TRABZONLU OLMAK BAŞKADIR BAŞKA - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TRABZONLU OLMAK BAŞKADIR BAŞKA  (Okunma sayısı 2435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
  • 349 Mesajı Toplam
    550 Kere Beğenildi
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24

Yazar:
Fahrettin KURŞUN
Tarih:
03 Aralık 2011
E-Mail:
fahrettinkursun@haberci61.com
Kaynak:
www.haberci61.com

TRABZONLU OLMAK BAŞKADIR BAŞKA

Geçen gün işe gitmek üzere otobüse bindim, daha sonra da aktarma yapacağım diğer otobüs durağında indim. Biraz geç kaldığım için bineceğim otobüsün geçip geçmediğini durakta duran ve yüzünde kaliteli bir delikanlı havası olan gence selam verip;

"..." Numaralı otobüs geçmiş mi? Diye sordum. Durakta duran genç de kendisinin yeni geldiğini ifade ederek, geçip geçmediğinin farkında olmadığını söyledi. Akabinde kendisinin Esenyurt’a gideceği söyleyerek, en kestirme nasıl gidebileceğini sordu. Bende bildiğim kadarıyla kendisine alternatifleri izah etmeye çalıştım. Derken ikimizde otobüs beklediğimiz için aramızda bir muhabbet hâsıl olmaya başladı.

Yazının buraya kadar olan kısmını okuyan ‘ne alaka’? , ‘bize bundan ne’? diye tam soracakken. Aslında anlatmak istediğim kısım bundan sonra. Durakta duran ve otobüs bekleyen gençle aramızda geçen diyalogu paylaşmak istiyorum sizlerle. Birçok Trabzonlunun başından geçtiğine adım gibi emin olduğum türden/benzeri bir an olarak diyebilirim.

Hülasa-i velkelam delikanlı ile aramızda geçen konuşmanın devamı aynen şöyle;

Ben: - Kardeş nerelisin?

Delikanlı: - Sivaslıyım abi.

Ben: - Neresinden?

Delikanlı: - Zaralıyım. Sen nerelisin abi?

Ben: - Bende Trabzonluyum.

Delikanlı: - Tahmin etmiştim abi

Ben: - Bunu tahmin etmeyecek ne var dedim. İstanbul’da üç kişi bir araya gelse ikisi Trabzonludur. Bu sözümünün  üzerine,

Delikanlı: - Doğru diyorsun abi. Ben Esenyurt’ta Belediyenin yaptırdığı bir cami inşaatında çalışıyorum. Mimarımız Trabzonlu, şantiye şefi Trabzonlu ve çalışan arkadaşlarımızdan bazıları Trabzonlu.

Ben: - Demek televizyonlarda bir ara gereksiz bir tartışma başlattılar İstanbul’da Sivaslı mı Fazla Trabzonlu mu? İşte gerçek ortada dedim.

Delikanlı: - Abi onu bilmem ama, ben Trabzonluları çok seviyorum. Deyip başından geçen bir olayı anlatıyor.

