“Siz bizi koruyamıyorsanız, çekilin kenara. Biz kendimizi korumasını biliriz.” - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: “Siz bizi koruyamıyorsanız, çekilin kenara. Biz kendimizi korumasını biliriz.”  (Okunma sayısı 3705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• MUSTAFA DÜZENLİ
  • Aktif Visirli
  • *
  • www.mustafaduzenli.net
    • MUSTAFA DÜZENLİ'NİN TARİH FORUMU
Akraba, eş-dost ziyaretleri, gelenler gidenler…  yoğun bir bayram trafiği. Tam  bir ana kuzusu oldum.

Mersin’de anne babamın dizinin dibinden ayrılmadım desem abartmış olmam. Onların bulunmadığı hiçbir yerde olmadım.

Bayramın üçüncü günü akşamında amcam da buluşalım diye karar verildi. Adana’dan gelen misafirleri uğurladıktan sonra bir telefon geldi.

“İstersen amcan da buluşmayı iptal et. Ya da gelebiliyorsa amcanlar size gelsin.”

“Hayrola” dedim, televizyonlarda izleyip internet ve gazetelerde okuduğunuz 300-400 PKK’lının Mersin’de Siteler Polis Karakolu’nu basması ile çıkan olayları anlatmaya başladı.

Zira amcamın evi, tam da bu olayların yaşandığı Siteler Mahallesi’nde. Hem de olayların olduğu iki caddenin kesişme noktasının 100 metre içerisinde.

Gidelim, gitmeyelim diye bir süre tereddüt ettik. Sonunda amcamlar, epey kalabalık bir aile. Üstelik aynı yerde halamın çocukları da var. Hepsinin gelmesi olmazdı, biz bir arabalık aile idik.

Gitmeye karar verdik. Annem-babam, eşim ve ben. İstanbul plakalı arabaya binip gittik. Vardığımızda olaylar bitmiş, omuzlarında güneydoğulu ihtiyarların başına sardığı küçük gri beyazlı sarığı omuzlarına şal gibi örtmüş gençlerin dağıldığı bir andı.

Yoldan gelip geçen araçlara ufak tefek dayılanmalar, içindekileri şöööyle bir kendilerince kontrolden geçiren bakışlar ve etrafta hala hissedilen biber gazının etkisi…

Döneceğimiz caddenin tam ortasında büyük bir şölen. Ben, “Burada düğün var galiba. Bir alt sokaktan geçelim” dedim. Biraz farklı yollara sapıp ulaşabildik gideceğimiz yere.

Arabayı halamın evinin önüne bırakıp gideceğimiz adrese yürüyerek geçtik. Yolda camları indirilmiş dükkanların önünde özel time ait polislerin nöbet tuttuğunu gördük.

Camları kırılan yerlerden birisi “Düzenliler” adlı market. Bu Düzenliler, Siteler Mahallesi içinde ayrı bir dünya gibi. Karadenizli bir ail evi PKK’lıların hedefi durumunda. Ama geniş bir aile oldukları için orada yiğitçe duruşlarını sürdürüyorlar.

Biz geçerken kadınları polislere isyan ediyordu:

“Siz bizi koruyamıyorsanız, çekilin kenara. Biz kendimizi korumasını biliriz.”

Karadeniz kadınları, erkekleri kadar yiğit. Yıllardır orada hedef gibi en göze görünen yerde duruyorlar ama kapatıp başka yere gitmeyi de düşünmüyorlar. Marketin önünde atılmış bir traktör dolusu taş vardı.

Ürke çekile geçip gittik. Amcamın evine vardığımızda. Evde sadece küçük çocuklar vardı. Nerede diyecek olduk. Meğer kuzenimin eşinin servis yaptığı minibüsün camını kırmışlar. Ona bakmaya gitmişler.

