ZAMAN, SADECE BİRAZCIK ZAMAN... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ZAMAN, SADECE BİRAZCIK ZAMAN...  (Okunma sayısı 3486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
     NİLGÜN AKTÜRK
     mahfi_e@mynet.com
     09 Mart 2008 Pazar

ZAMAN, SADECE BİRAZCIK ZAMAN...

Arkadaşım mail atmış can dündar ın bi yazısı.'işlerim çok,başka birşeye bakamıyorum'diye başlıyordu.Çalışan insanların bunu,hayatı yaşayamamaları için bahane olarak kullanmasından bahsediyor.
Hepimizin yaptığı şey değil mi,çok meşguLüm,gelemedim,göremedim,şunu yapamadım…zaman akıp gidiyor,biz de ardından kovalıyoruz,daha hiç yaklaşamadık gibi bir kovalamaca hali…
Huzursuzuz hep bu durumdan,vicdanımız hep tetikte,zaman geçiyor ve sen hergün aynı şeyleri yapıyorsun.kalkıyor,işe gidiyor,eve geliyor,yiyor,bikaç saat geçirip yatıyorsun diyor bize.Haksız sayılmaz.Ama esasında ne çok olan işlerimiz,ne az olan vakit.durum şundan ibaret:bizler zamanı yönetmede hayli beceriksiziz.
Ilk başta çok uyuyoruz.Ciddi anlamda bir uyku düşmanı olarak söylüyorum,yazık uykuda geçen zamana,çok fuzuli duruyordinlenecek kadar uyumak olmalı alışkanlığımız.Zaten Efendimiz(sav) in ümmeti için korktuğu şeylerden biri çok uyumak-diğerleri de çok yemek ve çok konuşmaktı yanlış hatırlamıyorsam-.Bir düşünelim gerçekten uyuduğumuz zamanları,kayıp gibi,hayatımızın yaşanmayan kısımları.şu hesapla bakınca anlıyor insane durumun vehametini,günde 8 saat uyuyan ve 60 yıl yaşayan insane 40 yılında uyanık sadece.

Tamam az uyuduk.Uyumadığımız zamanlarda ne yapıyoruz?Bunda da işte güçte olmadığımız durumlarda -ne gelirse-mantığını benimsiyoruz.Akışına bırakıyoruz.Planlamıyoruz yani.Böyle olunca ne yapsam düşüncesiyle geçen, hiçbirşey yapmadan boş boş durduğumuz vakitler hayli artıyor..Zamanı bölmeli ve planlamalı aslında. Hedefi belli olmayan gemi varamaz  bir yere,savrulur gider derler ya,aynen öyle halimiz.Vakit nasıl kıymetlenir bilmediğimizden değerinin çok altında takas ediyoruz.Harcayacak mecra çok nasıl olsa,dışarda boş boş gezilebilir,gerekli gereksiz konularda saatlerce konuşulur,olmadı ALLAH’tan televizyon var kurtarıcı,o açılır…lüzumsuz herşeye vaktimiz var aslında.ama ne zaman ki biri şurda bir hasta var ziyaret edelim,sohbet var gel bir saat ALLAH kelamı dinleyelim,kültürel aktivite var bir bakalım,kitap okur musun….sivil topluma yararlı birşeyler yapalım,dernek toplantısı var mesela…dese can dündar’ın lafı geliyor dile,çok yoğunum başımı kaşıyacak vaktim yok.
Külliyen yalan!

Yazının bi yerinde diyordu ki can dündar:'ay seni arayacaktım ama işlerden kafamı kaldıramıyorum'kainatın en saçma özrü,yani 'kafama uçan daire düştü,hastanedeyim' deseniz daha inandırıcı olur
Bizim dinlenmek sözünden anladığımız da sorunlu millet olarak bence,merak duygumuz kim ne yapmış la sınırlı.Elin yabancılarına bakıyoruz,dağ-bayır geziyorlar,yeni kültürler,yeni insanlar tanıyorlar,yaşlarına bakmadan hemde.Kökten gelen bir kültür herhalde,bilhassa istanbul’da 70-80 yaşlarında turistlerle sohbet ettiğimde hayrete düşmüşümdür hep,ve hayalimde babaannemi mesela canlandırınca onun memleketine gezmeye gitmiş,hayli ütopik bir tablo oluyor.Tabi o nesillerde bizim büyüklerimiz için hayat koşulları farklıydı ama bizi bugün tutan nedir acaba bulabilmiş değilim.

Istanbul büyükşehir belediye başkanı’nın bir röportajında okumuştum,nasıl dinleniyorsunuz diye sormuşlardı da,dinlenmek yatıp uzanmak,oturmak değildir,benim için dinlenmek aktivite değişikliğidir,yorulduğum zaman başka bir meşguliyete geçer,tazelenirim demişti.çok etkilenmiştim.Ne kadar doğru.

