YEMEKTEYİZ !!! - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: YEMEKTEYİZ !!!  (Okunma sayısı 4540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
YEMEKTEYİZ !!!
« Topic Start: 31 Mayıs 2010 - 14:55 »
  • Yayınlama
  •      EBRU COBANOĞLU
         ebrucobanoglu@gulenkoyu.com
         02 Temmuz 2009 Perşembe

YEMEKTEYİZ !!!

Yemekteyiz ama biz yemeği değil birbirimizi yemekteyiz. Bizden bir cacık olmaz.

Başlarda izlediğim zaman  mutfaktaki hatalarımı gördüm ve yemek yapmanın bazı püf noktalarını öğrendim şu hergün ekrandan evlerine yanlışlıkla misafir olduğum ev sahibi sandığım yarışmacılardan. Sofraya nasıl özen göstermem gerektiğini ve Osmanlı’dan günümüze akşam yemeğinin bize nasıl servet olarak kaldığını bunun için çok şanslı olduğumuzu anladım. Çünkü ; akşam yemeklerinde mutlaka bütün aile fertleri bir araya gelmeye özen gösteriyordu yemek kültürümüzde ve misafire ne kadar değer vermemiz gerektiğini … Sofradaki hoş sohbetlerin nedenli önemli olduğunu anladım ama sonraları cılkı çıktı programın. Bu ne rezalet (?)  utanır oldum insanlığımdan.

Hangi yemek kültürümüzde misafire bağırmak yada ev sahibinin damarına basıp yemeği beğenmemezlik var. Eline sağlık bile demeden veryansın kim yapıyor ? Beğenmediğimiz yemeği nazikçe  geri çeviririz yada zorlada olsa yeriz ne bu terbiyesizlik ? Kim evine gelen misafire ukala şekilde davranıp cevap verir ki ve kim yemekten sonra dansöz oynatıyor yada sazlı türkülü yemek başında içten pazarlıkla eğlenmeye çalışıyor ? Yok kardeşim abarttınız böyle kültür Türk örf ve adetinde kesinlikle yok . Bu kadar israf olmamalı . Önceleri izlediğim bir programda dikkatimi çeken israf hat safhaydı peki duyduğum cümlenin dehşet veren yankısının kulağımda hala çınlamasına ne denir?

Eve ayakkabıyla giren misafire ki bizim evlerimize kesinlikle ayakkabıyla girilmez sadece şık ev ayakkabılarımızı yada terliklerimizi yanımızda götürürüz eğer ki o kadar önemliyse

ve yahut ev sahibi şık terlikleri uzatır ayağımıza... Neyse eve ayakkabıyla giren misafir “ayakkabıyla mı giriyoruz” deyince şımarık ve ukala ev sahibi “aaa olur mu canım alt tarafı halı atarız” diye büyük bir israfa ve utanca kapı açtı . “Yıkarız” diyeceğine “atarız” lafı utandırdı beni . Yazıklar olsun böyle bayanlara , yazıklar olsun şekli bozuk oldu diye böreği çöpe atan kadınlara (!)... Yemek yapacağım diye yapılan israf  kaç kişiyi doyurur hesaplayın?

Bu güne kadar kimin salatasından daha yemeden içindekini sevmiyorum dediniz daha doğrusu ne olduğunu bilmeden ? Hanginiz saçınızdan bir tel atarak yemekten çıktı diye olay çıkardı? Hangimiz misafire zorla terkos suyu içmeye diretti? Nerde kaldı nezaketimiz?... Bizim adetlerimizde birini gördüğümüzde yemek yedirmek sevginin , saygının , dostluğun , aşkın simgesi değil miydi ki ? En sıcak ortam sofra ortamı değil miydi bizlerde ? Uzak yoldan geleni hemen oturtmaz mıyız soframıza ? Komşumuz açken tok yatamayan bizler değil miydik ? Biz Türkler .... Bizim sofralarımız Halil İbrahim sofrası değil miydi?

Biz değil miydik sofradan kalkınca Rabbimize şükreden ? Bizim yemeklerimiz turist dilinde “Türkiş kebap” değil miydi ? Yazık ettik ekranı bozuk ketçapla kirlettik . Bide üstüne maydanoz serptik...

Bu programın kaldırılmasından yanayım artık . Seviyesizleşti yemek kültürümüz .Ev oturmalarında bile “yemekteyiz” olduk eleştirmeye başladık yemekleri . Ufacık çocuklara bile annelerinin, sofra kurdurup kahkahalarla dalga geçtiğine kaç kere şahit oldu bu gözler … ALLAH sonumuzu hayır etsin...

Unutmayın ki akşam yemekleri biz Türkler için oldukça önemli bu tarz cılkı çıkan programları RTÜK’e şikayet edip tepkimizi göstermekten başka çaremiz yok . Yoksa gelecek yeni nesilin yemeklerinde kafamıza bir tas çorba fırlatılmayı hak edeceğiz bunları izledikçe ve izlettikçe … Varın gerisini siz düşünün gelecek nesillerin acaba  neden bu kadar tuhaf olduğunun sebebini ?...

