TRABZON'UN GİZLİ KAHRAMANI - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TRABZON'UN GİZLİ KAHRAMANI  (Okunma sayısı 1742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Emre Düzenli

 • Ziyaretçi
TRABZON'UN GİZLİ KAHRAMANI
« Topic Start: 24 Haziran 2009 - 21:52 »
 • Yayınlama

 • Trabzon'un Gizli Kalmış Kahramanı
  24 Haziran 2009 / 15:20
  Milli Mücadeleyi Baştan Sona Savundu Ama Adını Ancak Öğrendik
  Trabzon’un milli mücadele esnasında gerek hilafetçilerin gerek Enver Paşacıların gerek se TBMM’sindeki sert muhalifleri ile tarihin önemli bir yerinde durması, tarihi bazı özel kahramanların hak ettiği biçimi ile günümüzde bilinmiyor olmasının yönü de var.

   

  Milli Mücadele ve sonrasında oluşan TBMM’sinde Atatürk ve arkadaşlarına karşı yürütülen muhalefetin bir güçlü kanadı da Trabzon’da örgütlüydü.

   

  1921 ile 1922 yılları arasında Kazım Karabekir Paşa’nın görevlendirmesi ile Trabzon’a Generel Sami Sabit Kahraman kolordu komutanı olarak atandı.

   

  General Sami Sabit Kahraman’ın Arma yayınlarından çıkan anılarını içeren kitapta Trabzon ile ilgili çok geniş detaylı ve bugüne kadar bilinmeyen bazı olaylar da gün ışığına çıktı.

   

  Görev süresi boyunca Valiliğe de vekalet eden General Sami Sabit’in Enver Paşa’ya Trabzon kanalından giden mektupları ele geçirerek, TBMM’si ve Kazım Karabekir Paşa’yı bilgilendirdi.

      

  Enver Paşa’nın yazdığı mektuplarda Anadolu’ya geçişte Trabzon’un nasıl önemli bir mevzi olarak kullanacağı da tarihi belgelerle kanıtlanmış oldu.

   

  Kitabın en ilginç bölümünde ise Güzel Trabzon adlı ile yayınlanan ve baş yazarlığını Ali Becil’in yaptığı tek yaprak gazetenin milli mücadele yanlısı yayınları ile ilgili değerlendirmelerin yer aldığı bölüm oldu.

   

   General Sami, anılarında Ali Becil adlı genç gazeteciden övgü ile bahsederken dönemin en etkin gazetesi İstikbal’ı anılarında yerden yere vuruyor.

      

  Ali Becil hakkında anı kitabının sadece 41 sayfasında birkaç satır bahseder General Sami 2002 Mayıs ayında yayınlanan ve 2. baskı yapılan kitabında Trabzon hakkında Kazım Karabekir Paşa’ya verdiği son şifreli telgrafında Trabzon Limanını haraca kesen Kahya Yahya’nın nasıl tutuklanarak etkisiz hale getirilmesi gerektiğini ön gördüğü düşünceleri de var.

   

  Trabzon’un basın tarihinde pek de adı sanı geçmeyen ve Milli Mücadelenin beklide en korkusuz yılmaz savunucusu gazetecisi Ali Becil’in varlığı böylelikle bu anı kitabında ortaya çıktı.

   

  Bilindiği gibi Trabzon’un basın tarihinde istikbal,  milli mücadelenin ilk dönemlerine muhalifi yayın politikası genellikle gizlenmişti.
   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear