''GÜNEŞ'' OPERASYONU ve İSYANLAR - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ''GÜNEŞ'' OPERASYONU ve İSYANLAR  (Okunma sayısı 4919 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
     AHMET AKTÜRK (HOCA)
     agulen61@gmail.com
     02 Mart 2008 Pazar

''GÜNEŞ'' OPERASYONU ve İSYANLAR            

Makalelerimin birinin başlığı ''YIRTIK ÇORAPLI ÇOCUK VE GÜNEŞ'' idi.Güneş,askere gidip isyan eden kürtçü (PKK)lılara karşı kahramanca savaşıp şehit olan kürt asıllı bir şehit çocuğu.Hatırlarsanız şehit cenazesinde ayağında yırtık çoraplarıyla görüntülere gelmişti.Ben bu tablodan çok etkilenerek o çocuğun yerine kendimi koydum ve sorguladım.Ben o çocuk olsam ve 20 yaşıma geldiğimde babam nerede,neden şehit oldu,hangi kafire karşı cihada gitti de şehit oldu desem bana ne cevap verirsiniz?Ve eminim ki bu soruma makul ve mantıklı kimse cevap veremeyecek.Çünkü verilecek cevap yok.Aynı topraklar üstünde yüz yıllarca yaşamış,kader birliği etmiş,kız almış,kız vermiş  ve akraba olmuş bu insanların birbirine silah çekmesine sebep nedir,sorusuna hakikatten ''sebep şudur''diyebilecek bir belge bulamazsınız.

''Karayılan'' dizisini bilmem takip edeniniz var mı? Gaziantep'in Fransız işgalini ve kahraman Antepli'nin şehrini milis olarak savunmasını anlatır.Orada bir Ermeni gencin babaannesiyle birlikte Türklerle beraber yardımı,Fransıza karşı direnmedeki  davranışı çok manidardır. Ermeni cemaatinin mantığı;yüzyıllardır beraber yaşadığımız,aynı kuyudan su içtiğimiz,aynı bakkal-manav ve fırından alışveriş ettiğimiz insanlarla bunca zamandır,birbirini kırmadan ayrı ayrı cemaatlar olmamıza rağmen inançlarımızla hür ve bağımsız yaşadık.Şimdi Fransız gelip bizi birbirine düşürerek toprağımızı elimizden alacak ve bizi parya yapmasına müsaade etmemeliyiz, mantığıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri bir hafta önce başlattığı kara harekatıyla PKK'ya karşı yaptığı imha girişiminin adını ''GÜNEŞ'' koyması,bu harekatı bu isimle kodlandırılmasının manası büyüktür.Güneş bir kürt kökenli şehidin çocuğu...PKK kürt halkının hür ve özgür (!) olması için isyan ettiğinin propogandasını yapıyor.Şehit olan kim? Yakılan köyler,dağılan,göç eden,evini barkını,varını yoğunu o coğrafyaya bırakıp gurbete kaçan kim? Madem ki o halkı özgürleştirme iddiasındadır o zaman 'GÜNEŞ''in babasını kendisinden ayıran kim? Eminim ki Güneşler büyüdüğünde bu sorulara cevap verebilecek bir kürtçü bulunamıyacaktır.Veya bulunduğunda pişmanlığını şimdiden görür gibiyim...

Yüzyillardan beri aynı dine inanan ve yaşayan,kader birliği etmiş,Selahaddin-i Eyyübinin Haçlılara (-ki bu büyük veli kürt asıllıdır) karşı yaptığı cihadı, Malazgirtte,Ankara savaşında,Dumlupınar,çanakkalede verilen birlik mücadelesinin arasına katılan bu tatsız ve anlamsız kavganın hesabını kim verebilecektir.Paylaşılamayan hangi menfaatlerdir ki bizi birbirine kırdırmaktadır.Hep denir ki, dış güçlerin işi diye.Bu dış güçlerin varlığını biliyoruz da aramıza soktukları bu nifakı anlayamayacak mantıksızlığımızı ne ile izah edeceğiz acaba...Doğu felsefesi ve kültüründe tarih boyunca var olan bu aldatılmışlığı kabullenmek,mantıklı insanların ağırına gitmiyor mu?

