YENİ NESİL KİMİN ESERİ? - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: YENİ NESİL KİMİN ESERİ?  (Okunma sayısı 2984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
YENİ NESİL KİMİN ESERİ?
« Topic Start: 31 Mayıs 2010 - 14:30 »
  • Yayınlama
  •      EBRU COBANOĞLU
         ebrucobanoglu@gulenkoyu.com
         26 Temmuz 2008 Cumartesi

YENİ NESİL KİMİN ESERİ?

Şimdi ben  yine eleştireceğim , öğrenci komisyonu başkanlığı yine toplanacak yüksek şurası ile bir karar alacak ve bana karşı atak yapacak ….

Neyse , gelelim konumuza M.E.B iki yıl üst üste sınıfta kalma itibarını gösteren öğrenciye madalyon taktı yani ona birde sınav hakkını verdi .Yok canım, çok gaddarsın demeyin bana Ben eğitim sistemimizi son nefesimde bile eleştireceğim kusura bakmayacaksınız artık …

Eğer bu sistem uyduruktansa ve hayallerle gerçekler birbirine karıştırılıyorsa ve verimsiz bir gençlik olarak hamuru yoğrulup önümüze sunuluyorsa ben vazgeçmeyeceğim …Elbette duyulacak sesim inanıyorum ….

İnanın vicdanım sızlıyor ve ilklere imza atan M.E.B ’mızı kınıyorum üzgünüm … Şimdi düşünelim bu gerçekten hak mı diye ?.. Öğrenciyi topluma (okula) kazandırma projesi mi ? Yoksa topluma (okula)  kazandırılmış bir öğrenciyi uzaklaştırma çabası mı diye ?..

Düşünün , abartmıyorum yine son noktayı öğretmenler koymalı … Ben bu konu için yaşlı sayılmam yani kuşak çatışması söz konusu değil . Lise yıllarındayken bir sene bile sınıfta kalan arkadaşlarımız boyuyla , posuyla değil çenesiyle , tavrıyla , edasıyla , stiliyle ,meydan okumasıyla ve kendi kendine olan popüleritesiyle kendini çok belli ediyordu . Bir sene bile bu değişim için yetiyordu . Genelde gruplaşılır ve  arka sıralar tercih edilirdi. Biz kulaklarımızı açmış dersi dinlerken onlar kafalarını camdan dışarıya uzatıp geyik havasındaydılar .

Zaten coşunca aydın havası esiyordu sınıfta . Lise bu lise , kolay değil …

Hoca laf geçiremez ….Yanlarına iki öğrenci kattılar mı “ağa” olurlardı okulda …

Öğretmenin başa çıkması zordur bu devirde öğrenciyle . Bıçakta çekenini gördük öğretmene ,meydan dayağı atanını da … Bu ailelerin rezaleti bence … Artık en ufak olayda veli ;

- Hoca hocaaaaaaaa çocuğuma bağırmışsın  seni sürdürürüm doğuyaaaaa ….

- Hocam hocam o bacaklarını kırarım çocuğumun kulağını çekmişsin ….

Edasında hep veliler , hani öğretmenler hep eğitmendi ya artık değil …Artık gelecek yeni nesilin öğretmenlerin  eseri olacağından şüphe duyuyorum . Konumuza dönecek olursak şunu demem gerekiyor . İki yıl üst üste kalan öğrenci zaten okulu sevmiyor peki ne bu zorla dayatma ?... O çocukların tekrar sınava girmesi utanç verici . Böyle dayatma topluma kazandırma değil tam bir fiyasko … Bu çocuktan beklentiniz ne merak ediyorum ? Tepkiye gerek yok düşünmeniz yeter . Bu çocuğun Öss ye bile girmesi diğer öğrencilerin geleceğiyle oynuyor olmasıdır . Katsayılar hemen değişiyor böylece . Bakın bu sene lise öğrencileri sınava girmeyince puanlar nasılda düştü .

Zaten kaç zayıfla kalınıyor ki ? Benim zamanımda öğretmenler de disiplin varken baş edemiyordu öğrencilerle şimdi hakkı elinden alınmış öğretmenlere neden suç atıyoruz ki?...

Artık çalışkan öğrencide havanın sıcağına , kışın soğuğuna ,  eğlencenin hoşnutluğuna kapılıp nasıl olsa 4 dersten de kalsam geçerim , kalsam bile bir sene daha hakkım var olmadı sınav var deyip verimsizleşmez mi? Sakın “hayır” demeyin ikinci dönem var deyip ilk dönem yatan öğrenciler arkadaşımdı .Üçüncü yazılı var deyip çalışmayanlar yok muydu ?...

Kafa yormaya gerek yok “her insan , bir meslek ” deyip yola çıkarsak alt tabakamız , üst tabakamız olmaz , kimse cahil kalmaz .Yani meslek eğitimi lisede başlasın diyorum sonuna kadar … Dayatmasız …

Ne dersiniz sizce bu sistem çok mu zor?...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• nupelda
    • O Bir Visirli
    • *
    YENİ NESİL KİMİN ESERİ?
    « Yanıtla #1: 31 Mayıs 2010 - 14:31 »
  • Yayınlama
  • öncelikle kuzenim seni çok tebrik ediyorum çok güzel bir konuya gayet açık bir dille yorumlamışsın..
    öğretmen olarakta bizim sorunlarımızı yansıttıgın için yeniden teşekkür ediyorum... benim velilere birtek sözüm var çocugu okula göndererk öğretmenlerın başına salarak adam olmalarını beklemeyın...

Facebook Yorumları

Twittear