"İÇİNİZDE MÜSLÜMAN OLAN VAR MI?" - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: "İÇİNİZDE MÜSLÜMAN OLAN VAR MI?"  (Okunma sayısı 3599 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
  • GSM: 05079310977
     MUSTAFA YILMAZ
     mustafa-yilmazzz@hotmail.com
     5 Mayıs 2009 Salı

"İÇİNİZDE MÜSLÜMAN OLAN VAR MI?"

Geçtiğimiz günlerde Hayrettin Karaman köşesinde,  kendisine Almanya’dan Şevket Zengin’in gönderdiğini belirttiği bir mektup yayınladı.Mektupta dile getirilenler aynen şu şekilde:
 “Adam elinde bir bıçak ile camiye girer:

“Ey cemaat içinizde Müslüman olan var mı?” diye bağırır.

Herkes susar. Ancak yaşlı bir amca kalkar “Ben varım” der.

Bıçaklı adam amcaya, bir dakika dışarı gelir misin diyerek koluna girer camiden çıkarlar.

Biraz ötede bağlı bir koyunun yanına gidip, “Amca; bu kurbanı kesmeme yardımcı olur musun, İslami, kurallara uygun keselim” der.

Amca koyunu kesmeye başlar. Yaşlılık bu ya her taraf kan olur.

Amca; “Oğlum yoruldum camiye git başka birini bul” der.

Adam elinde kanlı bıçağı ile camiye girerek bağırır.

“İçinizde başka bir Müslüman var mı ?”

Yaşlı amcayı götürüp kestiğini zanneden cemaat ses çıkarmaz, ama topluca dönüp imama bakarlar.

İmam “Ne bakıyorsunuz ulan, iki rekat namaz kıldırmakla Müslüman mı olduk!” der.” (Hayrettin Karaman,Üç mektup,Yeni şafak,26.04.2009)
………
Evet,bir mektup olarak dile getirilenler gerçekte yaşanmış mı yaşanmamış mı, bilemiyoruz ama bu mektup, anlatılmak istenenin mana boyutunu idrak edemeyenlerin gülmesine sebep olmuş olabilir.Halbuki vahameti göremeyen gözler, suflilikten çıkıp deryada kulaç atacak durumda olsalar belki de akıttıkları gözyaşlarıyla kulaç attıkları suyun miktarını ikiye katlarlardı.Boşanan göz yaşları,kalbin göz yaşları olmadığı müddetçe gün gelecek “içinizde Müslüman olan var mı?” sorusuna el kaldırıp “ben varım” diyen o yaşlı amcayı da bulamayacağız.

Nefes aldığımız şu manzume-i hayatta, sebepler silsilesi ruhun yenilenmesi adına her zaman müminlere göz kırpacaktır.Bugün göz kırpan Almanya’dan gönderilen bir mektupta anlatılanlarken yarın ise bu mektup içimizden olabilir.Gerçi mektupların nerden geldiği değil,ne anlatmak istediği önemli.

Bin  dört yüz yıl önceki Saadet asrında Peygamber Efendimizin(SAV) “Gün gelecek camiler lebaleb dolacak, ama içinde gerçek manada iman eden olmayacak” mesajını anlayamayanlara yukarıdaki mektupta anlatılmak istenenler ayinedarlık ediyordur galiba.

Bugün bir kez daha anlıyoruz ki O’nu hakkıyla bilemedik ve O’nu hakkıyla tanıtamadık.O’nun davasını güneşin doğup battığı her yere yayamamanın ızdırabını hissedemedik yüreklerimizde.Çünkü yürekler paslı,düşünceler küf tutmuş durumda.Ameller zir-u zeber ve gönülde ne gâm ne keder.

Yalnızlığımızı giderecek yegane dost senken,dudaklarımızdan dökülen duaları kabul buyur ey RAB,

Bizlere; her ne şart ve durumda olursa olsun sorulabilecek olan “İçinizde Müslüman olan var mı?” sorusuna karşılık cemaat halinde ve gür bir sesle  “EVET,BİZ VARIZ” diyebilme cesareti ver.

Bizleri; zindanlara düşmüş dahi olsak,daracık odalarda tek başına kalsak bile “Kurtarıcım,Müjdecim,Efendim,Peygamberim/Sana çıkmayan yolu hayat olsa teperim” diyebilen civanmertlerden eyle,,,

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
  • 184 Mesajı Toplam
    253 Kere Beğenildi
Amin, amin, amin..
İlk kez okuduğum bir hikaye, içinde bulunduğumuz ahvalimizi özetler gibi.. Değerli kardeşim, kalemine sağlık! Şöyle bir silkeledin bizi.. Üstad Bediüzzaman'ın "ahirzamanda kırk cenazeden sadece biri ahirete imanla gidecektir" sözü bu konuda gerçekten çok düşündürücü.. Rabbim bizi iman dan mahrum eylemesin..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Aktif Visirli
  • *
  • ÜLKESİNE SEVDALILAR
  • 33 Mesajı Toplam
    49 Kere Beğenildi
  • GSM: 0533 450 50 86
Sevgili kardeşim yazin güzel olmuş. Tebrik ediyorum. İnşALLAH bu memlekette şuurlu müslümanların sayısı artar. Ahmet YAKUPHAN

• O Bir Visirli
  • *
Güzel bir hikaye.İnsanoğlu hayatta bazen sırf cesaretsizliğinden çok şey kaybediyor.Bazende yaşananlar olayın yanlış anlaşılmasına sebebiyet veriyor.Bu durumda imam bile müslüman olduğunu söyleyemiyor.Nasrettin hocanın fıkraları gibi gülerken düşündüren bir hikaye.Günümüzün muhasebesini yapmayı unuttuk iyice.Rabbim hepimize iman nasip etsin

Geminin rotasını kaptan belirler.Hayatın rotasını düşünceleriniz...Ve düşüncelerinin rotasını ise yalnız ve yalnızca siz!!!

• okyanus

• Ziyaretçi
kardeş yazın ve içindeki samimi duaların çok etkileyici.aynen katılıyor ve dualarına ben de AMİN diyorum.dua ve muhabbetle...

Facebook Yorumları

Twittear