ANLAMINI YİTİRMİŞKEN HERŞEY - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ANLAMINI YİTİRMİŞKEN HERŞEY  (Okunma sayısı 15917 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 232 Mesajı Toplam
    425 Kere Beğenildi
    • antoloji
Sevgili Engin ;

Şunu belirteyim ve noktalayalım ricam bu senden ... O evliyayı tanımıyorsan şayet ; neden tanımadığını söylemeden önce sonuçtan dalıyorsun ki girişe ?

Üstelik bu yazı benim ruh halimdir dedim sana . Ben bunu yazmak istedim yarın canım ne ister bilemem . Yalnız ben evliyalıktan orada bahsettiğim bir cümle göremedim yazıyı tekrar tekrar okuyorum yok öyle birşey . Evliyalığı bir islam alimine sormanda fayda var üstelik. Tıpkı KADER ile ilgili sorduğum soruda aldığım cevaplarla ( ki bunu anlatmak isteyenlerden ALLAH razı olsun ) tatmin olamadığım için üzerinde yaptığım çalışma neticesinde açıklayacağım kaderi iki islam alimine sorularımı yollayacağım .... Konuya dönelim ; Sen bunu bana sorma hocaya git derim sana illede bende ısrar ediyorsan bunu araştırıp öğrenirim gücenmem hiç bu benim günlerimi alır belki ama verecek cevap bulurum yine ....

( alıntı engin) Sen o şahısları ne kadar tanıyor kalplerini ne kadar biliyorsunki...sakın bana insanların kanaati veya çoğunluğun fikri deme.. (alıntı)

İşte bu cümlede  buzağıyı gördüm ben ..............

Daha fazla söze var mıdır gerek? ....

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
başta noktalayalım derken, kapatırken pası bana atıyorsun...onun için devam etme gereği duydum...benim evliyalık yakıştırmasına genel olarak bakışım bu...özelde değil tenkitlerim ,sadece anlatılan kıssalarda kabul edemeyeceğim noktalar var...

evliyalık kelimesini 'beşinci evliya olduğu kabul ediliyor 'şeklinde kullandın ve iletinin içinde mevcut...

eğer araf süresi 3.ayeti okursak belki biraz aydınlanabiliriz...diyorki ALLAH;'Rabbinizden size indirilene uyun. Onu bırakıp başka dostlara uymayın. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!'...eğer ayetin arapçasına bakacak olursak 'dost'kelimesinin yerine bizzat 'evliya' kelimesi geçmektedir...evliya klimesinin türkçe karşılığıda 'dost,veli' anlamındadır...

önsözde geçen ve mesneviyi kasteden 'Bu kitap, ALLAH Teâlânın en büyük fıkhıdır' sözünü nasıl anlamalıyız...

Bu devran böyle gitmez düzelir bir gün elbet,
Yorulan gönüllerden devralınmalı nöbet.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 232 Mesajı Toplam
    425 Kere Beğenildi
    • antoloji
Engin ;  öncelikle yazıyı hisset ....

Evliyalıkla ilgili yazı değil bu evliya bunun neresi ?... Bu yazı var ya bu yazı ; her satırı dikkatlice okunması gereken ,  her harfi yüreğimden gelerek cümleleri oluşturan ve içinde bulunulan kaosun görülüp çekidüzen verilmesi gerektiğini anlatmak istediğim bir yazıdır ki mütavazı olamayacağım bunu ben BA-ŞAR-DIM ....

Evliyalık makamından sana bahsedemem bahsetmem ayıp olur şimdi sen varken !...
Şöyle ki sana bir kaç cümlede her sorunun cevabını özetleyeceğim ve" nokta ".....

*Üzülme der Mevlana ve devam eder; bir yandan korku bir yandan ümidin varsa iki kanatlı olursun. Tek kanatla uçulmaz zaten. Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, kilimin tozunu almaktır. ALLAH sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin? Taş taşlıktan geçmedikçe parmaklara yüzük olamaz... Yüzük olmak dileyen taş, ezilmeyi yontulmayı göze almalıdır..!   ( bu altın kural )

*Umursama dünya gelsede üstüne, tek umudun ALLAH'ın olsun! Elbet birgün devran döner tersine, SABIR en büyük silahın olsun...

*Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin ! İşte o zaman kusursuz olursun...

KAL SAĞLICAKLA ....

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • 232 Mesajı Toplam
    425 Kere Beğenildi
    • antoloji
Demiş ki ; Mevalana Celaledini Rumi ;

Yalnız yazacağım sivri sinek saz meselesi

Her sözü gerek yok lafla beyana

Bazen tek cümle yeter lisanı anlayana  :D

*******   Sükut eyledim,'kahrı var' dediler. Biraz söyledim,'zehri var' dediler. Sustum,'kahrından susuyor' dediler. Biraz konuştum, 'zehrini kusuyor' dediler...

SEVGİLER SİZİNLE OLSUN DEĞERLİ KÖYLÜLERİM  ;)

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
Burda kimse bir şey anlamamış  değil ki, sivrisinekle sazı olaya müdahil ediyorsun...

Bugün okuduğum bir kitapta, bu konu geçiyordu.. Enaniyetlerimiz.. Ben yaptım, ben başardım" tarzındaki cümleler sebebiyle ALLAH'ın bizi ciddi imtihanlara sokabileceğinden bahsediliyordu.. Ben hem kendi nefsim, hemde senin için hatırlatma babında yazdım...

Mevlana'yı çok okuduğun için de özellikle sordum... Konuyu farklı kulvarlara taşıma!

Not: Akşam ne konuştuk, hani konu?

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
ben Mevlananın güzel sözlerini gözardı etmiyorum...eleştirdiğim bölümleride Mevlana yazdı demiyor,mesnevinin içinde bunlar var diyorum...ayrıca senin köşe yazına hiçbir eleştirim yok çok güzel bir yazı oldu...Mesnevi hakkında bilgi sahibi gördüğüm için sizi kafama takılan ,aklımı kurcalayan bu konuları yazının devamında işlemek istedim...kusur bulmakda değil derdim,doğruya ulaşmaktır gayem...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
ben çok keskin örnekler veriyorum ve nedense hepside cevapsız kalıyor...birkaç güzel sözle makyaj yapılıyor sanki...
o zaman son olarak birazda ironi olsun mesnevide geçen''Kadınlarla meşverette bulunun, ne derlerse aksini yapın. Şüphe yok ki onlara aykırı hareket etmeyen helak oldular. Heva hevesle, nefsin isteğiyle az dost ol. Çünkü seni Tanrı yolundan çıkaran, yolunu şaşırtan, heva ve hevestir.'(cilt-1 hikaye-16 pir kimdir sıfatları) sözüyle hüküm veriyor ve açıklamalarının zıttını doğru kabul ediyor,bu şekilde aydınlatıcı olduğun içinde çok tşk ediyorum.. :))

• Aktif Visirli
  • *
  • 31 Mesajı Toplam
    32 Kere Beğenildi
Sayın Ebru çobanoğlu yazınızı en başından beri dikkatle okudum . Emeğinize saygısızlık etmek değil amacım lakin bazı sağdan soldan derme çatma copy+paste türündene dönüşen yazınızdaki "öz" verilmek istenen mesajı MEVLANA hazretlerine etiketleme çabanız yıllardır Mesneviye gönül veren ve bizatihi her yıl kabristanını ziyarette bulunduğum benim gibi bir KOnyalıyı derinden düşüncelere garketti.:) Bilmenizi isterim .
 Yazınızın en başındaki "ben yazarım ben oynarım" felsefesinin de dayanak noktasının yıllar önce telsim reklamlarında oynayan tombalak bir çocuğun gülümseten bir mesajı olarak hafızamda yerini alıyor.. Yani hem yazılan hem oynanan cinsden ... Hem yazdım hem oynadım beğendinmi  ?  :)

(dipnot :google yazınız hem yazdım hem oynadım telsim reklamı  ) :)               

DAha "size ait" cümlelerin beynimizin satır aralarında mekik dokuması temennisiyle....
Sadece "sizin" cümlelerinizin verdiği mesajları taşıyan ,ya da mesaj gütme kaygısı taşımayan  yazılarınızı heyecanla bekliyor olacağım .

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
YABANA ATARLAR  BENİ,
"EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
 ELDE TUTARLAR BENİ .."
           *** MEVLANA C. RUMİ***

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
  • 389 Mesajı Toplam
    575 Kere Beğenildi
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Engin bey; bu konuyla alakalı anlatmak istediklerinizi bir yazıda toplayıp bizlerin bilgisine sunarmısınız...

Not: Sizide köşe yazarlarında görmek isteriz!

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Kenan ben bu önerini bu konuya 'daha yazma' diye algıladım..?

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
  • 389 Mesajı Toplam
    575 Kere Beğenildi
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Yanlış anlaşıldım galiba ben sizin gibi bir cevherin kendi köşesinin olması gerektiğini vurguladım... Eğer yanlış anlaşıldıysam özür dilerim...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
Nurevşan hanım, sizin konuya dahil yazınızdan birşey anlayamadım..neyi niçin eleştirdiğinizi de pek anlamış değilim...çünkü konunun ana temasıyla benim başlattığım tartışma çok farklı şeyler.. tamamen ana konudan bağımsız..buna rağmen siz anladığım kadarıyla tartışmamızla ilgili değilde köşe yazısıyla ilgili bir eleştiride bulundunuz..bu anlamda eleştirdiğiniz şeyin yersiz olduğu kanısındayım..hele hele özellikle belirterek alıntı yapmanın yada anlatmak istediğiniz bir şeyi başka birinin  sözleriyle anlatmanın ne mahsuru olabilir... o zaman atasözlerini veya deyimleri kullanmamızda çok anormal olmaz mı?

Facebook Yorumları

Twittear