ANLAMINI YİTİRMİŞKEN HERŞEY - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ANLAMINI YİTİRMİŞKEN HERŞEY  (Okunma sayısı 14250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
     EBRU ÇOBANOĞLU
     ebrucobanoglu@gulenkoyu.com
     26 Eylül 2011 Pazartesi

ANLAMINI YİTİRMİŞKEN HERŞEY

Mevlana’nın sözlerine takıldım son zamanlarda…. Şems-i Tebrizi ilgi odağım oldu…Aşk dilinde çok ders aldım. Kulağıma küpe, dilimde hece oldu.

Anlamını yitirmişken her şey, Mevlana’nın özellikle insanın tam içinin karardığı, nefesinin daraldığı, içine akan gözyaşlarının sır olduğu bir sırada tam tabiri caizse cuk diye oturan sözleri yüreklere su serpmekte öncü ALLAH aşkı birkaç kelimeyle bu kadar güzel anlatılır. Yar aşkı bu kadar güzel mi dile dökülür bilmiyorum ama mest oluyorum Peki ya dost dediğimiz, dost edindiğimiz kişiler için yerindeki hitaplar?

İnsanı ateş değil kendi gafleti yakarmış Herkeste kusur gören kendine kör bakarmış Neye nasıl bakarsan oda sana öyle bakarmış. Düşündüm…Neye nasıl bakıyorum diyebildim kendime? Hani bir söz var klasikleşen yarıya kadar su dolu bardak için ne dersin? Yarısı içilmiş mi? Yarıya kadar mı su doldurulmuş? Bu olaya nasıl baktığınla alakalıydı. Benim ilk cevabım yarısı içilmiş oluyordu hep Mevlana’yı okudukça olgunlaşmanın keyfine varıyordum aslında. Hüzün olgunlaşmayı öğretirmiş kaybetmek sabretmeyi (!) Hem olgunlaştım hem sabretmeyi öğrendim hamdım, piştim, yandım … Yaşımın ilerlemesinin etkisi var mıdır bilmiyorum ama her halime bir Mevlana felsefesi edindim.

Bir sürü dostun yanında elbet düşmanlarda olacakmış ama imtihan ya onca düşman arasından seni dostun vuracakmış. Sustum, arkama baktım hep öyle olmadı mı zaten? Zihnimde hep var olan kişinin kendinden başka dostu yoktur ilkesi Mevlana’nın güzel deyişiyle yerine oturmuştu. İnkâra gerek yok dost dediklerimiz hep çıkmadı mı tepemize bu güne kadar? Düşman cesaret edebilir miydi dostun cesaret ettiğine?

İnsanlar Maşuk aramıyor, bencil duygularına köle arıyor. Köle buluyor ama Aşk'ı bulamıyor... Diyor Şems-i Tebrizi Günümüzdeki evliliklere baktığımızda, sevgilere baktığımızda çok hak veriyorum bu söze Aşk kayıp, aşk yoksun Aşk ummanlarda sürüklenen bir balık misali özgür ama tedirgin Her yer aşk-ı memnu? Hiç Leyla ile Mecnun’a, Ferhat ile Şirin’e Azıcıkta olsa benzeyen aşklar var mı? Bencil duygularımızı tatmin etmek için karşımızdakini köle yapıyoruz kendimize sonrada köle olduğu için kızıyoruz Gel deyince gelsin git deyince gitmeyi bilsin diyoruz. Onun kalbine hiç soruyor muyuz nerede diye? Yaradan karşındaki insana senin elini vesile kılıyorsa kalkması için sen kim oluyorsun da elini çekiyorsun ki?

Kalp bile ruha sormuş hep ben seviyorum, ben aşık oluyorum sen yanıyorsun diye Ruh cevap vermiş sen yeter ki sev, ben yanmaya razıyım diye Akılsız, yüzü güzele, akıllı gönlü güzele talip olurmuş.  Zaman yüz güzelliğini eskitir ama gönül güzelliğini arttırırmış... Aşk acısı taşımayan yürek ya deliye aittir ya da ölüye demiş Hz. Mevlana Aslında gerek yok her sözü lafla beyana bir bakış bin söz eder bakıştan anlayana. Daldım gittim gökyüzüne doğru gecenin karanlığında, bir fincan Türk kahvemi yudumlarken her sözü tasdik oluyordu beynimde ve bunu kalbimle de onayladıkça yazıyordum bir yandan. Bazen heybetli laflarla huzur buldum kelimelerin arasında kayboldum.