Birkaç dakika bekledikten sonra geldiler. Hoşbeş edildi ama içeri giren herkes ateş topu. Odadaki konuşmadan kısa notları paşlaşmak istiyorum. Toplumun geldiği noktayı anlamamıza yardımcı olacağı düşüncesindeyim:

“Güvenlik kuvvetlerinin eli kolu bağlı. Sırtındaki silahın çobanın elindeki sopa kadar bile caydırıcılığı yok. Polis bırakın eylemciyi caydırmayı, elindeki silahla kendini bile savunamıyor.”

“Gösteriden sonra olay yerine polis geldiği zaman hepsi belli evlere dağılıyor. Polis içeri girdiğini görüyor. Ama girip alamıyor. Girmesi için mahkemeden arama kararı gerekiyor. Evin önünde arkasında biraz bekleyip çekip gidiyor. Ev sahibi de eylemciyi gece bırakıyor. Hem yakalasa ne oluyor ki… Mahkeme 3 gün sonra serbest bırakıyor.”

“Polis eylemcinin topuğuna sıkacak ki caydırıcı olsun. Eylemci taş atıyor, polisin başına geliyor. Polisin eli kolu bağlı. Eskiden ‘vur’ emri varken böyle değildi. Polis vurup deviriyordu.”

“Bütün bunları Tayyip şımartıyor. Bir açılım tutturdu. Aha açılımın sonu. Azıttıkça azıtıyorlar. Bunlar doymak bilmez. Sen verdikçe daha fazlasını ister.”

“Develeti bunlar sömürüyor, geri de bu Kürtler isyan ediyor. Yeşil Kart onlara hizmet eder. Kömür yardımları onlara akar, yiyecek yardımları onlara gider. Bizim Pilavcı’nın karısı dul kadın. Kaç yıldır onun bunun eline bakıyor. Kaç kez yardım için uğraşıldı veren olmadı.”

Daha yaşlıca olan gün görmüş biri farklı bir yaklaşım getirdi.

“Daha önce sağ-sol vardı. Ülkeyi yıllarca sağ-sol çatışmasıyla birbirine düşürdüler. Şimdi de Kürt-Türk kavgasını çıkardılar. 30 senedir PKK ile savaşıldı ne oldu ki? PKK’lılar da öldü, askerler de. Sonuç? Değişen olmadı. Daha kaç sene savaşılacak. Bu ülke daha kaç sene bu işle meşgul edilecek.?”

“Çözüm, halkın karşı koyması. Halk eline pompalıları çekmeli. Birkaç evden göstericilerin üzerine ateş açılırsa o zaman iş farklılanır. Burada sadece PKK’nın  sesini duymak isteyanlar ne oluyor demeya başlar o zaman.”

Bu sırada açık olan televizyonda Hasip Kaplan, DTP ambleminin altında domuz gribi üzerine kurulmuş tepkiler ortaya koyuyor.

“Bu heriflerin amblemine gül yakışmıyor. Gülü çıkarıp taş koymak gerekiyor.”

En sonunda öğreniyorum ki yol ortasında düğün diye gördüğümüz şölen de "zafer" eğlencesi imiş.

Ünal TANIK / Haber 7

http://www.haber7.com/haber/20091201/8216Siz-koruyamiyorsaniz-biz-kendimizi-korumasini-biliriz8217.php

Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman;
Görürler, nasılmış, neymiş kahraman!
Yer ve gök su vermem dediği zaman,
Her tarlayı sular, arkımız bizim...

• MUSTAFA DÜZENLİ
  • Aktif Visirli
  • *
  • www.mustafaduzenli.net
Camları kırılan yerlerden birisi “Düzenliler” adlı market. Bu Düzenliler, Siteler Mahallesi içinde ayrı bir dünya gibi. Karadenizli bir ail evi PKK’lıların hedefi durumunda. Ama geniş bir aile oldukları için orada yiğitçe duruşlarını sürdürüyorlar.

Biz geçerken kadınları polislere isyan ediyordu:

“Siz bizi koruyamıyorsanız, çekilin kenara. Biz kendimizi korumasını biliriz.”

