SABIR HAYRA ALAMET - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: SABIR HAYRA ALAMET  (Okunma sayısı 4939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
SABIR HAYRA ALAMET
« Topic Start: 04 Şubat 2012 - 10:20 »
  • Yayınlama
  •      EBRU ÇOBANOĞLU
         gulenkoyu@gmail.com
         4 Şubat 2012 Cumartesi

SABIR HAYRA ALAMET 

Uzun uzun bekleriz bir şeyleri... Bazen adını SABIR koyarız bekleyişimizin, bazen KADER... Bazen de ŞARTLAR deriz...

Zaman, geçtikçe insana alışmayı öğretir, alışmak dua ederek sabretmeyi, sabır ise kadere iman etmeyi... Sabretmek mecburî razı geliş mi diye düşünüyorum bazen? Hayır! Tahammüldür, güzel günler göreceğinin işaretidir diyorum. Biliyorum ki sabır; ağrıları dindiren acı bir şurup gibi ama içmem diyemezsin. Bilirsin ki, içini yaksa da  tedavi eder...

Sabretmek, kimilerine göre olayların gidişatını pusuda sessizce beklemek ve akışına bırakmaktır her şeyi... Sana da akıl verir, bekle, sabret derler. Sanki sabretmek öylece durup beklemekmiş gibi… Sanki sabır; acizlik, tembellikmiş gibi… Her şey elinden kayıp gidince sonra buna “kader” adını verir insanoğlu. Hem şartları zorlamadan bekler hem kaybeder hem de bahaneler üreterek amalarla başlar cümlelerine... Zaman geçince alışmayı nasıl öğrenirse insan, yaşı geçince de öğrenir olgunlaşmayı. İkisi de geçince zaten arkaya baktığında istemesen de tüm çıplaklığıyla otuz beş yaş şiirini hatırlatır göz altındaki mor halkalar...

Çile çekersin, çektiğin çile dersin olur. Bir zaman sonra birde bakmışsın ki dilinde bir türkü misalidir başkaları tekrarlamasın diye... Sonraları “hayat üniversitesinden mezunum” diyerek havanı atar, hatta “beni üniversitede tez konusu yapmalılar” diye dalganı bile geçersin. Kaybettiğinde kazandığının değerini bilirmiş insan. Yani, hayatta tezatlıklarmış yaşamayı değerli kılan. Siyah ayakkabının değerini kahverengi ayakkabın yırtılınca değil, ayağın olmazsa anlarsın. Gençliğin kıymetini yaşlanınca anlarsın.  Sağlığının kıymetini hastalanınca... Geçmişe üzülme, gelecekten korkma. Tek anlık kareleri fırsat bil ki yatırımını daha hesaplı yapasın…

Derler ki; ALLAH sevdiği kuluna dert verir. Böylece, günahlarına kefarettir.Eğer ki ALLAH seni seçmişse dert en büyük işarettir. Yani; sen kaderine göre anlarsın seçilmişliğini... İşte hayr ve şer girer devreye... Hayr çıkarılabilecek şer ilk bakışta yoktur. Sabrettikçe anlarsın şer’deki hayr’ın ne olduğunu...“Nusret sabırla birlikte gelir, kurtuluş da sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır” hadisi isyan anında kurtuluşundur belki de...

“Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıklarla deneriz. Sen sabredenleri müjdele! Onlar öyle kimselerdir ki, başlarına musibet geldiğinde, ‘Biz ALLAH’a aidiz ve vakti geldiğinde elbette ona döneceğiz.’ derler. İşte Rableri tarafından bol mağfiret ve rahmete mazhar olanlar onlardır. Hidayete erenler de ancak onlardır.”(Bakara)

Ayetinde de hadisteki gibi her şey çok açık değil mi? Düşünürken, peygamberler hayatı geldi aklıma “İsmâil'i, İdrîs'i, Zülkifl'i de hatırla. Bunların her biri de sabır edenlerdi. Hepsini rahmetimize soktuk”(Enbiya)... Sonra ilk Müslümanlar, Hz. Rabia, Hz. Meryem geldi aklıma sonra, sürgünler,sonra, sonra... ve sonra ben... Güldüm... Bu sabır-sızlık da neyin nesiydi böyle? İşte, o zaman sabrın anlamını daha iyi kavradım... Sabır mükâfattır. Hz.İbrahim Hz. İsmail’i  içi yansa da  kurban edecekken Rabbim ecrini vermedi mi bir koçla?

Bazılarımız  şartları zorlarız. İstediğimizin  olması için uğraşırız ve hep aynı soruyu sorarız “neden ben”? Bu soru kendimizi hesaba çekişimizin başlangıcı olur aslında ama fark edemeyiz. Hepimiz aslında biliriz ki neden benin altında yatan bu sebepteni (!)