Geçer dediklerimi geçirdim biter dediklerimi bitirdim! Nefret ettiklerimi sildim Silkindim Yeter dedim  Geride bıraktıklarım hesap sormaya kalkmasın o yüzden bana!... Farkında olduğum için var oldunuz vazgeçtiğim için şimdi yoksunuz!...

Bilirim ki cahil ile sohbet etmek güçtür bilene; çünkü cahil ne gelirse söyler diline Ben Mevlana felsefesiyle İnsanların ayıplarını gören gözlerimi kör ettim. Herkesin ayıbını örtemeyeceğim için kendi gözlerimi kendim kapadım. Sen sen ol sen de onlara benim gibi iyi gözle bak. Bakın! Toplumsal bunalımların, kavga ve dövüş ortamının tek ve en güçlü doğuş sebebi sevgi eksikliğidir. Sevgi hoş görü yoksunluğu neticesinde her bela bulur insanı Bunun en doğru tedavi yolu ise SEVGİYİ aramak, yaşamak, uygulamaktır. Hoşgörülü olursanız seversiniz, sevilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda çalışırsanız her şeye ulaşırsınız... Sevgi ve saygı hayatın özü ve gayesidir bu iki güçlü duyguyu yaşamak için çaba gereklidir. Birine öyle bir söz söyle ki ya yaşat ya da öldür asla ama asla yaralı bırakma Unutma ki her şeyin bir hesabı var üzdüğü kadar üzülürmüş insan...

Bir kişi ALLAH’tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa ALLAH da onu başkasına muhtaç etmez.  İçimden geldi yazdım. Okunur ya da okunmaz, yorumlanır ya da yorumlanmaz Gerçi; insanlardaki ön yargıyı parçalamak benim atomu parçalamamdan çok daha zor demiş Einstein ama kim ne der endişesi ise bana uzak. Bu yazım alışılmışın dışında. Bugün bunu yazmak istedim yarın ne isterim bilmem ama kulağınıza küpe olsun istedim. Mevlana’yı anlamak huzur verdi ne kadarını anlatabildim bilmem. Aslında bu yazı burada bitmez ama bitmek zorunda. Kim ne düşünürse düşünür. Zaten; sükut eyledim,'kahrı var' dediler. Biraz söyledim,'zehri var' dediler. Sustum,'kahrından susuyor' dediler. Biraz konuştum, 'zehrini kusuyor' dediler...

Kalın sağlıcakla...

EBRU’Lİ SÖZ: Dayan be gönlüm!... Biçare değilsin YARADAN sana yar. Kimsesiz değilsin, yanında “kimsesizler kimsesi” var! Biliyorum sığmazsın hiçbir yere bu sevdayla, dünya sana dar! Ama dayan gönlüm dayan ki her gecenin mutlaka bir sabahı var... (Hz.Mevlâna)

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

EBRU ÇOBANOĞLU 'nin Mesajlarını Beğenen 8 Kullanıcı: AHMET AKTURK (10 Ekim 2011 - 08:03), kudret yiğit (02 Ekim 2011 - 14:41), GÜNAY SAY (01 Ekim 2011 - 20:33), sadıkyılmaz (30 Eylül 2011 - 11:36), engin_a61 (27 Eylül 2011 - 09:38), LEMA (27 Eylül 2011 - 02:54), Kenan Yazıcı (26 Eylül 2011 - 22:29), YAVRİLİGOT (26 Eylül 2011 - 19:16)
  • Metin Biber
  • Aktif Visirli
  • *
  • 5 Mesajı Toplam
    5 Kere Beğenildi
gerçekten çok güzel yorumlamışsın aşkı ağzına sahlık şermin biber

EZEL61

Metin Biber 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (27 Eylül 2011 - 10:48)
  • P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
A Ş K; isminden gayrısı kalmasa da bu zamanda, bir özlemi Mevlâna eşliğnde çok güzel dile getirdin. Kalemine sağlık Ebru'cuğum..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

Gülşen Yazıcı 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (27 Eylül 2011 - 10:48)
  • Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Siz sormayın bana aşkı,
Ben bu derdin aşığıyım.
Kalleş dosttan gözüm yıldı,
Mert düşmanın aşığıyım.

Aşık dönmüş bir bülbüle,
O aşıktır bağda güle,
Aşk dediğin dertse bile,
Ben bu derdin aşığıyım.

(ozan ariften uyarlama)

Bu devran böyle gitmez düzelir bir gün elbet,
Yorulan gönüllerden devralınmalı nöbet.

Engin Akyol 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (27 Eylül 2011 - 10:48)
  • *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Teşekkür ediyorum ...

• Kazım Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  • 8 Mesajı Toplam
    11 Kere Beğenildi
  • GSM: 0534 303 30 37
Bu makaleyi ele alan ELLER,sözlerini yazmaya neden olan yürekler dert görmesin.İçim açıldı okurken,ALLAH darlık göstermesin kimseye.ALLAH'a emanet olun.

Musa Kazım Düzenli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (01 Ekim 2011 - 22:49)
  • Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Talipli yoktur sevgiye
Anlamadım, neden? Niye?
Canlar gücenmesin diye

Can attım gül atamadım
Suları ıslatamadım ...

a. karakoç

Engin Akyol 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (01 Ekim 2011 - 22:50)
  • *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Duyduğum, dokunduğum, gördüğüm, tattığım, kokladığım için var bu dünya
Farkında olduğum için.. Kendim yazdım, kendim oynadım en başından beri..
O yüzden ki bir dünya yarattım, roller verdim sahnedekilere ...
Sevdim; sevgilim, paylaştım; dostum dedim ...
En derinimde hissettim; annem, kızdım da kıyamadım; babam dedim..
Geçer dediklerimi geçirdim ...
Biter dediklerimi bitirdim..
Nefret ettiklerimi sildim, geçtim..
Gün oldu; silkindim, yeter dedim..
Geride bıraktıklarım hesap sormaya kalkmasın o yüzden bana ...
Farkında olduğum için var oldunuz, vazgeçtiğim için bugün yoksunuz ...
Bu nasıl bir cüret ki; bir başka hayata müdahil olma, umarsızca sorgulama, pervasızca yargılama hakkını bulur insan kendinde ...
Haddinizi aşmayın ey faniler..
Ben yok olmayı kabullenirken, kar taneleri mütemadiyen ayak izlerimi kapatmaktayken, güneş bile her gün batarken, sizdeki ne arsızlıktır; silinmeyi dahi kabul edemiyorsunuz bir başka faninin zihninden ...
Mezarlıklar, kendini vazgeçilmez sananlarla doluyken, yerin üstündeki bu şatafat da neyin nesi oluyor acep?
Uğraştırmayın da dağılın hadi ...
Dağılın ve gidin, ama bilin ...
Kör cehalet çirkefleştirir insanları!
Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bir cevabım var...
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye ?...

(HZ.M E V L A N A)

EBRU ÇOBANOĞLU 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: YAVRİLİGOT (02 Ekim 2011 - 10:43), LEMA (02 Ekim 2011 - 04:40)
  • Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Yanlış anlamayın, bu sözleri herhangi biri öyle gelişi güzel söylemiş olsa hiç bir anlam ifade etmez..ama söyleyen Mevlana olunca (yada onun söylediği varsayılınca) irdelemek istedim..yine yanlış anlamayın öküzün altında buzak aramak değildir derdim...şahsen mevlana hakkında pek bilgiye sahip olmayan biri olarak bilen birinden anlamak istiyorum...
'Kendim yazdım, kendim oynadım en başından beri..' derken bazı konularda iradenin kendinde olması anlamınımı kastediyor?
'O yüzden ki bir dünya yarattım, roller verdim sahnedekilere ...' derken insanlara hükmetme anlamında bir güce yada bir yeteneğe sahip olduğunu mu kasdetmektedir?
' Farkında olduğum için var oldunuz, vazgeçtiğim için bugün yoksunuz ... ' derken mecazende olsa bazıları varlık nedenini bana mı borçludur demek istiyor..
'Ben yok olmayı kabullenirken' sözüyle kendini diğer fanilerden üstünmü görmüş oluyor ..

ve en önemlisi bilen birine sormak istiyorum.. mesneviyi okumadığım için bilmiyorum..bir iki kaynaktan araştırınca var olduğunu gördüm ama emin olamadım yinede..Beyazidi Bistami'nin hacca giderken yolda rastladığı bir pir'in etrafında tavaf edip hac ibadetini yerine getirmesini anlatan ve hikmet sahibi insanları örneklendiren bu 'kıssa' mesnevinin içinde yer almaktamıdır..?

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
   Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ; bu yazıyı yazarken bu kadar çok Mevlana hayranı olduğunu biliyordum ama bu kadar Mevlana'yı sevipte anlamayan olduğunu bilmiyordum açıkçası ....   Gerek e-mail,gerek site üzerinden gelen özel ileti,gerek facebooktan bana ulaşıp Mevlana'yı anlatır mısın diye söze başlayıp bana soru sorulması hem çok hoşuma gitti hemde "sen bu iki cümleden başka Mevlana'yı ne bilirsin ki" edası sezdim , üzüldüm ...

