Son İletiler

Son İletiler

Sayfa: 1 ... 345678910
91
SERBEST KÜRSÜ / GELECEGIN MUHTAR ADAYI...
« Son İleti Gönderen: Fatih Akyol 03 Aralık 2016 - 18:02 »

Renklı kışiliği ve  guler yuzlu olusuyla visirin fenomenlerınden olan Degerlı abımız Tufanoglu Ibrahım ALGUL'un Istanbul zıyaretı bızlerı cok mutlu ettı.Kendısıyle yaptıgımız  doyumsuz muhabbetı en kısa  zamanda tekrarlamak arzusundayız...


*Gazenodan konduya transit gecisli kopru...Artik kazeno kondu arasi 5 dk..

*Kazeno dan turistik mekan olan kazalaga teleferik seferleri baslayacak...

*Sakiraganin deresi ile solakli deresi arasina feribot seferleri baslayacak...

*Yuzyilin projesi tufanogluyla hayata gececek.
Kazalagin duzune 2. Havaalani geliyor...

Onlar hayal eder Tufanoglu yapar...
92
Sadık Yılmaz'ın Şiirleri / FIRAT AKIYOR YATAĞI TAŞTAN
« Son İleti Gönderen: Sadık Yılmaz 01 Aralık 2016 - 17:25 »
Fırat akıyor yatağı taştan
Beni sen ayırdın bir arkadaştan
Aktın hiç durmadan hiç yorulmadan
Ödeşecek fırsat aldım rövanştan

Doğusunda mıyım bilmem batısında mı?
Dibinde mi kaldın çatısında mı?
Neyine sevdin sen yatısında mı?
Beni niye almadın Fırat

Bahar gelir akan suyun bollaşır
Sen akmazsan koca ova çölleşir
Sen yine ak ben oyarı bulacağım
Sanma Fırat can bedene yerleşir.

             Sadık Yılmaz
93
     Önümüzdeki günlerde Dernekpazar'lıların katılımıyla gerçekleştirilen futbol turnuvasının 3. yapılacak. Tüm Mahallelerimizi bekleriz.

     Etkinlik Tarihi : 25.12.2016
     Etkinlik Yeri : Olimpik Spor Tesisleri Bahçelievler

     BU SENEKİ FUTBOL TURNUVAMIZIN ADI :
     DERNEKPAZARI VAKFI FATİH İLHAN FUTBOL TURNUVASIDIR.

     Değerli Dernekpazar’lılar bu yıl 3.sü düzenlenecek olan futbol turnuvasının adını,yönetim Kurulu Kararı ile belirlenmiş olup; Turnuvanın adının "Dernekpazarı Vakfı Fatih İlhan Futbol Turnuvası" olarak yapılmasına karar verilmiştir.

     Turnuvanın adının bu şekilde belirlenmesinin sebebi ;

     Fatih İlhan Bey’in vakfımız adına göstermiş olduğu özverili çalışmaları ve hastalığına rağmen desteğini bizlerden esirgememesidir. Ayrıca geçen yılki futbol turnuvasında yaşamış olduğu rahatsızlıktan ötürü kendilerine tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletir, Yüce ALLAH’tan (c.c) acil şifalar diler, bir an önce sağılığına kavuşarak tekrar aramıza katılmasını temenni ederiz.

     Futbol turnuvasının devamlılığını sağlayabilmek ve istemiş olduğumuz sonucu alabilmek amacıyla; Turnuva sürecinde bütün hemşehrilerimizin sorumlu arkadaşlarımıza yardımcı olmalarını, bir arada bulunmanın bizleri daha da güçlü kılacağını, turnuvasürecinde gelişebilecek aksaklıklarla ilgili anlayış göstermelerini vakfımız adına bekler, herkese anlayışlarından ve desteklerinden ötürü şimdiden teşekkür ederiz .

