ULU CAMİİ - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ULU CAMİİ  (Okunma sayısı 4856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
ULU CAMİİ
« Topic Start: 10 Temmuz 2009 - 20:25 »
  • Yayınlama
  •      AHMET AKTÜRK (HOCA)
         agulen61@gmail.com
         10 Temmuz 2009 Cuma

ULU CAMİİ

Bursa Ulu Camii'nin avlusundayım.

Çok değerli kardeşim, Ömer Düzenli ile buluşma adresimiz olarak orayı tespit ettik.Günlerden Cuma..Namaz vaktine yarım saat kala avluda buluştuk.Hasretle kucaklaştıktan sonra namazımızı eda etmek için iç mekana geçtik.

Caminin dış görkeminden daha muhteşem bir manzara içeride var.Binlerce kişi dizüstü teşehütte Hocaefendi'nin çok güzel belagatla ifa ettiği vaazı dinlemekte..İçerisi tıklım tıklım dolu olmasına rağmen ana portalden hala izdiham halinde insanların içeri girmesine şaşırıyorum.Dolu olan mekanlarda insanların bir anda yer bulup oturmasındaki sırrı düşünüyorum.Safların arasında ayakta yol alan insanlar bir yerlerde kayboluyor,camiinin iç mekanı doldukça doluyordu.Dolu olan mekanlarda insanların gözden kayboluşuna hala akıl,sır eerdiremiyorum.

Gözlerimi bir insanlara bir de camiin iç mekanında gezdiriyorum.Yüzlerce Hat Ve tezhip sanatlarının en muhteşem örnekleri ile dolu duvar süslemelerine hayranlıkla bakıyor.Okuyabildiklerim olduğu gibi okuyamadıklarımdan dolayı da kendime hayıflanıyorum.

Bir müslümanın dini vecibelerini yerine getirmekten ziyade,o dine mensup her türlü yazı ve görsel materyallerini içe sine sine okuyamamamasının acı ve ezikliği ile kahırlanıyor ve boşa giden ömrümün heder olmasına sinirleniyorum.

Yüzlerce Had tablolarının arasında gözlerim gezinirken Hocaefendinin vaazı bitiyır.Çok belagatlı ve anlamlı son dua temennilerinden sonra,içime sonsuzluk aleminin bilinmezleri arasına gezdiren muhteşem ses frekansları ile  "ezan" dinletisi ile mest oluyorum.Lebaleb dolu olan caminin içindeki insanların gölgede 35 dereceye varan sıcaklık altında şıpır şıpır akan terlerle serinlediklerini müşahade ediyorum.Ezan sesi insanların içinde muhteşem ve muazzam bir ferahlık verircesine serinlettiğini hissediyorum.

Ezanın bitimi ile müezzinin tok ve davetkar "salavat-ı şerife" den sonra namaza kalkılıyor.Ferdi kilinmaya başlanan ilk dört rek'at sünnette insanların secdeye varırken dizlerini yere koyuş seslerinin ahengi ise bir başka duygu yükledi bedenime.Hani havai fişeklerin gökyüzüne doğru fırlatıldığında patlayan sesten sonra hafif ama ahenkli seslerin hiç durmadan en az 5 dakika devam ettiğini tahayyül edin.İşte o biteviye ahenkli seslerle ne kadar kalabalık insanın secde ile buluşmaya vardığını düşündükçe "ALLAH'A" olan şükrümü bir kat daha artırma ihtiyacı hissettiriyor.

Nihayet hutbe ve farz namazın kılınışı başlıyor.Biraz önce bitip tukenme bilmeyen ahebkli secde seslerinin yerine yeryüzündeki tek hakim ve komutanın tek bir emirle tek bir kişinin çıkaracağı ses,ama çok buyuk bir sesle namaz bitiriliyor.

Avluya kendimizi attığımızda üzerimizdeki elbiselerin sırılsıklam olduğunun farkına vardık.Çınar gölgesindeki lokantada yenilen "İnegölköfte" lerin namaz sonrası lezzetine doyum olmamıştı adeta.

Çaylarımızı makamda içtik ve bir dertleşme faslı ile sitemizden girerek yayla muhabbetrinden çıktık.

Hep temennimiz insanımızın daha iyiye ve güzele layık olduğundan yana oldu.İnşALLAH kalıcı ve devamı olacak bir muazaam günün tamamlandığını umarak ayrıldık.

Muhteşem tarihi mekanların olduğu Bursa'mızın tadına doyum olmayacak güzelliklerini yaşadık.

Ömer kardeşimiz gibi gelen olursa başımız üzerine bu muhteşem sayfaları beraber çevirmenin hazzına varırız.

Bekliyoruz...

Herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum.Kalın sağlıcakla...

• İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • 99 Mesajı Toplam
      139 Kere Beğenildi
    • GSM: 05079310977
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #1: 10 Temmuz 2009 - 21:49 »
  • Yayınlama
  • Bu anlamlı buluşmanın deklanşöre basılmış hali de var mı?