Türkler ve Kürtler başlıklı yazımda Atatürk'ün Kürtlerle ilgili Lozan konferansındakı tavrını da yazmıştım.Ayrı din ve dünya görüşünde olan Ermenilerin bile Kürtlerden daha samimi teba olduklarını sezinledikçe kürtler adına hicap duyuyorum.Üstelik Kürtlere ait tarihi belgelerde bir bağımsız devlete hiç rastlanılmadı.Tarih böyle bir devlet adı anmıyor.Çünkü Kürtlerin ayrıcalığı bu coğrafyada hiç olmadı.İsyan edecek veya ettirilecek makul ve mantıklı bir gerekçeleri,fırsatları olmadı.İster Türk,ister Kürt olsun,yönetimde hiçbir ayrışıma tabi tutulmayan bir uygulama benimsenmiş devlet içinde.

Osmanlı'da zaten ırka dayalı bir felsefe olmadığından,devlet yöneticileri,askerler akla gelebilecek tüm ırklardan olabilmiştir.Barbaros Hayrettin Paşa,Piri Reis,Gazi Osman Paşa,Turgut Reis ve adını sayamayacağımız kadar asker,sivil,bilimadamı,düşünür ve dinadamlarının serbestçe görev yaptığı ülke ve devlet olmuştur bu coğrafyada. Yeter ki Osmanlıya hizmet etsin,bu yeterli görülmüştür...Abdülhamit Han Hamidiye Alaylarını kurarak doğu bölgesindeki isyan ve fitne hareketlerini durdurmaya çalışmıştır.Doğuyu kontrol altında tutmanın yolunu asayışın ve sınırların korumasını yerli halka vererek sorunu çözmüştür.

Türkiye Cunhuriyeti kurulduktan sonra devletin en üst askeri ve sivil yönetimine Kürt kökenli vatandaşlar gelebilmiştir.Ve bunların ırksal yönlerini hiçbir zaman irdeleyip gocunmamaıştır.İnönü Malatyalı bir kürt ailenin çocuğu olmasına rağmen,Trabzon gibi, bu ırkla hiçbir alakası olmayan yerden en büyük siyasi desteği alabilmıştır.Özal desen aynı..Demek ki bu ülkede ırka dayalı bir ayrışım halkın kafasında hiçbir zaman olmamıştır.

Gelin görün ki;bu irkçı,kafatasçı,marksist -Leninist ideoloji sapıklarının,masum doğu halkına yaptığı veya yaptırdığı bir çok kirli dönemler olabilmiştir maalesef...

Elimde belkide hiçbir yerde bulamayacağınız bir belge var.Tamamen askeri kaynaklardan alınma bir belge.Burada yayımlayıp herkesle paylaşmak istiyorum.Masum kürt komşularımızın hangi oyunlar uzerinde oynatıldığını onlara anlatma belgesi de olur.Ve bu şövenist duygulardan uzaklaşırlar umarım.Ermeninin bile benimle birlikte olabildiği bu coğrafyada,din ve gelenek,tarih birliğinin yanında dil birliğinin olmamasının bir sakınca yaratmayacağı realitedir.Çünkü ben Pakistanlı ile ırkdaş değilim ama kardeş halk olarak kabul görmemin ,kardeşlik hukukundan kaynaklandığını Kürt kardeşim de anlamasını isterim.

Bu belgeyi okuduğum zaman inanın şaşırdım.Birlikte inceleyelim.Yorumu siz yapın artık...