     Futbol turnuvası vakıf yönetiminin almış olduğu karar doğrultusunda 25.12.2016 Pazar Günü saat 12:00’da başlayacaktır. Her pazar günü saat 12 de başlayıp tek saha usulü toplam 3 maç oynanacaktır. Oynanacak olan maçlar 2 devre ve toplamda 1 saat olacaktır.

     Devre arası 5 dk olup, takribi olarak 15:30 gibi günün son maçı bitmiş olacaktır.

     Turnuva lig usulü olup şimdilik başvuran toplam 7 takımla oynanacaktır. Turnuvanın toplam süresi 9 hafta olarak planlanmakta, yarı final ve final maçları ile sonlandırılacaktır.

     Turnuvayla ilgili soru, görüş ve önerileriniz için Futbol Komitesi sorumluları;
 
     Ali Yazıcı - 0532 595 75 93
     Yılmaz Ayyıldız - 0542 459 66 61
     Zafer Tarkan - 0532 574 10 06 ...ile iletişeme geçebilirsiniz.
 
     Katılım için gerekli evraklar komite sorumlularından tedarik edilmesinin akabinde,katılmak isteyenler takımlarını oluşturup, futbol turnuvamıza katılım sağlayabilirler.

     Son katılım tarihi: 15.12.2016

     3.sünü düzenleyeceğimiz turnuvanın Dernekpazar’lılar olarak kaynaşmamızı, birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştireceğini ALLAH (c.c) ‘den temenni ederiz.

     Turnuvaya katılacakğını bildiren takımlar:

     1 - Akköse Köyü – Sorumlusu : Recep Gür : 0533 922 15 22
     2 - Çalışanlar Köyü- Sorumlusu : Nurullah Yavuz : 0536 528 26 69
     3 - Günebakan köyü – Sorumlusu: Süleyman Keskin: 0538 330 94 43
     4 - Güney Mahallesi – Sorumlusu: Ali Yazıcı: 0532 595 75 93
     5 - Kondu Köyü – Sorumlusu: Ali Yazıcı: 0532 595 75 93
     6 - Mardadas 1951 – Sorumlusu: Yaşar Güloğlu: 0534 521 54 23
     7 - Yenice Köyü – Sorumlusu: Mustafa Özdemir: 0535 071 97 12

     Yeni farklı isimlerle farklı yeni takımların katılımlarını bekler, emeği geçen ve destek veren herkese teşekkür ederiz.

     Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Vakfı Futbol Komitesi

     Kaynak: www.dkv.com.tr
94
ÖNE ÇIKANLAR / VİSİR'İN GİZLİ KALMİŞ KAHRAMANLARI
« Son İleti Gönderen: Hüseyin Aktürk 29 Kasım 2016 - 17:26 »
1914  Türk Rus savaşlarında dedem rahmetli Molla Salih Of Baltaci deresindeki çarpışmalarda görev alarak gazi olmuştur. Bilgilerinize sunulur...
95
ÖNE ÇIKANLAR / VİSİR'İN GİZLİ KALMİŞ KAHRAMANLARI
« Son İleti Gönderen: İsmail Düzenli 29 Kasım 2016 - 12:34 »
Sultanmurat Camii ve Külliyesi Yaptırma Derneği tarafından bastırılan, Haşim Albayrak’ın kendi yazdığı Sultanmurat yaylasının Tarihi ve Savaşları konu alan kitabı “Çaykara Sultanmurat yaylası ve Sultanmurat savaşları” Yöremiz ve köyümüz hakkında bize çok çitti bilgiler veriyor.

1916 tarihinde Rusların, Trabzon bölgesini işgal etmeleri esnasında 23 Haziran günü Sultan Murat Yaylasında Osmanlı-Türk ordusuyla yapılan savaşta birçok şehit verdik. Ayrıca Sultan Murat hazretlerinin takriben yüz bin kişilik bir orduyla bölgeye geldiğini vezir-i azamla Sultanmurat’ta buluştuğunu ve bölgede 5 gün kaldığını, 5.gün Cuma namazı kıldırarak halkın dua taleplerine cevap vererek “Ey ahali! ALLAH yazınızı yaz kışınızı da kış gibi eylesin” diye dua ederek Erzurum üzerinden Erivan’a oradan da Tebriz üzerinden Bağdat’a gitti.

Sultanmurat Camii ve Külliyesi Yaptırma Derneği tarafından bastırılan “Çaykara Sultanmurat yaylası ve Sultanmurat savaşları” adlı kitapta Gülen Köyü (Visir) den de bahsediliyor.

Kitapta aynen şu şekilde;

GÜLEN KÖYÜ VİSİR

Gençahmetoğlu Halim Efendi,
Gençahmetoğlu Eşref Efendi,
Karaismailoğlu Recep’in oğlu Hasan (Yemen’de Savaşmiştır)
Karaismailoğlu Recep’in oğlu Dursun (Sonradan 1. Dünya savaşına katılmış olup geri dönmeyen adsız, yeri bilinmeyen şehitlerden sadece biri)
Karaismailoğlu Mehmet’in oğlu Bayram ve Yakup (seferberliğe çıkıp savaştan sonra geri dönmüşlerdir.)
Aptioğlu Hamdi Çavuş (Dumlupınar’da yaralanmıştır)
Aptioğlu Ali Düzenli,
Likotoğlu (Korkmaz) Hacı Salih Efendi, Of savaşlarında çete reisliği yapmıştır.
Seyidoğlu (Yılmaz) Yunus ve
Gençahmetoğlu Halim ile Eşref,
Mahmut Biber,
Şevki Düzenli,
Dursun Genç,

Köyde İstiklal madalyası ve Gazilik Beratı alanlar:

Abdioğullar’ından Ali oğlu Hamdi Düzenli (1311 Doğumlu)
Kofoğulları’ndan Sefer oğlu İbrahim Yiğit (1316 Doğumlu)
Karabiberoğulları’ndan Yakup oğlu Dursun Genç (1315 Doğumlu)
Kamiloğulları’ndan Salih oğlu Kamil Akyol (1313 Doğumlu)

Ayrica;
Bu Köyden Hamdi Düzenli, Mahmut Biber, Şevki Düzenli, Dursun genç savaşarak gazi olmuşlardır. Bunlar dışında Ali Düzenli ve Recep Düzenli esir düşmüşlerdir.

NOT: Daha fazla tarihi bilgi almak için Ankara’daki Kurtuba Yayınları tarafından basılan “Çaykara Sultanmurat Yaylası ve Sultanmurat Savaşları” adlı kitabı Sultanmurat yaylasındaki cami derneğinden temin edilebilir.SULTANMURAT ŞEHİTLERİ

1.Dünya savaşı sırasında Rus ordusunun doğu anadoluyu işgal etme girişimi çerçevesinde deniz gücünün kuvvetli olmasının da etkisiyle Karadeniz sahillerine çıkartma yapan Rus orduları Çoruh vadisinden ispir in batısına kadar ilerlemiş olan kara ordularına destek sağlamak amacıyla iç bölgelere doğru bir hareket başlattı

Baltacı deresini geçip sürmene istikametine doğru ilerleyen Ruslar, solaklı deresine ulaştıklarında iki taburlarını çaykara istikametine sevk ettiler ve çaykarayı işgal ettiler. Rusların bu hareketini önlemek isteyen Bayburt'taki Türk karargâhı tarafından bölgedeki stratejik mevki olan soğanlı geçidini kontrol etmek için bölgeye milis kuvvetleri gönderildi. Ancak Rus ordusunun şiddetli saldırıları karşısında burada tutunamamışlardı. Bunun üzerine Bayburt'taki Türk karargâhı tarafından soğanlıdaki milis kuvvetlerini desteklemek amacıyla 29 Martta limonsuyu hanlarına bir jandarma müfrezesi gönderildi.


