BİLİM YUVASI FEN LİSELERİ - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BİLİM YUVASI FEN LİSELERİ  (Okunma sayısı 5204 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 5 Mesajı Toplam
    10 Kere Beğenildi
  • GSM: 0505 5278589
BİLİM YUVASI FEN LİSELERİ
« Topic Start: 10 Şubat 2011 - 08:51 »
  • Yayınlama
  •      ALİ FUAT GÜNEY
         afg116@hotmail.com
         10 Şubat 2011 Perşembe

BİLİM YUVASI FEN LİSELERİ

Fen liseleri, II. Dünya Savaşı sonrasında ülkelerin kendini içinde bulduğu büyük teknoloji yarışında, Türkiye’nin ortaöğretimini geliştirme atağının sonucu olarak kuruldu. Fen liseleri projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Ford Vakfı, ODTÜ ve AID (Milletler Arası Kalkınma Teşkilatı) tarafından gerçekleştirilmiştir.

Fen liselerinin ilki 1964 yılında Ankara’da ODTÜ arazisi içerisinde özel bir bölümde Ankara Fen Lisesi adıyla kurulmuştur. 18 yıl sonra 1982’de İstanbul’da Marmara Üniversitesi bitişiğinde İstanbul Atatürk Fen Lisesi adıyla Türkiye’nin ikinci fen lisesi, 1983 yılında Bornova’da Ege Üniversitesi bitişiğinde İzmir Fen Lisesi adıyla da Türkiye’nin üçüncü fen lisesi kurulmuştur. Bugün her ilimizde fen lisesi bulunmaktadır.

Fen liseleri, eğitim-öğretim süresi 4 yıl olan yatılı ve karma okullardır. Bu okullarda öğrenci velilerin istekleri doğrultusunda gündüzlü öğrenciler de öğrenim görmektedir.

Bilim yolunda yürüyen gençlerden bir kesit. Laboratuvarlar fen liseleri için en temel ortamlardan biridir.

FEN LİSELERİNİN AMACI

Bilim insanı olabilecek gençlere temel oluşturmak, onları bu yolda yönlendirmek genel amacıyla kurulmuş fen liselerinin amaçları şunlardır:
    • Zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarında yetenekleri yüksek öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamayı;
    • Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi;
    • Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamayı;
    • Yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi;
    • Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamayı amaçlar.

Fen lisesinde okuyan gençlerin sosyal ve sportif gelişimi de ihmal edilmez. Milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda gençlerimiz etkin bir birey olarak yetiştirilir.

Bilim olimpiyatları ve TÜBİTAK proje yarışmalarıyla gençlerimizin yapmış olduğu teorik çalışmalar değerlendirilip ödüllendirilmektedir.

ÖĞRETİM PROGRAMLARI

Ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır. Fen programlarında laboratuar ve uygulama çalışmalarına ağırlık verilir.

Eğitim- öğretim Türkçe yapılır. Matematik ve fen grubu derslerindeki teknik terimlerin yabancı dildeki karşılıkları da öğretilir.

21. yy.  bilişim çağı diye adlandırılmaktadır. Gençlerimiz çağa uygun şekilde bilişim teknolojilerinden faydalandırılmaktadır.

ÖĞRETİM PROGRAMLARININ AĞIRLIĞI

Öğretim programları; 10, 11, 12. sınıflarda matematik ve fen bilimleri grubu derslerinin ağırlığı haftalık ders çizelgesinin ders saatlerinin toplamının %60’ından az olmayacak şekilde düzenlenir.

PROJE VE SEMİNER ÇALIŞMALARI

Her öğrencinin öğrenimini süresince bireysel veya grup halinde matematik ve fen bilimleri grubu derslerinin en az birinden proje çalışmasına katılması zorunludur. Projeler puanla değerlendirilir ve teslim edildiği dönemin notuna doğrudan etki ettirilir.

Seminer çalışmaları, öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerine göre bireysel ya da grup halinde öğretmen gözetiminde serbestçe yaptıkları çalışmalardır. Seminer ve proje çalışmalarında öğrencilerin laboratuar, kitaplık, spor salonu ve konferans salonu gibi olanaklardan en verimli şekilde yararlanmaları için okul yönetimi gerekli önlemleri alır.

KONTENJAN DURUMU VE ÖĞRENCİ ALIMI

Okulda her yıl alınacak öğrenci sayısı 96’yı, bir sınıftaki öğrenci sayısı 24’ü geçemez.
    Bu okullara merkezi sistemle yapılan seçme ve yerleştirme sınavına göre öğrenci alınmaktadır.

ÖĞRETMEN SEÇİMİ

Fen liselerinde görev alacak öğretmenler seçme (yazılı ve mülakat) sınavı ile seçilmektedir.

BAŞARILAR

Fen liseleri, ulusal ve uluslar arası bilim olimpiyatlarında ve proje yarışmalarında yarışmaktadır. Bugüne kadar fen liseleri bu yarışmalarda ülkemizi başarıyla temsil etmiş ve birçok madalya kazanmıştır.
    Kuruluşundan beri fen liseleri okul başarı sıralamasında ÖSYS’de hep ilk sırada yer almıştır.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü
    Atatürk Bulvarı Bakanlıklar / Ankara

Tel : 0312 425 30 97 - 413 17 97
        Faks : 0312 418 07 97
         Web: http://ogm.meb.gov.tr
    e-posta: ogm@meb.gov.tr

Okullarla ilgili liste ve detaylı bilgiye - http://ogm.meb.gov.tr/gos_okbilgi.asp   internet adresinden ulaşılabilir.

Ali Fuat Güney 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: m_akturk (03 Ağustos 2011 - 02:09), Şafak YAZICI (26 Haziran 2011 - 01:05), Recep Ali Düzenli (17 Şubat 2011 - 10:13)

Facebook Yorumları

Twittear