Karadeniz kadınları, erkekleri kadar yiğit.
Yıllardır orada hedef gibi en göze görünen yerde duruyorlar ama kapatıp başka yere gitmeyi de düşünmüyorlar. Marketin önünde atılmış bir traktör dolusu taş vardı.

• Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 05356886550
     Mükemmel bir yazı Ünal TANIK bu haberi haberi 7 de yazdığına göre bizde site olarak bu olayı tartışma zamanımızın geldiği ve hatta gectiğini düşünüyorum ordaki köylülerimizin ne zor sartlarda yaşadıklarını az cok biliyorum hadi hep beraber en azından ordakilere destek olmak adına bişeyler yazalım

Bu arada Mustafa bu güzel paylasım icin sanada teşekkür etmeden gecemiyecem
ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• musti

• Ziyaretçi
evt cok doğru mersınde yaşam cok zor hala terör ne zamn gelecek dıye ailelerımız beklıyor bende bu olayı kendı gözümle gördüm nasıl camları aşaga ındırtıklerını vede polısın elını kolunu nasıl bağlı olduğunu ben burda görüyorum bızler bunu bılmelıyızkı pkk sadece devlete degıl trabzonlularıda hedef almıs bulunmaktao yüzden bızler trabzona sahıp cıkmalıyız düzenliler ailesı olsun 5sene önce yaşanan terörun halada aynı olayların devam etmesınden buyana aileler olarak yıkılmadık yıkılmayacagız ayaktayız dıye aileler kendılerını burda yaşamını sürtürmektedırler eger burda aileler kacıp gıtseydıler suanda pkk dahada cok dedıgı olacaktı her ne olursa olsun pkk nın dedıgı degıl devletın dedıgı olcak bızler buradan ayrılmayacagız gücümüzün yettığı yere kadar pkkayla mucadeleye devam edecegız bu olayların arkası hıc kesılmeyecegını mersınde yasan herkes bılıyor saygılar bu haberı baylastıgınız ıcın mustafa düzenli abımıze tşklerımızı arz edrız yorum yazan veya yazmayanada herkese tşkurler sunarız

• MUSTAFA DÜZENLİ
  • Aktif Visirli
  • *
  • www.mustafaduzenli.net
“Bu heriflerin amblemine gül yakışmıyor. Gülü çıkarıp taş koymak gerekiyor.”

En sonunda öğreniyorum ki yol ortasında düğün diye gördüğümüz şölen de "zafer" eğlencesi imiş.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  ve başbakan Erdoğan''çok güzel şeyler olacak,umut verici, sevindirici gelişmeler(açılım için)yaşanacak derken neyi kastettmişti? :(Ben lise mezunu sıradan bir vatandaşken olacakları gözümde canlandırmıştım, acaba devleti yönetenler bunu nasıl oluyorda göremiyor?. :(

Binnaz Hanım yapmiş olduğun yorumları takip ediyorum ... yapılan paylaşımları hep siyasi mecralara cektiğini görüyorum... benim bu paylaşımı yapmamın nedeni zor durumda olan akrabalarımın  oradaki dik duruşlarını gostermekti... Bu dik duruştan koylülerimin haberdar etmekti... kişileri hedef tahtası yapmaktan çok nasıl bu  durumdan cıkabiliriz konuşmak lazım... kısacası vurgu yaptığım nokta hakkında yorum yapman daha elzem olurdu...

saygılarımla...

• musti

• Ziyaretçi
mustafa düzenlının yayınladıgı haber 7 yı okuyup burda yasayan ailelerın 5 sene pkkayla mucadele ettıgını buradan anlarsınız bu haber sadece mersınde olmayıp baska illerde de pkkanın olay cıkardıgını hepımız görüyoruz yarın bır gün trabzona pkka girdiginde elımızı kolumuzu baglamayalım cünkü develetten kımse hayır yok suanda polısının bıle pkkaya karsı elı kolu baglı o yuzden bu olayları basıfe almıyalım saygılarımla

Facebook Yorumları

Twittear