20 Nisan da ileri harekâta başlayan Rus ordusu, limonsuyu mevkiinde mevzilenmiş bulunan Türk milisleri tarafından geri püskürtüldü. Uzungöl vadisinden demir kapıya ilerleyerek Ballıköy deki birlikleriyle buluşmak isteyen takviye edilmiş Rus kuvvetleri 3 Mayıs tarihinde Türk birliklerince düzenlenen taarruz sonucuna yeniden geri püskürtürdüler mevcut güçleriyle bölgede üstünlük kuramayacaklarını anlayan Rus ordusu, değirmen derede bulunan 2 tümenini bölgeye sevk etti. Bu kuvvetlerin bölgeye ulaşmasıyla 20, 25 Mayısta 2 kez taarruzda bulunan Ruslar, Türk milisleri tarafından geri püskürtülmüşse de sayı ve silahça çok üstün olan düşman kuvvetleri 30 Mayısta düzenledikleri yeni bir saldırıda bölgeyi ele geçirdiler.

Madur ve Polut tepelerinden Bayburt bölgesine bir taarruz planlayarak Türk kuvvetlerini arkadan sarmayı düşünen Rus ordusunun karşısında; Çarşıbaşı-Karadağ hattında sahil müfrezemiz, harus dağlarının kuzeyinde 18.dümen, limonsuyu hanları-soğanlı ve haldizen bölgesinde jandarma ile takviye edilmiş milis kuvvetlerimiz mevcuttu. Nihayet gerekli hazırlıklardan sonra 8 Haziranda sultan murat ve limonsuyuna doğru taarruza gecen Rus ordusu, Türkler tarafından geri püskürtüldü.

3 bölge komutanı Fevzi paşa Gümüşhane'de bulunan 3. ordu komutanı Vehip paşa ile birlikte bir plan yaparak düzenlenecek bir karşı harekâtla Rusları bulundukları bölgeden atmak istiyorlardı. Çarşı başından haldizene kadar olan savunma hattında Türklerin 14.000, Rusların ise 25.000 kişilik kuvveti mevcuttu. Genel harekâttan önce yapılan kısmı taarruzlarla 5 obanın kuzeyinden taarruz eden Türk kuvvetleri buradaki Rus birliklerine ağır zayiat verdirerek 17 Haziran da kara dereye ulaşarak polut-madur bölgesine taarruz edecek birliklerimizin yan emniyetini sağlamıştı.15 Haziranda demir kapıdaki Rus birliklerine saldıran Türk birlikleri, bu bölgeyi de ele geçirdikten sonra soğanlı geçiti ile gakart sırtlarına ilerleyerek 92 şehit vermekle birlikte Ruslara ağır zayiat verdirerek bölgeyi ele geçirdiler.


Bu sırada sürmene Of istikametindeki harekatı yönetecek olan Fevzi Paşa, karargahını akkoyun yaylasına 3. ordu komutanı Vehip Paşa da karargahını aydın tepeye naklederek genel taarruz için hazırlıklara başladı nitekim 21-22 Haziranda Fevzi Paşa taarruz emrini verdi Sultanmurat istikametinde yapılan basınlarda Türk kuvvetleri önemli sayıda şehit verdiler ancak Rus ordusunun çok sayıda asker zayiatı oldu ve 1.000 den fazla askeri de esir alındı. 23 Haziranda da sürdürülen taarruzlardan da çok sayıda rus askeri öldürüldü ve Polut dağının kuzey sırtları ele geçirildi.

Çatışmalar sona erdikten sonra bölgeye gelen Çaykaralılar, Rusların terk ettikleri mevzilerdeki silah ve cephaneyi topladılar 23 Haziran 1916 günü şehitler tepesi civarında şehit düşmüş askerlerimiz tepenin güneyine bakan zirvesine defneden askerlerimize yardımcı olmuşlardır burada cereyan eden şiddetli muharebede şehit düşen 4. Alay 4. Tabur Komutanı Yüzbaşı Seyfettin Bey 4. alay 4. tabur 3. bölükten başgedikli Sururi ve 70 er toplu olarak defnedilmiştir.

