ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ  (Okunma sayısı 8912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Osman Düzenli
  • Moderatör
  • *
  • Visirli Mühendis
  • 17 Mesajı Toplam
    29 Kere Beğenildi
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 426 93 08
     Osman DÜZENLİ
     o.duzenli61@hotmail.com
     10 Ocak 2012 Salı

ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Üretiminde dünya ikincisi olduğumuz, son yıllarda iyi bir ihraç ürünü haline gelen albenisi yüksek bir meyve olan çilek dünyada 52 ülkede üretilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri 1 milyon 270 bin 694 tonluk üretimi ile dünya çilek üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Ülkemiz ise 2009 yılında 121 bin 500 dekar alanda 291 bin 996 ton çilek üretimi gerçekleştirerek dünyada ikinci üretici konumundadır. Ülkemizde üretilen çileğin büyük bir kısmı Akdeniz bölgemiz başta olmak üzere Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Çilek üzümsü meyveler içerisinde yer alır ve dünyanın birçok yerinde yetiştirilir. Çok yıllık otsu bir bitki olan çilek her zaman yeşil kalır. A, B, C vitaminlerini içerir. Calsiyum, Demir ve Fosfor bakımından zengindir. Dünyada özellikle çocuklar tarafından sevilerek tüketilen bir meyvedir.

A.B.D, Türkiye, İspanya, Mısır, Fas, Japonya ve Polonya çileğin en fazla yetiştirildiği ülkelerdir. Mevsimin ilk meyvesi olması diğer meyvelerin pazara inmeden piyasaya çıkmasından dolayı, albenisi, tadı ve yüksek C vitamini içeriği ile ülke pazarlarında çok tutulmakta ve iyi paralara satılmaktadır.

Çilek bitkisinden birim alanda elde edilen gelir oldukça yüksektir. Bu yönüyle de çilek bitkisinin cazibesi hızla artmaktadır.

Reçel, Dondurma, Pasta, Marmelât ve likör yapımında kullanılır. Ayrıca konserve ve Meyve suyu olarak ta değerlendirilebilen çilek Başta ülkemiz olmak üzere sanayi için önemli bir ürün olmaktadır.

Türkiye Avrupa birliği ülkeleri arasında çilek üretiminde 1.sırada yer almaktadır. Ülkemiz dünya çilek üretiminin % 7 sini karşılamaktadır. Dünyada dekara ortalama çilek verimi 1,62 ton seviyesinde iken ülkemizde bu rakam 2,4 – 2,5 ton seviyelerinde olmaktadır. Bu ortalama ilende dünya ortalamasının oldukça üzerinde yer almaktayız. Ülkemizde en fazla çilek üreten illerin başında 142 bin 053 ton ile Mersin gelmektedir. Ülkemizdeki çilek üretiminin yaklaşık % 48 i bu ilimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu ilimizi sırasıyla Bursa, Antalya, Aydın, Konya, Elazığ illeri izlemektedir. Son yıllarda ilimizde de özellikle Akçaabat bölgesinde Çilek yetiştiriciliği hızlı bir şekilde artmaktadır. Yapılan çalışmalar ve desteklemeler sonucunda bölgemizde Akçaabat çileği marka olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ülkemizde ve bölgemizde Çilek yetiştiriciliğin den iyi sonuçların alınmasının en önemli nedenlerinin başında

1 - Kaliteli Frigo fide veya taze fide kullanılması.
     2 - Bölge ve ülke şartlarına uygun kaliteli, meyve oranı yüksek çeşitlerin kullanılması
     3 - Yetiştiricilik sırasında gerekli olan kültürel tedbirlerin yerinde ve zamanında yapılması.
     4 - Tekniğine uygun modern çilek yetiştiriciliğinin yapılması.

Ülkemizde yaklaşık olarak 20 ye yakın çeşitle üretim yapılmaktadır.Bölgemizde ise daha çok tercih edilen çeşitlerin başında  Camarosa, Sweet Charlie, Festival, Kabarla ve Rubygem gelmektedir.

İnsan sağlığı ve beslenmesi açısından da çilek son derece yararlı bir meyvedir. Çileğin yararları başlıca şunlardır. 

• C vitamini bakımından oldukça zengin olan çilek, içerdiği bol miktarda selüloz sayesinde sindirimi kolaylaştırır.
     • Yüksek oranda ellajik asit içerdiğinden Kanseri önleyici özelliğe sahiptir.
     • Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.
     • Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır.
     • Kanı Temizler.
     • Diş etlerini güçlendirir.
     • Şeker hastaları tarafından rahatça tüketilebilir.
     • Sakinleştirici özelliği ile yüksek tansiyona oldukça faydalıdır.
     • Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler.
     • Romatizma, Damar sertliği ve böbrekte kum, taş gibi hastalıklar varsa  zamanla geçmelerini sağlar.

