BANA SAYGI DUY!!! - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BANA SAYGI DUY!!!  (Okunma sayısı 4045 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
BANA SAYGI DUY!!!
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 10:52 »
  • Yayınlama
  •     NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         11 Temmua 2008 Cuma

BİR İNSAN DÜŞÜNÜN Kİ...

Günlerdir hatırladıkça yüzümü tebessümlere boğan bu sözü son günlerde sıkça kullanıyorum.

Tebessüm neresinde bu sözün derseniz…

4 yaşındaki kuzenimin ağzından çıkmış olmasında

Afacanlıkları sonucu azıcık kızınca ben birkaç dakikalık bir küslük yaşadık Ali’mle.Sonra gönlünü aldım,barış sözleşmesi yaparken aramızda,anlaştık mı soruma verdiği cevap bu oldu:Anlaştık ama sen de bana saygı duy,tamam mı?

4 yaşında bir çocuktan hiç ummadığım bir şarttı,o kadar güldüm ki…

Güldürürken düşündürdü ardından…

Ne kadar makul ve masum bir istek aslında değil mi?

Ve ne kadar kapsayıcı.Bana kızmazsan anlaşırız değil şartı,bu anlaşmanın kapsamını sınırlar,saygı duyulmak,çok daha geniş bir istek.

Ben saygı kelimesini ilk kaç yaşımda dağarcığıma katmıştım emin değilim,ama bu kadar erken olmadığı kesin.

Saygı beklentisi bu yaşlarda başlıyor artık.Peki karşılığında saygı görme,bu tezlikte yer buluyor mu hayatlarımızda acaba?Veya saygı kavramını hayatlarına bu kadar erken sokan çocuklar,hangi ara kaybediyorlar onu da saygısız bireylere dönüşebiliyorlar?

Saygıyı algılayışımızdan başlıyor sorun.Saygı,bizim lugatımızda yaşla endeksli kullanılan bir kelime nedense.Saygı büyük olana,hürmeten duyulur gibi bir teori yerleşmiş belleklerimizde.

Sözde büyükler,ebeveynler her şeyin doğrusunu biz biliriz edalarında yaklaştıkları takdirde kendinden küçüklere,kendine güvensiz,ama güvensizliği nispetinde ben bilirim edalı yeni nesiller kaçınılmaz oluyor.Bir idrak edebilsek,biz aslında tek başımıza pek de ‘bilmeyiz,bilemeyiz’.Her insan başka bir bakış açısı,başka bir ufuk,ve bu konuda yaş çok da önemli bir etken değil.Çok olmuştur,kendimden küçüklerden,bazen minicik çocuklardan müthiş hayat dersleri aldığım…Demek ki saygıyı hak etmenin kıstası yaş değil.Nedir peki saygının kıstası sorusuna verebildiğim bir cevabım da yok,saygı hak etmek için saygı göstermek gerek desem,o da değil.Çünkü ana hatlarıyla herkese saygı duyan,en azından duymak için özen gösteren biri olarak,günlük hayat içinde o kadar çok BANA SAYGI DUY diye feryat edesim geliyor ki…Bu feryadın içimde yükseldiği anlardan demetler…

Dini tercihlerden önce,Batı’da da uygulanan çok basit bir nezaket kuralıdır ki,tokalaşmak için el uzatma-veya uzatmama- bayanın insiyatifindedir.Ama nerde?Bilhassa iş ortamında beyefendiler gelir,şeklen verdiğin imajı da umursamaz-velev ki şeklinde olmasın bu imaj,fark eder mi-sen acaba elini uzatır mı hafakanları geçirmeye henüz başlamışken uzatıverir elini.Bazen ne olduğunu anlamadan tokalaşmış bulursun kendini,bazen havada bırakırsın elini gözünle,sözünle selamlaşırsın,bu sefer de kaba olursun…

Dolmuşta,otobüste -her neresi ise artık- otururken yanına gelir yine beyefendinin biri,toparlanırsın biraz,ama sen toparlandıkça yayılır yanındaki.Camla yeksan olduğum hayli zamanlar hatırlıyorum öğrenciliğimden…

Camiye gidersin,ki cami dünyevi sözlerden susmanın,yalnızca ALLAH’la konuşmanın,dertleşmenin yeri değil midir?Bazen işten bir namaz süreliğince çıkar,bazen evde kılabilecekken cami atmosferinde eda etmek istersin namazını.Sen o ilahi yamaçlarda dolaşabilme umuduyla huzura durmuşken,bütün mekanlar tükenmiş gibi sohbete başlar yanında birileri,Artık ne çocuğu kalır,ne eşi,ne dostu,ne sıkıntıları.Uyarsan bir türlü,uyarmasan başka türlü…