Bestami hazretlerinin dediği gibi ;

"Bir kimsenin ALLAH'a olan muhabbetinin hakiki olup olmadığının alameti; kendisinde deniz misali cömertlik, güneş misali şevkat ve toprak misali tevazu gibi üç hasletin bulunmasıdır..."

Mevlana'yı anlamak için üç altın kural  ise ,  gözyaşlarını hüzünle yoğurup içine aşk şarabını katmak gerek, onu anlayabilmek için hayatta hep kaybedip her kaybettikten sonra da küllerinden doğup isyan etmemek gerek , onu anlatabilmek için ayıpları gören gözlerini kör etmek olsa gerek diye düşünüyorum ....

Bu yazıyı yazarken ; bulunduğum ruh hali çerçevesinde , karşımdaki okurların aklında ne kadar bir yer kaplayan Mevlana oluştururum diye düşünmüştüm. Mevalana'yı hayat felsefesi edinilmesini bu felsefeyle hareket edersek eğer ne kadar kavgayı en aza indirebileceğimizi düşünmüştüm. Mevlana'yı anlamak ve anladıkça bu dünyada yaşamak bana kafiydi ......

NE MUTLU BANA Kİ ; MEVLANA'YI SİZLERE DÜŞÜNDÜREBİLMİŞİM VE MEVALANA'YI GERÇEKTEN GÜZEL ANLATABİLMİŞİM ...

Sorulan her soruyu açıklamak bana zevk verecektir ......

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Şimdi gelelim senin soruna sevgili Engin ;

Soru 1 / Cevap 1 :

"""'Kendim yazdım, kendim oynadım en başından beri..' derken bazı konularda iradenin kendinde olması anlamınımı kastediyor?
'O yüzden ki bir dünya yarattım, roller verdim sahnedekilere ...' derken insanlara hükmetme anlamında bir güce yada bir yeteneğe sahip olduğunu mu kasdetmektedir?
' Farkında olduğum için var oldunuz, vazgeçtiğim için bugün yoksunuz ... ' derken mecazende olsa bazıları varlık nedenini bana mı borçludur demek istiyor..
'Ben yok olmayı kabullenirken' sözüyle kendini diğer fanilerden üstünmü görmüş oluyor ..""""

Aslında şiiri bir bütün olarak ele almak varken ve bir önceki mısranın cevabı bir sonraki mısrada mevcutken ve şairin şiir edebiyatındaki ruh halini bir şair olarak çok iyi bilen biriyken bu soruda benim tuhafıma gitti açıkçası ....

Mevalana hayat felsefesi ; daima arayış içersinde iken HOŞGÖRÜ ve "HİÇ"lik bilinci üzerine kuruludur ... Bunu şahsım olarak açıklarsam eğer daha iyi anlayabilirsin ... Kısıtlı hayatımda yönetmenlik bana ait değildir ancak sahne benimdir . Kendim yazarım ve kendim oynarım yaşamım boyunca ve rol veririm siz hayatımdakilere . O yüzdendir ki ;bu hayattaki başrol bana aittir. Çünkü benim olan hayatımda başrol senin olamaz ve ancak sen figuranım olabilirsin ... Kiminize annem derim, kiminize babam, kiminize yarim derim kiminize gidin ordan ..... Ben farkedersem var olursunuz hayatımda fark etmezsem yada silersem yok olursunuz bu herkes için geçerlidir. Bi hayat felsefene göz at böyle değil midir? Benim hayatım kesinlikle bu felsefe üzerine kuruludur .... 

Hz. Mevlana kesinlikle üstünlüğü sevmez hoşgörü ayrı bir kenara dursun her zaman HİÇLİK bilinciyle "ben bir hiçim" demiştir ... Bu soruyu bu şekilde cevaplandırdım anlamana yardımcı olduysa ne mutlu bana ....

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Soru 2 / Cevap 2 :

"""ve en önemlisi bilen birine sormak istiyorum.. mesneviyi okumadığım için bilmiyorum..bir iki kaynaktan araştırınca var olduğunu gördüm ama emin olamadım yinede..Beyazidi Bistami'nin hacca giderken yolda rastladığı bir pir'in etrafında tavaf edip hac ibadetini yerine getirmesini anlatan ve hikmet sahibi insanları örneklendiren bu 'kıssa' mesnevinin içinde yer almaktamıdır..?"""

