VİCDANLI MISINIZ? - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: VİCDANLI MISINIZ?  (Okunma sayısı 2251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
VİCDANLI MISINIZ?
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 11:28 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         3 Kasım 2008 Pazartesi

VİCDANLI MISINIZ?

Peki siz vicdanlı bir insan mısınız?

Diye sordu oyuncuya muhabir,oynadığı filmin adından yola çıkarak.

-Bilmiyorum dedi oyuncu. Cevaplaması zor bir soru. Vicdanlı mıyım bilmiyorum, çünkü hayatıma dönüp baktığımda çok şanslı biri olduğumu görüyorum. Vicdanımı sınayacak zorlukta olaylar yaşamadım. Gazetelerin 3. sayfalarında okuduğumuz gibi olaylar olmadı hayatımda.Büyük sınavlar geçmedi üzerimden. Olsaydı ne kadar vicdanlı olacaktım bilemiyorum, o yüzden vicdanlıyım diyemem.

Her konuya uyarlanabilir bu bakış açısı.
             Sabırlı mıyız?  Hoşgörülü müyüz?  Sakin miyiz?  Cömert miyiz? Fedakar mıyız?İmanlı mıyız gerçekten? Sevgilerimiz ne kadar sağlam?
             Nelerle sınadığımıza bakmalı.
             Hemşirelik yapan  arkadaşım bir hastasından bahsetmişti, bağırsak ameliyatı olmuş adam 10 ay önce, o zamandan beri yataktan kalkamamış,defalarca operasyon geçirmiş,eti kemiklerine yapışmış haldeymiş.Böyle bır sınama geçirmemişken sağlığımın kıymetini biliyorum, musibetlere karşı sabırlıyım demek ne kolay.

Mükellef sofralarda karın doyurup, elhamdülillah demekle şükreden bir kul olduğumuz zannı ne kadar doğru acaba? Babaları vefat etmiş, annelerinin bırakıp gittiği, açlıktan okulda bayılınca günlerdir yemedikleri ortaya çıkan çocukların geçtiği sınavdan geçti mi şükrümüz?

Yaptığımız az bir yardımla,biraz sadakayla cömert olduğumuzu mu sandık? Var iken vermek zor gelirken,yok iken verenlere ne deniyordu biz cömertsek? Tüm malını ortaya koyan Hz.Ebubekir’e, bulduğu birkaç hurmayı bölüşene, günlerdir yemedikten sonra bulduğu bir koyun başını kapısını çalan komşusuna veren sahabeye ne demeli o zaman?

Vatanını, ailesini, malını-mülkünü ardında bırakıp herşeyi göze alıp, O’nun adını duyurmaya gidenlerin sınanmalarından geçti mi fedakarlığımız?

Seveni sevebildik de, karşılıksız, beklentisiz, çıkarsız sevgiye ne kadar açık kalplerimiz? Sınanmaya ne kadar dayanma gücü var sevgilerimizin? -ALLAH korusun- Kör olsa eşimiz, kaza geçirip sakat kalsa dostumuz, bakıma muhtaç olsa annemiz, özrüyle doğsa çocuğumuz geçer miyiz bu sınavlardan?

Bu yüzdendir ki,son nefese kadar kati sıfatlar kullanamayız kendimiz ve başkaları için. Kullanmadan sıfatları durup düşünmeli. Hepsi şu an için geçerli, sahip olduğumuz sıfata muhalif olabiliriz 5 dakika sonra. Bu yüzden adı ahiret tarlası, imtihan meydanı dünyanın.

Her an yeni, farklı sınanmalardan geçiyoruz, geçeceğiz. Geçmeliyiz de zaten, böyle şekilleniyoruz çünkü, insanı hiçbir sorunun, sınanmanın olmadığı bir dağ başına bıraksa, her rızkını da verse ALLAH, ama mahrum bıraksa imtihandan, ’insan’ olamazdık. Farklı bir lezzeti var sınanmanın,sınırlarımızı keşfettirir, mahrum bırakır. Ve kıymet bildirir mahrumiyet. Hastalıkla sınanmadan sağlığın, aç olmadan tokluğun, vermeden sahip olmanın kıymetini bilemiyoruz maalesef.

Arada sırada yapmalı bu testi kendimize. Her sıfat için tekrar tekrar sınamalı. İçinde bulunduğumuz dönem o kadar müsait ki bu sınanmalara. Herhangi bir haber sitesini açıp okuduğumuz haberlerin öznesi olduğumuzu hayal etmek bile sıfatlarımızın keşfinde yardımcı olur.

Gözümüzü kapatıp birkaç dakikalığına üzerine bombalar yağan bir çocukluk düşlesek…
             ALLAH(cc) adının duyulmadığı bir ülkede doğsak…
             Onlarca küçük çocuğu taciz eden bir evladımız olduğu şokunu yaşasak…
             İktidar, güç, para bizim elimizde olsa…
             Sayfalar dolusu uzatılabilir örnekler.
             Sınanmalı, sınamalı.
             Sınanmadan bilemeyiz kendimizi.
             Kendimizi bilmeden O’nu bilemeyiz.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    VİCDANLI MISINIZ?
    « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 11:29 »
  • Yayınlama
  • okudum,okurken düşünceye daldım kafam karıştı,yazıyı okurken aklım hep bir önceki cümlede kaldı.hem trajedi yaşadım hem şiir tadında okudum yazınızı.herkes kendi vicdanında değerlendirsin yazıyı ama..ben başka taraftan bakmak istiyorum olaya yazının içeriğine değil yazının okuyucuya verdiği tada değinmek istiyorum.galiba türkçeyi trabzonda sizin kadar akıcı kullananı ve meramını sizin gibi anlatanı hatırlamıyorum.size tavsiyem hiç olmazsa bi yerel gazete de makale yazmanızdır..selam ve dua ile

...ve BEN SUSUYORUM

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    VİCDANLI MISINIZ?
    « Yanıtla #2: 01 Haziran 2010 - 11:29 »
  • Yayınlama
  • Bu milletin kahır ekseriyetinin vicdanlarının titreyip,kendilerine geleceği zamanların tekrardan yaşanılması dileklerimizle.
    Değerli kızımız NiLGÜN,
    Vicdanlarımızı bir kez daha sorgulatma fırsatı verdiğin için binletrce teşekkürler...

Facebook Yorumları

Twittear