Haydi buyrun bakalım ziyade olsun...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• SEZGİN
    • Aktif Visirli
    • *
    • SEZGİN
    YEMEKTEYİZ !!!
    « Yanıtla #1: 31 Mayıs 2010 - 14:55 »
  • Yayınlama
  • cok abartılmış gibi bir yazıyla karşılaştım halbuki tv lerden bundan daha götü örnek verilecek hususlar var ayrıca bu yarışma prokramı örf ve adet prokramı değil sonucta bi formatı olan reytingle beslenen bir yarışma programı velhasıl ben cok görmüyorum onlara sadece bi formad içinde her şeyi barındıran i saygılarr

hayatımda üç şeyi sevdim
    seni,kalbimi ve ümit etmeyi
    seni sevdim cünkü sendin
    kalbimi sevdim cünkü seni sevdi
    ümiti sevdim cünkü birgün
    seversin diye ümitle bekledim...

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    YEMEKTEYİZ !!!
    « Yanıtla #2: 31 Mayıs 2010 - 14:56 »
  • Yayınlama
  • Fikrinize saygı duyuyorum .Yanıldığınız bir şey var sanırım, abartılı yazı dediğiniz birebir tv de yaşanan hareketler ve kullanılan kelimelerdir.Tv lerdeki hiçbir şey örf ve adet programı değildir. Peki örf ve adetle alakası yok dedikçe bazı şeyler bize alıştırılmadı mı farkında olunmadan hemde.Artık ihanet normalleşti.Hırsızlık adilleşti.Adam vurma karizmatikleşti değil mi? Aksi yok bunun herkes hemfikir.

O formatta yemek programı yer alıyor.Tadına bakılmayan bir yemek asla eleştirilemez.İçinde sarımsak olmayan bir yoğurda sırf eleştirmek olsun diye "sarımsak var yemem" derseniz güme gider rezil olursunuz ekranda.Reytingle beslenmeli bu program kavgayla , edepsizlikle yada başka şeylerle değil değil mi?Popstar yarışmalarındaki,bbg evlerindeki,evlilik yarışmalarındaki kavgalar gürültüler unutulmadı hala .... EKran yeteri kadar kirletildi yapımcılar tarafından. Eğer iyi bir izleyici iseniz bu tarz kalitesi düşen programlara izin vermemeliyiz.Seçici olmalıyız değil mi?
    Benden de saygılar size…

• APOkalipto
    • O Bir Visirli
    • *
    • Hєя haккıм SaкLıdıя®™ | l | lllll| lll||lll || lll
    • 1 Mesajı Toplam
      1 Kere Beğenildi
    YEMEKTEYİZ !!!
    « Yanıtla #3: 31 Mayıs 2010 - 14:56 »
  • Yayınlama
  • konuya genel olarak bakıcam izlemedıgım ıcın... Günümüzde her sey reiting=para eksenınde döndügunden tv kanalı yonetıcılerı bır sekılde ılgı cekmek adına cesıtlı sacmalıklar yapmaktadırlar; insanlarda argo tabırle bunu yer ve bı sekılde tv'ler amaclarına ulasmıs olur.. Sonuca ulastıkları surece yani para akısı oldugu surece her sey mübah gerısı teferruadtır onlar için.. Bunun caresıne gelınce butür programlar reiting yaptıgı surece tv'ler amacları paralarına para katmak olduğundan bu programalrınn sayısını arttırmakta ve gittikce iş cıgrından cıkmaktadır;
    ben sahsen tv izlemeyn nadir insanlardanırım bu rezillikleri izlemek bana pek mantıklı gelmiyor. Bunun careside her seyde oldugu gibi egitimdir,sizde bu yazıyo bu kdr ayrıntılı yazdıgınıza gore programın mudavimlerınden birisisiniz.. saygılar....

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    YEMEKTEYİZ !!!
    « Yanıtla #4: 31 Mayıs 2010 - 14:57 »
  • Yayınlama
  • Bir yazı yazmak için önce izlersin.Takip edersin ve yazarsın .Yazıyı okursanız eğer anlayarak; başlarda izlediğimi belirttim ama sonralardan da cılkı çıktı dedim.Diğer tesbitleriniz doğru para para para

• Kemal Algül
    • Aktif Visirli
    • *
    • 16 Mesajı Toplam
      20 Kere Beğenildi
    YEMEKTEYİZ !!!
    « Yanıtla #5: 31 Mayıs 2010 - 14:58 »
  • Yayınlama
  • kesinlikle katiliyorum asci olmam munasebediyle bu program cok ilgimi cekti fakat insanlarin reytink ugruna nasil kullanildigini gördsüm ve bu benim icimi acittibu yarisma seviyesini koruya bilse sadece para degilde ayni formatta kültürel bir yarisma olsaydi severek takip edebilöirdim.itiraf etmeliyim bu vaziyette bile denk gelirse izliyorum.

Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    YEMEKTEYİZ !!!
    « Yanıtla #6: 31 Mayıs 2010 - 14:58 »
  • Yayınlama
  • bizim kültürümüzü yansıtmayan hatta bizim örfümüze saygısızlık yapan hiçbir tv proğramı 'formatı o' diye hoş karşılanamaz.. yazınız için sizi ayrıca tebrik ediyorum ebru hanım..

Facebook Yorumları

Twittear