Sultanmurat şehitler tepesindeki şehitlik Cevdet Sunay'ın genelkurmay başkanı olmasından sonra 1963 yılında milli savunma bakanlığı tarafından tescil edilmiştir. İlk defa 1963 yılında 3. ordu komutanı orgeneral Refik Tulga'nın iştirakiyle askeri tören düzenlenmeye başlanmış ve 23 Temmuz 1966 tarihinde 3. ordu tarafından şehitliğe 1 abide dikilmiştir.

O tarihten bu yana her yıl 23 Haziran tarihinde anma törenleri yapılmaktadır. 4 sultan Murat İran üzerinden 15.9.1635 de İran Tebriz'den dönüşünde Trabzon`a inerken Cuma Namazı kıldırmış olduğu yer, Sultan Murat yaylası adını bu komutandan almıştır.


Haşim Albayrak Biyoğrafisi
96
Değerli öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.
Her gün öğretmenler günü olsa yine öğretmenlerimizin hakkı ödenmez.
97
Agabeyimin ölümünden dolayi, bizlere telefonla , e-mail le , ulasarak , bizzat gelerek taziye de bulunan, bassagligi dileyen  tüm kardeslerime tesekkür ederiz, sagolsunlar, yüce ALLAH onlarinda gecmislerinden razi olsun. "Dostlar sag olsun"

Dursun, Hüseyin, Servet, Fatih, Ekrem Isildar 
98
Sadık Yılmaz'ın Şiirleri / TURK BAYRAĞI
« Son İleti Gönderen: Sadık Yılmaz 18 Kasım 2016 - 15:29 »
Her taraf kırmızıya boyandı
Ay ve yıldız gelip ona tayandı
İndirecek olan yandı ki yandı
Dokunmayın bayrağıma yanarsın

Odur benim göklerdeki varlığım
Odur benim yerlerde mezarlığım
Yoktur benim kimseyle pazarlığım
Dokunmayın bayrağıma donarsın

O bayraktır ayla yıldızı beyaz
Yaradan Rabbim ile eylerim niyaz
Yazı kışa döndüren soğuk ayaz
Dokunmayın bu bayrağa imansız

        Sadık Yılmaz
99
Sadık Yılmaz'ın Şiirleri / SAVAŞLI YILLAR
« Son İleti Gönderen: Sadık Yılmaz 17 Kasım 2016 - 04:54 »
Aynı yüz yılda 3 büyük savaş
Ne ana ne çocuk ne yiyecek aş
Gövdenin üstünde kalmıyor bir baş
Vurulan düşüyor düşman geliyor

Siperinde yatmış hedef seçiyor
Akan kanı toprak hemen içiyor
Binlerce Mehmetçik hücuma geçmiş
ALLAH ALLAH deyip düşman kaçıyor

Katolik Ortodoks mezhep savaşı
Yahudi savaşın kışkırtıcısı
Duyulacak bir gün onunda acısı
Şimdi Müslüman’ın imdat sesi var

               Sadık Yılmaz
100
Sadık Yılmaz'ın Şiirleri / SAVAŞAN GURUPLAR
« Son İleti Gönderen: Sadık Yılmaz 17 Kasım 2016 - 04:20 »
Ekmek kavgası değil hiç mi hiçine savaş
Bir hiç uğruna ya rap koparıldı bunca baş
Belinde kasadura tapançasi 14 lü
Her an vurmaya hazır sırdı kalın kaputlu
 
Bir kaç eşdeğer yandaş sarınca kulübeyi
Varoşlarda oturur öyle zenginde değil
Yolcu yoluna gider hafif değer ceketi
Kükrer kendi kendine bir canavar heybeti

Dua etsin kendine ağzını açmasın
14 lü tabancası hiç belinden çıkmasın
Ondan sonra başlar vurdu vurdu vuruldu
Polis alıp götürür cezaevi görüldü.

                    Sadık Yılmaz
Sayfa: 1 ... 345678910
         
Twittear