KIRILGAN DENEMELER... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: KIRILGAN DENEMELER...  (Okunma sayısı 6413 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 31 Mesajı Toplam
    32 Kere Beğenildi
KIRILGAN DENEMELER...
« Topic Start: 16 Haziran 2009 - 09:38 »
  • Yayınlama
  • Ucuz yaşayanlardınız....

Kalemimiz kırık ...
    Duygularımız birbirine emanet edilmiş biteviye acıların bekçiliğini yapıyor.

Yalanlarla, yalama kelimelerle "nasıl" olmayı unutacak pembe direnişler yaşıyoruz...

Öznesi "özel" olmayan , yüklemlerine yüklenilmemiş ,nerede başlayıp nerede son bulacağı bilinmeyen , yolunu şaşırmış

cümlelerin sıvı hikayelerini yazıyoruz avuçlarımıza!..Siyaha özenen harflerimiz bir su darbesi ile silinip gidiyor...Ninniyken

masala özeniyoruz. Masal gibi bir oyunda , yedi cücelerin “en cücesi”ni oynuyoruz… Kimbilir…?          (  ALLAH bilir)

Referansların az geldiği tüm başvurularda; başımızı vuracak bir taş, bir kaya, bir yosun, bir dağ,  bir deniz, bir yeşil

arıyoruz çoğu zaman.. Zaman kısa. , İnsanoğlu sonsuz…Daha iyi anlıyorum..

Kertenkelenin kıvranışındaki soğuklukla kucaklıyoruz birbirimizi… İçimizdeki tüm yaşamsal denemelerimize inat!

Bir “t” nin anlamını bir ağaca, bir dala, bir sopaya yüklüyoruz fütursuzca… Yanılsımalardan nakaratlı türküler okuyoruz

birbirimize… Ve kendimize.

Ve Sen !

“Sevgilim”le başlayan mektuplar yok artık. Bunca yalan, bunca hıyanet, bunca kandırmaca içinde,

sevgiye yer ayıracak ,tişörtü beyaz sevgilerin bekçiliğini ,hatta hamallığını yapacak kadar yürekli misin? Sor bir kendine!

Kendi ellerinin çelmesine takılan kaç adam gördün sen? Kaç kadın?...

Ellerin, bitmemiş bir masalın Kaf dağına tırmanıyor farkında mısın ?

Bu yol rüyaya açılır.. Daha uyanmayacak mısın?

NUREVŞAN

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

• Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    • GSM: 0536 553 63 59
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #1: 16 Haziran 2009 - 10:05 »
  • Yayınlama
  • uyuyabilsem uyanirdım elbet
    mevladan dır gonlüm sapret ha kayret
    nurevşan sözlerin doludur ipret
    üşenkara olur nasihat külfet

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil
    sevip sevip ayrılığı seçenler
    çeker gider buda ona ilk deyil

• Moderatör
    • *
    • 31 Mesajı Toplam
      32 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #2: 16 Haziran 2009 - 10:12 »
  • Yayınlama
  • uyuyabilsem uyanirdım elbet
    mevladan dır gonlüm sapret ha kayret
    nurevşan sözlerin doludur ipret
    üşenkara olur nasihat külfet

Sizdeki kelimeler çıkından çıkınca ve yanyana da gelince yüzümde hoş bir tebessüme dönüşüyor.
    Yazılan satırlara ibret nazarıyla bakmak "aklını beğenme" duygusuna karşı geliştirilen hoş bir antiduruş olarak çıkıyor karşımıza.. (çoğumuza ibret ;))
    Herkesi dinleyecek kadar derin düşünmeniz de benim tarafımdan "ibret" alıncak bir durum. nacizane.. Saygı ve dua ile Sadık emmi... :) :)    (konya mahlasında "emmi" ifadesi samimi hissetmenin bir nişanesidir. yanlış anlaşılmasın ... ;) 

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #3: 16 Haziran 2009 - 10:49 »
  • Yayınlama
  • Kendi ellerinin çelmesine takılmak" ne hoş bir ifade..

