TATİL İZLENİMLERİM - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TATİL İZLENİMLERİM  (Okunma sayısı 3042 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
TATİL İZLENİMLERİM
« Topic Start: 27 Mayıs 2010 - 12:26 »
  • Yayınlama
  •      AHMET AKTÜRK (HOCA)
         agulen61@gmail.com
         02 Eylül 2008 Salı

TATİL İZLENİMLERİM

İnsan fizyolojisi,tıpkı bir makine gibi dinlenmeye,rolantiye ihtiyacı olduğunu biliyoruz.Zaman zaman stop ettirilip dinlendirilmeli,ya da rolantıde nadasa bırakılmalıdır.

Fizyolojimizin bir yıldan beri gerek fiziki olarak,gerek ruhi olarak yorulduğunu,dinlenmeye ihtiyacı olduğunu farkederek bir aylık izinle memleketimiz olan güzel köyümüze yolculuğa ağustos 3'te başlamıştık.Çoluk çocuk doluştuğumuz arabamızdaki memlekete bir an once kavuşma isteğiyle gaza bastık ve molalarla birlikte akşam saat 20.00 da başladığım yolculuğuımuzu ertesi gün saat 13.00 da Kazeno'da noktaladık.

Yol yorgunluğu ve bir yıllık ayrılığın verdiği heyecanla bir kahvaltı sonrasında çevre kolaçanına çıktık.Hangi armutta, elmada,erikte meryve var,Kivi bahçesinin durumu ne? Ya fındıkların bize bakışlarını nasıl değerlendirecektik.İster olsun ister olmasın hemen hemen her meyvenin lezzetinden tattık,çoluk çocuk...

Ve ev temizliği.Bir yıllık bir birikimin verdiği olumsuz şartlardaki evimizi imece usulü ile ,olağanüstü seferberlik şartlarında ve hanım otoritesinin keskin ve değişmez sert emirleri doğrultusunda gerçekleştirdiğimizde gece saat 24.00 'ı bulmuştu.

Sabah namazına, metalik saat sesi yerine,avludaki Çakal ve Melitap armuduna konuşlanan kuşların billür sesi ile uyandık.Avludaki çeşmeden aldığımız abdestle,yeşilin tarif edilemez tonlarının sergilendiği kondu ormanlarına karşı temaşa ile icra ettik.Kuşluk vaktine kadar şekerlemeden sonra eş dost,konu komşuların bizi ziyareti ve bizlerin karşılıklı ziyaretlerimiz başladı.

Ertesi gün akşamı gittiğim akraba ziyaretinde aldığım bir telefonla geri döndüm ve eve geldiğimde büyük bir sürprizle karşılaştım.Hiç hesapta yokken bir anda Almanya'da yaşayan oğlumu ve İstanbul'da evli olarak hayatını sürdüren kızımı damadımla birlikte karşımda görmemdeki heyecanımı hiç unutmayacağım.Böylece,tüm aile olarak bir arada olmanın verdiği huzuru izah etmem mümkün değil.İlk 3 gün evdeki düzenleme ve sohbetlerle geçti.Fındık toplama zamanı gelmişti artık.9 gün dallara asılmak ve toplanan fındıkların sarp yamaçlardan yukarı taşınması ile geçti.Fındık toplarken üzerimize silkelenen böcekler (GOGOÇLAR) sayesinde kaşınmalar ve aşırı nem dolayısıyla yapış yapış olan elbiselerin sıkıntıları da tatilimizin tuzu biberi oldu...Toplanan fındıkların patozu ve çürüklerinin seçilmesinden sonra kurutma platformundaki çile başladı.

Köyde kaldığım 28 günün sadece iki gününün güneşli geçtiğini söylersem buralarda güneşten kavrulanları imrendirmemiş olurum umarım.Ama bu kapalı ve yağışlı hava sayesinde fındığı  kurutamayıp yarı nemli emanete teslim etmek zorunda olduğum söylersem ne kadar stres yaşadığımı anlatmış olurum umarım.

