MADUR DAĞININ TARİHİ VE MADUR SAVAŞI - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: MADUR DAĞININ TARİHİ VE MADUR SAVAŞI  (Okunma sayısı 6626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • MUSTAFA DÜZENLİ
 • Moderatör
 • *
 • İleti: 219
 • Cinsiyet: Bay
 • www.mustafaduzenli.net
  • MUSTAFA DÜZENLİ'NİN TARİH FORUMU
 
 Birinci dünya savaşında Doğu cephesinde Ruslarla savaştık. Enver paşa komutanlığında Sarıkamış harekatında askerlerimizin çoğunun donarak şehit olmasıyla Rus işgali hızlanır, yer yer farklı alanlarda direnişimiz devam eder ancak direnişimizin kırılmasıyla Doğu Anadolu bölgesi ile doğu Karadeniz bölgesinin büyük bölümü Ruslar tarafından işgal edilir.

Rusların Karadeniz sahilinde batıya doğru ilerlemesinde yer yer Türk direnişi ile karşılaşırlar. 19 şubat 1915 tarihinde Furtuna deresinin batı yakasında bir müdafaa hattı oluşur. Bu hat gönüllü askerlerle takviye edilir. Cimilit köyünden Hoca İdris Efendi, Gilima, Cimilit, Vadon ,Göneşara ve Vizara'dan 72 kişilik bir gönüllü grubu toplayarak Pazar yakınlarındaki Fırtına deresin’deki cepheye götürür. Genellikçe çocuk ve yaşlılardan oluşan bu gönüllülerden isimleri tesbit edilenlerden bazıları şunlardır.

Vadon’dan Kuş Ali, Göneşara’dan Mollaalioğullarından Hasan (Aksoy), Haliloğlu Hasan (Zeytin), İmamoğullarından Mustafa, Molla Ahmet’in Hüseyin (İmamoğlu), Uzunoğlu Mustafa çavuş, Koçalioğlu Hüseyin onbaşı, Kahramanoğlu İbrahim, Kispir Ahmet (Malkoç).

30 Mart 1916 tarihinde Göneşara Ruslar tarafından işgal edilir. Bu işgal 3 ay sürer. 29 Haziran 1916 tarihinde 36 süren şiddetli muharebeler sonucunda Harmantepede Ruslar büyük bir bozguna uğratılır.


Bu savaşa Madur Dağı savaşı adı verilir. Savaşın en şiddetli geçtiği ve Rusların geri püskürtüldüğü Harmantepe Yaylasında her yıl 29 Haziranda anma törenleri yapılmaktadır.

Madur Dağının Vizaranın tarihinde  önemli bir yeri vardır. Sultan murat Hanları istikametine taarruz eden 13.tümenle aynı zamanlarda 9.Tümene bağlı 26.alay Madur Tepesini ele geçirmişti.
Ayni gece 33.Tümen'in hakim olduğu Bahçecik ,Yagmurdere bölgesindeki birlikler Polut Dağını batıdan kuşatmışlardı.
Yağmurdereli Hacı Mecit komutasındaki 40 kişilik milis kuvvetleri Polut Dağı’nın yamaçlarından tırmanarak,Köprübaşı’nın en yüksek simgesi Madur ve polut tepesini Ruslardan geri alırlar.24-25 haziran 1916 Tarihleri arasında Ruslara karsı arka arkaya düzenlenen taarruzlar sonunda Ruslar Bugünkü Harman tepe Şehitliğine kadar cekilirler ve 1.taarruz planlandığı gibi,basarıyla sona erer.


3.Ordumuzu arkadan kuşatmayı planlayan Ruslar Sultan Murat ve Madur Dağı eteklerinde büyük askeri yığınak yapmaya çok önem veriyorlardı.Buradan hareket noktası belirleyerek Bayburt ve çevresini işgal etmek amacını gerçekleştirdikten sonra kuzeyden, Doğu Anadolu'nun kısa zamanda kontrollü ve sistemli bir şekilde işgal etmek için büyük planlar yapıyorlardı ve oradanda bugün uğruna milyonlarca insanin canına kıyılan Ortadoğu petrol bölgesine inme hayalleri vardı.

