ÖTEKİLEŞTİRMEK - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ÖTEKİLEŞTİRMEK  (Okunma sayısı 4210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • ÜLKESİNE SEVDALILAR
  • 33 Mesajı Toplam
    49 Kere Beğenildi
  • GSM: 0533 450 50 86
ÖTEKİLEŞTİRMEK
« Topic Start: 03 Kasım 2010 - 15:08 »
  • Yayınlama

•      AHMET YAKUPHAN
         ahmetyakuphan@hotmail.com
         03 Kasım 2010  Çarşamba

ÖTEKİLEŞTİRMEK

• ALLAH (c.c.) insanları yaratırken ruh ve nefis ile birlikte yarattı. Ruhu nurdan nefisi ise ateşten yarattı.
         • İkisi birbirinin tam zıttı. Biri birinin karşısında öteki ötekinin karşısında.
         • Bu ötekilik cennete ve cehenneme kadar gidiyor.
         • İnsanlar nefislerini ıslah etmez ve nefislerini mutmain nefis haline getirmezse yani nurdan yaratılmış olan ruha yaklaştırmazsa ateşten yaratılmış olan nefis sonunda kendi gibi ateşe doğru insanı götürecektir.
         • Yaratılışta ve dünya hayatında da her zaman öteki olacaktır.
         • Yaratılan her şey çift yaratıldığı için erkeğe göre kadın kadına göre erkek öteki değil midir?
         • Kuran-ı Kerim’de insanlar müminler, münafıklar ve kâfirler diye üç gruba ayrıldığına göre her grup için diğerleri öteki değil midir?
         • Müslümanlar da yetmiş üç fırkaya ayrılacak bunların bir grubu cehenneme uğramadan cennete gireceklerdir. Bu gruba “Fırka-i Naciye” deniyor.
         • Müslümanlar da yedikleri helal ve haramlarla düşüncelerini belirler ve fırkalarını bulurlar.
         • İnsanoğlu doğduğunda üç organı boş olarak dünyaya gelir. Bunlar; mide, beyin ve kalptir.
         • İnsanoğlunun ilk doldurmaya başladığı organı midesidir. Midesine giren helal veya haram yiyecekler sonucu güzel veya çirkin düşüncelere sahip olur. Böylece de beynini doldurmaya başlamış olur. Bunların sonunda da kalbi ile ya ALLAH ve Resulünün yanında olur ya da Nemrut ve Firavunların yanında olur.
         • Burada da helal yiyenler haram yiyenlerin ötekileri değil midir? 
         • Birbirine kanı ısınmayanlar birbirinin ötekisi olduğundan bir arada olamazlar. Onun için de peygamberimiz “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” ve “Herkes sevdiğiyle haşr olacaktır.” buyurmaktadır.
         • İnsanların sevmedikleri daima ötekilerdir.
         • Ancak Müslümanlar birbirlerini sevmek zorundadırlar. Hatta cennete girmenin şartı olarak da karşımıza çıkmaktadır.
         • Müslümanlar düşünce yapılarına göre yetmiş üç fırkadan birinde yer alacaktır.
         • Günümüzde Müslümanların bu kadar bölünmelerinin sebebi de kan uyuşmasızlığına dayanmıyor mu?
         • Oysa Müslümanların birlikte ve toplu hareket etmeleri gerekiyor.
         • Ayette de öyle emrediliyor. “Bölünmeyin, parçalanmayın, tefrikaya düşmeyin. ALLAH’ın ipine topluca ve sımsıkı sarılın.” (Al-i İmran – 103)
         • Niçin bir araya gelemiyor, gün geçtikçe daha çok bölünüyor ve parçalanıyoruzun cevabı ALLAH’ın helal ve haramlarına karşı gösterdiğimiz duyarlılıktan kaynaklanıyor.
         • Faiz yiyenle yemeyen, domuz eti yiyenle yemeyen nasıl bir araya gelecek ve nasıl aynı düşünecek?
         • Haramlar gün geçtikçe arttığına göre ötekileştirmeler de çoğalacaktır.
         • Müslüman olarak bizler, insanları ve özellikle Müslümanları öteki sınıfına koymadan hareketlerimize ve söylemlerimize dikkat etmeliyiz.
         • Ancak siz ne kadar güzel şeyler söylerseniz söyleyin sizi dinleyenler veya hareketlerinizi kendilerine örnek alanlar anlamak istedikleri kadar anlarlar.
         • Bu anlama isteğini de helal ve haramlar belirler.
         • Onun için Müslüman sınıfında olmak hatta Fırka-i Naciye sınıfında olmak ALLAH’ın helal emrettiklerine tabi olup haram olarak yasakladıklarından kaçmakla olur.
         • ALLAH helal kazanıp helal yiyenlerden eylesin… Âmin...

Sevgi ve Selamlarımla...
         Ahmet YAKUPHAN 

• Yaa Sabır...
    • Administrator
    • *
    • 349 Mesajı Toplam
      550 Kere Beğenildi
      • Gülen Köyü Web Sitesi
    • GSM: 0535 481 76 24
    ÖTEKİLEŞTİRMEK
    « Yanıtla #1: 04 Kasım 2010 - 09:03 »
  • Yayınlama
  •      Yazınızı okudum ve çok beğendim. Peki hocam  günümüzde ötekileştirmek yapıyormuyuz? Ya da ötekileştirmek kacınılmaz mıdır?

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• Moderatör
    • *
    • ÜLKESİNE SEVDALILAR
    • 33 Mesajı Toplam
      49 Kere Beğenildi
    ÖTEKİLEŞTİRMEK
    « Yanıtla #2: 04 Kasım 2010 - 15:31 »
  • Yayınlama
  • İsmail kardeşim ötekileştirme yaratılıştan beri vardır ançak bizler insan olarak hic kimseyi ötekileştirmemeliyiz. Hareketlerimizi ve söylemlerimizi insanlar karşımızda değil yanımızda gibi yapmalıyız.Sevgiler sunuyorum.

• Aktif Visirli
    • *
    • 34 Mesajı Toplam
      59 Kere Beğenildi
    ÖTEKİLEŞTİRMEK
    « Yanıtla #3: 04 Kasım 2010 - 18:00 »
  • Yayınlama
  • değerli hocam yazınızı okudum  mükemmel; ötekileştirme söylerken farklı inançlara sahip kişiler doğrumu ançak toparlanamama sepebimize gelince söyleyeceğim şudur ki insanlar nezaman çıkar (menfaat)  ve ben yada benim olsun düşüncelerinden uzaklaşırsa yanı teslimiyet oluşursa o zaman tefrika deyil toparlanma olur diye düşünüyorum

• Moderatör
    • *
    • ÜLKESİNE SEVDALILAR
    • 33 Mesajı Toplam
      49 Kere Beğenildi
    ÖTEKİLEŞTİRMEK
    « Yanıtla #4: 04 Kasım 2010 - 20:35 »
  • Yayınlama
  • Hasan kardeşim öteki her zaman vardır ve olacaktır. Bu dünyanın bile ötesi yokmu?Bunu hangi anlamda alırsan al mutlaka ötesi vardır. Ançak biz müslümanlar olarak öteki veya karşıdaki kim olursa olsun onu karşıdaki değil yanımızdaki biri gibi kabul edip ona göre hareket yapmalıyız. SELAMLARIMI VE SEVGİLERİMİ SUNUYORUM

Facebook Yorumları

Twittear