Gelelim köy çalışmalarındaki manzarai umumiye.Malum,Köy derneğinin Ağustos 17'de 2. olağan kongresi vardı.Kongreye katıldık.Başkan bir yıllık icraatların hesabını verdi.Gerek beko gerekse köydeki diğer sorunlar hakkındaki görüş ve düşünceler dile geldi.Muhtar Dursun Bektaş'ın da hazır bulunduğu kongreye divan başkanı olarak idare etme fırsatını verdiler.Ancak üye tam sayısının yarısından bir fazlaı gelmeyince akabindeki pazar günü aynı saatte toplanmak üzere kongre üyeleri dağıldı.24'ünde toplanıldığında salt çoğunlukla kongre süreci tamamlanmış oldu.Mevcut adaydan başka aday olmadığından eski yönetimin aynen devamı kararı tesçil edimiş oldu.Buradan,yeniden seçilen D.Ali DÜZENLİ ve yönetimine başarılar diliyorum.

İzlenim olarak edindiğim bir intibaımı burada ifade etmekten geri duramayacağım.Şahsi meselem olmadığından ve bir köyün kaderini etkilediğinden dolayı bahse konu yapmaktan imtibna edemeyeceğim bir meseleyi açıklamamda fayda görürüm.Kongre'nin birinci gününde Muhtarımız Dursun BEKTAŞ kongrede iken,ikinci hafta kongrede olmaması bir kırgınlığın işaretlerini hisettirdi.Var olduğuna ihtimal vermediğim ihtilaf varsa,köyümüzün A'li menfaatleri gereği var olan ihtilafların derhal çözüme kavuşturulması içın herkese görev düşmekte olduğunu belirtmem gerekir.İhtilaflı bir yerin hizmet alması mümkün değildir.Olan yine millete olacak.Yine bozuk yollardan  gidecek, akşamleyin terli geldiği işten bir damla su olmadığından duş alamayacak,hayvanını sulayamayacak,kirlilerini yıkayamayacak,belki telefonu çalışmayacak,ihmal yüzünden karanlıkta kalabilecektir.Birlikten kuvvet doğar demişler.Varolan ihtilafların çözümü için,Salih Aktürk,Müh.D.Ali Düzenli ve Ali Akyol'un AKİL ADAMLAR komisyonu olarak Dernek'le Muhtarlık arasındaki ihtilafları çözümlemek  için seçilmişlerdir.Temennimiz uyumun sağlanarak köydeki sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasıdır.

Köydeki çalışmalar kapsamında, yapılan yol genişlemeleri bir yer hariç mükemmel olmuştur.Köy camisine kadar Hacı Küçük'lerin yeri haricinde beton veya asfaltla kaplandığında büyük bir hizmetin sonuçlanmış olacağını belirtmek isterim.Emeği geçenlere teşekkür borcumuz vardır.Eksik olan yerin bir an önce genişlemesinin yapılarak bütün halinde dökümünün yapılmasını muhtarlıktan beklemek hakkımızdır.Bir an önce genişlemesi yapılmayan yerin inşa çalışmalarına kayıtsız şartsız başlanmalıdır.Zira,torpil söylentileri genişleme yapılan mal sahiplerinin sinirlerini germektedir.Bu fiskoslar köyün hayırına olmayacağı kesindir.Hatta göz yumma gibi maksadını aşan tenkitlere yapılmasını manidar bulmaktayım.Zira bazılarının geçtiği köprüden herkes geçmelidir,ya da geçirilmelidir.

Diğer taraftan,yaz aylarında kalabalıklaşan köye su yetişmemekte ve bütün mahalleler su alamamaktan şikayetçı olmuşlardır.Köy-Des proje kapsamında susuz köy kalmazken, köyümüzün hala su sorunu ile karşı karşıya olmasının yönetim boşluğundan kaynaklandığını açıklamak abartı olmaz sanırım.Bu konu,hayati bir konu olması dolayısıyla ilgililer mesai üstü çalışarak bu sorunu çözeceğine inanıyorum.Yine telefonların dijitale geçmesi ile bir çok abonenin telefonları denenmeden bağlandığı ve kimisinin çalışmadığı düşünülürse,yeniden ilgililerin arıza taraması yaptırılmasında fayda olacağı kanaatindeyim.

