FENERBAHÇE ve BÜYÜK KULÜP - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: FENERBAHÇE ve BÜYÜK KULÜP  (Okunma sayısı 4209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 833
 • Cinsiyet: Bay
  • AKSPOR LTD. ŞTİ.
 • GSM: 0533 727 22 60
FENERBAHÇE ve BÜYÜK KULÜP
« Topic Start: 24 Mayıs 2010 - 15:14 »
 • Yayınlama
 •      AHMET AKTÜRK
       ahmetakturk61@hotmail.com
       21 Eylül 2008 Pazar

       FENERBAHÇE ve BÜYÜK KULÜP

       Merhaba Sevgili Dostlar,

       Bu haftaki yazımı uzun zamandır yazmayı planladığım ama fırsatın ancak şimdi bulduğum  ,Büyük klüp ne demek,Türkiye’deki  büyük kulüpler hangiler ve bunların içerisinde en başarılı olan kim..
  Evet,bende bu haftaki yazımı bu başarılı ve büyük klüpler içerisinde bana göre en önde ve zirvede olan Fenerbahçe spor kulübüne ayırdım.

       İlk önce büyük kulüp ne demek hangi özellikleri üzende taşıyana büyük kulüp söylemek lazım, acaba sadece sporda kazandığı başarılarıyla bir kulübe büyük diyebilirmiyiz? bunların ışığında Fenerbahçe’yi değerlendirmeye çalışacağım.

        Türkiye’de büyük kulüp dendiğinde, akla ilk olarak dört büyük kulüp gelir. Bunlar da herkesin bildiği gibi Ts, Fb, Gs, ve Bjk gelir. Tabii bu klüpler daha çok spor branşları içerisinde futboluyla ön plana çıkarlar. Evet, bu doğru olabilir ama spor sadece futbolla değil, yaklaşık 30 un üzerindeki spor branşıyla değerlendirmek lazım. Hangi kulüp kaç tane spor branşına hizmet veriyor, Türkiye’deki spor potansiyeli içerisindeki yeri ne, kaç tane sporcusu Türkiyeyi yurt dışında başarıyla temsil ediyor, yeni sporcular yetiştirme konusunda altyapıya ne kadar önem veriyor. Futbolun haricinde diğer spor branşlarına ne kadar yatırım yapıyor vb. işte Fenerbahçe futbolun yanında, en fazla spor branşına hizmet veren spor kulübü olarak da lider durumda bulunuyor. Kulüp bazında milli takımlara en fazla sporcu veren bir spor kulübü. Peki, bu yeterlimi, tabi ki yeterli değil. Sporun dışında da birçok özelliği olması lazım ki büyük kulüp olsun.

       İşte Fenerbahçe’yi de diğer kulüplerin üzerinde tutan büyük kulüp olma özelliğini gösteren bazı özellikleri.

       Fenerbahçe  başkanıyla, yöneticisiyle, taraftarıyla ,futbolcusuyla, stadıyla, spor tesisleriyle yurt genelinde acılan Fenerium mağazalarıyla ve her şeyden önemlisi de 125 milyon doları aşan bütçesiyle ve yıllık yaklaşık 85 milyon dolar geliri olan bir kulüp olarak ilk sıraya yerleşmesi herhalde normal karşılanması lazım. İsterseniz neden büyükler onu biraz açayım.

       Başkanıyla; bir başkan düşünün yaklaşık 10 senelik başkanlık süresince Türkiye’nin kendi içerisinde  en hareketli muhalifleri olan bir kulübü süt liman haline getirmiş,en değerli yöneticisini onlarca kameranın ve televizyondaki binlerce izleyicinin karşısında (çık dışarı ben olduğum yerde sen olamazsın) diyebilecek kadar kendine hakim bir başkan, tüm başarısızlıklara karşı olayları tek başına göğüsleme cesareti, kazandırdığı şampiyonluklar,tesislere verdiği önem,ve her istediği futbolcuyu alama becerisi v.b sanırım bir başkanın büyüklüğünü bu kadar özellik ifade eder.

