GÖZÜNÜ BENDEN AYIRMA! - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GÖZÜNÜ BENDEN AYIRMA!  (Okunma sayısı 2462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
GÖZÜNÜ BENDEN AYIRMA!
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 11:03 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         03 Ağustos 2008 Pazar

GÖZÜNÜ BENDEN AYIRMA!

Ardı ardına bunaltıcı günler geçiriyoruz son zamanlarda.Ergenekon olayı su yüzüne çıktıkça iç karartıyor.Kapatma davası vs. derken yeniden yastık altı edilen türban sorunu,Güngören’deki terör,hemen ardından çöken Kur’an Kursu,devam eden şehit haberleri,orman yangını…Bir de bunlara geçmişten gelen sıkıntılarımızı,şahsi dertlerimizi ekleyince en azından kendi adıma yorulduğumu söyleyebilirim.Ama böyle yorgun,umutsuz,karamsar bir ruh haline büründüğüm tüm zamanlarda olduğu gibi hikmetini bir şekilde gösterdi Rabbim.

Okuduğum kitapta yeni birini tanıdım.Adı JONİ EARECKSON.17 yaşına kadar dünya hayatına esir bir halde yaşamış,aynı zamanda huzuru da hiç bulamamış.Bunalımların eşiğinde olduğu böyle bir zamanda bir dua eder…

Ve hemen akabinde 17 yaşında geçirdiği kazayla felç olur,ellerini,kollarını,bacaklarını kıpırdatamaz.Tam 2 yılı yatakta geçer,2 yıldan sonra tekerlekli sandalyeye geçer.Sandalyeye oturduğunda düğmelerini ilk kez hareket ettirip 10 metre ilerletmesi tam tamına 2 saatini alır…

İnsan resimdeki gencin gerçek oluşuna,gülümseyişine bile inanamıyor ilk anda…

Joni&Nick

İlk yılları karamsarlık nöbetleriyle geçer.Hayal dünyasına kaçar,orada dilediğince koşar,hareket eder,ne zaman gerçeğe dönse öfkesiyle yüzleşir…Yine böyle nöbetlerden birinde kazadan hemen önce yaptığı duayı hatırlar.Duası şuydu Joni’nin:

*ALLAH’ım,eğer gerçekten varsan,beni değiştirecek,kendime getirecek bir şey yap.Bıktım.Gerçekten hayatıma karışmanı istiyorum,bunu nasıl yaparsın bilmem,ama hayatımı değiştirecek bir şey yap!

Bu duayı hatırlar ve ALLAH’ım hayatım için bir şey planlamış olduğunu biliyorum şimdi,bunu anlayabilmem için yardımına ihtiyacım var der.Dua etmeye ve kendini O’na teslim etmeye başlar.Arkadaşının okulunda bazı psikoloji derslerine girmeye başlar,orda öğrendiği rol değiştirme oyununu hayatına tatbik eder.Kendini başkalarının yerine koyarak bakmayı dener hayata.Kendini ve maneviyatı keşfettikçe bunları insanlarla paylaşmaya başlar.Sorun yaşayan her insana şunu tavsiye ediyordu:

*Kendimizi başkalarının düşüncesine göre değerlendirirsek daima kaybederiz.Dünyada insan sayısı kadar ölçü var.Başkalarının ne düşündüğünü unutup,tek geçerli  ölçünün ALLAH’ın değer ölçüleri olduğunu kabul etmeliyiz.

ALLAH’ın şunu dediğini duyuyorum diyordu:Bu seni ilgilendirmez,sen gözünü Benden ayırma.

Bu söze uydu,gözünü O’na dikti,doğada saatler geçirmeye başladı,Yaradan’ın sanatlarını izledi.Ve içinde resim yapma isteği duydu,ağzında tuttuğu kalemle resimler yapmaya başladı.Babasının işyerinde asılı resmini fark eden bir yönetici resimlerini toplayıp büyük çapta bir sergi düzenledi,gazetelere konu oldu,televizyon programlarına çağrıldı.Şaşkındı,ama gücünü fark etmişti,sanatı hayatını kazanmasını sağlıyordu ve ALLAH’ı yüceltmesine hizmet edecekti.