Sabretmek gerek, isyanı herkes eder. Sen farklı ol ve sabret sabretmek susmak değil bunu bilmelisin öncelikle. Durup beklemekte değil. Sabır, şer’deki hayr’ı görebilmektir Dua et... İste... Devamlı arzu et...  Geç olmadan şunu iyi bil ki; ALLAH tarafından başına musibet gelirse bil ki o senin iyiliğin içinmiş... Unutma ki; gökteki ayın hilâlden dolunaya varması için zaman gerekir...

Üzülme der Mevlâna ve devam eder. Bir yanda korku bir yandan ümidin varsa iki kanatlı olursun.Tek kanatla uçulmaz zaten. Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, kilimin tozunu almaktır.ALLAH sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin? Taş taşlıktan geçmedikçe parmaklara yüzük olmaz. Yüzük olmayı dileyen taş, ezilmeyi yontulmayı göze almalıdır!...

EBRU’Lİ SÖZÜstad Necip Fazıl’ın dizelerini paylaşmak istedim:

Sabrın sonu selamet / Sabır hayra alamet.
    Belâ sana kahretsin /Sen belâya selam et !

Felâh mı, onda felâh / Silah mı, onda silah
    Sen de kim oluyorsun / Asıl sabreden ALLAH..

Sabır incecik sırat / Murat içinde murat.
    Sabır Hakk 'a tevekkül / Sabır Hakk 'a itimat.

Sabırda pişer koruk / Yerle bir olur doruk.
    Sabır, sabır ve sabır / İşte Kur'an 'da buyruk!

Bir sır ki âşikâre / Avcı yenik şikâre.
    Yalnız, yalnız sabırda / Çaresizliğe çare...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

EBRU ÇOBANOĞLU 'nin Mesajlarını Beğenen 6 Kullanıcı: derneklikazim (19 Mart 2012 - 12:20), sadıkyılmaz (06 Mart 2012 - 22:44), Şafak YAZICI (14 Şubat 2012 - 15:33), yusuf düzenli (11 Şubat 2012 - 19:59), GÜNAY SAY (09 Şubat 2012 - 22:18), LEMA (06 Şubat 2012 - 01:36)
    • ** LaZiGo **
    • Aktif Visirli
    • *
    • Bize Her Yer TRabzon ;)
    • 141 Mesajı Toplam
      176 Kere Beğenildi
      • cnrdekorasyon
    SABIR HAYRA ALAMET
    « Yanıtla #1: 04 Şubat 2012 - 10:58 »
  • Yayınlama

• Sanki sabır; acizlik, tembellikmiş gibi… Her şey elinden kayıp gidince sonra buna “kader” adını verir insanoğlu.

Sabretmek acizlik tembellik değildir elbet  kayip gidenlere sabretmektedir asıl hüner..

Siyah ayakkabının değerini kahverengi ayakkabın yırtılınca değil, ayağın olmazsa anlarsın. Gençliğin kıymetini yaşlanınca anlarsın.

cok güzel bir yere değinmissin  gençliğin kıymetini yaslanınca anlarız ,  elimizde okadar nimet varki ama biz bunun farkında değiliz o bizden gidince anlıyoruz  elimiz , dişimiz , gözümüz , dilimiz , ne var ise bunların değerlerini bilip sükretip görmek lazım farkında olmamız lazım ALLAHımızın bize verdiği sayisiz nimetlerin..ve bu nimetlerin değerlerini bilip sükrümüzü yapmamız lazım ALLAHımıza binlerce hamd olsun..

Ayetinde de hadisteki gibi her şey çok açık değil mi? Düşünürken, peygamberler hayatı geldi aklıma “İsmâil'i, İdrîs'i, Zülkifl'i de hatırla. Bunların her biri de sabır edenlerdi. Hepsini rahmetimize soktuk”(Enbiya)... Sonra ilk Müslümanlar, Hz. Rabia, Hz. Meryem geldi aklıma sonra, sürgünler,sonra, sonra … ve sonra ben … Güldüm … Bu sabır-sızlık da neyin nesiydi böyle? İşte, o zaman sabrın anlamını daha iyi kavradım… Sabır mükâfattır. Hz.İbrahim Hz. İsmail’i  içi yansa da  kurban edecekken Rabbim ecrini vermedi mi bir koçla?

Rabbimiz Buyurmuyormiki '' Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin Gerçekten ALLAH, sabredenlerle beraberdir (2/153)''

Yürekten inanarak samimi bir dille ALLAHa teslim olanlan muhakkakki mukafatini kat ve kat alıcaklardır Bunu ALLAH Diyor..