- Bir gün, Avcılar’da inip Esenyurt aracına binmek üzere Otogar-Avcılar aracına bindim. Araçta en arkadaki koltukta oturuyordum. Yorgunluktan uyumuşum. Birde uyandım ki, tam inecek olduğum durağa çok yakın bir yerde, biraz da uyku mahmurluğunun verdiği etkiyle, ineceğim durağı kaçırdım endişesiyle, inme butonuna bastım. Otobüs durdu ancak cebime daldım. Bir terslik vardı. Şirketin bana verdiği yeni telefon cebimde yok. Alelacele oradakiler sordum 'gördünüz mü'? diye, arkadakileri yerinden kaldırdım ama nafile… Baktık telefon yok. Fazla zamanım olmadığı için inmek zorunda kaldım. Oysa araca bindiğimde telefonla görüşüp cebime koyduğumdan da emindim. Her neyse telefondan vazgeçmiştim. İstanbul şartlarında onu bulmam hayaldi artık. Ama yine diğer telefonumdan bir mesaj yazarak kaybolan telefonuma gönderdim. Bulan varsa yüzde bir bir ümitle dönüş yapar diye. Akşam yemek yerken telefonum çaldı baktım şirket hattımdan aranıyorum. Meğer telefonumu Trabzonlu bir öğrenci bulmuş,o da belediye otobüsüne binmiş, iki koltuk arasında sıkışmış olarak duran telefonu fark etmiş, alır almaz mesajda kayıtlı telefonumu arayarak telefonu otobüste iki koltuk arasında bulduğunu, şoföre vermek istediyse de şoförün kabul etmediğini ve telefonun kendisinde olduğunu söyledi. Bunun üzerine kendisine teşekkür ederek mümkünse en yakın polis merkezine veya otogara doğru gittiğini söylediği için bir seyahat acentesine bırakmasını söyledim. Ancak kendisi de bineceği otobüsün de hareket etmek üzere olduğunu, böyle bir şeyi yetiştiremeyeceğini, telefonu Trabzon’a gittikten sonra bana kargo ile göndereceğini söyledi. Öyle de oldu. Bu arkadaş Trabzon’a gider gitmez telefonu, kargo ücretini de kendisi ödeyerek bana göndermiş. Abi ne yalan söyleyeyim telefonum Trabzon’lu birinin elinde olduğun bildikten sonra baya rahatladım. Hem şirketin telefonu, hem yeni verilmişti bana. İşte böyle bir olay yaşadım. Şimdi bayramlarda kandillerde kendisini arar görüşür, tebriklerimi yaparım. İstanbul’a geldiğinde de kendisini bana misafir olmaya davet ettim.

Ve bu delikanlı,

Konuşmasının devamında yazımın temel kurgusunu oluşturan cümleleri sarf ediyor.

- "Abi yaşım genç olabilir ama birçok Trabzonlu tanıdım gerçekten hiç birinden zarar görmeyi bir kenara bırak, hepsi bana sahip çıktı. Kendi memleketlimden zarar gördüm ama bir Trabzonludan asla olumsuz bir davranış görmedim."

Bunu söylerken de gözlerinin içinin parladığına şahit oldum.

Bende;

- Çok şükür. Böyle teveccühleri duymak hissetmek çok güzel dedim.

İsmen tanışma fırsatımız olamadan otobüsüm geldi. Ben otobüsüme bindim ve iş yerine kadar Trabzonlu olmanın ne kadar gurur verici ve güzel bir şey olduğu düşüncesiyle, Trabzonlu olmanın hazzını tekrar tekrar yaşadım.

Teşekkürler Trabzon...
Teşekkürler Trabzonlu...
Teşekkürler Trabzonlular...
Teşekkürler Trabzonum...

Sevgi ve Saygılarımla...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

İsmail Düzenli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (09 Şubat 2012 - 20:59)
  • ** LaZiGo **
  • Aktif Visirli
  • *
  • Bize Her Yer TRabzon ;)
  • 141 Mesajı Toplam
    176 Kere Beğenildi
    • cnrdekorasyon
Trabzonlu olmak baska bir duygudur ya böyle olaylara bende rastlıyorum veya şahit olutyorum cürük elmalarda var yok demek olmaz fakat genel olarak muhtesem sıcakkanlı bir milletiz her girdiğimiz ortama uyum sağlar ve ortamın en sevilen insanı olabiliriz bir anda ..

TRABZON gibiyim işte... Gülmeyi  "Dernekpazar'ında " bıraktım, vefayı "Boztepe" de. "Ayasofya" kadar yorgun,"Orta hisar" kadar mağrur."Değirmendere " kadar vedalara gebe."Uzun sokak" kadar kalabalık,"Emperyal" kadar sıkıcı,"Ganita" kadar mutlu, dalgalar kadar yalnız.TRABZON gibiyim yani...Uzaktan bakınca ışıl ışıl ama aslında yorgun,bitkin,tükenmiş ama hala ayakta hala dimdik..!

By Lazigo

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
Ben boşuna mı gurur duyuyorum bu kadar? Boşuna mı diyorum ALLAH herkese nasip etmez bu şerefi diye?

TRABZON erdemlilerin şehri ...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

Facebook Yorumları

Twittear