DUA ve ÖNEMİ - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: DUA ve ÖNEMİ  (Okunma sayısı 2862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 34 Mesajı Toplam
    59 Kere Beğenildi
DUA ve ÖNEMİ
« Topic Start: 27 Mayıs 2010 - 16:32 »
  • Yayınlama
  •      HASAN AKYOL    
         hasanakyol0761@hotmail.com
         25 Mayıs 2010 Salı

DUA ve ÖNEMİ

İnsan âlemin seçkin yaratığıdır. İşlediği fiillerle kendisini yaratılmışların en değerlisi yapabildiği gibi, nefsine, heveslerine ve ALLAHa isyan edercesine hareket ederse aşağıların aşağısı da olur. Yaptığı hataları anladıktan sonra Rabbine yönelip el açıp dua ederse yüce ALLAH onun dualarını kabul eder.

Dua ALLAH’ın yüceliği karşısında kulun aczini itiraf etmesi, sevgi ve tazım duyguları ile lütuf ve yardımını dilemesidir. Başka bir deyişle kulun bütün benliğiyle yüce yaratana yönelerek ondan istek ve dilekte bulunmasıdır. Peygamberimiz s.a.s hadisi şeriflerinde “ALLAH kadında duadan daha faziletli bir şey yoktur” (1)  buyurarak kendisine içten yalvaranların duasını boş çevirmez. İhlâsla yapılan duanın önemine vurgu yapmaktadır. ALLAH’ tela Kuran’ı kerimde “Bana dua edin duanızı kabul edeyim”(2)yüce yaratıcı hatalarımızın affedilmesi için dua etmemizi, yalvarmamızı, ellerimizi ALLAH’a açmamızı, kalbimizi ona rapt etmemizi bizlerden istemektedir.

_Dua, insanın kendi kendine yetmediği gerçeğinin itirafıdır.  

_Dua kalbin ALLAHla konuşmasıdır; o halde ALLAHla konuşur gibi dua edelim.

_Dua insanın acziyet itirafıdır.

_Duada ellerimizi kullanmamızın sebebi bellidir: Ya Rab! Elimden gelen her şeyi yaptım! Elimden gelmeyen için sana sığınırım.

_Selam vermek, muhatabına “İstikbalin cennet olsun “duasıdır.

_ALLAH insana vahiyle, insan ALLAH’la dua ile konuşur.  

Dua ALLAH’a çıkartılmış davetiyedir. Zarfın içine yüreğini koyanın duası kabul olunacaktır. ALLAH ile kul arasındaki münasebet konusunda Hz peygambere yöneltilen soruya Kuran şu cevabı vermiştir.  “Kullarım beni senden sorarlarsa (bilsinler ki) gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince,  dua edenin duasına cevap veririm. O halde doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler(3) dua kulluk makamlarının en önemlisidir. Başka bir ayeti celilede “(Ey Muhammed)  De ki duanız ibadetiniz olmasa Rabbim size ne diye değer versin (4)dua eden mümin duasının kabul edileceğine inanarak dua etmelidir. Peygamberimiz “kabul edileceğine kesin olarak inanarak ALLAH’a dua ediniz ve biliniz ki, ALLAH gafil bir kalpten gelen duayı kabul etmez (5)

ALLAH dualarınızı kabul eder, ancak kabul edilmesi için acele etmeyin; dua ettim de kabul edilmedi (demeyin) (6)

_İnsana her istediğinin verilmesi, insanın belasını bulması için yeter; zira insan her zaman hayrına olanı bilemez.
         _Her istediğin ihtiyacın değildir; akıllı ol ihtiyacın olanı iste

Duaya cevap vermek ile onu kabul etmek farklı şeylerdir. ALLAH kulun her duasına mutlaka cevap vermektedir. Şöyle ki; ALLAH kulun isteğini hikmetine binaen bazen kabul bazen reddetmektedir. Bazen de istediğinin daha iyisini ona vermektedir. Her üç durumda da bir cevap söz konusudur. Başka bir ifadeyle; ALLAH kulunun duasına “Kulum! İstediğin sana uygun değildir” diye cevap vermektedir.  

Merhum şairimiz Mehmet Akif dizelerinde şöyle dile getirmiştir.

Ne irfandır veren ahlaka yükseklik ne vicdandır.

Fazilet hissi insanlara ALLAH korkusundandır.                    

Buradaki korku kelimesi ALLAHa saygı, ona yaklaşma anlamında kullanılmıştır.

Şu muhteşem dualar bizim de dualarımız olsun  (ALLAH’ım!  bize eşyanın hakikatini göster!)

ALLAH’ım! Yakamdan ellerini çekme ki, başka eller yakama yapışmasın!

ALLAH’ım azabından affına, gazabından hoşnutluğuna, senden yine sana Sığınıyorum. Şanın yücedir. Seni gereği gibi övmekten aciziz, sen kendin olduğun gibi yücesin. Bizleri bağışla  bizlere merhamet eyle.

Amin...

Dua güftesi ıstırap, bestesi mahrumiyet olan bir özge ilahidir.

1: Tirmizi, Dua 1
         2: Mümin 60
         3: Bakara 186
         4: Furkan 27
         5: Tirmizi Davet 66
         6: Buhari, Müslim

• Aktif Visirli
    • *
    • 52 Mesajı Toplam
      53 Kere Beğenildi
    DUA ve ÖNEMİ
    « Yanıtla #1: 03 Haziran 2010 - 00:40 »
  • Yayınlama
  • Paylaşım için teşekkürler,günümüzden çok ihtiyacımız olduğu halde kullanmayı unuttuğumuz silahımızı hatırlattın sağol

ölüm ağlayan çocuğa verilen emzik kadar anlamlı tebessüme muhtaç yüzlere ...

Facebook Yorumları

Twittear