YÜREĞİMDEKİ RESİMLER - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: YÜREĞİMDEKİ RESİMLER  (Okunma sayısı 3800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
  • 30 Mesajı Toplam
    51 Kere Beğenildi
    • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
YÜREĞİMDEKİ RESİMLER
« Topic Start: 28 Mayıs 2010 - 11:30 »
  • Yayınlama
  •      RECEP ALİ DÜZENLİ
         rad1453@hotmail.com
         08 Temmuz 2009 Çarşlamba

YÜREĞİMDEKİ RESİMLER

Amacım kimseyi eleştirmek değil.
         Ne haddime…!
         Amacım çuvaldızı biraz da kendime batırmak.

Aslında yazının başlığını direk olarak namazla ilgili koyacaktım fakat geçmişte şunu öğrendim. İnsanlar inandıkları fakat hayatlarında davranışa dökemedikleri olguları konuşmaktan kaçma eğilimi göstermektedirler. Örneğin dine inanan fakat namaz kılamayan veya kılmayan birini namaz sohbeti sıkar. Kaçmak ister o ortamdan veya ben bunları biliyorum der içinden. Onu bir şeyler rahatsız eder. Bu duygu inanıp ta yapmama duygusunun vermiş olduğu rahatsızlıktır. Direk namazla ilgili bir başlık insanları okumaktan kaçırabilir endişesiyle farklı bir başlık atmayı tercih ettim.

Yıllar önce okuduğum bir kitap (Cinnetim Cennetimdir) şöyle başlıyordu. “Başı elleri arasında çömelmiş karamsar kızın tepesindeki mor dağlara fırçandaki beyazı bir çalabilsen kurtaracaksın insanlığı karanlık gecelerden… Ressam abi”

Bende bu cümleden hareketle diyorum ki;
         Ey Müslüman!!!

Başı elleri arasında kara kara düşünen eyy Müslüman!!! Hayatının merkezine sahip olduğunu dinin direği olan namazı bir yerleştirebilsen kurtaracaksın kendini karanlık gecelerden.

Hayatın bunca meşgalesi arasından ve bunca bizi meşgul eden dünyevi oyuncaklar arasından kendimizi sıyırıp, Peygamberimiz (sav) sancağının serinliğine benzeyen garip kalmış camilerimizin herhangi birinin merdivenlerinden tırmanıp kendimizi içeri atabilmek. Ve namazımızı kubbenin gökyüzüne uzanan en uç kısmının tam altında yani caminin tam ortasında eda edebilmek. Veya cemaate yetişmek için koşuşturmak sonra da gök kubbe altında nefeslenmek.

Düşünme adına yola düştüğümde bir kelime asılı kalıyordu hep zihnimde  “Namaz”. Eğer Müslümansan ve namaz kılamıyor veya kılmıyorsan vicdanında seni rahatsız eden o asılı kelime (Namaz)  seni sonsuzluğun sonrasına ibadete davet eder. Çünkü o asılı kelime (Namaz) garip kalıyordu hep zihnimizde.

Bütün mesele gökkuşağına yeni bir renk ekleyebilmekti. Ve bu renk ancak namaz hayatımıza girdiğinde kendine bir yer bulabiliyordu gökkuşağında.

Dedim ya savaşım kendimle.

Bu kapsamda namazla ilgili ayet, hadis, sözleri bir pano hazırlayıp oraya asmaya başladım. Namazla ilgili güzel şeyler ortaya çıktı. Panodaki bazı ayet, hadis ve sözleri sizlerle paylaşmak istedim.