Çıktığı ilk programda konuşmasına şöyle başladı:

-Şimdi hepinizin gözü önünde kalksam,iyileşsem ne müthiş olurdu,değil mi?Mucize derdik,ALLAH’a şükrederdik.Ama sizin gerçek kurtuluşunuz,ruhunuzun iyileşmesi bundan daha mucizevi olur.Benim vücudum iyileşse bana belki 30 sene daha faydası olur,ölür,oysa ruhumuz sonsuzdur…

Hemen google’da araştırdım,resimlerini,sitesini inceledim.

Keşfettiklerini insanlarla paylaşmaya devam ettiği bir düzen geliştirmiş…

Kendimden,şikayet ettiklerimden,şükürsüzlüğümden utandım.

Şu günlerde yaşadığımız sıkıntılara ne kadar dar açıdan bakıyoruz.Musibetlere o anla sınırlı bakmamızda sorun.Geniş boyutlarıyla ele alabilsek…Joni ilk bakıldığında korkunç görünen bir olaydan ne hikmetler çıkarmış ve ebediyetini kazanmış,üstelik bununla da yetinmemiş,aradan kaç yıl geçtiği halde,taa Türkiye’de hiç alakasız bana bir ders vererek,bilinçlendirerek belki bundan doğacak hayırdan da nasiplenmiş oldu.Evet Mevla neylese güzel eyledi,her şerden hayır başka kim halkeder ki…

Sanırım şu günlerde yapmamız gereken bu.Filmin tek karesine bakıp hüküm vermekten vazgeçmek,filmin bütününü görmeye çalışmak,zaten olmuş olan,değiştiremeyeceğimiz konular üzerinde  şikayet edip durmaktansa ders almak…

Belki içimizi parçalayan şu ölümlere bakıp onların şehadetiyle teselli olup, bir yandan ölümün binlerce yüzüyle her an yüzleşebileceğimizi yeniden hatırlamak…Bilemeyiz ki bu ölümler kimlerin ebedi kurtuluşuna vesile oluyor…

ALLAH’ın bunlarla bize dediğini duymak:Gözünü Ben’den ayırma!

Joni’nin duasını biraz değiştirerek:Bizleri Sen’i unutmaktan koru.Büyük musibetler başımıza gelmeden de seni hatırlayabilmeyi nasip et…Ülkemizi,din kardeşlerimizi,ailelerimizi içinde bulundukları olumsuzluklardan kurtar…Hadiseleri hikmet gözünle göster.(AMİN)

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    GÖZÜNÜ BENDEN AYIRMA!
    « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 11:03 »
  • Yayınlama
  • Sevgili Nilgün, çok güzel ve sarsıcı bir konu olmuş. Bakış zaviyelerimize bir pencere daha açtın. Teşekkür ederim. "Sen gözünü benden ayırma!" Muhteşem bir söz, artık ne olursa olsun, ne yaşarsam yaşayayım, bu söz hep aklımda olacak.. Sevgiler...

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    GÖZÜNÜ BENDEN AYIRMA!
    « Yanıtla #2: 01 Haziran 2010 - 11:04 »
  • Yayınlama
  • Kesinlikle Gülşen Abla ,muhteşem bir söz...Okuduğum günden beri ne zaman üzücü,kırıcı,yıpratıcı bir durum olsa bunu hatırladım,sen karışma ve gözünü Benden ayırma.Pratikte herzaman uygulaması zor da olsa...O'na bakmak çok güzel.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• nupelda
    • O Bir Visirli
    • *
    GÖZÜNÜ BENDEN AYIRMA!
    « Yanıtla #3: 01 Haziran 2010 - 11:04 »
  • Yayınlama
  • Herkezin yaptıgı gibi bir isyan yazısı yazmayıp bize bildigimiz halde unutabildigimiz şükür konusunu hatırlatıgınız için teşekkür ederim...

Facebook Yorumları

Twittear