HOŞGELDİN, SULTANIM - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HOŞGELDİN, SULTANIM  (Okunma sayısı 2642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
HOŞGELDİN, SULTANIM
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 11:07 »
  • Yayınlama
  •     NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         29 Ağustos 2008 Cuma

HOŞGELDİN, SULTANIM

Hava çok sıcak,nemli ve bunaltıcı son günlerde…Havalardan dem vurarak başlanan sohbetler genelde şu vb.cümlelerle son buluyor:Zaten çok sıcak,Ramazan’da başlayacak,nasıl tutacağız,günlerde çok uzun,açlık neyse de susuzluğa dayanılır mı?Hele bi de iş,ben açken çok sinirli olurum,başım da ağırır,ne yapacağız bilmem…

Daha gelmeden külfet görebiliyoruz maalesef.Oysa veli zatlar Ramazan bitip bayram olunca,Ramazan’a a 11 ay kaldı deyip gün sayarlarmış.Nerden nereye?Şimdilerde çoğumuz takvimi elimize alıp bayramın,tatilin hesaplarını yapıyoruzdur.Bunu tersine çevirmek bizim elimizde,tek yapmamız gereken Ramazan’ımızı planlamak.

Sağlıkta son yıllarda moda olmuş bir terim var:Detoks.Kelime anlamı vücuda çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmak.Oruçla bir çok organın kendini temizlediğini,dinlendiğini ifade eden makaleler okuduğumu hatırlıyorum.Muhakkak orucun bu hikmetleri de var ama ondan ziyade detokstan yola çıkarak başka bir noktaya varabiliriz.Doktorların açıklamasıyla belirli dönemlerde uygulanacak detoks vücudun doğal gereksinimi.Peki insanı insan yapan,ona özelliğini veren eli,kolu,böbreği,karaciğeri midir?Elbette değildir,bizi diğer canlılardan ayıran zihnimiz  ve ruhumuz.Hayatlarımızın esas yükünü taşıyanlar,esas zararlı maddelerle dolan,temizlenmesi gereken bunlar.

Gücümün,enerjimin bitmek üzere olduğunu hissettiğimde bilgisayarlardaki gibi yenile tuşum olsa,yeniden formatlansam ne güzel olur diye hayal ederim.Ve hemen ardından O’nun mucizesini fark ederim.Bu formatlanma fırsatını zaten vermiş bize ALLAH.Bizi Yaradan bizi bizden iyi biliyor,arınmaya,temizlenmeye duyacağımız ihtiyacın farkında olmaz olur mu?Namaz,oruç,hac,dua,zekat…hiçbirine zerre kadar ihtiyacı yok.Aslında tüm bunlara muhtaç olan bizlere baştan ihtiyaçlarımızı,dertlerimizin devasını bildirme lütfunu göstermiş sadece.Kendini,psikolojini sil baştan keşfetmeye,mahiyetini çözmeye çalışıp vakit kaybetme,Bana tabi ol demiş.

Biliyor günahsız yapamayız,her abdestte,her namazda arındırmayı vaad etmiş.Biliyor bütün bir yılı dünya debdebesinde tüketeceğiz. 1 ay benim için oruç tutun,Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim,ve iftarını açana kadar denizdeki balıklara kadar tüm kainat oruçlu için istiğfar edecek  buyurmuştur.

Hangi detoks bunu vaat edebilir ki?

Hangi detoks siler günahlarımı,sözlerimi,gördüklerimi,duyduklarımı?

Hangi detoks verir O’nun emrettiği saniyede detoksa son vermenin lezzetini?

Üzerinden Ramazan geçtiği halde kendini affettiremeyen için Efendimiz(sav) in kullandığı tabiri kaldırabilir mi bünyemiz?Kaç Ramazan geçti üstümüzden?Affettirebildik mi?

Her Ramazan’a girişte yeni kararlarla başlayıp,bittiğinde bu Ramazan’da olmadı,seneye diye teselli buluşum mu hakim yoksa?

Görür müyüz o Ramazanı,meçhul?

