İLGİNÇ BİR DÖNÜŞÜM:TANJU BABACAN - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: İLGİNÇ BİR DÖNÜŞÜM:TANJU BABACAN  (Okunma sayısı 7557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
     NİLGÜN AKTÜRK
     mahfi_e@mynet.com
     18 Ocak 2009 Pazar

İLGİNÇ BİR DÖNÜŞÜM:TANJU BABACAN

Kısa Devre programında Cem Mumcu idrak seviyesinin kilitlendiğinden bahsediyordu dün akşam,artık anlamıyorum,anlam,algı karmaşası yaşıyorum diyordu.Birleşmiş Milletlerin Filistin’de yaşananlar üzerine yayınladığı bir raporda geçen bir cümlede donmuş algısı…Cümle şu:Ölü insan sayısının tahammül edilebilirlik seviyesi….diye devam ediyormuş cümle.Gerisi mühim değil zaten,aklım,idrakim burda dondu diyor,nedir masumca ölen insanların dayanılırlık sayısı,hangi formülle hesaplanır???

Bilemiyorum…

Cem Mumcu’dan çok daha önce kilitlendi idrakim,garip bir şekilde hiç ama hiçbirşey şaşkınlık,hayret uyandırmıyor üzerimde hayli zamandır. Filistin,Ergenekon,kriz,iş,güç,cinayetler,savaş…Her gün karşılaştığım bütün acayip olayları,kavramları ardı ardına sıralasam da… şaşırma duygum kıpırdamıyor,felce uğradı,herşey olabilir diyorum…
Yaşadığımız şu dünyaya,ülkeye bakar mısınız bi nolur…Nasıl bi dünya burası?Garip…çok garip…ama bu gariplikle varılacak güzel bir noktada var esasında; dünya hakikaten yalan noktası …herşey o kadar sahte,o kadar saçma ki,o kadar bir oyunun parçalarıyız ki…

2 yüzü var dünyanın aslında,bir şu gördüğümüz yüzü-ki karanlık yüzü-,bir de görünenlerin ardında,ama aslında tüm bu karanlığın işaret ettiği-aydınlık yüzü-

Dedim ya bu karanlık(dünyevi) yüzüne dair hiçbir şey şaşırtmıyor beni,ama aydınlık(manevi) yüzü öyle mi?Orda herşey şaşırtıcı.’Hikmet’ dediğimiz gözlüğü takıp bakınca,başka görünüyor herşey.

Bu hikmet gözlüğüyle bakınca şaşkınlık duydum geçenlerde.Ve ardından hayranlık-ki o da günümüzde layıkını zor bulan duygulardan-

Bir yakınım sabah namazına camiye gidelim deyince,aynı garip ifadeyi takındık hepimiz,namazla mesafeli bir ilişkisi vardı çünkü,gidelim dedik de,hayırdır,nerden esti diye sormadan edemedik,izlediği bir programdan,konuğun konuşmalarından etkilendiğini anlattı.Merak ettim tabi,yıllardır etrafında etkilenebileceği onca insan varken onlardan değil de,kimden etkilendi diye,internette programı bulup seyrettim,hatta birkaç kere seyrettim.

Program,Saba Tümer’le Bu Gece,konuk modacı Tanju Babacan,konu konuğun 2.5 yıl önce yaşamaya başladığı manevi değişim.Konu ve konuk birarada olunca dar görüşlü insanlar açısından bıçak sırtı bir durum var ortada.Konuşmaktan kaçındığımız gerçekler var çünkü.

Daha öncesinde duyduğum bir isim değildi Tanju Babacan,ama tanınmış bir modacıymış.Ve yaşadığı manevi değişime kadar da eşcinselmiş.Dar görüşlü derken kendimi de dahil ediyorum,bırakın böyle konuları düzgün platformda,hoşgörüyle,çözüm odaklı konuşacak seviyeyi,yazacak seviyeden bile çok uzağız,şurda nerdeyse tamamı köylüm olan,çoğu tanıdık olan bikaç insanın oluyacağı bir yazıda eşcinsel kelimesini yazmakta bile zorlandım,böyle olmamalıyız işte,konuşabilmeliyiz,herşeyi…Dediği gibi programda,çevrende,ailende olursa bi gün,nedir yani çözümü,görmezden gelip,dışlamak mı,cehennemde yanacaksın deyip kestirip atmak mı?Hayır,değil,ne kadar görmezden gelsek de dünyanın böyle bir gerçeği var,ta Hz.Lut zamanında olduğu gibi.

Ve anlattıklarından kesitler…

‘Farkettim ki kulüpte dans ettiğim arkadaşlarım,arada kaybolup dönüyorlar,meğer gidip namaz kılıyorlar,ben salak orda dansa devam ediyormuşum’ -Hani hikmet gözlüğünden bahsetmiştim ya,o gözlüğü çıkarıp bakınca namaz kılan,ama kulüpte eğlenen insanlar,nasıl tezat.Peki onlarda namaz kılıp ibadet etseler evlerine gidip,sizin-bizim gibi…kim ulaşacak o kulüptekilere.Bu da ayrı bir tezat.Hikmet gözlüğüyle bakınca bir insanın imanını kurtarmış,hem de nasıl bir seviyeden!!!-

‘Dünyada sürekli kaynayan birşeyler var,harp-savaş-iş,güç-ıvır-zıvır,ve bir aydınlığa ihtiyacın var senin,gördüm ki ne kadar büyük bir aydınlıkmış ALLAH’a tevekkül etmek,böyle bir aydınlığı kutu kadar evimde yaşıyorsam bunu neyle değiştirebilirim ki?’