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• Ömer Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    • 57 Mesajı Toplam
      61 Kere Beğenildi
    • GSM: 05356886550
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #2: 10 Temmuz 2009 - 21:56 »
  • Yayınlama
  •    Değerli Hocam herzamanki gibi yerinde tespitlerin ve beraber gecirdigimiz üc saati cok güzel anlatmışsın muhabbet ederek gecirdiğimiz üc saatin tadı na doyamadığımı belirtmek istiyorum biz genclerin sizden öğrenecek cok şeyi olduğunu düşünüyorum örnek insan olduğunuzu bugun bir kez daha anlamış oldum özellikle Camii icin de ayakkabı koymak icin yer bulamadığımızı düşünerek ten kendiniz ce uyguladığınız cözüm bile takdir edilecek cinstendi

Sizden ayrıldık tan sorna ikindi nemazını eda etmek icin tekrar ulu camii de idim nacizane bir kac resmi en kısa zaman da siteye eklemek istiyorum sizin muhabbetinizi kacıran site sakinleri en azından Camii nin muhteşem görüntüsün den faydalansınlar diyerekten

Değerli zamanınız dan bana yaklaşık 3 saat ayırdığın icin cok teşekkür ediyor pazar günü kocayayla da karadenizliler şenliklerin de buluşmayi umut ediyorum

ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    ANLAMLI ZİYARET
    « Yanıtla #3: 11 Temmuz 2009 - 11:51 »
  • Yayınlama
  •              Dün, sevgili dostumuz Ömer Düzenli İnegöl'den Bursa'ya geldi ve bizleri ziyaret ederek onurlandırdı.Tarihi Ulucami dışında tarihi bir yer gezemedik ama bu ilk olması dolayısıyla yadırganacak bir durum olmadığını düşünüyorum.İnşALLAH bir başka zamanda tüm tarih kokan havayı teneffüs etmek üzere Bursa'ya gelmek isteyen dostları ağırlamaktan onur duyacağımızı bildiririm.Selam ve sevgilerimle...

• Administrator
    • *
    • "Edeb Ya Hu"
    • 389 Mesajı Toplam
      575 Kere Beğenildi
      • Forma Yaptırma Sipariş
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #4: 11 Temmuz 2009 - 13:53 »
  • Yayınlama
  •           Hocam bizimde verilmiş bir sözümüz var, maalesef o sözü tutamamanın burukluğu içersindeyim. Ama anlamlı ziyaretlerde sitemiz ve köylümüz olarak bir çok mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. Sizlerinde bu konuda bizi yalnız bırakmamanz bizleri mutlu ediyor. En kısa zamanda verilen sözü tutmamız (bir kaç kişi olduğumuz için böyle dedim.onlar kendilerini biliyor) dileği ile....

Kalbi Muhabbetlerimle...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #5: 11 Temmuz 2009 - 14:35 »
  • Yayınlama
  •           Hocam bizimde verilmiş bir sözümüz var, maalesef o sözü tutamamanın burukluğu içersindeyim. Ama anlamlı ziyaretlerde sitemiz ve köylümüz olarak bir çok mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. Sizlerinde bu konuda bizi yalnız bırakmamanz bizleri mutlu ediyor. En kısa zamanda verilen sözü tutmamız (bir kaç kişi olduğumuz için böyle dedim.onlar kendilerini biliyor) dileği ile....

Kalbi Muhabbetlerimle...

Kenan,ben sabırlıyım.Bekliyorum...

• Aktif Visirli
    • *
    • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
    • 30 Mesajı Toplam
      51 Kere Beğenildi
      • okul için hazırladığım web sitesi
    • GSM: 0 505 350 57 0
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #6: 27 Mayıs 2010 - 13:06 »
  • Yayınlama
  • Muhteşem mekandan aldığın tadı yazına da yansıtmışsı dayıcım...Yazıdaki tat eynen okuyanda da vuku buluyor...Umarım bu hazıı beraberde yaşarız..
    Saygılarımla...

Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
    Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #7: 27 Mayıs 2010 - 13:06 »
  • Yayınlama
  • Ah hocam,nasıl sevdiğimi ve özlediğimi Bursa'yı biliyorsunuz,yapılır mı bu  şaka bi yana o kadar güzel anlatmışsınız ki,gelmiş kadar oldum,camide namaz kılmanın lezzetine varmayı öğrendiğim dua mekanım,Ulucamim...inşALLAH yine gelmek,görmek nasip olur,selamla

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Süper Moderatör
    • *
    • 46 Mesajı Toplam
      73 Kere Beğenildi
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #8: 27 Mayıs 2010 - 13:07 »
  • Yayınlama
  • Kiymetli Ahmet agabeyim,siz nekadar da,"okuyamamamasının acı ve ezikliği ile kahırlanıyor ve boşa giden ömrümün heder olmasına sinirleniyor" olsanizda,manevii yönden cok iyi yerde oldugunuzu biliyoruz. yüce Rabbim bizlere,bu yazinizi okuyanlara,yerinde "tespit" lerinizden istifade etmek nasip etsin insaALLAH. zihninize saglik diyorum,selam ve saygilarimi iletiyorum.

"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
    Da`vetin vardi dün ezanlarda...
    Seni ey ma`bedim utansinlar,
    Kapayanlar da acmayanlar da!

HACISERIFOGLU-
    MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• Fehmi yiğit
    • Aktif Visirli
    • *
    • Gençken öğreniriz,yaşlanınca anlarız..
    • 4 Mesajı Toplam
      4 Kere Beğenildi
    ULU CAMİİ
    « Yanıtla #9: 27 Mayıs 2010 - 13:07 »
  • Yayınlama
  • Sevgili ahmet hocam temmuz ayı sonu uludağ gezisinden,dönüşümüzde ailece akşam namazını eda etmek için ziyaretinde bulunduğumuz o muhteşem yapıtı ne güzel dile getirmişsin.inanki yazını okuduğumda tekrar gidesim geldi o mübarek yere.bursaya yolu düşen yoldaşlaımızın,kardeşlerimizin mutlaka ve mutlaka ulu cami ve buna benzer tarihi mekanlarımızı ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.dayı oğlu ellerin dert görmesin sağlıcakla kal,sevgiyle kal.....

Facebook Yorumları

Twittear