Sigara içmezsin,kokusundan dahi haz etmezsin,mahzuru var mı diye sormadan yakar birileri sigarasını,kokuyu da,dumanı da,kızgınlığını da sineye çekersin…

Banka,market,bilet,hastane…kuyruğunda sabır ve sabırsızlık arasında beklerken hiçbir şey yokmuş gibi sıraya ortadan girilebilir gayet tabi,itiraz etsen kavgacı sen olursun.Hiç unutmuyorum bri gün Numune Hastanesi’nde onca insanla beraber kan tahlil sonuç sırasında beklerken,abinin biri orta yerden girince sıraya,gayet nezaketle abi bunca insana haksızlık yapıyorsunuz,lütfen sıraya girer misiniz ricama karşılık aldığım kes sesini,kadın aklınla sana fikrini soran oldu mu cevabını aradan kaç ay geçmiş olmasına rağmen hazmedebilmiş değilim…

Pazar sabahı güne 7 de  çim biçme makinasıyla başlayabilir,gece 12 ye kadar müzik sesiyle bir arada yaşamayı öğrenmek zorunda da kalabilirsin.Sen bir yandan ALLAHuekber derken namazda arka vokalin Demet Akalınlar,Serdar Ortaçlar,Ferhat Göçerler olabilir,ne var ki?Hasta mısın,hastan var mı,bebek uyur mu etrafta kimin umurunda?

Gayet güzel yürürken yolda ayağını kaldırmakta zorlanırsın,çekiştirince bir de bakarsın ki bir sakız da uzayıp geliyor ayakkabınla beraber…Kim sakızını çöpe atacak ki bırakmak varken şöyle bir güzel…

Dikkat ederseniz çok basit saygı ihmalkarlıklarından bahsettim.İnanca,fikre,tercihlere,düşüncelere saygıdan dem bile vurmadım.Nasıl dem vururum ki,bu basitlikte nezaket kurallarını bile uygulamayan,bu kadarcık saygıyı çok gören insanlardan nasıl beklerim örtüme saygı,namazıma saygı,düşünceme saygı?

Bilmem kaç yaşına gelmiş,mantıken gün görmüş,geçirmişliği nispetinde olgunluk beklenen Yalçın Küçük’ü izledim az önce 32.Gün’de de,hangi saygıdan bahsediyorsun dedim kendime?

Bizler dinlemeyi unuttuk,kendimizde o kadar kaybolduk,o kadar kendi fikirlerimize  kendimizi mahkum ettik ki,gelişmelerine engel olduk.Anlamak,realitelerle yüzleşmek,değişmek,değişime uyum sağlamak zor olan çünkü,ne gerek var ki kolayı,vaktiyle geliştirilmiş kaç yıllık tezleri savunmak varken?

Cidden içim acıdı,o çocukça,çaresizce,doğruluğunu tartışmaya bile açamadığı fikirlerinde kaybolmuş hallerine,eline,koluna,sinirlerine hakim olamayışına,diğer konuklar konuşmaya başlayınca dinleme nezaketi bile göstermeden,zaten kendi yazmış olduğu kitaplarla ilgilenmesine…Düşündüm ben böyle insanlara saygı duyar mıyım diye?Şeklen evet,dinlerim,anlarım ve saygı duyarım,ama asla kalben saygın insan olmaz nazarımda.Bunun savunduğu fikirlerle de çok alakası yok aslında.Bu şekilde birini,kulaklarınızı kapatıp dinleyin yargı aynı olur sanırım.Tabir kaba olacak ama suratında meymenet yok der eskiler,var böyle bir şey gerçekten.Hiç Türkçe bilmeyen birine bu prototipte birinin konuşmalarını izletsek,bir de mesela Hocaefendiyi izletsek,ne dedikleri hakkında hiçbir fikri olmasa da iddia ederim ki hangisi saygın ve güvenilirdir sorusuna istisnasız cevap Hocaefendi ve benzer yapıdakiler olacaktır.

Ufacık bir sözden başlayıp epey dağıtmış bulundum,toparlıyorum.

Ali’m gibi gayet çocukça ,gayet masumane bir talebim var,günlük hayattaki ufak meselelerden başlayıp,genele varan konularda saygı istiyorum sadece.Yeter mesela,örtümüze artık saygı duyulsun,cidden çok yıpratıcı bir mevzu bu,her gün yeni mezun örtülü arkadaşlarımın yaşadıkları sıkıntılara şahit oldukça yine,yeniden feryat etmek istiyorum:

BANA,BİZE,BİRBİRİNİZE SAYGI DUYUN,BİRBİRİMİZE SAYGI DUYALIM.SAYGI DUYDUKÇA SAYGIN OLALIM.Lütf-en…

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    BANA SAYGI DUY!!!
    « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 10:53 »
  • Yayınlama
  • Sizin o bahsettiğiniz zat-ı muhterem (yalçın küçük)ve benzerleri entel dantel havalarında birşey biliyormuş gibi boyun kıvıran boş tenekedir.
    onlar senin başörtüne degil.onlar senin yönetime talip olan.kimlik sahibi olman ve ne istedigini bilen potansiyeline düşmandırlar.eski basbakanlardan biri ne demişti.'biz türbana karsıyız köydeki ninenin yaşmak veya yemenisine karşı degiliz.'işte psikolojisi budur bu adamların bir metrekarelelik bez lanettayn ve şuursuzca takılınca adamlar için problem teşkil etmiyor.ama kendi modasını edebiyatını ve kişiligini kazanan bir birey onlar için saatli bomba anlamı teşkil ediyor.
    yani kısacası:müslüman yönetmez yönetilir.müslümanın kimliği olmaz.üniversite de hademe başörtüsü takabilir ama gelecek potansiyeli olan bi öğrenci aslaa..işte kafa bu.bu adamların nereye ait olduklar belli.ama bir konuda gelip tıkanıyorum ve kızıyorum.kime ? derseniz.özellikle yönetmekten kaçan ve hep yönetilelim;siyaset bizim işimiz değil diyen halis halis müslümana çoook kızıyorum.PLATONİK

...ve BEN SUSUYORUM

• YAVRiLiGOT

• Ziyaretçi
    BANA SAYGI DUY!!!
    « Yanıtla #2: 01 Haziran 2010 - 10:54 »
  • Yayınlama
  • Ali'nin dünyasında yaşasaydık pekala da,çok şey istiyorsun Nilgün!!

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    BANA SAYGI DUY!!!
    « Yanıtla #3: 01 Haziran 2010 - 10:54 »
  • Yayınlama
  • Her ne kadar siyaset ve halis müslüman olmak birbirine muhalif olsa da imkansız değil.Söyleminiz çok haklı,günümüz müslümanı-yani bizler-bazı sorumluluklardan kaçma hakkına sahip değiliz.Belki birçoğumuz takva dairesi içinde,daha tecrit edilmiş hayatlar yaşamayı arzuluyor da olabiliriz.Belki de burda kendimize şu ayeti hatırlatmalıyız,Sizden öncekilerin maruz oldukları sıkıntıları yaşamadan cennete gireceğinizi mi sandınız?Elbette kolay olmasa gerekti,ve din madem cihatı gerekli kılıyordu,ve devrin insanı bu uğurda canını,malını gözden çıkarıyordu,biz de bu devrin insanı olarak,bu devrin gereklerini yerine getirmeliyiz.Belki sahabenin imtihanı savaş meydanında savaşırken bir yandan imanını her baskıya rağmen korumakken,bizim imtihanımız da halka anlatmaksa derdimiz halkın içinde,günahlarla çevrili olduğumuz halde,mesafemizi korumak,gündüz kirlenip,gece arınmak...şeklinde insanı cidden zorlayan ruh hallerini göze almaktır...Bilemiyorum...Evet ne sanmıştık ki?Elbet bizden öncekilerin çektiği sıkıntılara maruz kalacağız...ALLAH istikametten ayırmasın.İnsan olmak,kul olmak,denge üzre olmak zor meseleler

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

mahfi 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: LEMA (10 Şubat 2012 - 14:13)
    • Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    BANA SAYGI DUY!!!
    « Yanıtla #4: 01 Haziran 2010 - 10:54 »
  • Yayınlama
  • Çok değerli Nilgün,
    Her zamanki gibi değişik konuları ele alıp şaşırtıcı,gayet veciz bir uslupla beyinlere çaktığın düşüncelerinden dolayı seni tebrik ederim.
    Evet,
    Bana saygı duy.
    Emir kipinden olsa bile hüküm cümlesi,çok içten ve samimi olarak bir ricanın,yalvarmanın,istirhamın manasını sezmemek mümkün değil bu cümlede...
    Toplumumuzun asgari zeka veya kültür düzeyinde olması gereken bir davranış biçiminin rica minnetle düzeltilmesini istemek ne acıdır Nilgün...7 yaşındaki Ali bana saygı duy sözünü dillendirebilir,ama saygı duyulması gerektiğini bilen yaştakilere bu sözü söylemeden davranışla göstermesini beklemek hakkımız değil mi?
    Ayakkabının altında sünen sakızı hissedip iğrendiğin hayalleri sana yaşatmaya kimin hakkı olabilir ki?
    Kısaca,İnşALLAH bu basit görgü kurallarının yaşandığı bir dönemin yaşanılması arzusuyla,ALLAHa emanet ol...