Bir başka gözlemim;bu yıl malumlarınız fındık rekolitesi haylı yüksek oldu.Gurbetçiler patos ve kurutma konusunda çok sıkıntı çekti.Muhtarlık olarak bu eksikliğin görülerek hizmetin çabuklaştırılması amacıyla kiralık da olsa bir büyük patos makinasının köye getirilmesi girişiminde bulunulması gerekliydi kanaatindeyim.Zira küçük patoslar hem istenilen evsafta iş göremedi hem de sıra beklemekten dolayı vatandaş mağdur oldu.Gelecek yıllarda bu gibi basit ama çok önemli hizmetin görülmesinde birilerinin öncülük yapması gerektiğini belirterek bu bahsi de kapatmak istiyorum.

Merkez çay alım evinin çatı kaplamasının yapılmasını görmeekten mutluluk duydum.

Köydeki yangın felaketlerine düçar olan vatandaşklarımıza yapılan yardımla ihya edilen evleri görmekle de sonsuz mutluluk hissettim.

Gerek köy derneği gerek İstanbul'daki derneğe bir çağrım olacak.Bu yıldan başlayarak köyümüz kökenli tüm üniversite talebeleri tespit edilerek eşit miktarda burs verilmesine başlanılmalıdır.Bu herşeyden önemli bir görevdir.Bir üniversite öğrencimizden dinlediğim hatırası aklıma geldikçe ağlayasım gelir.Babamın gönderdiği aylık para yetmediğini gördüm ve birinci aydan sonra günde iki öğün yemek mecburiyetinde kaldım demişti bana.Ne ağır imtihanda olduğumuzu anlamamız için başımıza taş mı düşmesi lazım dostlar..Varsın soframızdaki beşinci,onuncu kahvaltı çeşidi olmayıversin...

Muhtarımızla bir kaç saatlık görüşmem sonucunda bu güz mevsiminde yolların eksıklerinin tamamlanacağı kararlılığını kendilerinde  görmem beni haylı sevindirmiştir.

Evet,bu yaz tatılı biraz telaşlı,biraz koşuşturma ile dinlenmeden ama güzelliklerle dolu geçtiğini belirtmek isterim.

O kadar telaş ve iş yoğunluğu oldu ki,Trabzonspor-Ankaraspor maçı hariçinde trabzona gidemedim.Ağustosun 7'sine (20'sine) gidemedim.Hastalanan oğlumun dolayısıyla sevgili kardeşim M.Ziya BİBER'le bir araya gelememenin ezikliğini yaşadım.

Bir tatil bu telaşla geldi geçti.

Şimdi Bursa'ya döndüm, görevimin başındayım.Herkese sağlık ve afiyetler diliyorum...

Selam ve dua ile...

• Aktif Visirli
    • *
    • 9 Mesajı Toplam
      9 Kere Beğenildi
      • kondisyon aletleri spor malzemeleri
    • GSM: 05335523755
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    TATİL İZLENİMLERİM
    « Yanıtla #1: 27 Mayıs 2010 - 12:26 »
  • Yayınlama
  • selamun aleyküm sayın hocam. tatil izlenimlerini gercekden güzel kaleme almışşın başka nasıl anladılırki bilemem. sayın hocam bizimki de üç aşağı beş yukarı aynı geçti seneye daha huzurlu tatil geçirme umuduyla hoşca kalın.

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    TATİL İZLENİMLERİM
    « Yanıtla #2: 27 Mayıs 2010 - 12:27 »
  • Yayınlama
  • Ohh ohh hocam ne güzel gezmişsin öyle. Köyümün serinliğinde böceklerle fındık toplamakta başkadır hani  Köyde neler değişmiş değil mi?
    ÇAy evinin onarımına sevindim.Küçükkken hep ordan geçince tuhafıma giderdi ben bikere oraya girmiştim kullanılıyordu o zaman . Ama sonra kapanması her geçişimde üzerdi beni kimbilir çocuk aklımla ne olarak görürdüm orayı ?
    Birde çocukların etrafında olunca değemez kimse senin keyfine hem köydesin hem hepberaber oh ohhh
    Bu sene o sevinci biz yaşayamadık seneye darısı gidemeyenlerin başına inş.

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

Facebook Yorumları

Twittear