GÜZEL AHLAK - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GÜZEL AHLAK  (Okunma sayısı 2474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 34 Mesajı Toplam
    59 Kere Beğenildi
GÜZEL AHLAK
« Topic Start: 17 Temmuz 2010 - 14:50 »
  • Yayınlama
  •      HASAN AKYOL   
         hasanakyol0761@hotmail.com
         17 Temmuz 2010 Cumartesi

GÜZEL AHLAK

ALLAH’u Teâlâ insanları yeryüzüne gönderdiğinde insanoğluna iki yol göstermiştir. Bunların birincisi hak yolu yanı İslam, Kuran ve sünnettir ikincisi ise batıl yol şeytan, taut ve nefistir.

Kuran ve Sünnet insanların huzura rahata erişmesini sağlayan yoldur. Kuran ALLAH c.c tarafından Hz Muhammed’e (s.a.v) e gönderilen hak kitaptır. :Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.(1)sözünün muhatabıdır. Hz Muhammed (s.a.v) rahmet peygamberi olarak gönderilmiş ve insanlara K Kerimi tebliğ etmiştir. ALLAH C.C peygamberimize hitaben: ALLAHın izniyle bir davetçi ve nur saçan bir kandil.(2) benzetmesi yapmıştır. Peygamber s.a.s in insanlık için model ve örnek olduğuna insanlığın önünü yolunu aydınlattığına bu ayetle de işaret edilmektedir.

Peygamber size neyi verdiyse onu alın neden sakındırdı ise ondan geri durun.(3) Onun tebliğ edip sözlü ve uygulamalı olarak açıkladığı ilkeleri, sadece Müslümanlar için değil, bütün insanlar için yol göstericidir. Çünkü o insanları hidayete ulaştırmak için gönderilmiş bir peygamberdir.

Ahlakın dinde önemli bir yeri vardır.

(Ey Muhammed) şüphesiz sen yüksek bir ahlak üzeresin.(4)

Ben ancak yüksek ahlakı tamamlamak için gönderildim.(5) Ahlakın dindeki bu önemli yeri sebebiyledir ki peygamberimiz insanları ALLAH’ı tanımaya ve yalnız ona ibadet etmeye çağırırken ahlakı esaslara uymayı da öğütlüyordu. Peygamberimiz ahlakı güzel olan ama Müslüman olmayanlara ilgi duyardı. Tay kabilesi Hz. Ali tarafından esir alınmış ve esirler Medine ye getirilmişti hatım Et Tainin kızı Sefame de esirler arasında bulunuyordu bu kadın peygamberimizin huzuruna çıkarak

_Ey Muhammed ben kavminin efendisi olan Hatım Et Tainin kızıyım babam iyi ahlak sahibi idi çoluk çocuğunu korur, çıplağı giydirir, konuğu ağırlar, yemek yedirir, karşılaştığı kimselere selam verir, hiçbir ihtiyaç sahibini geri çevirmezdi   işte ben böyle bir adamın kızıyım. Babamın hatırı için beni serbest bırak dedi.

Peygamberimiz (s.a.v):

_Ne diyorsun bu söylediklerin müminlerin özellikleridir buyurduktan sonra,  bu kadını serbest bırakın çünkü bunun babası güzel ahlakı seviyordu ALLAH Teâlâ güzel ahlakı sever buyurdu. Orada bulunan Ebu Burde b yenar ayağa kalkarak

_Ey ALLAH’ın Resulü ALLAH Teala güzel ahlakı seviyor mu? Dedi

_Peygamberimiz (s.a.v)

Nefsimi kudret elinde tutan ALLAH’a yemin ederim ki, bir kimse cennete ancak güzel ahlakı sebebiyle girer.(6) buyurmuştur. Ahret günü kulun amelleri değerlendirilirken ahlakın başta yer alacağı peygamberimiz tarafından ifade edilmiş ve: Kıyamet günü mizanda, güzel ahlaktan daha ağır gelecek hiçbir (nafile)  ibadet yoktur(7) buyurmuştur. Başka bir hadisi şerifin de;

Dört şey sende olduktan sonra dünyadaki kaybından sana bir zarar gelmez Emaneti korumak, Doğru söylemek; Güzel ahlak ve Helal lokma (8) 

Merhum şair Necip Fazıl Kısa Kürek

Müjdecim, kurtarıcım, efendim peygamberim

Sana uymayan ölçü hayat olsa teperim 
    Dizeleriyle efendimiz s.a.s uymayı onun sünnetini ve ahlakını örnek almayı vurgulamıştır

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: Peygamberimize insanların cennete girmelerine en çok sebep olan şey sorulunca: Peygamberimiz ALLAH’tan korkmak ve güzel ahlaktır buyurmuştur.

_İnsanların cehenneme girmelerine en çok sebep olan şey nedir sorulunca Peygamberimiz (s.a.v) ağız ve üreme organıdır buyurmuştur(9)

Rabbim cümlemize efendimizin ahlakıyla ahlaklaşmayı nasip eyle. Yüce Rabbim kalbimizden sevgiyi toplumumuzdan huzuru eksik etmesin, (ÂMİN)

Sevgi ve barışın sloganı selamdır… 

1: Enbiya (107)
         2: Ahzap (46)
         3: Haşr (7)
         4: Kelam (4)
         5: El muvatta, Husnul _Hulk (8)
         6: İbni Kesir El Bidaye ve_n Nihaye (11,213)
         7: Buharı Savm (68)
         8: Hadisi Ahmet Teberani ve Beyhakı rivayet etmişlerdir.
         9: Tirmizi bir (71)

• Aktif Visirli
    • *
    • 5 Mesajı Toplam
      5 Kere Beğenildi
    GÜZEL AHLAK.
    « Yanıtla #1: 19 Temmuz 2010 - 13:47 »
  • Yayınlama
  • sağ ol ALLAH razı olsun ahlak güzel de okumadan bunları nereden öğrenecek bu millet kimse bir şey okumuyor Hasan kardeş  sorun ne dersen  okumak lazım  ben 61 yaşından  sonra bilgisayar ögrentim ALLAH ini seven biraz okusun  dinli dinsiz, deli akilli belli değil her kes bildiği havayı çalıyor  lütfen  kentimize gelelim birileri bizi bize götürmeden…
     Selamlar hoşça kalın Almanya Berlin’den kucak dolusu selam ve saygılar

Gönül Gözü Görmeyen
    Cam Gözünü Neylesin
    Doğruya Dönmeyen Dil
    Mahşerde Ne Söylesin
    ALLAH Beşeri Ümmetinden yelesin... Amin

Facebook Yorumları

Twittear