BAYRAM NE DEMEK?... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BAYRAM NE DEMEK?...  (Okunma sayısı 4521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
BAYRAM NE DEMEK?...
« Topic Start: 31 Mayıs 2010 - 13:10 »
  • Yayınlama
  •      EBRU COBANOĞLU
         ebrucobanoglu@gulenkoyu.com
         12 Aralık 2007 Çarşamba

BAYRAM NE DEMEK?...

Bu gün bayramın 1. günü. 1 hafta önceden annemin “temizlik başlasın” düdüğüyle start alan telaşımız nihayetinde Arife  gecesi sona erdi. Çocukluğum da olduğu gibiydi her şey. Temizlik yapıldı, sarmalar sarıldı. Tepsi tepsi baklavalar hazırlandı. Ama biraz farklılıklar vardı galiba. Evet evet bu bayram biraz daha farklıydı. Düşündüm. ;

“ Bayram ne demek?”…

Küçükken cici cici elbiselerin, tokaların, çorapların, şık ayakkabıların alınması demek. Şu anda da farkı yok,  ama ne bileyim farklıydı o zaman. Bayram; kıyafetlerini başucuna koyup onları giyecek olmanın heyecanıyla Arife gecesini yatakta gözlerini tavana dikip yorgan altında hocayı beklemek demek… Aslında, bayram çabuk olsun diye hocanın kapısına dayanmayı düşünmüşümdür çok kere. - “Hocam, hocam hadi kalk ezanı oku da babamdan harçlık alayım. Cicilerimi giyeyim der gibi”. J Bana inat ezan saati uzar da uzar sanki. Hafif bir gülümsemeyle bakıyorum da bayram el öpmek, harçlık almak, temiz giyinmek, babamın heyecanla namaz dönüşünü beklemek demek. Şimdi büyüdüm. Babamın heyecanına eşim de eklendi. Ama bu heyecan sanırım azaldı. Nedendir bilmem ama hani derler ya “Eski bayramların tadı yok”, aynen öyle… “Galiba o harçlık almamdan değil harçlık vermemden kaynaklanıyor olsa gerek.” J Şaka bir yana bayramlar çocukluğumdur benim için… Huzur doludur. Çünkü bayram sabahında bereket var ,çok değişik bir koku vardır. Yanan baklavanın değil, bayramın farklı kokusudur bu… Günahı yoktur bayramların, rahmet vardır, sevap vardır sınırsızca. Bilmem sizde hissettiğimi hissedebiliyor musunuz bayram sabahında?

Şimdi köyde olsam keşke.Bir bayramda köyde bulunmuştum. Küçüktüm. Kendimce dedemin mezarı başında dua okumuş, bayramını kutlamıştım. Bayramlar hüzün veriyor galiba insana. O zaman elini öperek bayramını kutladığım babaannem ise şimdi yok. Her bayram farklı bir mazi oluyor artık. Azalıyoruz, çoğalıyoruz. Bayramlar değişmiyor. Biz değişiyoruz yavaş yavaş.

Hala kıyafetlerimi başucuma koymak alışkanlığımdır ama tat alamıyorum. Evet bayramlar değil değişen biziz. Bakalım internet başından kaç çocuk kalkıp el öpecek. Kaç kişi bayramını huzur içinde geçirecek. Kaç kişi elinin öpülmesi için yolları gözleyecek. Bence eski bayramların değil, gelecek nesilin tadı kalmadı…

“Yine de bir şeker için el öperim”

Bereketli, huzur dolu, mutlu bayramlara ...

Bayramınız mübarek, günahlarınız af olsun inşALLAH...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• Süper Moderatör
    • *
    • 17 Mesajı Toplam
      19 Kere Beğenildi
    • GSM: 0.536.947.6490
    BAYRAM NE DEMEK?...
    « Yanıtla #1: 31 Mayıs 2010 - 13:11 »
  • Yayınlama
  • SLM YIYENIM YAZILARINI BEĞENIYLAN OKUYORUM SAOLASIN
    ALLAH YARTIMCIN OLSUN UNUTMA BIZI MURAT NACİYE ÇOBANOĞLU

SULUOVA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  MEMURU