Önümüzde çok güzel bir telafi sınavı var erersek eğer.Tüm azalarıyla ona hazırlanmalı.Orucu destekleyen namaz,Kuran,salavat,teravih…vb ibadetlerin artmasının yanında şu 2 hadisi hatırlatmalı kendimize:

*Size oruç, namaz ve sadakanın derecesinden daha üstün olan şeyi haber vereyim mi buyurur Resulullah(sav); İnsanların arasını düzeltmektir. Çünkü insanların arasındaki bozukluk (dini) kazır

*Muhakkaktır ki, ALLAH'ü Teâlânın, bir kimseyi, senin iki elin üzere (maddi ve manevi) gayret göstererek, hidayete erdirmesi, üzerine Güneş doğup batan her şeyden daha hayırlıdır

Bu iki hadis ışığında değerlendirmeli Ramazan’ı belki,dinimiz bizi evlerimize,camilere kapatıp ibadetle aldığımız lezzetten ibaret olacak kadar sınırlı değil ki.İslam hayatın her alanını kapsayanher alanına çözümler öneren,yaşayan,yaşatılmaya ihtiyaç duyan,insanın sosyalliğinin farkında olan ve bunu kendi uğrunda kullanmayı salık veren bir din.

Kademeli olarak  tekrar incelersek:Oruç öyle bir ibadettir ki mükafatını Ben mahşerde tayin edeceğim diyerek büyüklüğünü bize gösteriyor ALLAH.Ama ardından diyor ki ondan da üstünü var ve onun odağında insan var.Gönüllere girme var,gönüllere girip onu duyurma var.

İnsanların kalplerinin yumuşadığı,manevi algılarımızın daha açık olduğu  Ramazan’a kararlı,planlı,programlı girersek hem kendimizi temizleyip affettirme ,hem de insanlara ulaşma fırsatını değerlendirebiliriz.İnsan ayırımı yapmadan sofralarınızı açın diyor Hocaefendi,sahabe gibi bir lokmayı bile paylaşmadan yemeyin, bir lokmayla kalpleri yumuşatın,sofranızı yemekle değil misafirle zenginleştirin,2 kişinin doyduğu yerde 3 kişi de doyar,3 kişinin doyduğu yerde 5…Bunları düstur seçmeli belki…

Okuyup,anlayıp,dinleyip,yazması kadar kolay olsa tüm  bunları yapabilmek keşke.Ama değil,zor.Benim de bildiğimden,yaptığımdan,yapacağımdan değil yazışım,ne kadar insana ulaşırsa kardır derdinden…Biz yapamasak,yapan olur umudundan.

İnşALLAH bu Ramazan,o Ramazan olur,kendimizi affettirenlerden,arınanlardan oluruz.

Hiç ummazdım,geldin,hediye gibi geldin,hoş geldin…Hoş geldin 11 ayın sultanı …O sultanı İstanbul’da,Bursa’da ağırlamak vardı aslında yine…Ama bizim nasibimiz de burası,Sultan kendi kıymetiyle kıymetlendirir mekanı deyip teselli olalım.

*Ufak bir not:Ahmet Abi  hoş geldin.Spor yazılarının bayanlar tarafından okunmadığı kanısı hakim ama yazını zevkle okudum ve devamında da böyle olacağına şüphem yok.Selam ve sevgiler

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • 99 Mesajı Toplam
      139 Kere Beğenildi
    • GSM: 05079310977
    HOŞGELDİN, SULTANIM
    « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 11:07 »
  • Yayınlama
  • Müştâkın olmayı, bekledim onbir aydır
    Sensiz geçen günlerde, bilmem böyle atmosfer
    Ölü gönüller bile sen gelince hep hayydır
    Kalplerde maneviyat,gözlerde ince bir fer

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 232 Mesajı Toplam
      425 Kere Beğenildi
      • antoloji
    HOŞGELDİN, SULTANIM
    « Yanıtla #2: 01 Haziran 2010 - 11:08 »
  • Yayınlama
  • On bir ay sonunda Rabbimin verdiği mükafattır bize bu güzel Ramazan... Ramazan gelince havaya bi bakarım huzur dolu olur insanlar sinirli olsada mutlu dururlar sokakta,işte. Rabbimin emirini yerine getirmenin verdiği bir huzur mutlaktır. yüzlerde. On bir ay boş gibi geçer sanki ama o sultan öyle güzeldir ki nasıl anlatsam bilemiyorum Nilgün zaten anlatmış yeteri kadar ... Birbirinden kopuk aileler belkide masanın etrafında oruç açma şerefine nail olabilirler .Birlikte güzel şeyler konuşmaın hazzını yaşarlar . Bu da konun başka boyutu ...
    Başarılar arkadaşım ...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

Facebook Yorumları

Twittear