Evet Bayezid-i Bistami hazretleri Mesnevide yer almaktadır .  Bayezid-i Bistami hazretleri bir evliyadır kimi kaynağa göre ilk kimi kaynaklara göre evliyaların beşincisidir . Daha anne karnındayken kerametleri görülmüştür .... Hz. Mevalana - Şems-i Tebrizi ve Bistami hazretlerinin ilk karşılaşmalarında ortaya çıkan konuşmalarıda mesnevide yer almaktadır . Ancak; Mesneviyi okuyup Mevlana'yı anlamak için üçüncü cildi değil birinci cildi okuyup ele almakta fayda vardır ...

Söylediğin kıssanın dinle alakası yoktur. O sadece bir ruyadır ... Mesnevide zıt rivayetlerde yer almaktadır ... Mesnevi günümüze gelene kadar değiştirilmiştir. Asıl Mevlana'nın hedef aldığı kitle değiştirmiştir bunu ve Mevalana ne yazık ki Avrupalılar tarafından etik bir özellik kazanmıştır ve bu çok üzücüdür onu bizden çok benimsemişlerdir ...

Biz ise 2007 yılının Mevlana yılı olmasına rağmen onu sadece "NE OLURSAN OL YİNE GEL"sözüyle tanıtan saygı değer büyüklerimize dalgalı bir teşekkürü borç bilirim ... Ayrıca; sadece bildiklerimle açıklayabildim ,umarım yardımcı olabildim ...

"Yaşamak direnmektir, sevmek güvenmektir. Unutma; 'İnsan çoğu zaman dünyanın hakimi, Bazen de küçük bir kalbin esiridir."

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

Hoşgörülülükte deniz gibi ol.

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
( MEVLANA )

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Ben Mevlana yazdı demiyorum mesnevinin içinde var diyorum..cevabından anladığım kadar evliyalık makamını var kabul ediyor ve üstün vasıflara ve güçlere sahip olduğunu söylüyorsun...tamda bu noktada Mesnevide yer alan 'Kadınlarla meşverette bulunun, ne derlerse aksini yapın. Şüphe yok ki onlara aykırı hareket etmeyen helak oldular. Heva hevesle, nefsin isteğiyle az dost ol. Çünkü seni Tanrı yolundan çıkaran, yolunu şaşırtan, heva ve hevestir.'(cilt-1 hikaye-16 pir kimdir sıfatları) sözüyle hüküm verecek olursam senin düşüncelerinin aksini düşünmek zorundayım ki bende öyle düşünmekteyim...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
....
225: Önünde oturdu. Durumunu sordu; onu yoksul ve aile sahibi buldu.
-Şeyh- “Ey Bayezid! Niyetin nereye! Gurbet dengini nereye götüreceksin?” dedi.
-Bayezid- “Erken vakitte Kâbe’ye niyetim var” dedi. -Şeyh- “Peki! Yol azığı olarak neyin var?” dedi.
-Bayezid- “İki yüz gümüş dirhemim var; işte elbisemin köşesine sıkıca bağlı” dedi.
-Şeyh- dedi: “Benim çevremde yedi defa tavaf et; bunu hac tavafından daha iyi say.

2230: Ey cömert! O dirhemleri önüme koy; bil ki hac yaptın muradın gerçekleşti.
Umre yaptın, baki ömrü elde ettin; temizlendin, Safa’da koştun
Canının gördüğü Hakk’ın hakkı için; Hak, beni kendi evine üstün tutmuştur.
Kâbe onun lütuf evi ise de tabiatım (vücudum) onun sır evidir.
O evi yaptığından beri, ona gitmedi. Bu eve ise o Hay/diri Hakk’tan başkası girmedi.

2235: Madem beni gördün, Hakk’ı gördün; sadakat Kâbe’sinin çevresini döndün.
Bana hizmet, ALLAH’a itaat ve şükürdür; sanma ki Hakk, benden ayrıdır.
Gözünü iyice aç, bana bak; böylece insanda Hakk’ın nurunu göreceksin.”
Bayezid, bu nükteleri anladı; altın halka gibi kulağına taktı.
Ondan dolayı Bayezid’in derecesi arttı; Sonra ulaşan, son noktaya vardı.

bana göre düpedüz şirk içeren bu hikaye ister rüya olsun ister gerçek mesnevinin içinde yer alması ne kadar savunulailir...
ve bunun gibi onlarca hikaye...
evt mesnevide çok güzel şeylerde var, bu güzellikler yanlışları örterse bu makyaj olur...