Vakti yönetmede bize çok da güzel bir zaman çizelgesi sunmuştur ALLAH.NAMAZ.Aralıklı olarak yaymıştır ki,aralardaki vakti bir sonraki namaza,durağa kadar planlasın kul..Gerçekten öyledir,saat işlevi görür namaz,öğleni kılarsın,ikindiye programlandığın için arasını da planlarsın elde olmadan.Bu çizelgeyi ne kadar etkin kullanıyoruz?

Ve,demiştir ki Ben gündüzleri çalışmanız,geceleri Bana ibadet etmeniz için yarattım.Çoğumuzsa televizyon başında geçiriyoruz akşamlarımızı.Televizyonla ilişkisini hayli mesafelendirmiş biri olarak çek net söyleyebilirim ki izlememekle çok da birşey kaçırmıyoruz.Gerekli olanlar zaten bir şekilde ulaşıyor.Bu hafta pek bakmamıştım mesela,Bugün evde izlenirken denk geldim oturdum da,izlediğim Ahmet çakar ve bikini hayli çözülemez bir denklem gibi geldi bana,anlamam için evdekilerin açıklaması gerekti.Kaçan birşey olmuyor demek.

Hepimizin farklı zaman tuzakları var aslında,bunları keşfedip onları sınırlamalı.

Yani özetle demem o ki,benden nacizane tavsiye:zaman tuzaklarınızı keşfe çıkın,ve tuzağa yakalananları avlayın gitsin.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
  • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
  • 46 Mesajı Toplam
    75 Kere Beğenildi
    • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
  • GSM: 0536 324 90 35
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Yine harika tesbitlerle karşımızdasın,Nilgün kardeşim,Yazın beni ve bir çok arkadaşımız gibi,geneli kapsıyor.Aslında bu anlattıkların bence bir hastalık katagorisidir.Tedavisi için güzel bir reçete hazırlamalı.Reçetedeki ilk ilacı sen yazdın.2.ilacı ben yazayım.Yalnız son kısımdaki bilgisayar kısmına şunu eklemek istiyorum.Sen kendini bilgisayar noktasında kendini anladığım kadarı ile frenlemek istiyorsun.Ben bunun ayarını senin iyi yapacağını düşünüyorum.Boş noktalarda vakit geçireceğini zannetmiyorum.Onun için tesbitlerine devam et,Başta Ahmet hocam olmak kaydı ile bir çok arkadaşımız gibi seninde yazılarından,siemiz sakinleri faydalanıyorlar.Fakat sabahtan akşama kadar bilgisay başında oyunlarla,kayda değmeyen konularla vakit geçirip,zamanını boşa harcayan hatta namazını bile kaçıran kardeşlerimizin vay haline vayyyy...!
       Gelelim reçetemizin 2.maddesine;
     2.Her cuma gecesi yani Perşembe akşamı,bırakalım güzel bir dizi,film,futbol,sohbet,kemençe,show
vs.vs.olsun televizyonda.Hiç değilse o akşam kilidi vuralım televizyona.Yokmuş gibi davranalım.Tüm ailemizi bir araya toplayıp.(Ailemiz toplam 2 kişi olsa bile)Bu akşamımızı manevi bir akşam ilan edelim.
Kuran okuyalım,bilmiyorsak öğrenmek için ders alalım,ilmihal okuyalım,kütüphanemizdeki tozlu küflenmeye yüz tutmuş değerli kitapları bir bir ortaya çıkaralım,dergiler okuyalım,manevi hikayeler ve sahabe hayatları okuyalım,manevi cd.ler izleyelim.(Daha yapacak o kadar şey var ki) O gece misafir randevusu ne verelim ne alalım,ama eğer gelmişse onunla tv.karşısına geçmeyelim,onuda bu durumdan nasiplendirelim.Bu durumda bakın hayatınızda ne tür değişiklikler olacak nasıl keyf alacaksınız,bir çok değerinizin farkında olacaksınız.Ayrıca haftalık aile toplantısı yapmış,sıkıntılarınızıda paylaşmış olacak,aile ferdinin 3 ay önce duyduğu bir konu hakkında daha yeni haberiniz olmayacak.
ALLAH hepimizin kalbine böyle bir gece düzenleme muhabbeti versin.A...E...O...

desen 49

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
  • GSM: 05079310977
Zaman yok diye diye,zaman hükümsüzleşti
Zamanın derinliği,bilmeyenlere leşti

Gel zaman git zaman,yersiz işlerde seyyah
Akıbeti belirsiz,demeli içten eyvah

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

Facebook Yorumları

Twittear