"Kendi ellerimle kuyumu kazıp, kendi çelmelerimle kendimi o kuyuya yuvarlama becerisi ve istidadına inanılmaz derecede vakıfım, ne yazık!

Kalemine sağlık Kanki!

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Moderatör
    • *
    • 31 Mesajı Toplam
      32 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #4: 16 Haziran 2009 - 11:12 »
  • Yayınlama
  • Teşekkür ederim... Bu arada seni görmek güzel  :)

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

• Yavuz BİBER
    • Süper Moderatör
    • *
    • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
    • 46 Mesajı Toplam
      75 Kere Beğenildi
      • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
    • GSM: 0536 324 90 35
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #5: 16 Haziran 2009 - 11:25 »
  • Yayınlama
  •       Çok güzel bir deneme yazısı olmuş, hakikaten güzel tesbitler. Kaleminize düşüncelerinize sağlık. İçlerinden en çok şu ''kertenkelenin kıvranışındaki soğukluk gibi birbirimimizi kucaklamamız'' ifadesine takıldım. Ben kendimi o kucaklamanın şükür dışında tutuyorum, benim dost ve arkadaşlarımı kucaklamam biraz ayının yavrusunu sevmesine benziyor.

desen 49

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #6: 16 Haziran 2009 - 11:34 »
  • Yayınlama
  •   benim dost ve arkadaşlarımı kucaklamam biraz ayının yavrusunu sevmesine benziyor.

İlahi Yavuz Abi, ne güzel bir ifade ve kucaklama şekli :D.. Bence de öyle olmalı.. Kertenkele gibi olmasındansa, hiç olmamalı..  Zaten şu mübarek söz de bu yüzden bizde var herhalde.. Ayı yavrusunu severken öldürürmüş.. ;D :D

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Moderatör
    • *
    • 31 Mesajı Toplam
      32 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #7: 16 Haziran 2009 - 12:42 »
  • Yayınlama
  • İlahi Yavuz Abi, ne güzel bir ifade ve kucaklama şekli :D.. Bence de öyle olmalı.. Kertenkele gibi olmasındansa, hiç olmamalı..  Zaten şu mübarek söz de bu yüzden bizde var herhalde.. Ayı yavrusunu severken öldürürmüş.. ;D :D

İlahi kanka :D sen insanı güldürürsün... Artık zaman değişti. Büyü-(yeme)-dük.! Kalpler karardı.Birbirimizi öldürmek için sadece "sevmek " kafi geliyor . Sevmenin anlamına manidar anlamlar yüklememiz bu yüzden belki .. Kim bilir?   (ALLAH bilir!)

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

• Moderatör
    • *
    • 31 Mesajı Toplam
      32 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #8: 16 Haziran 2009 - 12:43 »
  • Yayınlama
  •      Çok güzel bir deneme yazısı olmuş, hakikaten güzel tesbitler. Kaleminize düşüncelerinize sağlık. İçlerinden en çok şu ''kertenkelenin kıvranışındaki soğukluk gibi birbirimimizi kucaklamamız'' ifadesine takıldım. Ben kendimi o kucaklamanın şükür dışında tutuyorum, benim dost ve arkadaşlarımı kucaklamam biraz ayının yavrusunu sevmesine benziyor.

"Gözler kalbin aynasıdır" DEMİŞ birileri bir nağmede..  Güzel gören güzel okur belki de... Güzel düşünce insanın kendisindedir aslında. Saygı ve muhabbetle Yavuz bey..

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #9: 16 Haziran 2009 - 20:31 »
  • Yayınlama
  •           "Kendi ellerinin çelmesine takılan kaç adam gördün sen? Kaç kadın?..."