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Engin ;

Anlattığın o kıssanın başını okudun mu? Araştırdığın sitenin içeriğinde  tam anlamıyla yazıp yazmadığına bak ….Yanlış yerde bulmuşsun …

Mesnevilikte ince detaylar vardır şirk yoktur … Şimdi ben sana bunu anlatmak istesem eğer anlatmaya  ne benim vaktim yeter ne senin okumaya gözlerin … Lütfen beni mazur gör.

Şöyle ki ; belki alakasız bilmiyorum ama  İncili okuduğumda bir sayfada yazan üç sayfa sonra kendi tezini çürüttürüyordu.Dört sayfa ötede yazan ilk sayfaya zıttı. Biliyoruz ki  İncil değiştirilmiş kim tarafından değiştirilmiş ? Kimlerin tekeline girmiş ? Mesnevi’de Mevlana’nın hedef aldığı asıl kitleler kimlerdi bilirsin bunları . Mesnevide de az da olsa değişiklik yapıldığı kaynaklarca belirtilmekte zaten …

Mevalana , Tebrizi ,Geylani , Bestami  v.s büyük İslam alimleridir… Bestami için  bazı kaynaklarca ilk evliya bazı kaynaklarca beşinci evliya olarak bahsedilmektedir.O anne karnındayken kerameti biliniyorken sonradan nasıl dönebilir ? Mesnevide makyaja gerek yok  o duru bir güzelliğe sahiptir … Dediğim gibi anlamak için vicdanen doygunluğa ulaşmak gerekir . Tıpkı yemek için acele edip dalından kopardığımız acı fındık gibi olaya bakmamak gerek diye düşünüyorum .

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
o anne karnındayken kerametini kim biliyordu merak ettim doğrusu...bence asıl sıkıntı Kuranı rivayetlere,evliyalara veya bir kısım hadislere uydurma cabasıdır...aslında Kuranı kaynak alıp rivayetleri,hadisleri yada evliyalık vasfını ona uygun halde arasak,anlasak en doğrusu bu olur herhalde...

ayrıca kıssanın başını okumanın neyi değiştirececeğini merak ettim...o zaman sizden ricam kıssanın tamamını yazıp ne demek istediğini anlatmanızdır...

mesnevideki kadınlarla ilgili alıntı hakkındaki yorumunuzu göremedim...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
mesnevinin önsözünde hemen başında yer alan 'Bu mesnevi kitabıdır. Bu kitap gerçeğe ulaşmanın ve bilgiyle bütünleşmenin sırlarını keşifte dinin usulünün, usulünün, usulü yani din esaslarının esaslarıdır.

Bu kitap, ALLAH Teâlânın en büyük fıkhıdır. ALLAH’ın parlayan şeriatıdır. ALLAH’ın apaçık olan hüccet ve burhanıdır. Onun nurunun örnek ve özelliği, içinde çerağ olan kandil gibidir. Etrafını aydınlatır. Sabahların aydınlığından daha fazla ışıklıdır.' sözlerinden nasıl bir anlam çıkartmalıyız...

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Engin ;

Tanımadığın bir evliyayı o zaman neden kopyala-yapıştır yaparsın bende bunu anlamam. Şu saatten sonra sen öküz altında buzağı ararsın .... Ben kendi bilgisayarımdan siteye giremiyorum ve şuan kursta dersteyim ancak kısadan böyle yazabiliyorum yoksa sana cevap yazamam bile ...

Bu arada kıssanın başını okumadan yazdığın yazı için özrü borç bilmelisin ... Sebebi sakın yanlış anlama üstünlük taslama değil benim ki sadece giriş-gelişme-sonuç ilişkisi .......

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Kadınlarla alakalıda yazacağım müsait olduğumda ... Ayrıca Bestami'yi benden daha iyi biliyorsun başını bile okumadan sondan yorum yapabiliyorsun bilmeyenlere anlatmak gerek senin gibi bilenler aşar beni ???

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
evet ben o evliyayı tanımıyorum ...aslında hiç hiç bir evliyayı tanımıyorum...ilkesel olarak tanımıyorum...evliyalık makamını kim ihdas etti onu merak ediyorum...evliya olabilmek için nerden icazet almak gerekir...sen o şahısları ne kadar tanıyor kalplerini ne kadar biliyorsunki...sakın bana insanların kanaati veya çoğunluğun fikri deme...çünkü her dönem müslümanlar içinde bile çoğunluk zarardadır...belki sahabe dönemini ayrı tutabiliriz...

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Sevgili Engin ;

Şunu belirteyim ve noktalayalım ricam bu senden ... O evliyayı tanımıyorsan şayet ; neden tanımadığını söylemeden önce sonuçtan dalıyorsun ki girişe ?

