HOŞ GELDİN YA RASULELLAH - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HOŞ GELDİN YA RASULELLAH  (Okunma sayısı 2965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 34 Mesajı Toplam
    59 Kere Beğenildi
HOŞ GELDİN YA RASULELLAH
« Topic Start: 08 Nisan 2011 - 01:04 »
  • Yayınlama
  •      HASAN AKYOL   
         hasanakyol0761@hotmail.com
         08 Nisan 2011 Cuma

HOŞ GELDİN YA RASULELLAH
                                                 KUTLU DOĞUM HAFTASI

Şeytan aleyhi laine Adem peygamber ve Havva anamızı cennete ebedilik ağacından yemelerini, ikna edip, yetirerek, aldatarak ve cennetten yeryüzüne gelmelerine sebep olmuştur. Buradaki ana olay şeytan aleyhi lanenin ALLAH’u tealaya karşı gelmesi yani kururlanarak ve kibirlenerek Alla’u tealaya isyan etmesidir. Bu asiliği sebebinden yüce ALLAH’ın huzurundan kovulup dünya var olduğu sürece ALLAH’ın göndermiş olduğu peygamberleri ve O Peygamberlerin ümmetlerini hak yoldan saptırmaya çalışarak insanları cehennem ehli yapmak için yüce ALLAH’a söz vermiştir. ALLAH’u Teala da dünya var oldukça kendisine mühlet tanımış ve insan oğlunun sınavı başlamıştır.

İnsanları ve diğer yaradıkları, şeytan ve nefsanî düşmanlardan korunmaları için, insanlara rehberlik edecek peygamberler gönderilmiştir. Bu peygamberler ilk insan ve ilk peygamber Hz Adem a.s dan başlayıp son peygamber Hz Muhammed (Hatemul enbiya) s.a.s ile son bulmaktadır.

Efendimiz s.a.s yeryüzüne teşrif etmeden önce, İsa a.s kendisine İncil vah yedilerek İsrail oğullarına gönderilmiştir. İnsanlara her ne kadarda ALLAH tarafından peygamber gönderilse de kişilerin yeryüzüne yalan yanlış kurmuş oldukları düzenlerinin bozulmasından korktuklarından dolayı, hak tarafından gönderildiğini bildikleri halde düzenlerini koruma bahasına, hakka ve hakikate daima düşman olmuşlar ve Hz İsa a.s mi öldürmek istemişlerdir. Hz İsa a.s mın ölümüi ile ilgili Kuranı  Kerim’de şu bilgiler verilmektedir.       

“ALLAH elçisi Meryem oğlu İsa’yı öldürdük demeleri yüzünden (onları lanetledik). Halbuki onu ne öldürdüler, ne de astılar; fakat (öldürdükleri) onlara İsa gibi gösterildi. Onun hakkında ihtilafa düşenler bundan dolayı tam bir kararsızlık içindedirler bu hususta zanna uymak dışında hiçbir (sağlam) bilgileri yoktur ve kesin olarak onu öldürmediler. Bilakis ALLAH onu (İsa’yı) kendi nezdinde kaldırmıştır. ALLAH izzet ve hikmet sahibidir.”(1)

ALLAH Teala İsa a.s mi yer yüzünden kendi nez nine kaldırdıktan sonra İsrail oğulları ALLAH tarafından İsa a.s ma vah yedilen İncili, tahrif edip dini ve içtimai hayatta yer yüzünde bir boşluk oluşmaya başlamıştır.

Güçlü daima haklıdır, toplumda kız çocuklarının insanlık adına hiçbir değeri yoktur.  Kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı, kadınlar bir eşya gibi alınıp satılıyordu, hatta eski Yunan medeniyetinde o kadar ileri gidilmiş ki babası iki evli olan, babası öldükten sonra üvey annesini kendi nikahı altına alacak kadar toplumlar hayâsızlaşmıştır. 

İnsanların can güvenliği, mal güvenliği kalmamıştır. İnanç konusunda ALLAH’ı bırakıp butlara tapmışlardı, hatta bu konuda o kadar ileri gidilmiş ki seyahate çıkacakları zaman yanlarında helvadan butlar yapıp onlara tapıyor ve acıkdıkları zamanda o tapmış oldukları helvadan putları yiyorlardı. ALLAH’ u Tealanın (mecazı anlamda ) evi olan kabei mükerreme butlarla dolmuş taşmıştır.

İnsanlık kurtarıcısını beklemektedir. Yahudi din adamları her gece gökyüzüne bakmakta ve Ahmet in yıldızı doğdumu onun yolunu gözetmektedirler. Ancak Yahudi toplumu İsa a.s dan sonra son peygamberin gelecek olduğunu ilahi kitaplardan öğrenmelerine rağmen gelen peygamber Yahudi toplumundan gönderilmediği için gelen peygamberin peygamberliğine inanmamış ve tasdik etmemişlerdir.