TRABZON gibiyim işte... Gülmeyi  "Dernekpazar'ında " bıraktım, vefayı "Boztepe" de. "Ayasofya" kadar yorgun,"Orta hisar" kadar mağrur."Değirmendere " kadar vedalara gebe."Uzun sokak" kadar kalabalık,"Emperyal" kadar sıkıcı,"Ganita" kadar mutlu, dalgalar kadar yalnız.TRABZON gibiyim yani...Uzaktan bakınca ışıl ışıl ama aslında yorgun,bitkin,tükenmiş ama hala ayakta hala dimdik..!

By Lazigo

Zikrullah Yazıcı 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: YAVUZ BİBER (07 Mart 2012 - 08:03), GÜNAY SAY (09 Şubat 2012 - 22:17), ebruçobanoğlu (05 Şubat 2012 - 13:13)
    • Aktif Visirli
    • *
    • ÜLKESİNE SEVDALILAR
    • 33 Mesajı Toplam
      49 Kere Beğenildi
    • GSM: 0533 450 50 86
    SABIR HAYRA ALAMET
    « Yanıtla #2: 07 Şubat 2012 - 20:47 »
  • Yayınlama
  • Eline sağlık Ebru kardeşim. Önemli bir konuya değindin. İnsanlar için en önemli olan şey İMANDIR, ondan sonra da SABIRDIR. Çünkü sabır olmadan imanda korunamaz,

Ahmet Yakuphan 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (08 Şubat 2012 - 09:42)
    • Aktif Visirli
    • *
    • 35 Mesajı Toplam
      51 Kere Beğenildi
    SABIR HAYRA ALAMET
    « Yanıtla #3: 08 Şubat 2012 - 00:32 »
  • Yayınlama
  • Eline sağlık Ebru kardeşim. Önemli bir konuya değindin. İnsanlar için en önemli olan şey İMANDIR, ondan sonra da SABIRDIR. Çünkü sabır olmadan imanda korunamaz,
          "İnnellahe meas sabirin" ----> Şüphesiz ALLAH sabredenlerle beraberdir.
           "İnnellahe meal müttekın" ----> Şüphesiz ALLAH inananlarla beraberdir.
            Yukarıda verdiğim  ayetler Kuran'da çok kereler geçer.  Bu durum Ahmet hocanın da vurguladığı gibi İMAN ve SABIR'ın dinimizce ne derece önemli olduğunu gösterir.

Geceler uzundur, onu uyuyarak kısaltma.
       Gündüzler aydınlıktır, onu günahlarınla karartma.

Aydın Akyol 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (08 Şubat 2012 - 09:44)
    • *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    SABIR HAYRA ALAMET
    « Yanıtla #4: 08 Şubat 2012 - 09:48 »
  • Yayınlama
  • Teşekkür ediyorum Ahmet hocam. Bu yazıyı yazarken sabrın kadere yön verdiğini anladım .... Hayat boyu sabır-sızlanarak değilde, sabrederek güzelliklere ulaşabilmemiz mümkün...

• Aktif Visirli
    • *
    • 24 Mesajı Toplam
      26 Kere Beğenildi
    SABIR HAYRA ALAMET
    « Yanıtla #5: 09 Şubat 2012 - 11:21 »
  • Yayınlama
  • Ebrucum yine en güzel konuyu ele almışsın ellerine sağlık ,yüreğine sağlık sabır dünyada ve ahirette insanı en çok güzelleştiren davranıştır .Boşuna dememişler benimde düsturum olan ....Demir çelik olana kadar bir ateşe girer bir suya .....

DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA

Günay Say 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (09 Şubat 2012 - 15:12)
    • *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    SABIR HAYRA ALAMET
    « Yanıtla #6: 09 Şubat 2012 - 15:16 »
  • Yayınlama
  • Sağolasın Günay ablacığım ... Zaten senin o sözün hep aklımdadır. Kulağıma küpe....

Demir çelik olana kadar bir ateşe girer bir suya ?...

• Erol Usta
    • O Bir Visirli
    • *
    • 1 Mesajı Toplam
      1 Kere Beğenildi
    SABIR HAYRA ALAMET
    « Yanıtla #7: 06 Mart 2012 - 18:38 »
  • Yayınlama
  •  Sevgili Ebru Hanım . Gerçekten konuyu dağıtmadan herkesin anlayacağı şekilde, dili çok güzel kullanarak , usta edebiyatcı edasında yazarak bizleri sabır konusunda bilgilendirdin. Seni tebrik ediyor değişik konularda yazacağın yazılarını zevkle okuyacağımı bildirmek isterim.

beto 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (07 Mart 2012 - 15:01)

Facebook Yorumları

Twittear