‘Ben zeki bir adamım,lütfen yalın olan haliyle,zekayla dinimize sahip çıkalım,rant değil amacım,ibadetin gizlisi o kadar büyük zevk ki,ama 2 savaşım var benim,bir yıllarca söylentileri taşıyan ailemi onurlandırmak,ALLAH’ın sevgisiyle nasıl dimdik durduğumu göstermek,ikincisi böyle bir delikanlının yaşadıklarını,o kabusu bilebilir misin?Al onu odaya kitle,hayallerini kitleyebilir misin?Hedefim bir kula olsun ulaşabilirsemdir.’

‘Şükürler olsun ki ALLAH bana bu kapıyı açtı,ne kadar dinleniğim,hiç neden böyleydim demedim,insan mayalanan bir hamur gibi,yaşadığı herşey onu mayalar,şekillendirir,bugünkü haline getirir’

‘Cennet,cehennem mükafatlarını düşünerek değil de bi şu yönünü düşünün,ben namazdan evvel,günde 5 kere bir odaya çekileyim,iş düşünmeden,küfür düşünmeden,kötü şeyler düşünmeden durayım demiyordum,ama şimdi yalnızca kendime ait özel bir zamanım var,yüklerim kalkıyor üzerimden,günde 5 kere yenileniyorum,suyla haşır,neşirim,aydınlanıyorum’

‘Tesettür kadının problemidir,erkeğin problemi de gözüne tesettürü takmasıdır’

‘Kur-an’ı Kerimde iyiler ve kötüler var,isteyen istediği kadar iyiden alır,isteyen istediği kadar kötüden alır,ALLAH bu dünyayı hürmetine yarattığı Efendimiz(sav) e bile hüküm verme selahiyeti vermemiştir,as-kes dememiştir,elçi kılmıştır onu’

‘Bana böyle bir his verilmiş,öbürüne körlük,diğerine de topallık verilmiş,Hz.Lut kavminde gördüm ki herkesin sivrilikleri var,ama törpülenebilir,kendimi törpüledim,ALLAH insanı kadın ve erkek olarak yarattı,ama 2 tane kargayı da yarattı,olabilecek olanı ve olması gerekeni gösterdi,seçim senin,hangisi olmayı seçersen o olursun’

‘Doldurma müslümanlıkla yaşıyormuşum,ALLAH’tan bir mektup geldi ve merak edip,açıp okumamışım,ALLAH nasip etti açıp okudum’

‘Kimseyi kınamamak lazım,ben 5 vakit namaz kılarım,ummadığım biri cennete giderken el sallar bana,bilinmez,reel olan ALLAH bize şahdamarımızdan yakın,herşeyi O biliyor’

‘Bakıyorum Gazze’de yaşananlara,üzülüyorum,bişey yapmıyoruz,bari en dibi,elimizde müslümanlığımız var,savaş yok,bomba yok,bu şartlarda sıcak evimde,şartlarımla elimdeki dini parlatmaya çalışayım,en azından 5 vakit namaz kılmalıyım’

Yıllarca dini ilmi,ameli olmamış,çok farklı tercihlerle yaşamış,ama 2.5 yılda öğrendiklerini o kadar sindirmiş ki,etkilendim.Hocaefendi bir Bamteli sohbetinde namazlarımızı ortamlarmızdan dolayı hakkıyla,layıkıyla kılamıyoruz,rahatsızlık duyuyoruz diyenlere, getirin sizin o dünya meşgaleleri altında hesaplayarak,planlayarak,zor şartlar altında kıldığınız namazları,benimkilerle değiştireyim,vALLAHi de onları tercih ederim,daha makbuldür diyordu.Aynen öyle belki Tanju Babacan’a göre daha çok amelimiz vardır,ama cennete gideceksek kim kime el sallar,kim önden gider emin değilim.

Bir insanın o tarz bir hayattan,bu idrake gelmesi şaşırtıcı ve müthiş.

İnsanlara şans vermeli,Efendimiz(sav) insan madene benzer diyor,çok derin bir söz,maden neye bulansa kıymetini taşır üzerinde cidden,altın çamurun içinde,bataklıkta da olsa altın nihayetinde,onu işleyecek Sarraf’ı bulunca değeri ortaya çıkıyor,her insan maden,ne olursa…

ALLAH bu ve benzeri razı olmadığı herşeyden uzak tutsun,bunlarla imtihan etmesin bizi,ama ederse de hikmet,hoşgörü,temsil gözlükleriyle bakabilmeyi nasip etsin.(amin)

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

mahfi 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: LEMA (07 Şubat 2012 - 22:56)
  • Mehmet Ziya BİBER
  • Aktif Visirli
  • *
  • 27 Mesajı Toplam
    46 Kere Beğenildi
Nilgün kardeşim çok mükemmel bir paylaşım teprik ediyorum seni ;bunlar hayatın gerçekleri inkar edilemez paylaşmak gerekir,bizleri iman noktasında güçlü kılar.selam ve dua ile.

Facebook Yorumları

Twittear