Fakat umdukları gibi olmadı ve bölgemizdeki Rusların 2.Plaston tugayı hezimete uğradı.
Bir parçası Madur Tepesinin yamaçlarından başlayan bu muharebe sonunda 7 subay 150 er şehit vermiştik.

Coğrafi yapısı

Madur Dağı denizden yüksekliği 2750 m civarındadır.Çevresi yaylalarla kaplıdır.
Köşk yaylası,Taşlı yaylası,sulak yaylası ve kalecik Yaylası vb. gibi yaylalar Madur Dağının eteklerinde yer alır.
Bir Plato görünümündeki Polut dağı,Madur'dan yaklaşık 70 m yüksektir.
Taşlı ve sulak Irmakları itibariyle birden bire yükselmesi ve zirvesindeki kayalar Madurun bölgedeki farklılığını hissettirir.

Madur
Zirvesinden bakamam gözlerim kamaşır.
Karadenizin mavisi çalar yamaçlarına seher vakti.
Güneş yakar,rüzgar dalgalandırır saclarımı
Ortak olurum yalnızlığına,hayran olurum gururlu duruşuna
Yorgunluğunda omuz veririm büyütmediğin çimenlere
Bazen yalnızlığını paylaşır yaslı bir kartallar...

                                                             Mehmet Bilgin  - Madur  Daği Savaşi


Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman;
Görürler, nasılmış, neymiş kahraman!
Yer ve gök su vermem dediği zaman,
Her tarlayı sular, arkımız bizim...

 • Nurten AKYOL
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 2.424
 • Cinsiyet: Bayan
 • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
Tarihte önemli bir yere sahip olan madur dağından birkaç fotoğraf. Fotoğraflar ve aşağıdaki metin Mehmet BİLGİN’in DOĞU KARADENİZ tarih – kültür- insan adlı kitabından alıntıdır.

Antik yazarlarda Xenephon- Anabasis adlı eserinde (Onbinlerin dönüşü ) Trabzona ulaştıklarında madur  dağından denizi gördüklerinde yaşadıkları aşağıda anlatılmaktadır. .

Ksenophon’un Thekesh Dağı olarak bahsettiği Madur Dağı’ndan deniz ve Araklı Koyu çok güzel bir panorama arz eder. Onların denizi gör-dükleri yer, Madur Dağı’nın kayalık olan zirvesi değil, zirveyi oluşturan sivri kayalıktan yaklaşık 200 m. daha alçakta olan Madur Dağı ile batısındaki Polut Dağı arasındaki boyundur. Çok eskiye ait bir yol izi de dağı buradan aşmaktadır ve boyunun sırt kısmında denizin görüldüğü büyük bir düz alan vardır.
 
Nitekim denizi görmek için önden dağa tırmanıp Madur Dağı ile Polut Dağı arasındaki sırta ulaşanlar arasında büyük bir bağrışma kopmuştu. Çıkan gürültünün büyüklüğü nedeniyle arkalarda bulunan Ksenophon önden gidenlerin baskına uğradığını zannederek yanındaki süvarileri alarak yardıma koştu. Dağın tepesine yaklaşınca askerlerin “Deniz! Deniz!” diye bağırdıklarını anlayınca onların sevincini paylaştı. Herkes, hatta artçılar bile koşmaya, yük hayvanları ve atları da olanca hızıyla sürmeye başlamış ve herkes dağın tepesine vardığında sevinç gösterileri iyice artmıştı. Kimin emir verdiği belli değildi ama askerler hemen taş toplayıp bir tepe halinde yığarak bir anıt oluşturdular.


Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs


İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

 • Adem Çobanoğlu
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay
 • Ander gagbana
       Nur bu tarihi bilgiyi bizimle paylaştığın için teşekkürler.
                                                                         


 


Facebook Yorumları

         
Twittear