Üstelik bu yazı benim ruh halimdir dedim sana . Ben bunu yazmak istedim yarın canım ne ister bilemem . Yalnız ben evliyalıktan orada bahsettiğim bir cümle göremedim yazıyı tekrar tekrar okuyorum yok öyle birşey . Evliyalığı bir islam alimine sormanda fayda var üstelik. Tıpkı KADER ile ilgili sorduğum soruda aldığım cevaplarla ( ki bunu anlatmak isteyenlerden ALLAH razı olsun ) tatmin olamadığım için üzerinde yaptığım çalışma neticesinde açıklayacağım kaderi iki islam alimine sorularımı yollayacağım .... Konuya dönelim ; Sen bunu bana sorma hocaya git derim sana illede bende ısrar ediyorsan bunu araştırıp öğrenirim gücenmem hiç bu benim günlerimi alır belki ama verecek cevap bulurum yine ....

( alıntı engin) Sen o şahısları ne kadar tanıyor kalplerini ne kadar biliyorsunki...sakın bana insanların kanaati veya çoğunluğun fikri deme.. (alıntı)

İşte bu cümlede  buzağıyı gördüm ben ..............

Daha fazla söze var mıdır gerek? ....

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
başta noktalayalım derken, kapatırken pası bana atıyorsun...onun için devam etme gereği duydum...benim evliyalık yakıştırmasına genel olarak bakışım bu...özelde değil tenkitlerim ,sadece anlatılan kıssalarda kabul edemeyeceğim noktalar var...

evliyalık kelimesini 'beşinci evliya olduğu kabul ediliyor 'şeklinde kullandın ve iletinin içinde mevcut...

eğer araf süresi 3.ayeti okursak belki biraz aydınlanabiliriz...diyorki ALLAH;'Rabbinizden size indirilene uyun. Onu bırakıp başka dostlara uymayın. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!'...eğer ayetin arapçasına bakacak olursak 'dost'kelimesinin yerine bizzat 'evliya' kelimesi geçmektedir...evliya klimesinin türkçe karşılığıda 'dost,veli' anlamındadır...

önsözde geçen ve mesneviyi kasteden 'Bu kitap, ALLAH Teâlânın en büyük fıkhıdır' sözünü nasıl anlamalıyız...

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Engin ;  öncelikle yazıyı hisset ....

Evliyalıkla ilgili yazı değil bu evliya bunun neresi ?... Bu yazı var ya bu yazı ; her satırı dikkatlice okunması gereken ,  her harfi yüreğimden gelerek cümleleri oluşturan ve içinde bulunulan kaosun görülüp çekidüzen verilmesi gerektiğini anlatmak istediğim bir yazıdır ki mütavazı olamayacağım bunu ben BA-ŞAR-DIM ....

Evliyalık makamından sana bahsedemem bahsetmem ayıp olur şimdi sen varken !...
Şöyle ki sana bir kaç cümlede her sorunun cevabını özetleyeceğim ve" nokta ".....

*Üzülme der Mevlana ve devam eder; bir yandan korku bir yandan ümidin varsa iki kanatlı olursun. Tek kanatla uçulmaz zaten. Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, kilimin tozunu almaktır. ALLAH sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin? Taş taşlıktan geçmedikçe parmaklara yüzük olamaz... Yüzük olmak dileyen taş, ezilmeyi yontulmayı göze almalıdır..!   ( bu altın kural )

*Umursama dünya gelsede üstüne, tek umudun ALLAH'ın olsun! Elbet birgün devran döner tersine, SABIR en büyük silahın olsun...

*Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin ! İşte o zaman kusursuz olursun...

KAL SAĞLICAKLA ....

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Demiş ki ; Mevalana Celaledini Rumi ;

Yalnız yazacağım sivri sinek saz meselesi

Her sözü gerek yok lafla beyana

Bazen tek cümle yeter lisanı anlayana  :D

*******   Sükut eyledim,'kahrı var' dediler. Biraz söyledim,'zehri var' dediler. Sustum,'kahrından susuyor' dediler. Biraz konuştum, 'zehrini kusuyor' dediler...

SEVGİLER SİZİNLE OLSUN DEĞERLİ KÖYLÜLERİM  ;)

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
Burda kimse bir şey anlamamış  değil ki, sivrisinekle sazı olaya müdahil ediyorsun...

Bugün okuduğum bir kitapta, bu konu geçiyordu.. Enaniyetlerimiz.. Ben yaptım, ben başardım" tarzındaki cümleler sebebiyle ALLAH'ın bizi ciddi imtihanlara sokabileceğinden bahsediliyordu.. Ben hem kendi nefsim, hemde senin için hatırlatma babında yazdım...

