloji
    ÜÇ BUÇUK OLMAZ MI?
    « Yanıtla #10: 31 Mayıs 2010 - 14:27 »
  • Yayınlama
  • Bence kendilerine yazdığım cevabı okumak bile istemezsiniz o yüzden fazla merak etmeyin derim ben ....
    Çünkü;boş konuşmam her soruya bir cevabım vardır ama her soruma cevap alma karşılığında ....

Facebook Yorumları

Twittear