Sağlıklı yaşamak için tükettiğiniz meyveler arasında çileği de seçin. Daha sağlıklı ve mutlu günlerde tüketmek dileğiyle...

Osman DÜZENLİ
     Ziraat Mühendisi
     o.duzenli61@hotmail.com

Kaynak: Hasat Yayınları
               Tarım ve Köy işleri bakanlığı çiftçi eğitim serileri

Visirli Ziraat Mühendisi

OsmanDüzenli 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: cemali16 (16 Ocak 2012 - 14:07), ebruçobanoğlu (10 Ocak 2012 - 23:12)
  • ** LaZiGo **
  • Aktif Visirli
  • *
  • Bize Her Yer TRabzon ;)
  • 141 Mesajı Toplam
    176 Kere Beğenildi
    • cnrdekorasyon
hamucara değimidu habu :)

Paylaşım bilgi ve aktarım ıcın teşekkürler..  ;)

TRABZON gibiyim işte... Gülmeyi  "Dernekpazar'ında " bıraktım, vefayı "Boztepe" de. "Ayasofya" kadar yorgun,"Orta hisar" kadar mağrur."Değirmendere " kadar vedalara gebe."Uzun sokak" kadar kalabalık,"Emperyal" kadar sıkıcı,"Ganita" kadar mutlu, dalgalar kadar yalnız.TRABZON gibiyim yani...Uzaktan bakınca ışıl ışıl ama aslında yorgun,bitkin,tükenmiş ama hala ayakta hala dimdik..!

By Lazigo

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • 358 Mesajı Toplam
    493 Kere Beğenildi
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
dilerim hormonsuzdurler

sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• Osman Düzenli
  • Moderatör
  • *
  • Visirli Mühendis
  • 17 Mesajı Toplam
    29 Kere Beğenildi
    • Gülen Köyü Web Sitesi
       Sadık abi için rahat olsun Akçaabatta üretilen çileğin tamamı hormonsuzdur. Bizim kontrolümüz altında üretilmektedir Akçaabat çileğini gördüğün yerden güvenerek alabilirsin.

Visirli Ziraat Mühendisi

OsmanDüzenli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: lazigo (12 Ocak 2012 - 18:14)
  • *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 232 Mesajı Toplam
    425 Kere Beğenildi
    • antoloji
Olmaz ki ama kışın ortasında çilek...Canı çeken var ama nerde bulalım Akçaabat çileğini şimdi biz .Yazın bir saksıda çileğim vardı.Onu büyütmek ve bir tanede olsa tadına bakmak çok zevkli... Şimdi ceza size İstanbul'a bir kasa çilek istiyoruz.Biz aramızda bölüşürüz.Üç bana bir sana misali :)

Öncelikle şunu belirteyim yazılarınızı zevk alarak okuyorum ancak bazen canım çok çekiyor mesela aklımdan hala gitmeyen ve yiyemediğim mavi altın ligarba.Onu öyle kötü bir zamanda yazmıştınız ki hala unutamıyorum....

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • 358 Mesajı Toplam
    493 Kere Beğenildi
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
Ebru hanım bizim çileklere el koydunuz galiba çileklerimi ruyalarımda geri istiyorum bak hemde hormonsuz ziraat malı. ağzım sulandı. selam osman.

sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

Sadık Yılmaz 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (13 Ocak 2012 - 12:12)
  • Aktif Visirli
  • *
  • 73 Mesajı Toplam
    137 Kere Beğenildi
    • AKSPOR LTD. ŞTİ.
  • GSM: 0533 727 22 60
Osman kardeşim...şu resimleri oraya korken hiç mi vicdanın sızlamadı,bu kadar bol hamucaranın arasında insan vakumlayarak bir kasada  bize gönderir.bilmem bu kadar insanın göz hakkından ne yapacasun,Rabbim seni korusun emi...Sayın Dursunali ağabiye ve Yavuz kardeşimede bir iki lafım olaçak,,,Hadi bu mühendis Osman kardeşim kendi emelleri için sizi gaza getrirdi,arabanızla sizi oraya getirti,hamucaraları size toplattı,bir güzelde arabaya kadar taşıttı ooooh ne güzel,pekki kardeş,bari sizin aklınıza gelseydi bu taraflarda da vatan evlatlarının olduğunu...

BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

Ahmet Aktürk 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (13 Ocak 2012 - 12:12)
  • Osman Düzenli
  • Moderatör
  • *
  • Visirli Mühendis
  • 17 Mesajı Toplam
    29 Kere Beğenildi
    • Gülen Köyü Web Sitesi
          Sevgili Ahmet abim yok oyle İstanbula çilek vakumlama, Çilek yiyeçeksen sayın Yavuz Biber abim gibi Trabzona gelecen sana o zaman çilek yetirmezsek vur bizi....

Visirli Ziraat Mühendisi

Facebook Yorumları

Twittear