Mevlana'yı çok okuduğun için de özellikle sordum... Konuyu farklı kulvarlara taşıma!

Not: Akşam ne konuştuk, hani konu?

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
ben Mevlananın güzel sözlerini gözardı etmiyorum...eleştirdiğim bölümleride Mevlana yazdı demiyor,mesnevinin içinde bunlar var diyorum...ayrıca senin köşe yazına hiçbir eleştirim yok çok güzel bir yazı oldu...Mesnevi hakkında bilgi sahibi gördüğüm için sizi kafama takılan ,aklımı kurcalayan bu konuları yazının devamında işlemek istedim...kusur bulmakda değil derdim,doğruya ulaşmaktır gayem...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
ben çok keskin örnekler veriyorum ve nedense hepside cevapsız kalıyor...birkaç güzel sözle makyaj yapılıyor sanki...
o zaman son olarak birazda ironi olsun mesnevide geçen''Kadınlarla meşverette bulunun, ne derlerse aksini yapın. Şüphe yok ki onlara aykırı hareket etmeyen helak oldular. Heva hevesle, nefsin isteğiyle az dost ol. Çünkü seni Tanrı yolundan çıkaran, yolunu şaşırtan, heva ve hevestir.'(cilt-1 hikaye-16 pir kimdir sıfatları) sözüyle hüküm veriyor ve açıklamalarının zıttını doğru kabul ediyor,bu şekilde aydınlatıcı olduğun içinde çok tşk ediyorum.. :))

• Aktif Visirli
  • *
  • 31 Mesajı Toplam
    32 Kere Beğenildi
Sayın Ebru çobanoğlu yazınızı en başından beri dikkatle okudum . Emeğinize saygısızlık etmek değil amacım lakin bazı sağdan soldan derme çatma copy+paste türündene dönüşen yazınızdaki "öz" verilmek istenen mesajı MEVLANA hazretlerine etiketleme çabanız yıllardır Mesneviye gönül veren ve bizatihi her yıl kabristanını ziyarette bulunduğum benim gibi bir KOnyalıyı derinden düşüncelere garketti.:) Bilmenizi isterim .
 Yazınızın en başındaki "ben yazarım ben oynarım" felsefesinin de dayanak noktasının yıllar önce telsim reklamlarında oynayan tombalak bir çocuğun gülümseten bir mesajı olarak hafızamda yerini alıyor.. Yani hem yazılan hem oynanan cinsden ... Hem yazdım hem oynadım beğendinmi  ?  :)

(dipnot :google yazınız hem yazdım hem oynadım telsim reklamı  ) :)               

DAha "size ait" cümlelerin beynimizin satır aralarında mekik dokuması temennisiyle....
Sadece "sizin" cümlelerinizin verdiği mesajları taşıyan ,ya da mesaj gütme kaygısı taşımayan  yazılarınızı heyecanla bekliyor olacağım .

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
YABANA ATARLAR  BENİ,
"EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
 ELDE TUTARLAR BENİ .."
           *** MEVLANA C. RUMİ***

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
  • 389 Mesajı Toplam
    575 Kere Beğenildi
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Engin bey; bu konuyla alakalı anlatmak istediklerinizi bir yazıda toplayıp bizlerin bilgisine sunarmısınız...

Not: Sizide köşe yazarlarında görmek isteriz!

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Kenan ben bu önerini bu konuya 'daha yazma' diye algıladım..?

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
  • 389 Mesajı Toplam
    575 Kere Beğenildi
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Yanlış anlaşıldım galiba ben sizin gibi bir cevherin kendi köşesinin olması gerektiğini vurguladım... Eğer yanlış anlaşıldıysam özür dilerim...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Nurevşan hanım, sizin konuya dahil yazınızdan birşey anlayamadım..neyi niçin eleştirdiğinizi de pek anlamış değilim...çünkü konunun ana temasıyla benim başlattığım tartışma çok farklı şeyler.. tamamen ana konudan bağımsız..buna rağmen siz anladığım kadarıyla tartışmamızla ilgili değilde köşe yazısıyla ilgili bir eleştiride bulundunuz..bu anlamda eleştirdiğiniz şeyin yersiz olduğu kanısındayım..hele hele özellikle belirterek alıntı yapmanın yada anlatmak istediğiniz bir şeyi başka birinin  sözleriyle anlatmanın ne mahsuru olabilir... o zaman atasözlerini veya deyimleri kullanmamızda çok anormal olmaz mı?

Facebook Yorumları

Twittear