YOLUM DÜŞTÜ UĞRADIM ÇAYKARA'YA... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: YOLUM DÜŞTÜ UĞRADIM ÇAYKARA'YA...  (Okunma sayısı 1056 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Administrator
  • *
    • Gülen Köylülerin Buluşma Noktası

Yazar:
İrfan Korkmaz (Yavriligot)
Tarih:
05 Mart 2018
E-Mail:
yavriligot@hotmail.com
Kaynak:
Facebook
     YOLUM DÜŞTÜ UĞRADIM ÇAYKARA'YA...

Yolum düştü uğradım, o çok övdüğünüz Çaykaraya.Anlattığınız gibi çam kokuları almadı burnuma.Güzel bir kar örtüsü de yoktu hani öyle bir baştan bir başa. Güya Fotinos köprüsünden bağırınca, ses Kataxhordan geri dönüyordu; o da yok. En güzel alabalık sizdeydi hani? Vs. birçok şey...
Ömrümde hiç yan(ıl)madım Çaykaraya yan(ıl)dığım kadar.Birkaç arkadaşımı dünyanın en güzel etli kuru fasülyesini yemek için davet ettim ve sözümona iyi bir arabaya dolup çıktık o debisi HESlerden azalmış Solaklı çayının etrafında kurulmuş Çaykaraya.Eskinin Adliyesi, orman işletme binasıyla lojmanları, gölgesinde kalmış yeni yüksek blokların.Her taraf betonla dolmuş ve artık ses vermiyor eskisi gibi Solaklı. Şehrin içinde bir park sorunu, insanlarda bir başıboşluk;belli ki yerlisi değiller Çaykaranın.Yerlisini de gördük lokantada,köye çıkacağından yedi liralık navlon için on lira isteyen; para alamayınca karnım ac, bari yemek ısmarlayına dönen ve ne yiyeceğini soran garsona haşlamayla sütlaç diyen.

Ne olduğunu anlamadan ikindide karanlıklayan;ardında Halduzen,Sultanmurat, Lemonsuyunu saklayan. Uzungölü araplara, tüm güzelliğini bizden sakınıp yabana pazarlayan ve en nihayetinde bizi de geldiğimiz yere postalayan Çaykara.Bu yazdığım yan(ıl)dığımın resmidir.Bir şans daha vereceğim sana mutlak muhakkak.Bir daha geldiğimde sıcak da olsa rüzgar esmesin Şinekten ağrı. Az biraz frimlik isterim, malum romatizmam var. Kuzinenin üstünde kestane,fırınında kardof olsun aman ha! Pekede yatarım ben, anlı şanlı yataklara gerek yok; ama bakır sinide yerim, kalın ve yanmış kabuklu mısır ekmeğini bir gün önceden yoğurda doğranmış severim. Öyle çay makinası falan vs. istemem; benim içeceğim çay,xsmattan gapgara olmiş demlukte olacak ille de.Akabinde de ninniyi sevmem; açın Hesleri neyin,şırıltısında uyuyacağum Solaklının, kavutumi yedukten sora...

Bütün Haklar Saklıdır®™ www.gulenkoyu.com
|l|lllll|lll||ll||lll
61 ¹³²¹³ °¹³¹²³°

Türkçe 'nin bir eksiği yok. Ya Sizin ? ...

Facebook Yorumları

Twittear