AYNALAR KORİDORU - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: AYNALAR KORİDORU  (Okunma sayısı 3761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
AYNALAR KORİDORU
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 11:36 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         17 Mart 2009 Salı

AYNALAR KORİDORU

Tik tak...Tik...........tak.......t.....Zaman durdu.

Mekan,insanlar,herşey dondu.
         Yalnız iliklerime kadar işleyen çağrıyı dinliyorum...
         ALLAHu ekber...ALLAHu ekber/ALLAHu ekber...ALLAHu ekber
         Eşhedü en lâ ilâhe illâllah/Eşhedü en lâ ilâhe illâllah
         Eşhedü enne Muhammeder-Resûlüllah/Eşhedü enne Muhammeder-Resûlüllah
         Hayye ale`s-Salâh/Hayye ale`s-Salâh
         Hayye ale`l-Felâh/Hayye ale`l-Felâh
         Allâhu Ekber Allâhu Ekber
         Lâ ilâhe illâllah.
         Gözlerimi kapatıp havayı içime çekiyorum.
         Havadaki bu koku...bu ruh(suzluk)...
         İyice sıkıyorum gözlerimi,simsiyah olana kadar.
         Tüm seslere kapadım kulaklarımı.
         Yürüyorum kalbime doğru.
         Karanlık bitiyor,aynalar var her yerde.
         Her aynada başka bir ben.
         ‘Hesaba çekilmeden kendinizi hesaba çekin’ diyor bir ses.
         Tek tek inceliyorum aynalardaki ben’leri.
         Tebessüm ediyorum tanımadığım birine,sırf mutlu olsun diye.Varlığından mutlu oluyorum,var edilmemizden mutlu oluyorum.
         Yıllardır tanıdığıma tahammülsüzüm başkasında.
         Herkese kucak açmaktan,gönül genişliğinden,anlayıştan dem vuruyorum.Ama ya şu bakışım,nasıl zan dolu bakıyorum.
         Dünyanın en önemli insanı olduğumu zannediyorum bir an.Bir diğerinde huzurda diz çökmüş,SEN’den başka bir şey      yok,ben bir HİÇ’im diye el açıyorum.
         Yolda yürürken yerde bir çöp görüp geçiyorum,aklıma geliyor,yerden insanlara engel bir çöpü,bir dalı bile kaldırmayı tavsiye eden güzel İNSAN,dönüp alıyorum yerden.Hoşuma gidiyor bu ben,sevinçle devam ediyorum.Kibirlenme boşa der gibi aynalar geliyor önüme.Ne çok insana engeller çıkarmışım,ne çok insan takılmış düşmüş bana.

Babamı defnediyoruz,ağlıyorum,dilimde aynı dua,hücrelerime kadar hissedeyim istiyorum,İnna İlahi ve inna ilahi raciun.Ama an geliyor,’neden’ diyorum.Sabreden de ben,sabırsız olan da.
    Televizyonda bir fizik profesörünün fizik kurallarıyla yaradılışı anlatmasını izliyorum.İlginç geliyor,yaklaşıyorum iyice.Fiziğin teorilerle açıklayabildiği en ufak boyutunun 0.00000000000000000000000000000001 mm.  olduğunu söylüyor.Ama diyor kainatta hiçbirşeyde boşluk yok, Tüm kâinatta ister enerji, ister madde olsun, her yere ve her nesneye sinmiş; havada suda toprakta; tüm mahlûklarda, hücrede, atomun içinde; güneş ve yıldızlarda en ufak, en küçük, bölünemez bu mekânın içinde NUR olmalı!Bunu Kur’an da buldum:ALLAH yerlerin ve göklerin Nurudur(Nur/35).Hayranlık duyuyorum fizik profesörüne,ilmine,her şeyi sonsuz ilmiyle,incelikle Yaradan’a ve yarattıklarına.Ama şu yarattıklarına fütursuz,özensiz,şükürsüz davranan ben’ler,unutmuş muyum acaba?
    Yalandan kaçıyorum,yalanın göbeğindeyim.
    Etrafımda nurdan haleler de görüyorum,çamurların içinde de yürüyorum.
    Şaka gibi,papatya falı bakar gibiyim.Seviyor,sevmiyor.Bu ben’i seviyorum,bu ben’i sevmiyorum.Ben bile hükmümü veremiyorum ben’im.
    Binlerce,milyonlarca ben.
    Bir insan,nasıl bunca insan barındırır içinde.
    Hangisi ben’im,hangisiyle muamele edeceksin Rabbim bana,hangi suretimin hesabını nasıl vereceğim?Nasıl öyle olabiliyorken,böyle olabiliyorum.
    Korkuyorum suretlerimden,hesabımdan,daha fazla yürümeye mecalim yok aynalar koridorunda,dayanamıyorum.
    Açıyorum gözlerimi.İş,güç,koşturan insanlar,hızla gelip geçen arabalar,limanda aynı hareketlilik,deniz,ilk gözüme çarpanlar.