OSMANLI DÖNEMİNDEKİ KÜRT İSYANLARI

Babanzade Abdurrahman Paşa isyanı (1806-Musul)
     Babanzade Ahmet Paşa İsyanı (1812-Musul)
     Zaza'ların İsyanı (1820)
     Yezidilerin İsyanı (1830-Hakkari)
     Şerefhan İsyanı (1831-Bitlis)
     Bedirhan İsyanı (1835-Botan)
     Garzan İsyanı (1839-Diyarbakır)
     Ubeydullah İsyanı (1881-Hakkari)
     Bedirhan Osman Pşa ve kardeşi Hüseyin Paşa isyanı (1872-Mardin-Cizre)
     Bedirhan Emin Ali isyanı (1889-Erzincan)
     Bedirhaniler ve Halil Rema isyanı (1912-Mardin)
     Şeyh Selim Şehabettin ve Ali isyanı (1912-Bitlis)
     Kaşgari isyanı (1920-Koşgiri)

CUMHURİYET DÖNEMİ AYAKLANMALARI

Nasturi isyanı (1924-Hakkari)
     Jilyan isyanı (1926-Siirt)
     Şeyh Sait İsyanı (1925-Bingöl-Muş-Diyarbakır)
     Sait Taha ve Sait Abdullah isyanı (1925-Şemdinli)
     Reşkotan ve Reman isyanı (1925-Diyarbakır)
     Eruhlu Yakupağa ve oğulları isyanı (1926-Pervari)
     Güyan isyanı (1926-Siirt)
     Haco isyanı (1926-Nusaybin)
     1.Ağrı isyanı (1926)
     Koçuşağı isyanı (1926-Silvan)
     Hakkari-Beytüşşebab isyanı (1926)
     Mutki isyanı (1927-Bitlis)
     11.Ağrı isyanı
     Biçar Harekatı (1927-Silvan)
     Zilanlı Resul Ağa isyanı (1929-Eruh)
     Zeylan isyanı (1930)
     Tutaklı Ali Can isyanı (1930-Tutak-Bulanık-Hınıs)
     Oramar isyanı (1930-Van)
     111.Ağrı isyanı (1930)
     Buban Aşireti isyanı (1934-Bitlis)
     Abdurrahman isyanı (1935-Siirt)
     Abdülküddüs isyanı (1935-Siirt)
     Sason isyanı (1935-Siirt)
     Dersim isyanı(1937-Tunceli)
     PKK TERÖRÜ (1984-2008)

KURULUP DAĞITILMIŞ KÜRT ÖRGÜTLER

DEVRİMCİ DOĞU kÜLTÜR OCAKLARI (DDKO)
     DEVRİMCİ DEMOKRATİK KÜLTÜR DERNEKLERİ (DDKD)
     DEVRİMCİ HALK KÜLTÜR DERNEKLERİ (DHKD)
     ANTİ SÖMÜRGECİ DEMOKRATİK KÜLTÜR DERNEĞİ (ASDK-DER)           

BÖLÜCÜ ÖRGÜTLER

TÜRKİYE KÜRDİSTAN DEMOKRATİK PARTİSİ (TKDP)
     KÜRDİSTAN ÖNCÜ İŞÇİ PARTİSİ (KÖİP-PPKK)
     TÜRKİYE KÜRDİSTAN SOSYALİST PARTİSİ (TKSP)
     RİZGARİ ÖRGÜTÜ
     ALA RİZGARİ ÖRGÜTÜ
     KAWA ÖRGÜTÜ
     KÜRDİSTAN ULUSAL KURTULUŞÇULARI ÖRGÜTÜ (KUK)
     KÜRDİSTAN SOSYALİST HAREKETİ (TSK)
     KÜRDİSTAN SOSYALİST BİRLİĞİ (YEKİTİKA SOSYALİSTA KÜRDİSTAN-YSK)
     TEKOŞİN ÖRGÜTÜ
     KÜRDİSTAN KURTULUŞ HAREKETİ (TEVGER)
     KÜRDİSTAN İŞÇİ PARTİSİ (PARTİYE KARKAREN KÜRDİSTAN-PKK)

