ORTAYA KARIŞIK!!! - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ORTAYA KARIŞIK!!!  (Okunma sayısı 3266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
  • 30 Mesajı Toplam
    51 Kere Beğenildi
    • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
ORTAYA KARIŞIK!!!
« Topic Start: 12 Mart 2011 - 13:34 »
  • Yayınlama
  •      RECEP ALİ DÜZENLİ
         rad1453@hotmail.com
         12 Mart 2011 Cumartesi

ORTAYA KARIŞIK!!!

Türk Dil Kurumu’nu tebrik ediyor ve alkışlıyorum.

Türk Dil Kurumu, “Kaşık düşmanı”, “Eksik etek”, “Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin”,  “Devletin malı deniz, yemeyen domuz” gibi atasözü ve deyimleri sözlüklerden çıkardı.

Türk Dil Kurumu, 12 Eylül’de gerçekleştirilen referandumun ardından gerçekleşen anayasa değişikliğinde kadına ve çocuklara yönelik pozitif ayırımı sözcüklere yansıttı.  7 bilim adamından etkin bir çalışma gurubu oluşturan ve 20 bine yakın deyim ve atasözünü bilimsel incelemeye tabi tutan Türk Dil Kurumu, gelenek ve inançlara uymayan, bazı bölgelerin ağızlarında kullanılan sözcükler, deyimler ve atasözlerini ayıkladı. Çalışma grubunun sonuçlandırmakta olduğu ayıklamaya göre, kadınlara yönelik ; “Kadın erkeğin şeytanıdır”, “Avrat var ev yapar, avrat var ev yıkar”, “Avradı eri saklar, peyniri deri”,  “Ağustostan sonra ekilen darıdan, kocasından sonra kalkan karıdan hayır gelmez”, “Al atın iyisini yiyeceği bir yem, al avradın iyisini giyeceği bir don”, “Oğlan babadan öğrenir sofra dizmeyi, kız anadan öğrenir sokak gezmeyi”, ”Avrat malı, kapı mandalı”,  “Gül dalından odun, beslemeden kadın olmaz” gibi ayırımcı ve aşağılayıcı deyim ve atasözleri tarihe karışacak.

Geç bile kalınmış...

..........

Kent Dindarları (son zamanların moda tabiri) Size Soruyorum.

Başörtülü kadınların alışveriş merkezlerinden yılbaşı için çam ağacı almaları endişeli modernleri rahatlatır mı?

Veya “Müslümanlar Yılbaşı ile barışıyorlar mı?” gazete manşetleri endişeli modernleri rahatlatır mı?

Veya kent dindarları çam ağacı alarak modern Müslüman oluverirler mi?
         Bu soruları siz düşüne durun ben diyorum ki 7 Avrupalı bir danadan kurban hissesi alıp kurban kesmedikçe yılbaşı mılbaşı kutlamam abi.
         Kent dindarları kendinize gelin modern Müslüman olayım derken yanlışa sapmayalım.
         Tehlikeli Oyunlar bunlar.
         Kendimizi endişeli modernlere beğendirmek zorunda değiliz.

..........

Antalya’da bir site...
         Site girişindeki tabelada şöyle yazıyor; “ Feyziye Sitesi Atatürkçü Laik Demokratik İnsanların Yaşadığı Sitedir”.   

Bu tabelayı hazırlayan kişi veya kişiler; bu ülke insanının tamamının Atatürk ile ilgili bir probleminin olmadığını anlayamamışlar. Atatürkçü olan insan vatanına karşı görevlerini en iyi yapan insandır. Antalya’nın plajlarındaki kumlara gömülü kafalarını biraz olsun çıkarıp dünyada neler oluyor diye bir baksalar kurtaracaklar kendilerini kâbus dolu paranoyak gecelerden. Tabela Atatürkçülerinden bıktık artık. Bu tabela yerine zahmet edip şöyle bir tabela yapsanız ve Antalya’nın girişine assanız. Başlığı şöyle olsa "Ben Atatürkçüyüm çünkü bu vatan için şunları yaptım” (sahilde kumsalda yaptıklarınız hariç)  1-..., 2-..., 3-..., diye maddeler halinde  sıralasanız. O zaman belki biraz saygı duyardım size.

..........

Japonya halkına çok çok geçmiş olsun…
         Mevla’m böyle afetleri bizlere göstermesin...
         O devasa binaların beşik gibi sallanıp yıkılmadığını görünce Japon mühendisleri buradan tebrik etmek boynumuzun borcu olmuştur. Bizim mangal başı mühendislerine örnek olmaları dileklerimle.

Ardından gelen Tusunami felaketini izlerken aklıma kıyamet geldi, Kari-a suresi geldi,
    O Kıyamet (Kâria) ;Dağların da atılmış renkli yüne dönüştüğü gündür. ( Kâria Suresi 5.Ayet) Tıpkı bu ayetteki gibi tusunami felaketinde her şey hallaç pamuğu gibi bir tarafa savruluyordu. Arabalar, gemiler hallaç pamuğu gibiydi.

Biz Müslümanlara düşen görev Tevekkül etmektir. Yani çalışıp, çabalamak, çalışıp çabalarken ALLAH'ın bizimle olduğunu hatırdan çıkarmamak ve sonucu ALLAH’a bırakmaktır. Çalışıp çabalama konusunda Japon halkını örnek alabiliriz.

ALLAH’a emanet olun.

Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
    Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

Recep Ali Düzenli 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: ebruçobanoğlu (12 Aralık 2011 - 23:35), Şafak YAZICI (26 Haziran 2011 - 01:09), engin_a61 (14 Mart 2011 - 20:13)
    • Yaa Sabır...
    • Administrator
    • *
    • 350 Mesajı Toplam
      551 Kere Beğenildi
      • Gülen Köyü Web Sitesi
    • GSM: 0535 481 76 24
    ORTAYA KARIŞIK!!!
    « Yanıtla #1: 12 Mart 2011 - 15:12 »
  • Yayınlama
  • Bu soruları siz düşüne durun ben diyorum ki 7 Avrupalı bir danadan kurban hissesi alıp kurban kesmedikçe yılbaşı mılbaşı kutlamam abi.

Çok doğru bir söz. Neden bizler hep batılılara özeniyoruz onlara benzemeye çalışıyoruz onlar neden bize benzemiyorlar... Kafa yorup bir düşünmek lazım

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

İsmail Düzenli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (12 Aralık 2011 - 23:35)

Facebook Yorumları

Twittear