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    BANA SAYGI DUY!!!
    « Yanıtla #5: 01 Haziran 2010 - 10:55 »
  • Yayınlama
  • bazen sizin yorumlarınızı okurken çok seviniyorum ve mutlu oluyorum.yüreğim bir kuş gibi oluyor. fikirlerinizden ve bilginizi güzel bir dille sunmanızdan dolayı..ve düşünüyorum.bu devir de bu iman! acaba kaç kişi de var.?Yürüdügünüz dogru yol da ALLAH (cc)bütün inananlarladır.PLATONİK

BİR ÖNCEKİ YORUMUM SİZİNLE VE BANA VERDİGİNİZ İNTİBA İLE ALAKALIYDI.AMA BAZI SÖYLEDİKLERİNİZE TAKILIP KALDIM DOGRUSU.'Her nekadar siyaset ve halis müslüman olmak birbirine muhalif olsa da imkansız değil buyurdunuz.(yine kızmayın buyudunuz dedim diye  )AMA HER HANGİ BİR ÖNERİ SUNMADINIZ.MESELA HERHANGİ BİR MÜSLÜMAN HALİSANE GERÇEKTEN ALLAH RIZASI İÇİN SİYASET YAPMAYA KARAR VERSE VE BU KARARINI HAYATA GEÇİRSE BU SİZCE SEVAP DEGİLMİ?ELBETTE Kİ BULUNDUGU ORTAMDA KÖTÜ NİYETLİ İNSANLAR YUVALANMIŞ OLABİLİRLER.BU GİBİ DURUMLAR SAHABE VE PEYGAMBERİMİZİN BULUNDUGU ORTAMDA DA OLMUSTUR.MÜNAFIKLAR HERZAMAN OLMUŞ VE OLACAKTIR. ACABA İSLAM SADECE NAMAZ KILMAK OUÇ TUTMAKMIDIR?KUR'AN-I KERİMDE TOPLUMLA ALAKALI NEKADAR AYET VARDIR?BUNLARIN İBADETE ORANI NEDİR.?BEN CE TOPLUMLA ALAKALI AYETLER DİĞERLERİNE NAZARAN DAHA FAZLADIR.ÇÜNKÜ İSLAM KAPALI DEĞİL AKSİNE SOSYAL BİR DİNDİR.BÜTÜN BİREYLER OLARAK BENCE BU GÖREVDEN KAÇMAMAMIZ LAZIMDIR.MAALESEF BAZI ÇİRKEFLİKLERDEN DOLAYI SİYASETTEN GERİ ÇEKİLMEK (kendim de dahil)VE MEYDANI KÖTÜ NİYETLİ İNSANLARA BIRAKMAK HEPİZİN İÇİN DE BULUNDUĞU BİR VEBALDİR.

...ve BEN SUSUYORUM

• Nilgün Aktürk
    • Moderatör
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    BANA SAYGI DUY!!!
    « Yanıtla #6: 01 Haziran 2010 - 10:57 »
  • Yayınlama
  • sorunun cevabı yazıda vardı zaten,
    'biz de bu devrin insanı olarak,bu devrin gereklerini yerine getirmeliyiz.Belki sahabenin imtihanı savaş meydanında savaşırken bir yandan imanını her baskıya rağmen korumakken,bizim imtihanımız da halka anlatmaksa derdimiz halkın içinde,günahlarla çevrili olduğumuz halde,mesafemizi korumak,gündüz kirlenip,gece arınmak...şeklinde insanı cidden zorlayan ruh hallerini göze almaktır'

Siyaset ne kadar halis olmaya engel olsa da bu ve benzeri sorumluluklar toplumun imanı,selameti için üstlenilmelidir belki.Belki çünkü her insan bunu yapmaya muktedir değil,niyetini belli çizgide tutma yetisine sahip değiliz hepimiz.Ahkam kesmek istemem,ne imanımdan eminim,ne her yazdığımı yapıyor haldeyim.
    Yalnızca 'Milletimin imanını selamette görürsem cehennemin alevleri içinde yazmaya razıyım' gibi sözlerle yol gösterenlerimiz oldu çok şükür,bizede aktarmak düştü.

Facebook Yorumları

Twittear