ÖĞRENCİ CEMİYERTLERİ

KÜRT TEALİ CEMİYETİ
     KÜRT İSTİKLAL CEMİYETİ
     İSTANBUL KÜRT TALEBE CEMİYETİ

BÖLGEDEKİ DİĞER KÜRT HAREKETLERİ

IRAK'TA
     IRAK KÜRDİSTAN DEMOKRATİK PARTİSİ (IKDP)
     KÜRDİSTAN YURTSEVERLER BİRLİĞİ (PUK-YHK-KYB)
     KÜRDİSTAN ÖZGÜRLÜK PARTİSİ (PUK)
     İRAN'DA
     İRAN KÜRDİSTAN DEMOKRATİK PARTİSİ (İKDP)
     KÜRT İŞÇİLERİ DEVRİMCİ ÖRGÜTÜ (KOMALA)
     SURİYE'DE
     KÜRT SOSYALİST PARTİSİ
     SURİYE KOMUNİST PARTİSİ

Görüldüğü üzere 18. asırdan sonra durmaksızın ve her fırsat bulduklarında isyan bayrağını çekecek kadar cahil ve kandırılmış bu halkın bilgi ve kültür anlayışlarını irdelemek lazım.Şu anda devam eden ve yoğunlaştırılmış şekilde devan edeceği izlenimi veren PKK nın silinme olayındaki fenomeni çözmek mümkün değil.Halkın iki cami arasında kaldığı bu yöredeki samimi insanları ayırmak ve gerçek hainlerin hakkından gelmenin ince ayarını yapmak kolay deği.Unutmayalım ki,Apo'nun karısı Kesire ÖCALAN,T.C Devletinin Mit müsteşarının kızı idi.Mit müsteşarının çok yakınında olan ve akrabalık bağını kurduğu devlete ya çok yakındır,ya da o müsteşar ona çok yakındır.Çözün arap saçını çözebilirseniz...İpin uçlarını siz birleştirin...

Bölgenin hakim gücü ABD olduğu gerçeğini de gözardı etmeden yağdan kıl çeker gibi etrafa zarar vermeden bu sorunun da halledilmesinden şüphedeyim.ABD nin isteğiyle çekildiği söylenen askeri gücün gerçekten bu istek doğrultusunda çekildiğine de inanmıyorum.Bana göre burada başka hespların döndürüldüğünü sezinlemekteyim.Her gücün burada bir hesabı var.ABD'nin ayrı,Barzani ve Talabani'nin hesabı ayrı,Türk Hükümetinin hesabi ayrı,TSK'nın hesabının ayrı olduğunu düşünüyorum.Bütün güçler birbirinin zaafından yararlanarak tuzağa düşürme sevdasını hissediyorum.En çok önemsediğim mesele ise;Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile TSK'nın menfaatlerinin örtüşmediğinden,olacaklardan kaygı duymaktayım.Umarım düşünce ve sezgilerimde yanılırım. Ama kara harekatının hiç kimsenin tahmit etmediği bir acelecilikle bitirilmesini,Genel Kurmay;yoğun kış şartlarına bağlamış,kamuoyunu bir bakıma teselli etmiştir.Acaba gerçek neden bu mudur?

İnşALLAH yanılırım;sadece şu kadarını belirterek bitirmek istiyorum.YÖK genel kurulundaki çağrıyı kimse gözardı etmesin.İyi saatte olsunlar, 28 şubat benzeri bir hareketlenmeyi çok yakın zamanda gündeme getirirlerse kimse şaşırmasın.Bu durumda,askerin önceliğinin terör değil,iç dinamiklerin yeniden balans ayarlarının yapılacağı işaretleri gözükmektedir.ALLAH bu milleti iç ve dış kötülüklerden muhafaza etsin.

Galiba biz nice yıllar daha PKK terörünü konuşacağız.Çünkü ciddi olarak üzerine gidecek sammimiyet görmüyorum.Varsa yoksa bir metrelik kumaş üzerinden birbirini üzüyoruz.Ne diyelim ALLAH herkese akıl,fikir ve izan versin.

Kalın sağlıcakla...

SELAM VE DUA İLE...

• Aktif Visirli
  • *
sayın hocam sizi takip etmeye çalışıyorum konulara gerçekci gözle bakım tarihi belgelerle bizi aydınlatıyorsunuz.önce teşekkür ederim ülkemizin sizin gibi aydınlara ihtiyacı var.ALLAH yolunuzu ve ülkemizinyolunu açık etsin ALLAHa emanet olun

Facebook Yorumları

Twittear