GİTTİ GELMEZ BAHAR YELİ ŞARKILAR YARIDA KALDI - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GİTTİ GELMEZ BAHAR YELİ ŞARKILAR YARIDA KALDI  (Okunma sayısı 4778 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
  • 30 Mesajı Toplam
    51 Kere Beğenildi
    • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
     RECEP ALİ DÜZENLİ
     rad1453@hotmail.com
     04 Nisan 2009 Cumartesi

GİTTİ GELMEZ BAHAR YELİ ŞARKILAR YARIDA KALDI

Beklide  zamansız ölen birinin arkasından söylenecek mısraları Cahit Sıtkı Tarancı yıllar önce dökmüştü  kaleminden.. Gitti gelmez bahar yeli… Şarkılar yarıda kaldı…

İşte bu zamansız ölümlerden biri olan Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşının ölümü bizleri yapmaktan sürekli kaçındığımız ama kaçınılmaz olan ölüm muhasebesi yapmaya zorluyor. Ve bu muhasebeyi “ölülerinizi hayırla yaad ediniz” hadisi şerifinden hareketle ALLAH’ın rahmetine kavuşmuş olan Muhsin Yazıcıoğlu ağabeyimizin son günlerinde yapmış olduğu konuşmalardan alıntı yaparak gerçekleştirelim. “Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz şu hayatta eğilip bükülmeye, fırıldak olmaya gerek yok. Dik durarak düz yürüyeceğiz…” demişti merhum. Gerçekten eğer hayatımızın bir saniyesine hükmedebilseydik belki de şu anda ölen kişiler aramızda olabilirlerdi. Ama maalesef hükmedemiyoruz hayatımızın bir saniyesine bile. Halk arasında söylenir ya ölecek insanı ALLAH konuşturur. İşte böyle bir ölümdü bu. Ölmeden önce ölecek bir insanın söyleyebileceği birçok şeyi söylemişti rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu abi. ALLAH rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Eğilip bükülmeden dik durdu ve onurlu bir hayat yaşadı.

Ve birden yetmiş bir milyon Türkiye soğuk ölümü hatırladı. Bakışlar dondu. Bir anda hayat durdu. Mitingler iptal edildi. Televizyonun sol kenarı “son dakika” diye yanıp sönmeye başladı. Bu durum aynı zamanda insanlığında son dakikasını hatırlattı tüm insanlara. Süre bitmişti artık Tüm planlar altüst olmuştu artık. Çünkü en gerçek olan en kaçınılmaz olan şey hiç kimsenin planında, programında, broşüründe yoktu. Soğuk ölüm. “Ölüm bile üşümüştü bu ölümle” cümlesi hiç bu kadar yakışmamıştı bunca ölümlere.

Peki neden hatırlamak istemiyoruz veya unutuyoruz  o ennin.. Gerçeği… Ölümü…

Çünkü gazetelerimizin sol veya sağ alt-üst köşelerinin herhangi bir yerine ince italik harflerle görünmez bile olsa hiçbir zaman bu gerçeği yazamadık “Her canlı ölümü tadacaktır. Sonunda bize döndürüleceksiniz”(Ankebut 57)

Acaba Var mısın – Yok musun eğlence programında açılan o heyecan verici kutulardan hepsi açılmış olsa ve son iki 500 bin tl lik kutu kalsa 500 bin tl yerine “Her nerede olursanız, ölüm sizi bulur; yüksekçe yerlerde tahkim edilmiş şatolarda olsanız bile. Onlara bir iyilik dokunsa: "Bu, ALLAH'tandır" derler; onlara bir kötülük dokunsa: "Bu sendendir" derler. De ki: "Tümü ALLAH'tandır." Fakat ne oluyor ki bu topluluğa, hiçbir sözü anlamaya çalışmıyorlar?” (Nisa 78) ayeti kerimesi yazsa ve oradaki ve ekranları başındaki insanların o kutuda yazanı okusa ve öylece dona kalsa sonra ölümün soğukluğunu taaa iliklerine kadar hissetse. Ne olurdu acaba ölümü hatırlar mıydık…?

Acaba “Ve senden önce bir beşeri, ebedî (ölümsüz) kılmadık. Öyleyse sen ölürsen, o zaman onlar, ebedî mi olacaklar (ölmeyecekler mi)?” (Enbiya 34)  ayeti kerimesini şu büyük makam koltuklarının arkasındaki duvara yazsak hatırlar mıydık her gün ölümü. Hissedebilir miydik soğukluğunu.

Bizim, ölüm meleği karşısındaki durumumuz kısaca şöyle özetlenebilir. Odanızda otururken yahut bir parkta dinlenirken, yalnız kalmış bir böceğe gözünüz takılıyor. Biraz vakit geçirmek niyetiyle eğiliyor ve elinizi ona doğru yaklaştırıyorsunuz. Böcek hemen gerisin geri dönüyor ve-kendisine göre-büyük bir süratle kaçmaya başlıyor. Siz onun bu kaçışını zevkle seyrediyorsunuz. Gidiyor ve meselâ yere atılmış bir kibrit kutusunun arkasına saklanıyor.

Başınızı biraz uzatıyor, onu seyre koyuluyorsunuz. Heyecanla soluduğunu hisseder gibi oluyorsunuz.

Derken bir başka böcek onun yanına geliyor. Sizden kaçan böceğin, diğerine: “Az önce büyük bir tehlike atlattım. Bir karartı çıktı karşıma. Hemen kaçtım. Çok şükür kurtuldum.” dediğini duyar gibi oluyorsunuz...

Ne kadar saklansak ta, kaçsak ta ölümden ölüm meleği karşınında insanoğlunun bir böcekten farkı kalmıyor.

Yine Cahit Sıtkı Tarancı’nın şu mısralarıyla yazıma son veriyorum.

Neylersin ölüm herkesin başında.
   Uyudun uyanamadın olacak.
   Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında?
   Bir namazlık saltanatın olacak,
   Taht misali o musalla taşında

ALLAHa emanet olun …

Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

Recep Ali Düzenli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (12 Aralık 2011 - 23:46)
  • Kemal Algül
  • Aktif Visirli
  • *
  • 16 Mesajı Toplam
    20 Kere Beğenildi
kalemine yüregine saglik kardesim.su anda icinde bulundugum ruh halime tercüman oldun saol varol.

Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• O Bir Visirli
  • *
helal olsun.Rabbim butun mumınlere ölumun son durak olmadan once anlaşılıp ona gore hayatı yaşama yı anlayan zumreden olmayı nasıp eylesın...........ALLAH razı olsun.

Menfaatler vadısınde kurulan dostluklar
       Cile yokuşunda son bulur...........

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • 358 Mesajı Toplam
    493 Kere Beğenildi
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
şarkılar yarıda kaldı kelimeyi şehadet yükselecek
ölüm nerde ne zaman bilinmez ama mnutlak gelecek