Tekrar soluyorum havayı.Aynı kötü koku...Artık idrakindeyim kokunun.Hava değil kokan,biziz.Hava biz kokuyor.Aynalardaki suretlerimiz,içimizdeki ben’ler,benlik’ler kötü kokan.
    Asr-ı Saadet’de böyle kokmuyordur hava.Benim çocukluğumda da daha güzel kokuyordu.
    Ramazanlar’da da güzel kokar hava,zincire vururuz benliklerimizi çünkü.
    Hiç gitmedim ama Mekke-Medine’de de hava başka türlü kokuyordur tahminim.’Zamanın ruhu’.Ruhsuzluğumuzun ruhu.
    Bir ben’in hesabını verme derdindeyken,bunca ben nerden çıktı şimdi,nasıl olacak diye düşünürken,Üstad’ın sözü yetişti imdadıma:’Aynadaki yılanlar ısırmaz’
    Ne derin söz.
    Felaha çağıran sese gidip,el açıyorum,en yalın ben ile:
    Biz binlerce,milyonlarca benlerimizle kusurluyuz,eksiğiz.Yanar-döneriz.Batıp-çıkanız.
    Biz aynadan ibaretiz.Aynanın önündeki tek gerçek SEN’sin.TAMsın.Tüm kusurlardan münezzeh olansın.Surette bir kusur varsa aynadaki kirden,bizden.
    İçimizdeki bunca suretle,SEN’den başka Rabbimiz yok.
    Bize en duru halimizle,tüm bu karmaşaya,çelişkilere,bunca ben’lere rağmen Sana dayanan,Sana el açan,Seninle dertleşen benliğimiz ile muamele et.
    Aynadaki suretlerle değil,suretin ardındaki sıretlerle.
    En kötü ben’imizin bile ruhunda duyduğu o bilimin ölçemediği SONSUZ NUR’unla.
    Kalplerimizi Sana,kulaklarımızı çağrına,gözlerimizi kainata asla kapatma,sırlarını bize aç.(amin)

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• İrfan Korkmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • Beni hatırlayanlarla işim olmaz;zaten unutmuşlardı
    • 62 Mesajı Toplam
      113 Kere Beğenildi
      • Gülen Köyü Web Sitesi
    • GSM: 0530 441 33 36
    AYNALAR KORİDORU
    « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 11:37 »
  • Yayınlama
  • Şahsım adına,Sen'de, o kadar da farklı 'SEN'ler olduğuna inanmıyorum.ALLAH yürüdüğün yolda mahcup etmesin inşALLAH.Ahiretin aynaların arkasında,velhasıl şimdilik ışık hızının ötesinde olduğunu unutmaman dileklerimle,AMİN

Yaşamak İçin Yaşlı,Ölmek İçin Çok Gencim

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    AYNALAR KORİDORU
    « Yanıtla #2: 01 Haziran 2010 - 11:37 »
  • Yayınlama
  • Canım kardeşim, ne güzel anlattın bendeki çelişkileri… İçimdeki karmaşayı özetledin, bir nevi..

Ne göründüğüm gibi olabiliyorum, ne de olduğum gibi görünebiliyorum.. ALLAH biliyor içimdeki yüzlerce aynayı ve onlara yansıyan belirsiz, ne olduğu anlaşılamayan beni…

Bu kadar çelişki içinde, yüzleşemediğim kendimle, nasıl başa çıkacağımı bilemiyorum bazen.. O yüzdendir ki; “şöyle dağ başında bir mağaraya kapatsam kendimi, gerçek kimliğimi bulmaya çalışsam” diye çok düşünüyorum.. Herkesten, kendimden bile kaçmak istiyorum… Hayatımın geçen otuz senesini silip, yeniden başlamak istiyorum, ne olduğumu bilerek! Ama nafile!

Aklımdan geçen fikirleri bile yazamıyorum, ikiyüzlülük olmasın, bir de onların hesabını vermeyeyim diye.. “Neden yapmadıklarınızı anlatıyorsunuz” itabına maruz kalmamak için, susturuyorum beynimi, düşüncelerimi…

Tek tesellim O’nun rahmeti.. Efendimiz bir kudsi Hadiste şöyle buyuruyor: “Siz günahsız bir topluluk olsaydınız, ALLAH sizi yok eder. Yerinize günah işleyip, tevbe edecek bir topluluk yaratırdı”.

Rabbim, bizi tüm çelişkilerimizden arındırsın ve dini üzerinde sabit kılıp, sırat-ı müstakimden ayırmasın inşALLAH!

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    AYNALAR KORİDORU
    « Yanıtla #3: 01 Haziran 2010 - 11:38 »
  • Yayınlama
  • " Hava biz kokuyor"
    Evet Nilgün,havada biz varız.Hava biz kokuyor.Hava bizim atomlarımızla kirlenmiş/aklanmış/paklanmış.
    Havayı yaratılış gayesiyle kullanmadığımızdan farklılaşmış.Ama, çok önemsenecek nokta; bunun,bu durumun farkında olmak...
    Ne mutlu sana ki; o farklılığın farkındasın.
    Ya bunun farkında olmayanlar...
    Havanın kirletilmesi için adeta çaba sarfedenler,neyin hesabıyla gideceklerinin farkındalar mı?
    Beynine sağlık düşünce yüklü Nilgün...
    ALLAH tüm yaratılanları bu idrakinle zenginleştirsin..

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    AYNALAR KORİDORU
    « Yanıtla #4: 01 Haziran 2010 - 11:38 »
  • Yayınlama
  • İrfan Abi,Ahmet Hocam ve Gülşen ablacım,çok teşekkürler hüsnü zanlı yorumlarınız için.Işık hızını yakalamanın yanından geçmem İrfan abi:)
    Herşey Gülşen ablanın dediği gibi 'rahmet'e dayanıyor sonunda,O'nun rahmeti olmazsa biz de,düşündüklerimiz de,yaptıklarımız da yetmez razı olunan insan olmaya.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

Facebook Yorumları

Twittear