1-Müslüman’ım diyen insanların en çok kullandıkları bana göre hatalı şu söz çok manidardır. Bu sözü panonun baş tarafına yapıştırdım “ÇOK İYİYİMDE Bİ KÖTÜLÜĞÜM VAR, NAMAZ KILMIYORUM”. Yorumunu sizlere bırakıyorum.
         2-Namaz Anne Kucağıdır.
         3-Ey Rabbim! Beni ve neslimi dosdoğru namaz kılanlardan eyle. Rabbimiz duamı kabul buyur. (İbrahim Suresi 40.Ayet)
         4-Suçlulara sorulur; sizi cehenneme ne sürükledi?  Derler ki; Biz Namaz kılanlardan değildik (Müddesir Suresi 41-43. Ayet)
         5-ALLAH’ın en çok sevdiği ibadet vaktinde kılınan namazdır.
         6-Onlara rahmanın ayetleri okunduğunda ağlayarak secdeye kapanırlardı. Bunlardan sonra ise namazı terk eden, arzularına uyan bir nesil geldi. İşte onlar azgınlıklarının cezasını göreceklerdir. (Meryem Suresi 58-59 Ayet)
         7-Ailene namazı emret ve kendinde ona sabırla devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç ALLAH’a karşı gelmekten sakınanlarındır.  (Taha Suresi 132. Ayet)

Somurtuş ki bıçak, nara ki tokat;
         Zift dolu gözlerde karanlık kat kat.
         Yalnız seccademin yününde şefkat;
         Beni kimsecikler okşamaz madem;
         Öp beni alnımdan, sen öp seccadem!

Mevlam dosdoğru namaz kılanlardan eylesin hepimizi…..Amin

Tavsiye Edilen Kitap:

Müslümanım Diyen Biri Niçin Namaz Kılmak İstemez.
         Feyzullah BİRIŞIK
         Polen Yayınları

Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
    Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

• Süper Moderatör
    • *
    • 46 Mesajı Toplam
      73 Kere Beğenildi
    YÜREĞİMDEKİ RESİMLER
    « Yanıtla #1: 28 Mayıs 2010 - 11:32 »
  • Yayınlama
  • Zihnine saglik,degerli kardesim-Recepali-Sila`ya,Sizlere selam ve sevgilerimle

"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
    Da`vetin vardi dün ezanlarda...
    Seni ey ma`bedim utansinlar,
    Kapayanlar da acmayanlar da!

HACISERIFOGLU-
    MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    YÜREĞİMDEKİ RESİMLER
    « Yanıtla #2: 28 Mayıs 2010 - 11:32 »
  • Yayınlama
  • Yüreğine sağlık yeğenim.ALLAH bu girdiğin ve devam ettiğin yoldan ayırmasın.Darısı tüm gençlerimizin başına...

• Adnan Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    • 6 Mesajı Toplam
      7 Kere Beğenildi
    YÜREĞİMDEKİ RESİMLER
    « Yanıtla #3: 28 Mayıs 2010 - 11:32 »
  • Yayınlama
  • sağol recep hoca.ALLAH kalemine ve yüreğine kuvvet versin.inşALLAH yazılarını günlük ulusal medyada da görürüz.

• Kemal Algül
    • Aktif Visirli
    • *
    • 16 Mesajı Toplam
      20 Kere Beğenildi
    YÜREĞİMDEKİ RESİMLER
    « Yanıtla #4: 28 Mayıs 2010 - 11:33 »
  • Yayınlama
  • Kardesim yüregine saglik.Rabbim hepimizi namazi kilanlardan eylesin..

Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• alekoğlu

• Ziyaretçi
    YÜREĞİMDEKİ RESİMLER
    « Yanıtla #5: 20 Temmuz 2010 - 15:34 »
  • Yayınlama
  • namaz adamı yolda komaz :)

namaz müminin miracıdır. kalbı ıslah olmuş kalp sarayına cenabı mevlayı sultan yapmış bir müminin namazı hz peygamberin miracı gibidir. gönül perdeleri kapalı, namazı kılarken bin türlü dünya meşkalesini kalbinde çeviren benim gibi acizlerin ALLAH yardımcısı olsun

Facebook Yorumları

Twittear