Değerli Nurevşan,"Deneme" türündeki yazınızın her satırı candan yürek delen cinsten.
               Ancak;
               "Kendi ellerinin çelmesine takılan kaç adam gördün sen? Kaç kadın?.." cümlesindeki felsefi mana bir başka geldi bana.
               Hele hele;
               "ellerinin çelmesi" tamlamasındaki,ilk bakışta çelişkili,ancak, düşününce bir o kadar da manalı anlatım tarzındaki mantık matematiğine hayran olmamak elde değil.
               Evet Nurevşan (Nazife) Hanım, insanoğlu sadece ayaklarından çelme yemeyi bekler ve tedbir alır.
               Ama ellerinin attığı çelmeyi ne akleder,ne de ellerden çelme yiyeceğini bekleyip tedbir alabilir.Hatta,el çelmesinden başka,söz çelmelerini,beyin(sizlik) çelmelerini,ahmaklık çelmelerini,hatır-gönül çelmelerini hesaba katmak zorunda olduğunun farkında bile değildır.
               Üstelik bu çelmeyi yemeyen ne adam vardır ne de kadın.Yani bu el çelmelerinin cinsiyeti de yoktur.

Diline,gönlüne sağlık Nurevşan.Şiir tadında ve beste kıvamında bir dinleti oldu..Teşekkürler.

• Moderatör
    • *
    • 31 Mesajı Toplam
      32 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #10: 17 Haziran 2009 - 08:43 »
  • Yayınlama
  • Saygı değer Hocam;
    Kırılmış bir kalemden çıkan kırılgan bir deneme yazıma yaptığınız "kırmayan" yorumlarınız için teşekkürü borç bilirim.. Bazen öyle anlar oluyor ki; yazmak bir aşk gibi aniden ve belirgin bir nedeni de olmaksızın nüksediyor içimde...Nedensiz elbet bir şey olmaz lakin üst üste konulan tuğlalar aniden bir eve dönüşüyor işte :) Öyle zamanlardan birinde yazılmış bir yazı bu. Lakin ; cümlelerime kattığınız deruni yorumlarınız da ayrıca mutlu ediyor beni . Saygı ve Muhabbetle...

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

• FiRaRi
    • Aktif Visirli
    • *
    • 14 Mesajı Toplam
      28 Kere Beğenildi
      • İÇİNDE OLMADIĞIM AMA SENDEN GELEN BİR GECEDEN
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #11: 17 Haziran 2009 - 19:39 »
  • Yayınlama
  • Kelime oyunlarının içinde yaşarken bir hayatı, kırık kalemlerden yazma  repliklerde bir figüranız şimdi.intiharlara meyl eder şimdi kelimeler...harf harf uçurumlara düşerken adın, hiçbir kahraman tutmaz seni bu hikayede..özlediğim kadar ölürsün özümde..gecenin en zifirisinde yusufi acılar kadar batsanda soluma,seni beklemeler durağında tükendi bekleyişler..adın aklımdan akarken harf harf sana son kez yazıyorum.
    Eski bir yar’a/ya basıyorum adını..seni son kez......

Seni yazarken kırıldı kalemim...
    Seni uyumalara gidiyorum...
    Ve bilmiyorum...
    Belki uyanırım...

benimde ufak bir nevrotik sayıklamam olsun istedim...

abartısız söylüyorum üşenmeden 3 defa okudum..emeğinize yüreğinize sağlıkk..
    kalem ne kadar kırılırsa sanırım okadar güzel oluyor..kaleminizin kırık kalması dileğiyle:)

yedi geceyi geçtim. yedi güvercin vurdum. yedi yıldız biçtim. yedi nehir içtim. yedi dağ ezdim. yedi yemin verdim. yedi gül derdim. ve yedi kez titredim bakışlarının sırtında.

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    KIRILGAN DENEMELER...
    « Yanıtla #12: 10 Temmuz 2009 - 12:09 »
  • Yayınlama
  • nurevsan..siirinizi okuyamadım yarıaya kadar okuyup sıkıntıya girdim..:(( ama sadık abi işte yok olup giden degerler yaptıgı imla hatalarıyla çok okumuş adama ders veriyor demekki okuyanların da ummilerden alacakları cok ders var..senin dizelerini okurken gene çağladı gönlüm yeniden dönsem acaba..! senin gibi eğilmiş bir buğday başağı olabilirmiyim acaba..dolu olmasaydı başak eğilirmiydi acaba...cok dolu bi adamsın demek..herkese Mevlam senin gibi gönül ve sadelik ve doluluk nasip etsin...amin

...ve BEN SUSUYORUM

Facebook Yorumları

Twittear