Ashabı kiramdan Hasan bin sabit anlatır. “Ben sekiz yaşındaydım bir sabah vakti Yahudi’nin biri; Ey Yahudiler “diye çığlık atarak koşuyordu. Yahudiler; “Ne var bu bağırman nedendir”. Diyerek yanına toplanınca, O ; Ahmed’in yıldızı bu gece doğdu, Ahmed bu gece dünyaya geldi diye cevap verdi.

Muhammed s.a.s dünyaya teşrif buyurdukları vakit. Hz Amine annemizin yanında Abdurrahman bin Avf’ın annesi Şifa hatun, Osman bin  Ebil -As ‘ in annesi Fatıma hatun ve de Peygamberimizin halası Safiye hatun vardı. Bunlar orada gördükleri nuru ve diğer oluşan olayları hadiseleri bildirirler. Şifa hatun şöyle anlatıyor. Ben o gece orada Amine’nin yanında yardımcı olarak bulunuyordum. Muhammad a.s ‘ın doğar doğmaz dua ve niyaz ettiğini işittim. Gaibden “Yerhamüke Rabbüke”diye söylediğini duydum sonra bir  nur çıkıp öyle bir ışık verdi ki, doğudan batıya kadar, her yer göründü.. Bundan başka bir çok hadiselere şahit olan şifa hatun  “Ne zaman ki, O’na peygamberliği bildirildi hiç düşünmeden tereddüt etmeden ilk iman edenlerden biri de ben oldum demiştir. O gece yine Amine anamızın yanında bulunan Safiye hatun yaşadıklarını şöyle anlatmıştır: Muhammed a.s doğduğu anda, her tarafı bir nur kapladı. Doğar doğmaz secde etti, mübarek başını kaldırıp açık bir dille “Lailahe illellah, inni resülüllah”dedi.O nu yıkamak istediğimizde, biz onu yıkanmış olarak gönderdik denildi. Göbeği kesilmiş ve de sünnet olmuş görüldü. Secde halinde hafif bir sesle bir şeyler söylüyordu. Kulağımı mübarek ağzına yanaştırdım. Ümmeti Ümmeti (Ümmetim Ümmetim)”diyordu.

- Efendimiz doğduğu gece bazı olağan üstü (mucizevi) olaylar vuku bulmuştur.
         - Efendimizin doğduğu gece kabedeki bütün putlar yüz üstü yere serildi.
         - İran kisrasının sarayının on dört kulesi burçları o gece yıkılmıştır.
         - Bın yıldan beri yanmakta olan Mecusilerin ateşi o gece sönmüştür.
         - Save gölünün suyu o gece çekilmesiyle Save gölünün kuruması
         - Şam tarafında bin yıldan beri suyu akmayan semave nehri vadisi yine o gece dolup taşmış tır.

Bu mucizevi olaylar efendimizin doğduğu geceye isabet etmektedir.

Elbette bu adaletsizliğin bu vahşetin insanların toplumdan hon harca soyutlanmasına ilahi adaletin tecelli etmesi kaçınılmazdır. H.z Muhammed s.a.s rahmet peygamberidir. Yüce Rabbimiz efendimize hitaben
    “Ey Muhammed biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik” buyrulmaktadır.(2)

- H.z peygamber son peygamberdir;zira insanlığın ortak aklı kemale ermiştir.
         - H.z Peygamber yüreğini alemlerin altına koyduğu için alemlere rahmet oldu.
         - İman ettiğini söyleyen hiç kimse H.z Peygamberin örnekliğini göz ardı edemez,yada peygamberin model olma işlevini sadece yaşadığı çağla sınırlayamaz..
         - Peygamberler insanlığın şahitleridirler.
         - Her peygamber insanlıktan çıkmış beşere, ALLAH tarafından gönderilmiş insanlık mayasıdır.
         - Elçiye isyan, Elçi gönderene isyandır.
         - Peygamberler göklerin öğrencisidir; göklerin öğrencisi olmayan yerlerin öğretmeni olamaz.

Hoş geldin ey kutlu nebi, hoş geldin öksüzlerin, gariplerin, yetimlerin can yoldaşı, hoş geldin ya Rasulellah...

1:Nur 157,158
    2:Enbiya 107

Hasan Akyol 'nin Mesajlarını Beğenen 5 Kullanıcı: Zeki Akyol (18 Temmuz 2011 - 13:44), Şafak YAZICI (26 Haziran 2011 - 01:08), no 176 fehmi (17 Nisan 2011 - 23:29), Kenan Yazıcı (08 Nisan 2011 - 19:14), ABDULLAH AKTÜRK (08 Nisan 2011 - 13:54)

Facebook Yorumları

Twittear