       Yöneticisiyle; başkan , taraftar, medya ve sporcularla olan samimi diyaloglar,her sorunu başkana getirmeden halletme becerileri,medyaya verilen akıllı demeçler, her birinin özel hayatında ki konumu,ve diğer yönetici arkadaşlarıyla olan uyumlu ilişkileri

       Taraftarıyla; futbolda yaklaşık 55 bin kişilik stadını her maç yüzde doksan doldurması yani takımına sahip çıkması bu sadece futbolda değil diğer salon sporlarında da bu hassasiyetleri göstermeleri ,kombineye olan ilgileri yaklaşık 35 bini bulan bilet satışıyla ki en düşük kombine fiyatı bildiğim kadarıyla 650 YTL, bırakın Türkiye’deki kulüpleri Avrupa’daki kulüpleri bile kıskandırıyor, takım ürünlerine olan ilgileri ki bu çok önemli en pahalı ürünler Fenerbahçe’de olmasına rağmen tüm Fenerium mağazaları spor mağazaları içerisinde en yüksek satış cirolarına sahipler,takıma olan bağlılıkları ve maçta yapılan tezahüratların motive edici olması vb…

       Futbolcusuyla; Türkiye’deki spor kulüpleri içerisinde en pahalı futbolcuların olmasının yanında yapılan en pahalı transferlerle gelen kaliteli futbolcularla Türkiye’deki diğer sporcu gençlere kattıkları önemli özellikler ve bu zamana kadar Türkiye’ye gelen en kariyerli oyuncuların Fenerbahçe’ye gelmesi(Anelka, hojdoonk, revivo, alex, carlos, vb gibi).

       Stadıyla; Türkiye’deki 55 bin kişilik kapasitesiyle ve FİFA kriterlerine en uygun dünyadaki birkaç tane stadının olması, soğuk havalardaki ısıtma sistemi, seyircinin çok güzel bir şekilde maçı seyretme rahatlığı, kale arkalarından bile tüm stada hakim olma özelliği vb.
       Spor tesisleriyle; her türlü spor branşları müsabakalarının rahatlıkla yapılabileceği olimpik spor tesisleri

       Fenerium mağazalarıyla; yurt genelinde açılan spor mağazalarının yaptığı satışlarla ve artık normal spor giyim üzerindeki yaptığı yenilikleriyle v.b

       Ve sonuç olarak böyle  özellikleri bulunan  bir spor kulübünün herhalde büyük spor kulübü olma özelliğini hak etmiştir sanıyorum.

       Koyu bir Trabzonspor taraftarı olarak bunları yazmak insana burukluk verse de (kıskanmak değil ) gerçeklerin balçıkla sıvanmayacağını söylemeden edemeyeceğim. Yiğidi öldür ama hakkını yeme mantığıyla yazımı bitirirken

        saygı, sevgi, hürmet ve muhabbetle...


  BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

  • Ömer Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 2.750
  • Cinsiyet: Bay
  • GSM: 05356886550
  FENERBAHÇE ve BÜYÜK KULÜP
  « Yanıtla #1: 24 Mayıs 2010 - 15:15 »
 • Yayınlama
 • ahmet abi gercekler ancak bu kadar güzel anlatılabilir bir fenerbahceli olarak yazını zevkle okudum temennim odurki sadece fenerbahce degil diger türk takımlarının da bu sekil de basarılı olmasını isterim

  ben bir fenerbahceliyim ama gönlüm trabzonspor dan yana sıradaki yazını dört gözle bekliyorum
  ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 691
  • Cinsiyet: Bayan
  FENERBAHÇE ve BÜYÜK KULÜP
  « Yanıtla #2: 24 Mayıs 2010 - 15:16 »
 • Yayınlama
 • abi futbolla ilgilenmem ama ts li olarak ilgimi cekti bu yazi gercekten ole yigidi oldur hakkini yeme diye bosuna dmemeisler calis guven basar umarim ts de birgun buyuk klup olarak karsimiza cikar ins saygilar sevgiler
  Özü DoğRu OLanın SözüDe DoĞRuDuR!


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear