(K)AÇILIM… - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: (K)AÇILIM…  (Okunma sayısı 2040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
  • GSM: 05079310977
(K)AÇILIM…
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 17:17 »
  • Yayınlama
  •      MUSTAFA YILMAZ
         mustafa-yilmazzz@hotmail.com
         03 Mart 2009 Salı

(K)AÇILIM…

Cumhuriyet Halk Partisinin yerel seçimlerden önce gündeme getirdiği çarşaf ve Kuran kursu girişimlerine açılım mı demek lazım yoksa kaçılım mı, tam karar veremedim.Halkın bu girişimlere karşı Cumhuriyet Halk partisini sorgulamasından öte sanırım partinin kendini sorgulamasında yarar var.Nedenini soracak olursanız dün yapılan açıklamalara karşı bugün gösterilen tavır ve davranışların birbiriyle tezat bir görüntü oluşturduğudur.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bir samimiyet sorgulaması yapılacaksa bunun ancak ve ancak halk tarafından yapılabileceğinin bilinmesi gerekiyor.Halkın samimiyetini sorgulamaya çalışan bir Necla Arat örneğini hatırlayacaksınız sanırım.Bugün ise yaşanan tabloda samimiyetin sorgulanması anlayışında Cumhuriyet Halk partisinde bir değişiklik olmadığı gözükmektedir.

Önceki gün yaşanan olay,bariz bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.CHP İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bağcıları ziyareti sırasında yaşanan olayda elinde bayrak ve Kuran-ı Kerim taşıyan çarşaflı bir kadın,Kılıçdaroğlunu görmek istediğini belirtiyor..Ancak  seçim otobüsüne alınan kadın bir süre sonra zorla aşağı indiriliyor..AK partili  provokatör olmakla suçlanan çarşaflı kadının CHP’nin aktif üyelerinden Kıymet Özgür olduğu anlaşılıyor.CHP’nin sorunlarını Kemal Kılıçdaroğlu’na anlatmak ve açılımların samimi olmadığını ispatlamak amacıyla çarşaf giydiğini belirten Kıymet Özgür’ün  yaklaşık 15 yıldır CHP’li olduğunu öğreniyoruz..

Bulgaristan göçmeni Özgür 1999’daki  seçimlerde 3.Bölge 6.sıra milletvekili aday adayı olmuş.Ancak aday gösterilmemiş.Kendisine yapılan saldırıyı, “CHP’nin gerçek yüzünü gösterdim” şeklinde yorumlayan Özgür, şöyle devam ediyor:Kendimi ve CHP’deki sorunları anlatamıyordum.Beni muhalefet yaptığım için sevmezler.Ben de böyle bir protesto yapmak istedim.Çarşaf açılımında Baykal’ı; Kuran-ı Kerim açılımında Sefa Sirmen’i samimi bulmuyorum.Otobüse binip konuşma yapmak istedim.Ama bana saldırdılar.Bir partili içeride benim yüzümü görmeden elimdeki Kuran-ı Kerim’i kastederek ‘Bunlar bizim partimizden olamaz’dedi

Saldırıya uğrayan Kıymet Özgür’ün açıklamaları bu yönde.Üzüntü verici bir durum.Yaşanmasını hiç istemeyeceğimiz bir durum.Ama yaşanmış olay sonrasında da bazılarının şapkalarını önüne koyup da bir değerlendirme yapmasında fayda var.Halkın sorgulanması kimseye düşmemişken,halkın dini özgürlükleri için yapılan girişimleri açılım olarak değerlendirenlere kızanların samimiyetleri inandırıcı gözükmediği için bu açılımların bir kaçılım olması kaçınılmazdır.

Bütün bunların dışında saldırının siyasi yönünden öte bir de insani boyutu var.Birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz şu günlerde ‘benim gibi düşünmeyenlerde bir GATAkulli seziyorum,provokatör olabilir’ diyerek darp ortamı oluşturmak ne derece doğru.Hele hele ki karşımızdaki bir bayan.

Özgürlüklerden yana birisi olarak siyasi arenadaki  kapışmanın bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyorum.Meydanlardaki liderlerin söylemlerinin işsizliğin azalmasına kapı aralaması,eğitim sorunlarının giderilmesi için ortak kafa yorulması,adalet mekanizmasının adaletli olarak işlemesi için tek yürek olunması halinde seçimlerin ülkemizi güzel günlere götüreceği düşünülebilir.Yoksa söylemlerimiz “sen de adam mısın be” şeklinde olduğu müddetçe bir arpa boyu gidemeyeceğimiz bilinmelidir.

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

Facebook Yorumları

Twittear